Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

PMR 446Mhz - łączność awaryjna w górach.

Rozmowy o sprawach związanych z górami.
Awatar użytkownika
daszek
User
Posty: 3
Rejestracja: 8 kwie 2023, o 22:27

PMR 446Mhz - łączność awaryjna w górach.

Post autor: daszek » 8 kwie 2023, o 22:33

Dzień dobry wszystkim,
od jakiegoś czasu ja, a także inni entuzjaści staramy się popularyzować w górach używanie krótkofalówek bez licencyjnych, w ogólnodostępnym paśmie 446Mhz, na kanale 3, ton 14 (3,14) jako kanale ratowniczym, w ramach poprawienia ogólnego bezpieczeństwa turystyki górskiej, poprzez nagłaśnianie tematu (nasi południowi sąsiedzi SK, CZ, a także IT, czy FR w Alpach świetnie to rozwinęli).
Wiadomo, temat jest uznaniowy, bo niesformalizowany prawnie (nie wiadomo czy, np. GOPR/TOPR i inne służby ratownicze, w jakikolwiek sposób monitorują ten kanał), ale na pewno warty podjętych działań jego popularyzacji.
Forum jest tematyczne, więc jako osób często przebywających w górach, jestem ciekawy Waszego zadania na ten temat.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8832
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: PMR 446Mhz - łączność awaryjna w górach.

Post autor: Comen » 9 kwie 2023, o 12:44

W jaki sposób tego typu łączność ma przewagę nad telefonią komórkową?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
daszek
User
Posty: 3
Rejestracja: 8 kwie 2023, o 22:27

Re: PMR 446Mhz - łączność awaryjna w górach.

Post autor: daszek » 9 kwie 2023, o 19:38

Ma przewagę tam gdzie komórka nie ma zasięgu, a rejonach górskich komórki przeważnie zasięgu nie mają.
W innych sytuacjach, ma tę przewagę, że każdy może się łączyć z każdym, a co za tym idzie przekazywać na bieżąco sytuację np. pogodową. Niektóre PMRki mają możliwość ustawienia 2 kanałów, wówczas można na jednym (3,14) nasłuchiwać, a na drugim rozmawiać z grupą, czy innymi osobami. Osoba potrzebująca pomocy przy braku zasięgu komórki, ma szanse na szybsza pomoc.
Tak z ciekawości, dlaczego został zmieniony post? jakaś cenzura? pierwszy raz się z tym spotkałem, o co kaman?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13434
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: PMR 446Mhz - łączność awaryjna w górach.

Post autor: Adler » 9 kwie 2023, o 19:47

daszek pisze:
9 kwie 2023, o 19:38
Tak z ciekawości, dlaczego został zmieniony post? jakaś cenzura? pierwszy raz się z tym spotkałem, o co kaman?
Odpowiem cytatem z regulaminu:
6. Na forum nie wolno:
- umieszczać żadnych reklam i ogłoszeń (również linków SEO),
Ktoś, kto w pierwszym poście na forum wstawia link do strony www (mimo automatycznej blokady linków), nie przestrzega powyższego zapisu w regulaminie. Wypadałoby zapytać w prywatnej wiadomości o możliwość dodania takiego linku w poście.

Awatar użytkownika
daszek
User
Posty: 3
Rejestracja: 8 kwie 2023, o 22:27

Re: PMR 446Mhz - łączność awaryjna w górach.

Post autor: daszek » 9 kwie 2023, o 19:57

Adler pisze:
9 kwie 2023, o 19:47

6. Na forum nie wolno:
- umieszczać żadnych reklam i ogłoszeń (również linków SEO),
No więc linki zostały wycięte (z automatu), zostały tylko nazwy. Nie są to ogłoszenia, ani reklamy, ani SEO, a mimo to zostały skasowane. Temat jest społeczny. Nikt tu niczym nie handluje.
Nie wiem czemu to służy.

ODPOWIEDZ