Stawki godzinowe dla pracujących z grupami?

Dla pilotów i przewodników turystycznych.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 12250
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Stawki godzinowe dla pracujących z grupami?

Post autor: Adler » 28 lip 2016, o 14:18

Za tur-info.pl:
Sejm zadecydował o stawce godzinowej dla pracujących z grupami turystycznymi (2016-07-27).

Projektowana ustawa o minimalnej stawce godzinowej za pracę na umowę-zlecenie i w ramach samozatrudnienia wzbudza kontrowersje w branży turystycznej.

Jak poinformowała Polska Izba Turystyki, przepisami ustawy nie będą objęte osoby, których praca polega na opiece nad grupą. Zatem regulacje postulowane przez PIT zostały uwzględnione przez ustawodawcę i nowe przepisy nie obejmą pilotów wycieczek, rezydentów ani wychowawców kolonijnych. W projekcie ustawy przewidziano, że umowy dotyczące opieki nad grupami nie mogą być rozliczane stawką godzinową.

PIT wskazywała, że w umowach z osobami sprawującymi opiekę nad grupą nie powinna obowiązywać stawka godzinowa, ponieważ ewentualne bardzo wysokie koszty godzinowego rozliczenia świadczonych usług byłyby nieadekwatne do czasu wykonywania pracy. Osoba, który zostałaby zatrudniona do opieki na grupą np na 7 dni, byłaby rozliczana stawką godzinową za pracę 24 godziny na dobę, tymczasem nikt nie mógłby oczekiwać, że będzie sprawowała tę opiekę non stop, bez przerw na posiłki czy sen.

Ze stanowiskiem PIT nie zgadza się część środowisk pilockich, uważających za wyjęcie pracujących w turystyce spod tej regulacji za niesprawiedliwe.

Zdaniem PIT tego typu zlecenia powinny być rozliczane na podstawie umów cywilnoprawnych określających dokładnie czas i miejsce sprawowania opieki nad grupą oraz wynagrodzenia za tę opiekę, a nie na podstawie stawki godzinowej. Obowiązków tych nie można bowiem łączyć z czasem wykonywanej pracy, ponieważ w efekcie doprowadziłoby to do sytuacji, w której stawka dzienna dla wychowawcy kolonijnego wynosi co najmniej 288 zł. W praktyce uniemożliwiałoby to zatrudnianie opiekunów dla grup turystycznych.

Projekt nowelizacji nakazuje przechowywanie dokumentacji dotyczącej rozliczeń płatności z umów-zleceń przez 3 lata.

Ustawa trafi do trzeciego czytania w Sejmie, a następnie zostanie przedstawiona prezydentowi do podpisu. Jeżeli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego to ustawa wejdzie w życie w styczniu 2017 roku.