Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

"Bucegi - góry Rumunii", prezentacja przewodnika górskiego

Ciekawe miejsca w górach w Europie i na świecie.
Artur Białek
User
Posty: 5
Rejestracja: 31 lip 2021, o 14:48

"Bucegi - góry Rumunii", prezentacja przewodnika górskiego

Post autor: Artur Białek » 7 sie 2021, o 16:28

Dzień dobry,

chciałbym się przedstawić i przywitać wszystkich użytkowników forum. Nazywam się Artur Białek i jestem autorem nowego przewodnika górskiego – „Bucegi – góry Rumunii”. To efekt mojej kilkumiesięcznej podróży do Transylwanii, podczas której wzdłuż i wszerz przeszedłem większość znakowanych szlaków w Bucegach, ale także wybrane ścieżki w okolicznych masywach – Postavarul oraz Piatra Mare.

Skąd pomysł? Na pierwszy rzut oka oferta przewodników górskich w polskich sklepach wydaje się dość szeroka – na półkach nie brakuje nowych pozycji. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej, to okaże się, że wiele z nich koncentruje się na kilku najbardziej popularnych turystycznie regionach – nie trzeba dodawać, że Rumunia się do nich nie zalicza. Przez wiele lat głównym źródłem informacji na temat tamtejszych masywów był dwutomowy przewodnik „Góry Rumunii”, który jednak miał charakter bardziej ogólny i nie skupiał się na żadnym konkretnym paśmie, a same Bucegi niemal zupełnie pomijał.

A szkoda, bo pośród wysokich pasm Rumunii (najwyższy szczyt Bucegów przekracza 2 500 metrów) budowa Bucegów jest najbardziej unikalna – ze swoimi potężnymi ścianami i wysokogórskimi płaskowyżami wyróżniają się na tle innych gór. Masyw znajduje się ponadto w bardzo przyjaznej turystom okolicy, gdzie natura łączy się z historią. Stare miasto w Braszowie, zamki i pałacyki w Branie, Sinaii i Busteni naturalnie przyciągają turystów, jednak niewielu z nich decydowało się podjąć górską wędrówkę – najczęściej decydował brak informacji. Postanowiłem to zmienić.

„Bucegi – góry Rumunii” szczegółowo opisuje tytułowe pasmo. Na 185-stronach opisałem ponad 60 tras i większość atrakcji turystycznych regionu. Z uwagi na znikomą ilość zewnętrznych źródeł, w opisach uwzględniłem stopień trudności, czas niezbędny do pokonania trasy, oznakowanie i przewyższenie. Pozycja jest wzbogacona licznymi zdjęciami, gdyż, w moim przekonaniu, niewielki ruch turystyczny w masywach południowo-wschodniej Europy jest przynajmniej po części efektem braku wyobrażeń na temat urody tamtejszych gór.

Oprócz tego przewodnik zawiera standardowe informacje na temat dojazdu i możliwości poruszania się po kraju, zagrożeń, okolicznych miast, punktów wypadowych czy miejsc noclegowych.

„Bucegi – góry Rumunii” są moim autorskim pomysłem, który realizowałem w dużym stopniu samodzielnie, od przejścia opisanych szlaków do procedury wydawniczej. Książkę można kupić bezpośrednio u mnie – wystarczy, że do mnie napiszecie , ale przewodnik znajdziecie również na półkach w Sklepie Podróżnika. Cena za egzemplarz wynosi 49 złotych.
okładkaBucegi.png
A na zachętę trochę zdjęć, żeby pokazać, że Bucegi nie mają się czego wstydzić na tle Alp czy innych bardziej rozpoznawalnych masywów.

Podejście na Vf. Omu, najwyższy szczyt Bucegów, od północy. W tle Vf. Costilla z charakterystyczną wieżą.
IMG_20190706_091652.jpg
Ten sam szlak. Po lewej stronie tego „upłazu” widać niewielki blok skalny – to właśnie wierzchołek Omu. Cała grań widoczna na zdjęciu jest dostępna niezbyt trudnym szlakiem.
IMG_20190706_090631.jpg
Zachodnia ściana Bucegów przy podejściu na Saua Batrana. Wbrew pozorom osiągnięcie grani od tej strony nie jest trudne. Trasę wyjątkowo pokonywałem w towarzystwie – za przewodnika służył mi bezdomny psiak.
IMG_20190626_101137.jpg
Okolice Vf. Scara i ubezpieczony szlak w kierunku Turnurile Tiganesti. Jedno z moich ulubionych miejsc w Bucegach.
IMG_20190623_101733.jpg
Typowy schron w górach Rumunii – biało-czerwona kapsuła. Ten tutaj zlokalizowany na panoramicznej przełęczy Saua Batrana.
IMG_20190616_090405.jpg
Eksponowana, ale niezbyt trudna ścieżka przez Brana Caraiman w stronę Krzyża Bohaterów. Łatwo dostępna dzięki wagonikowi z Busteni. Nie jest przy tym oblegana, bo większość turystów wybiera wariant pozbawiony ekspozycji.
IMG_20190615_091710.jpg
Valea Malaiesti jest chyba najpiękniejszą doliną w Bucegach. W tej okolicy zaczyna się również kilka trudniejszych tras, z których najpiękniejsza wiedzie nieco eksponowaną półką – to tzw. Brana Caprelor.
20190705_153655.jpg
Turnurile Tiganesti w północno-zachodniej części pasma. Podobne kształty (ale na większą skalę) znajdziemy w pobliskim masywie Ciucas.
20190623_093437.jpg
Idylliczne krajobrazy w samym centrum Bucegów – tu fragment podejścia od południa na Vf. Omu przez dolinę Obarsiei. Po drodze możemy podziwiać piękny wodospad.
20190613_063459.jpg


To już wszystko. Z chęcią odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam wszystkich miłośników gór.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: "Bucegi - góry Rumunii", prezentacja przewodnika górskiego

Post autor: Comen » 8 sie 2021, o 04:33

O mało bym nie zaliczył Bucegów w trakcie wyjazdu do Rumunii. Na przeszkodzie stanęła burza i szybko zamykająca się kolejka z Busteni. Tak zastanawiam się czy mając pół dnia (było przed 14) można by jeszcze coś na górze zobaczyć i zejść do Busteni na nogach o przyzwoitej porze żeby złapać jeszcze jakieś połączenie do Braszowa
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Artur Białek
User
Posty: 5
Rejestracja: 31 lip 2021, o 14:48

Re: "Bucegi - góry Rumunii", prezentacja przewodnika górskiego

Post autor: Artur Białek » 8 sie 2021, o 14:21

Sfinxul i Babele, czyli słynne formacje skalne, są tuż przy górnej stacji kolejki, więc z tym nie byłoby problemu. Krzyż Bohaterów też pewnie dałoby radę zrobić, a szlak przez Brana Caraiman przebiega w niesamowitej scenerii (widać na jednym ze zdjęć).

Ale w gorszych warunkach pogodowych trzeba uważać z tą kolejką, bo jeśli wiatr jest mocniejszy to mają tendencję ją zamykać. Ludzie schodzą wtedy najbliższym szlakiem do Busteni, który jest jednocześnie... jednym z głównych kandydatów do tytułu najtrudniejszego w Bucegach. Nie jest to może jakiś kosmos (trudności Zawratu na pewno nie przekracza), ale ubezpieczenia są na długim odcinku i to w różnych miejscach, więc w trakcie burzy można wpaść w pułapkę. Trzeba wtedy nadłożyć trochę drogi.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: "Bucegi - góry Rumunii", prezentacja przewodnika górskiego

Post autor: gar » 9 sie 2021, o 17:40

W górach Bucegi miałem przyjemność być. Piękne góry i równie ciekawe miejsca pod masywem. Dodatkowy plus dla miłośników pociągów - ładna trasa kolejowa. I wszystko wciąż w normalnych cenach.

Artur Białek
User
Posty: 5
Rejestracja: 31 lip 2021, o 14:48

Re: "Bucegi - góry Rumunii", prezentacja przewodnika górskiego

Post autor: Artur Białek » 9 sie 2021, o 18:51

To prawda - ceny są ciągle dużym plusem, nie przekraczają polskich, a do tego podobny przelicznik w walucie sprawia, że mamy świadomość, ile wydajemy.

Chociaż widać pewne zmiany, np. w kwestii zakwaterowania - spada liczba tradycyjnych schronisk, gdzie można się tanio przespać. Część z nich przemienia się w pensjonaty - zwłaszcza te położone niższych partiach gór. Oczywiście zawsze pozostają jeszcze schrony, ale to już inna bajka.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: "Bucegi - góry Rumunii", prezentacja przewodnika górskiego

Post autor: gar » 10 sie 2021, o 20:19

Zmian w Rumunii widać sporo. Zazwyczaj na lepsze choć są od tego wyjątki.
Ceny podobne do polskich a jeszcze 10-15 lat temu było sporo taniej.
Drogi też od jakiegoś czasu mają coraz lepsze. To jednak jeszcze trochę potrwa.
A ichniejsza kuchnia - dla mnie znakomita.

Artur Białek
User
Posty: 5
Rejestracja: 31 lip 2021, o 14:48

Re: "Bucegi - góry Rumunii", prezentacja przewodnika górskiego

Post autor: Artur Białek » 11 sie 2021, o 18:58

Z drogami mają ten problem, że te wąskie gardła, które przecinają góry, po prostu nie wytrzymują takiego ruchu. Mowa tu o drogach o kluczowym z perspektywy transportu znaczeniu, a które są kręte i na bardzo długich odcinkach mają jeden pas ruchu w danym kierunku. Przejazdy Oradea-Kluż-Napoka czy Braszów-Bukareszt bywają, jeśli ktoś będzie miał trochę pecha, naprawdę kłopotliwe.

Z drugiej strony niektóre rumuńskie autostrady są po prostu piękne. Nie jest ich może dużo, ale są w dobrym stanie, ruch jest ograniczony, a otoczenie robi wrażenie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: "Bucegi - góry Rumunii", prezentacja przewodnika górskiego

Post autor: Adler » 26 sie 2021, o 23:15

Jak z dojazdem w tamte tereny? Paliwo drogie? Inne środki transportu? Dogodne połączenia z Polską?

Artur Białek
User
Posty: 5
Rejestracja: 31 lip 2021, o 14:48

Re: "Bucegi - góry Rumunii", prezentacja przewodnika górskiego

Post autor: Artur Białek » 28 sie 2021, o 11:19

Podróż odbyłem przed pandemią, więc trudno powiedzieć, na ile obecna sytuacja wróciła do normy pod względem pewnych połączeń. Z dojazdem samochodem nie ma problemu - jechałem przez Węgry, a potem drogą Oradea - Kluż-Napoka. Droga przez góry jest porządna, ale tamtejsi kierowcy mają tendencję do wyprzedzania na "trzeciego" nawet na górskich drogach. Stamtąd jazda w stronę Braszowa, który jest "bramą" do Bucegów jest już raczej przyjemna (niezła widokowa autostrada, później kilka wariantów do wyboru, nieduży ruch). Więcej problemów napotkałem już u podnóża gór - w okolicach Branu czy Busteni ze względu na spory ruch remonty dróg nie są rzadkością, a i korków nie brakuje - zwłaszcza, że przez Busteni przebiega podstawowa trasa między Braszowem a Bukaresztem.

Paliwo było nieco tańsze niż w Polsce, to samo tyczy się cen, ale nie były to duże różnice.

Dojazd samochodem jest najlepszym wyborem, bo lokalne połączenia nieco szwankują. Pamiętam, że na przystanku w Busteni nie było rozkładów, a kiedy spytałem panią w informacji turystycznej, czy da się to sprawdzić, to z rozbrajającą szczerością powiedziała, że nie ma rozkładów, bo nie są w stanie przewidzieć, kiedy coś przyjedzie. Zresztą podróż z samej Polski byłaby problematyczna, bo z bezpośrednimi połączeniami z Braszowem jest problem, a przynajmniej był, ale nie sądzę, żeby pandemia tu coś poprawiła. Samolotem do Bukaresztu, pociągi z przesiadkami - to samo autobusy (np. z pośrednią stacją w Budapeszcie).

Nie da się ukryć, że samochód bardzo mocno ułatwia życie, ale podróż trzeba rozbić na minimum dwa dni (z tym, że warto zatrzymać się po drodze np. w Oradei, Kluż (+kopalnia Turda), Sibiu (Sybin) czy Sighisoarze (która jest nieco na uboczu).

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: "Bucegi - góry Rumunii", prezentacja przewodnika górskiego

Post autor: gar » 28 sie 2021, o 13:34

Samochód rzeczywiście jest najlepszym wyborem, ale komunikacją publiczną też się da. Do Bukaresztu samolotem lub autokarem a stamtąd wygodnym pociągiem do Braszowa (może być też Sinaia czy Busteni). Stamtąd lokalną komunikacją po okolicy. Do Branu i Rasnova bez problemu busami. Do Harmanu i Prejmeru (kościoły warowne) można dotrzeć nawet pociągiem, ale trzeba trochę podrałować ze stacji.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: "Bucegi - góry Rumunii", prezentacja przewodnika górskiego

Post autor: Comen » 28 sie 2021, o 13:41

To akurat ta część Rumunii gdzie komunikacja publiczna funkcjonuje całkiem dobrze. W autobusach bywały tłoki.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ