Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Horni Lipova - "Leśny Bar"

Ciekawe miejsca w górach w Europie i na świecie.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Horni Lipova - "Leśny Bar"

Post autor: Adler » 14 lut 2015, o 10:59

Przy szlaku na Smrek (Góry Złote), na pograniczu polsko-czeskim niebanalna atrakcja dla wędrowców i narciarzy -> "Leśny Bar".
Materiał, film i zdjęcia: tutaj
Ktoś już był? <mysli>

Tak mi się spodobało to miejsce, że dodamy je do listy na czerwiec. :)

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Horni Lipova - "Leśny Bar"

Post autor: tadeks » 14 lut 2015, o 17:17

Miejsce to, już trochę kultowe w Rychlebach, znane jest miłośnikom Sudetów, przynajmniej ze słyszenia lub czytania.
Już o tym barze otwartym w 2007 r. pisano w 2009 na forum sudety.it. O tym miejscu napisał też Mariusz Szczygieł w książce "Laska nebeska".
Dla zainteresowanych podaję, gdzie można w szczegółach poczytać o tym miejscu:
ijeseniky.cz , oraz na lesnibar.cz. Tam też na mapie szczegółowa lokalizacja, bo na niektórych forach źle opisywano dojścia.
GPS: 50 13 27 95 N, 17 3 23 278 E.
Tylko, gdy Ekipa Forum będzie miała bazę wypadową skądinąd godnym polecenia w Międzygórzu (tak czytałem w planach), to może być problem z realizacją odwiedzenia Leśnego Baru. Chyba, że samochodami dojazd do Bielic. Proszę wziąć pod uwagę Stronie. Jeżeli będzie zainteresowanie, nie chcę ingerować w cudze, ciekawe plany, to coś legislacyjnego w temacie Stronia podpowiem.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Horni Lipova - "Leśny Bar"

Post autor: Adler » 14 lut 2015, o 20:40

tadeks pisze:Tylko, gdy Ekipa Forum będzie miała bazę wypadową skądinąd godnym polecenia w Międzygórzu (tak czytałem w planach), to może być problem z realizacją odwiedzenia Leśnego Baru. Chyba, że samochodami dojazd do Bielic.
W pierwszej chwili pomyślałem o dojeździe przez Głuchołazy, Jesenik do Horni Lipovej i stamtąd ruszyć przez Leśny Bar na Smrek. Pytanie, czy i jak jest to tam dalej oznakowane (czeska strona)? Powrót autem wieczorem do Międzygórza.
tadeks pisze:Proszę wziąć pod uwagę Stronie. Jeżeli będzie zainteresowanie, nie chcę ingerować w cudze, ciekawe plany, to coś legislacyjnego w temacie Stronia podpowiem.
Też dobra baza wypadowa na wycieczki. Możliwe, że (jeśli czas na to pozwoli) zrobi się jakiś trekking ze Stronia.
Jednak sentyment do Międzygórza pozostaje. <tak>

Dziękuję za adresy www.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Horni Lipova - "Leśny Bar"

Post autor: Adler » 14 lut 2015, o 21:51

Z Internetów już wiem, że trzeba będzie przez las dojść do czerwonego szlaku, stamtąd ostro na sam szczyt.
Biorę pod uwagę również wariant od polskiej strony.
Ale to może tadeks coś poradzi... <mysli>

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Horni Lipova - "Leśny Bar"

Post autor: tadeks » 14 lut 2015, o 22:28

admin pisze:pomyślałem o dojeździe przez Głuchołazy, Jesenik do Horni Lipovej i stamtąd ruszyć przez Leśny Bar na Smrek. Pytanie, czy i jak jest to tam dalej oznakowane (czeska strona)? Powrót autem wieczorem do Międzygórza.
Bliżej jest przez Przeł. Lądecką. A jeszcze bliżej ...Właśnie, dlatego wcześniej wspomniałem o Stroniu.
Otóż ostatniej jesieni krótką bazę zrobiłem w Stroniu. Tam gospodarz, to wybitny znawca okolic, w tym czeskiej strony. Trochę pogadaliśmy. Wozi na życzenie zakwaterowanych u siebie gości m.in. pod czeskie schronisko Paprsek- przez Przełęcz Płoszczyna. I o tej opcji myślałem dla zmotoryzowanych. Tam zostawić samochód i przez Przeł. Trzech Granic, Smrk do Leśnego Baru. Na tej Przeł Trzech Granic jest kierunkowskaz (sprawdzone), Widać go, ale nieczytelnie na zdjęciu, w relacji Yaretzkich z Ich ostatniej tam wizyty w X. 2014 - zdjęcie z chyba z 10 tabliczkami na drzewie z tej przeł.- dolna tabliczka. Trudno będzie nie trafić, miejsce powszechnie znane.
Tylko ta droga na Płoszczynę z Nowej Morawy była po polskiej stronie okresowo zamykana na 3- 5 dni- remonty. Trzeba sprawdzić, czy tegorocznego lata też tak nie będzie.
Może się innym razem przyda, podaję namiary na sprawdzoną kwaterę:
http://pokojezacisze.dobrynocleg.pl/
http://pokojezacisze.dobrynocleg.pl/red-2.html

I jeszcze dokładniejsze do Leśnego Baru
http://www.ijeseniky.cz/index.php?obl=1 ... 1&pol=2657

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Horni Lipova - "Leśny Bar"

Post autor: Adler » 15 lut 2015, o 17:52

Dzięki za wskazówki. <okok>
Z niecierpliwością czekam na kolejne ciekawe miejsca/szlaki w wątku o Górach Złotych i Bialskich.
Masywem Śnieżnika też nie pogardzę, ale to już chyba w nowym temacie.

ODPOWIEDZ