Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Buty turystyczne - zastosowanie, podział

Wymiana informacji o rzeczach przydatnych podczas trekingu i w podróży.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Buty turystyczne - zastosowanie, podział

Post autor: Adler » 20 gru 2012, o 22:56

Spośród licznych opracowań, które możemy znaleźć w Internecie chciałbym zwrócić uwagę na następujące dwa podziały obuwia turystycznego:

1. Literowy

Grupa A:
Buty turystyczne codziennego użytku, niskie

Grupa A/B:
Buty turystyczne do lekkich wędrówek, niskie/wysokie

Grupa B:
Buty trekkingowe (klasyczne), wysokie

Grupa B/C:
Górskie buty trekkingowe, wysokie

Grupa C:
Buty górskie (klasyczne)

Grupa D:
Buty wysokogórskie


2. Typ podłoża

a) All Terrain (buty niskie, do kostki, teren płaski, materiał lekki/przewiewny, codzienny użytek)

b) Hiking (buty wysokie, powyżej kostki, lekkie, nubuk, podeszwa średnio twarda , niższe partie gór/wyżyny, np. w Beskidy, Bieszczady)

c) Trekking (buty wysokie, powyżej kostki, twarda/wzmocniona podeszwa, nubuk/skóra, gumowy otok, teren skalny, wyższe partie gór, np. w Tatry Wysokie)

d) Expedition (buty wysokie, dla alpinistów, ocieplane, lodowce/turystyka kwalifikowana, np. w Alpy)



To w który typ obuwia zainwestujecie teraz? ;)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Buty turystyczne - zastosowanie, podział

Post autor: Comen » 21 gru 2012, o 07:43

Ciekawe czy cena zależy jakoś od grupy. Pewnie tak, już choćby ze względu na zróżnicowanie materiałowe. Ideałem byłoby mieć pewnie buty z każdej grupy. Ale wydaje mi się, że najbardziej się przydadzą A/B i C, ewentualnie Hiking.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Buty turystyczne - zastosowanie, podział

Post autor: petruss1990 » 21 gru 2012, o 11:24

Wiadomo, co komu potrzebne. Moje buty to teoretycznie klasa B (po mojemu B/C) i jak dla mnie w sam raz. Z ciekawości na dzień wziąłem ojca buty twarde typowej klasy C.... i stwierdzałem, że tylko na tatry i to na szlaki graniowe. Więc uniwersalność spadła. Ojciec nawet łażąc po poligonie się męczy. Buty klasy A za szybko się rozpadły więc nie wiem... Comen napisał, że cena zależy od grupy. Ja bym jeszcze dodał, że od producenta i nie zawsze pokrywa się z jakością. Warto kupować te buty, które są produkowane przez firmy obuwnicze, a nie mające w swej gamie pełną odzież.

Awatar użytkownika
Ossama
User
Posty: 101
Rejestracja: 6 wrz 2012, o 06:22
Lokalizacja: Tarnów

Re: Buty turystyczne - zastosowanie, podział

Post autor: Ossama » 21 gru 2012, o 12:28

Na wiosnę kupiłem żonie w sklepie McArthur buty trekingowe model Aletico Trec 3 bardzo jest z nich zadowolona oferują sporą gamę obuwia trekkingowego w bardzo dobrej jakości głównie ze skóry naturalnej a ceny w porównaniu z butami z firm typowo sportowych o połowę niższe lub jeszcze taniej .
McArthur ma sklep online więc nie trzeba daleko chodzić żeby poznać ofertę poza tym nie wiedzieć czemu buty trekkingowe są traktowane u nich jak zimowe i właśnie w zimie jest ich największa oferta a i pewno po nowym roku zaczną się wyprzedaże ja zapłaciłem za te buty 99 zł a cena na jesieni była 170 więc warto się wybrać i coś upolować w Tarnowie McArthur jest w galerii Tarnovia na piętrze a poniżej link do sklepu online:
http://www.mcarthur.com.pl/
Ja osobiście teraz używam butów na lekkie wędrówki Quechua Forclaz 600 bardzo wygodne podeszwa średnio twarda o dobrej przyczepności dobrze trzymają nogę co jest ważne przy schodzeniu żeby nie bolały palce jak noga jedzie w bucie do przodu , w wysokie tatry czasem też te same chyba że zanosi się na ostre granie i dużo granitu to wyższy model tej samej firmy mianowicie Forclaz Trek 800 podobne cechy tylko podeszwa o wiele twardsza generalnie dobre obuwie za przyzwoite pieniądze a jak już pisałem i pewno potwierdzą wszyscy co mocno po tatrach chodzą jeszcze butów mocniejszych od granitu nie zrobili a po dwóch sezonach tak samo wyglądają te za 300 zł jak i te za 1000 i trzeba wymienić , dla zainteresowanych link do sklepu online:
http://www.decathlon.pl/
A i jeszcze taka promocja co ją wyłapałem na butki zimowe w góry.
http://www.decathlon.pl/buty-zimowe-sal ... 27771.html <okok>

ODPOWIEDZ