Najlepsze forum turystyczne w sieci! Już od ponad 11 lat!

Kolej w Polsce i Europie

Linie lotnicze, autokary, rejsy, podróże pociągiem oraz samochodem.
Awatar użytkownika
tadeks

Re: Kolej w Polsce i Europie

Post autor: tadeks »

Nie to.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin

Post autor: Comen »

Może największe miasto w Polsce gdzie nie przystaje żaden pociąg rangi Intercity.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/
Awatar użytkownika
tadeks

Comen pisze:
17 lip 2021, o 12:31
Może największe miasto w Polsce gdzie nie przystaje żaden pociąg rangi Intercity.
Zgadza się.
To największe z miast przez, które pociągi PKP Intercity przejeżdżają bez postojów.
Według dostępnych danych Rudę Śląską zamieszkuje 138 tys. obywateli.
Kolejne na tej liście, to :
Pruszków 62 tys.
Świętochłowice 50 tys.

Co zrobić, aby pociągi IC w Rudzie Śląskiej zatrzymywały się?
Trzeba tam mieć posła! Burmistrz, prezydent, bądź proboszcz też mogą, ale mniej skutecznie, bo poseł dojeżdża do Warszawy do sejmu.
Gar, nie macie posła? Spróbuj Ty w kolejnych wyborach, a ziomkowie będą Ci wdzięczni. Jeden punkt w programie wyborczym już masz, to pociągi.
Przykład na to, co może poseł:
od czerwca 2021 r. część pociągów Intercity kursujących na trasie Bydgoszcz –Warszawa zatrzymuje się w Czerniewicach, wsi liczącej 1 tys. mieszkańców (!!!).
Stało się tak na skutek interwencji posła Tadeusz Woźniaka z Solidarnej Polski.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin

Post autor: Comen »

A jest potrzebny przystanek IC w Rudzie Śląskiej? Sądząc po liczbie mieszkańców pewnie bardziej niż w Czerniewicach, ale... To jest miasto w środku aglomeracji i dojazd do Zabrza, Katowic czy Gliwic nie jest jakimś wyzwaniem. Poza tym Ruda Śląska to umowna jednostka administracyjna - zbiór kilku czy kilkunastu osiedli, które w sumie uznać by można za oddzielne miasta. Nazwa jest od osiedla Ruda, ale władze miejskie rezydują w Nowym Bytomiu. Który dworzec w Rudzie jest główny? Patrząc analogicznie w Niemczech też są miasta wielkości Rudy Śląskiej w których IC nie staje, np. Leverkusen czy Herne.
A na tą prywatę panów posłów to mnie szlag trafia.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/
Awatar użytkownika
gar
Donator

Post autor: gar »

Mamy posła - praktycznie w każdej kadencji. Był czas, że takie pociągi się u nas zatrzymywały, ale zainteresowanie było znikome. Jako lokalni patrioci do Warszawy staramy się nie jeździć :) Inna sprawa, że dla części mieszkańców Rudy Śląskiej mniej czasu zajmuje dojazd na stację w Katowicach niż w Rudzie.
Awatar użytkownika
tadeks

gar pisze:
18 lip 2021, o 17:15
... Był czas, że takie pociągi się u nas zatrzymywały, ale zainteresowanie było znikome.
...Inna sprawa, że dla części mieszkańców Rudy Śląskiej mniej czasu zajmuje dojazd na stację w Katowicach niż w Rudzie.
A te dwa argumenty zmieniają spojrzenie na temat.
Bez rozeznania porównywałem Rudę Śląską do Gdańska, który pod względem komunikacyjnym znam. W Gdańsku wszystkie pociągi IC, w tym Pendolino, zatrzymują się na stacjach Gdańsk Główny, G. Wrzeszcz i G. Oliwa, mimo, że tam między tymi stacjami pociągi SKM jeżdżą zdecydowanie częściej niż Koleje Śląskie przez Rudę Śląską i łatwo dojechać do G. Głównego. W szczycie to co 7-8 minut.
Jednak Oliwa i Wrzeszcz to zdecydowanie większe niż w Rudzie Śląskiej zagęszczenie mieszkańców, urzędów, firm, galerii itp.
Ja przed zamieszczeniem info o niezatrzymujących się pociągach popatrzyłem na plan śląskiej aglomeracji, zwłaszcza Rudy Śląskiej, której nie znam. Rzeczywiście blisko kolei rozmieszczona jest tylko niewielka część R.Ś.
A dodam jeszcze, że według dostępnych mi źródeł Ruda Śląska nie jest stacją tylko jednoperonowym przystaniem kolejowym.
Zdjęcie z bazy kolejowej z 2020 roku:
https://www.bazakolejowa.pl/index.php?d ... oid=195474
Awatar użytkownika
gar
Donator

Post autor: gar »

Pociągi IC zatrzymywały się - co może być ciekawe - nie w Rudzie Śląskiej a na stacji Ruda Chebzie (Chebzie to najmniejsza dzielnica pod względem ilości mieszkańców Rudy Śląskiej).