Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Dalekie obserwacje/Panoramy

Rozmowy o sprawach związanych z górami.
Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: tadeks » 14 kwie 2020, o 15:35

...dziesiąt lat temu, gdy byłem na początkowym etapie praktycznego i teoretycznego poznawania naszych gór (co wciąż czynię), to korzystałem w terenie i w domu z super broszurek z panoramami autorstwa Edwarda Moskały.
Mam je jeszcze i mimo nowszych technik i sposobów analizowania panoram, sporadycznie te tradycyjne oglądam.
Ostatnio niespodziewanie trafiłem na te broszurki zremasterowane i udostępnione przez PTTK Tarnów. Polecam przejrzeć je:
http://tarnow.pttk.pl/turystyczne_info/ ... index.html

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8833
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: Comen » 14 kwie 2020, o 20:14

Ciekawe na ile te panoramy są "dalekie", na ile odzwierciedlają normalny widok przy poprawnych warunkach pogodowych
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: Wiolcia » 14 kwie 2020, o 21:04

Tadeks, dzięki! Bardzo przydatna rzecz, choć miejscami już niestety nieaktualna... Niektóre szczyty pozarastały.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: tadeks » 10 maja 2021, o 09:46

Comen, coś dla Ciebie.
Tego Ci zazdroszczę: wrzucam znalezioną na Onecie fotkę Wawelu na tle Tatr autorstwa Jana Ulickiego- rodowitego Krakusa
https://www.onet.pl/turystyka/onetpodro ... k,07640b54

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8833
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: Comen » 10 maja 2021, o 11:20

Akurat jestem w innej części Polski. Ale Tatry z Krakowa zdarzało mi się widzieć.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13444
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: Adler » 12 maja 2021, o 07:54


Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1025
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: petruss1990 » 12 maja 2021, o 17:58

Fajnie, w takim kontraście Tatry wyglądają na wyższe.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: tadeks » 20 sie 2021, o 12:14

Trafiłem na interesującą stronę dającą możliwość analiz panoram.
Według mnie, to super. Daje wiele, narzędzia, aplikacje... Najprościej: wpisać nazwę np. góry.
Dla przykładu widok z Turbacza:
https://www.peakfinder.org/?lat=49.5431 ... me=Turbacz

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8833
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: Comen » 20 sie 2021, o 13:19

Szkoda że w takich aplikacjach nie da się wyłączać pewnych planów. Wrzuciłem sobie na świeżo widok z Warownej Góry i widoku nie poznaję bo większości zaznaczonych tam obiektów po prostu nie widać przy średniej albo małej przejrzystości powietrza.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8833
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: Comen » 11 lis 2023, o 10:10

Może ktoś ma pomysł co to za grzbiet z trzema/czterema garbami na dalszym planie. Widok jest z miejsca ponad Białą Wyżną dzielnicą Grybowa w górę doliny Białej Dunajcowej, czyli generalnie na południe.
Cztery garby.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1260
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: Norden » 11 lis 2023, o 22:25

Comen pisze:
11 lis 2023, o 10:10
Może ktoś ma pomysł co to za grzbiet z trzema/czterema garbami na dalszym planie. Widok jest z miejsca ponad Białą Wyżną dzielnicą Grybowa w górę doliny Białej Dunajcowej, czyli generalnie na południe.
Cztery garby.jpg
Od prawej: Stożek 852 m, Wnyski 862 m, Biała Skała 903 m, Ostry Wiech 938 m

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8833
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: Comen » 12 lis 2023, o 18:59

Fajnie wyglądają takie równe górki obok siebie. Ciekawe, że nie widać Lackowej, która jest zaraz za nimi.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1260
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: Norden » 12 lis 2023, o 22:59

Comen pisze:
12 lis 2023, o 18:59
Fajnie wyglądają takie równe górki obok siebie. Ciekawe, że nie widać Lackowej, która jest zaraz za nimi.
Lackowa jest bardziej w prawo...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Jan M.
Ekspert
Posty: 163
Rejestracja: 10 lut 2017, o 08:37
Lokalizacja: Beskid Niski

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: Jan M. » 13 lis 2023, o 18:50

Norden pisze:
11 lis 2023, o 22:25
Comen pisze:
11 lis 2023, o 10:10
Może ktoś ma pomysł co to za grzbiet z trzema/czterema garbami na dalszym planie. Widok jest z miejsca ponad Białą Wyżną dzielnicą Grybowa w górę doliny Białej Dunajcowej, czyli generalnie na południe.
Cztery garby.jpg
Od prawej: Stożek 852 m, Wnyski 862 m, Biała Skała 903 m, Ostry Wiech 938 m
Szacun, brawo TY. (B)

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: tadeks » 14 lis 2023, o 20:01

Niby Norden i Jan M. mą rację. Tak też opisuje udeuschle.
Jednak mam pewne trzy wątpliwości:
- przykładając linię prostą od punktu(ów) wykonania zdjęcia, to wszystkie wymienione szczyty prawie leżą w jednej linii.
- odległość między Białą skałą i Ostrym W. na zdjęciu jest spora, a przełęcz między nimi dość głęboka. Żeby ta przełęcz była tak widoczna, to punkt wykonania zdjęcia powinien być bardziej na wschód od punktu wykonania zdjęcia przez Comena.
- na zdjęciu widać, że pierwsza góra z prawej ( czyli Stożek) leży bliżej niż trzecia (Wnyski). W rzeczywistości Stożek leży dalej.
Ale to moje subiektywne wątpliwości, które w tej chwili nie pozwalają mi na rozszyfrowanie tych górek.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8833
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: Comen » 14 lis 2023, o 20:23

Widok jest ze szlaku zielonego który w tym miejscu nie biegnie środkiem grzbietu tylko raczej wschodnim jego skłonem. Może to coś zmienia przy oglądzie. Tutaj mam widok w podobnym kierunku, ale z przełęczy między Modynianką a Jaworzem czyli nad Binczarową też ze szlaku zielonego. To miejsce jest położone w stosunku do poprzedniego znacznie dalej na południe i trochę bardziej na zachód i tutaj jest tak jakby wg opisu tadeksa tzn. przełęcze między Ostrym Białą Skałą i Wnyskami są płytsze a Stożek jest jednak dalej.
Widok na Lackową i grupę górek.jpg
Notabene za Lackową jest chyba Busov?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1260
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: Norden » 15 lis 2023, o 12:14

tadeks pisze:
14 lis 2023, o 20:01
na zdjęciu widać, że pierwsza góra z prawej ( czyli Stożek) leży bliżej niż trzecia (Wnyski). W rzeczywistości Stożek leży dalej.
Masz 100% rację, tamtego posta pisałem bez przykładania linijki i bez analizy mapy ;)
To będą kolejno od prawej: ZIELONA LIPKA, WNYSKI, BIAŁA SKAŁA, OSTRY WIERCH
Stożek jest zasłonięty przez Wnyski
tadeks pisze:
14 lis 2023, o 20:01
przykładając linię prostą od punktu(ów) wykonania zdjęcia, to wszystkie wymienione szczyty prawie leżą w jednej linii.
Dlatego są na zdjęciu tak blisko siebie
Comen pisze:
14 lis 2023, o 20:23
Widok jest ze szlaku zielonego który w tym miejscu nie biegnie środkiem grzbietu tylko raczej wschodnim jego skłonem. Może to coś zmienia przy oglądzie.
Zmienia o tyle, że dochodzą jeszcze Kiczera, Sołtysi Wierch, Chłopski Wierch i charakterystyczna sylwetka Banickiej Góry, a z tyłu tak jak napisałeś Lackowa i Busov

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: tadeks » 15 lis 2023, o 22:01

tadeks pisze:
14 lis 2023, o 20:01
Jednak mam pewne trzy wątpliwości...
Ale to moje subiektywne wątpliwości, które w tej chwili nie pozwalają mi na rozszyfrowanie tych górek.
Pierwsze zdjęcie Comena z miejsca ponad Białą Wyżną, przyjrzałem się mu jeszcze raz, poanalizowałem i patrząc od lewej, być może widać: Ostry Wierch (938m), dwa wierzchołki Białej Skały (921m, 903m) i Wnyski (862m). Stożka nie widać, bo leży za tym ostatnim, wyższym o 10 metrów.
Ale pewności nie mam.
Być może jest jak pisze Norden To będą kolejno od prawej: ZIELONA LIPKA, WNYSKI, BIAŁA SKAŁA, OSTRY WIERCH.
Tu jednak wskazane Wnyski wyglądają mi za wysokie. To jednak może być złudzenie związane z odległościami miedzy górkami na zdjęciu.

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1260
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: Norden » 16 lis 2023, o 12:04

tadeks pisze:
15 lis 2023, o 22:01
być może widać: Ostry Wierch (938m), dwa wierzchołki Białej Skały (921m, 903m) i Wnyski (862m)
Pierwszy szczyt od prawej to Zielona Lipka 783 m, na drugim zdjęciu Comena widać wyraźnie różnicę wysokości pomiędzy nią, a trzema pozostałymi wierzchołkami (Wnyski 862 m, Biała Skała 903 m i Ostry Wierch 938 m)
Biegałem w sierpniu na Biała Skałę i na Ostry Wierch - dwa wierzchołki Białej Skały są zaledwie 300 metrów od siebie, a deniwelacja pomiędzy nimi wynosi maksymalnie 10 metrów...
https://www.strava.com/activities/9637728764
tadeks pisze:
15 lis 2023, o 22:01
Tu jednak wskazane Wnyski wyglądają mi za wysokie. To jednak może być złudzenie związane z odległościami miedzy górkami na zdjęciu.
Dokładnie tak jak piszesz, Wnyski są bliżej, więc wydają się wyższe. Poza tym 862 m Wnysek i 903 m Białej Skały to nie są jakieś znaczące różnice wysokości…

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8833
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: Comen » 21 sty 2024, o 21:03

Zastanawia mnie czy na ostatnim planie widoczna jest Lackowa albo Busov. Panorama jest z Żegiestowa Zdroju mniej więcej spod kaplicy św Kingi. Mam wrażenie, że w tamtym kierunku nie ma takich innych wybitnych wzniesień, ale może się mylę i to jakiś inny szczyt na Słowacji. Pytanie też co to za grzbiet na lewo od kulminacji?
Lackowa czy Busov.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: tadeks » 22 sty 2024, o 21:03

Comen pisze:
21 sty 2024, o 21:03
Zastanawia mnie czy na ostatnim planie widoczna jest Lackowa albo Busov. Panorama jest z Żegiestowa Zdroju mniej więcej spod kaplicy św Kingi.
Kaplica leży na wys. ok. 470 m. Azymut z tych okolic w kierunku Lackowej i Busova to ok. 70 stopni. Na tym kierunku są wzniesienia ponad 700 metrowe, w tym niedaleka Skałka (769 m n.p.m. Wymienionych szczytów więc nie można zobaczyć.
Według mnie widoczny prześwit między najbliższymi, widocznymi na zdjęciu górkami, to kierunek w przybliżeniu 130-180 stopni.
Wrzuciłem na udeuschle.de, skierowałem panoramę na te kierunki i mam przypuszczenia, że widoczne na zdjęciu górki, to mogą być Krucinska Magura (894 m), może Orlovska Magura (830 m) albo inne, dalsze szczyty w tym kierunku, np. Minčol (1158 m).

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1260
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Dalekie obserwacje/Panoramy

Post autor: Norden » 22 sty 2024, o 23:38

Comen pisze:
21 sty 2024, o 21:03
Zastanawia mnie czy na ostatnim planie widoczna jest Lackowa albo Busov. Panorama jest z Żegiestowa Zdroju mniej więcej spod kaplicy św Kingi.
Znacznie wyżej niż spod kaplicy ;) Ten spiczasty to Minčol w Górach Czerchowskich. Więcej nie wiem, bo jeszcze nigdy tam nie byłem...

ODPOWIEDZ