Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Litwa

Ciekawe miejsca w Europie.
Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 5 paź 2010, o 21:55

Jak socrealizm, to warto po drodze do Wilna wpaść tutaj: http://www.grutoparkas.lt/index-pl.htm Ot, "tylko" pięciometrowy Stalin, "tylko" Lenin utkany na dywanie...dopiero w tym parku człowiek docenia demokrację.

Halti

Post autor: Halti » 26 mar 2011, o 15:36

Ha ha, demokracja demokracją, ale ciekawostką jest, że na Litwie, po godzinie 22 alkoholu w sklepie nie sprzedadzą.... Może po tej godzinie szkodzi? Heh, nie zapomnę jak chłopaki w deszczu przebiegli chyba trzy dzielnice w poszukiwaniu meliny... Wrócili z trofeum! 8-)

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 26 mar 2011, o 16:12

Halti pisze:na Litwie, po godzinie 22 alkoholu w sklepie nie sprzedadzą
To pocieszające, że nie tylko u nas (najlepszy przykład to histeria związana z tzw. dopalaczami) rządzą ludzie, których umysły za nic w świecie nie są w stanie przyswoić podstawowych zasad liberalnej demokracji.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
kikama
User
Posty: 32
Rejestracja: 4 maja 2012, o 21:12
Lokalizacja: Podlasie

Re: Litwa

Post autor: kikama » 8 maja 2012, o 19:23

Będąc kilka lat temu na Litwie, a dokładnie w Wilnie, zaobserwowałam dziwny przypadek... poszliśmy ze znajomymi na obiad do knajpki, wszystko pięknie-ładnie, obsługa w języku polskim, bardzo sympatyczna, jedzenie też znakomite, więc następnego dnia postanowiliśmy znów tam zajrzeć. Jakież było nasze zdziwienie gdy te same osoby nagle nie rozumiały co mówimy. Ani po polsku ani po angielsku- tylko po litewsku!

Jak dla mnie dziwna sytuacja.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Litwa

Post autor: Comen » 8 maja 2012, o 20:39

Może liczyli na większy napiwek ;-)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
kikama
User
Posty: 32
Rejestracja: 4 maja 2012, o 21:12
Lokalizacja: Podlasie

Re: Litwa

Post autor: kikama » 8 maja 2012, o 20:50

:shock: jeszcze większy niż poprzedniego dnia????
to już byłaby przesada :oops:

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Litwa

Post autor: Comen » 8 maja 2012, o 22:18

A może następnego dnia liczyli na napiwek od jakiegoś innego gościa - Litwina ksenofoba ;-) :mrgreen:
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Litwa

Post autor: figamaga » 9 maja 2012, o 18:04

Litwini tak mają :) Jedna z przewodniczek mieszkająca na stałe w Wilnie, nas przed taką sytuacją przestrzegała. Podobno w knajpkach/restauracjach najpierw bardzo ładnie do Polaków podchodzą, a potem na zamówienie czekasz 1,5 godziny. obok Ciebie już trzy razy ludzie się zmienili, a Ty nadal głodny(a). Na przyszłość warto zawsze pytać o czas oczekiwania na potrawę.

margo78
User
Posty: 11
Rejestracja: 23 sie 2012, o 20:21

Re: Litwa

Post autor: margo78 » 23 sie 2012, o 20:57

Każdy Polak powinien w Wilnie być, ileż polskości, uwiecznionych w literaturze miejsc, cmentarz na Rossie coś niesamowitego

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Litwa

Post autor: Comen » 16 cze 2013, o 14:40

Alternatywą dla polskich kurortów nad Bałtykiem może być któraś z miejscowości litewskich. Woda jest tam troszeczkę chłodniejsza niż u nas, jednak w słoneczny dzień spokojnie można się kąpać w morzu od południa do wieczora. Mimo tego, że wybrzeże Litwy jest dość krótkie możemy wybierać między kilkoma opcjami. Dla miłośników plażowania i nocnych balang najlepszym miejscem jest Palangą (Połąga), która przypomina trochę polski Sopot i ma nawet swój własny "Monciak" w postaci ulicy Basanaviciausa prowadzącej do drewnianego mola. W Palandze warto też zwiedzić pałac Tyszkiewiczów w którym mieści się ciekawe muzeum bursztynu. Pałac jest otoczony dużym parkiem z licznymi klombami, rzeźbami a nad samym morzem na wydmie zwanej Górą Biruty stoi romantyczna kapliczka. Bardziej spokojnym kurortem jest Sventoji z piękną plażą w piaszczystym ujściu rzeki oraz atrakcją astronomiczno-etnograficzną - rekonstrukcją pogańskiego obserwatorium w którym ustawiono wysokie drewniane słupy reprezentujące rozmaitych litewskich bogów Perkuna, Ausrinę, Żemynę, Patulasa, Ledę i innych. Spokojniejsze ośrodki - dawne wsie rybackie znajdują się na Mierzei Kurońskiej. W otoczeniu park narodowy z ruchomymi wydmami i pięknymi krajobrazami. Wszystkie wioski rybackie leżą po wschodniej stronie mierzei nad zalewem Kurońskim. Najlepsze plaże od strony pełnego morza leżą po przeciwległej stronie ale dotarcie do nich to kwestia kilku, najwyżej kilkunastominutowego spacerku. Będąc w Palandze czy Juodkrante warto spróbować bałtyckich rybek przygotowywanych w specjalnych wędzarniach (napis Żuvys). Niekiedy można je zakupić też bezpośrednio na plaży z łódki. Najbardziej do gustu przypadł mi karsis, z tego co się zorientowałem rodzaj morskiego leszcza.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Litwa

Post autor: Gollum » 16 cze 2013, o 22:30

kikama pisze:Ani po polsku ani po angielsku- tylko po litewsku!
A jakby ich wtedy potraktować kilkoma dosadnymi jobami po rosyjsku, a na koniec rzucić jakąś ciężką obelge po litewsku?
figamaga pisze:Na przyszłość warto zawsze pytać o czas oczekiwania na potrawę.
I zaznaczyć; minuta dłużej i wychodzimy

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Litwa

Post autor: Comen » 5 sie 2021, o 21:45

Dziś niemiła niespodzianka. Od 2018 na Litwie obowiązuje prohibicja i alkohol kupić można tylko między 10 a 20. W weekendy nawet krócej. Tak że z piwa nici.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Litwa

Post autor: Adler » 5 sie 2021, o 22:40

Jakieś zapasy krajowe? ;)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Litwa

Post autor: Comen » 6 sie 2021, o 17:54

Się skończyły. Dziś większy zakup.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Litwa

Post autor: petruss1990 » 6 sie 2021, o 19:51

Comen pisze:
5 sie 2021, o 21:45
Dziś niemiła niespodzianka. Od 2018 na Litwie obowiązuje prohibicja i alkohol kupić można tylko między 10 a 20. W weekendy nawet krócej. Tak że z piwa nici.
Barbarzyńcy 8-)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Litwa

Post autor: gar » 6 sie 2021, o 22:00

Łotysze i Estończycy też mają prohibicję w podobnych godzinach. Wkurzające to jest podczas wycieczek.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Litwa

Post autor: Comen » 7 sie 2021, o 06:01

Pewnym zaskoczeniem na Litwie jest dla mnie kompletny brak w sklepach wafelków typu Princessa czy Prince polo (Nie chodzi o nazwę tylko rodzaj produktu). Są jedynie czekoladowe batoniki w niewielkim wyborze i marki światowe typu Mars Snickers czy Twix. Mały wybór bułek i krojonych wędlin nawet w Lidlu. Z polskich produktów widziałem paluszki beskidzkie i drazetki z wadowickiej
Skawy. W stosunku do Polski jest natomiast więcej sałatek i dość wymyślnych dań gotowych. Lokalne sieci marketów: Maxima, Rimi, Iki
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Litwa

Post autor: Comen » 7 sie 2021, o 09:48

Adler pisze:
3 sie 2021, o 11:58
Daj znać, jakie są ceny paliw na Litwie (zwłaszcza ON mnie interesuje).
ON czyli D na Litwie 1,25 euro na Łotwie droższy o kilka centów
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Litwa

Post autor: Adler » 8 wrz 2021, o 11:11

Litwa rozdaje darmowe noclegi dla 10 tys. osób.

Co ważne, aby skorzystać z akcji promocyjnej, trzeba spędzić na Litwie co najmniej trzy noce. Podróżni mogą wówczas otrzymać zwrot za ostatni nocleg spędzony w tym kraju.

Podróżni, którzy chcieliby skorzystać z oferty u naszych sąsiadów, najpierw muszą zarejestrować się na stronie internetowej „Stay in Lithuania". Następnie na podany adres mailowy otrzymają unikalny kod.

Kod jest niezbędny przy rezerwacji jednego z 500 hoteli i obiektów noclegowych dostępnych na terenie całej Litwy. Pełna lista tych obiektów jest dostępna na stronie Stay In Lithuania. Po dokonaniu rezerwacji turyści otrzymają mailowe potwierdzenie, że ostatni nocleg jest gratis.

Kto pierwszy, ten lepszy.
źródło: turysci.pl

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Litwa

Post autor: Comen » 8 wrz 2021, o 12:38

Trochę za późno. Ale z noclegów jestem bardzo zadowolony więc nie ma co żałować
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Litwa

Post autor: Adler » 9 wrz 2021, o 13:50

Mogli zaproponować to w lipcu i sierpniu, a nie teraz.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Litwa

Post autor: gar » 9 wrz 2021, o 14:55

W lipcu i sierpniu turystów mieli. Teraz jest ich znacznie mniej - stąd taki termin akcji. Może liczą się z tym, że w październiku znowu się zamkną przed obcokrajowcami.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Litwa

Post autor: gar » 19 lip 2022, o 19:16

Inflacja na Litwie podobno wyższa niż u nas. Do tego wysoko stojące euro i koszty wyjazdu do naszego północnego sąsiada rosną znacząco.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Litwa

Post autor: gar » 26 lip 2022, o 19:26

Inflacja na Litwie to obecnie około 20,5 %. Ceny po przeliczeniu na złotówki wyższe niż u nas. Piwo w knajpie zazwyczaj w przedziale od 3,50 do 5 euro.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Litwa

Post autor: Adler » 29 mar 2023, o 12:57

Specjalności, typowe produkty spożywcze do kupienia jako prezent?

Jakie ceny aktualnie? Drożej niż u nas?

ODPOWIEDZ