Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Umowy

Dla pilotów i przewodników turystycznych.
Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1260
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Umowy

Post autor: Norden » 13 paź 2010, o 23:26

Jaka forma zatrudnienia / umowy jest najkorzystniejsza dla pilota / przewodnika, który nie prowadzi własnej działalności gospodarczej i traktuje to zajęcie jako dorywcze / hobbystyczne, a na stałe pracuje w innej branży i odprowadza tam składki ubezpieczenia zdrowotnego, emerytalne itd?

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Yoana » 13 paź 2010, o 23:30

Najlepsza będzie jak sądzę Umowa Zlecenie.

Ktoś ma inną sugestię? Może jakiś pilot się wypowie? :-)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1260
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Post autor: Norden » 16 paź 2010, o 12:03

Czy umowa o dzieło nie jest bardziej korzystna i prostsza?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13434
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 19 paź 2010, o 10:09

Osobiście nie spotkałem się z tą formą umowy w pracy pilota.
Organizatorzy raczej sugerują umowę zlecenie.

Może wypowie się ktoś, kto ma doświadczenie z tym typem umowy w turystyce?

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1260
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Post autor: Norden » 8 kwie 2011, o 11:24

Na tą chwilę nie chcę świadczyć usług przewodnickich i pilockich na podstawie umów. Nie chodzi tu o mnie, tylko o to, że zleceniodawcy / instytucje zamawiające wycieczki bardzo niechętnie do tego podchodzą. Zawsze pytają, czy wystawię im rachunek.

Będę szukał jakiejś firmy albo biura podróży, które będzie wystawiało za mnie rachunki, nawet kosztem prowizji.

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 8 kwie 2011, o 12:50

Norden pisze:Zawsze pytają, czy wystawię im rachunek
A co to jest za problem wystawić rachunek za wykonane zlecenie lub dzieło? Pytam bez jakiejkolwiek złośliwości. W razie czego mogę podesłać via e-mail wzór rachunku za wywiązanie się ze swojej części umowy cywilnoprawnej.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1260
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Post autor: Norden » 8 kwie 2011, o 15:18

Abderyta pisze:
Norden pisze:Zawsze pytają, czy wystawię im rachunek
A co to jest za problem wystawić rachunek za wykonane zlecenie lub dzieło? Pytam bez jakiejkolwiek złośliwości. W razie czego mogę podesłać via e-mail wzór rachunku za wywiązanie się ze swojej części umowy cywilnoprawnej.
O to właśnie chodzi, że nie chcą umów, tylko sam rachunek.

Poza tym dla mnie to też jest problem, bo muszę się z takich umów rozliczać w picie, a jak przekroczę 200 zł przychodu miesięcznie, to muszę jeszcze odprowadzić podatek.

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 8 kwie 2011, o 21:51

Norden pisze:nie chcą umów, tylko sam rachunek
Przyznam, nie rozumiem. Po co im rachunek, skoro nie chcą uregulować usługi w umowie? Rachunek jest zawsze konsekwencją umowy, a nie dokumentem samym dla siebie.

Sądzę, że jeśli zleceniodawca nie chce sformalizować zlecenia, to, jeśli mimo to decydujemy się świadczyć usługę, nie powinniśmy mu przedkładać jakichkolwiek dokumentów.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1260
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Post autor: Norden » 11 kwie 2011, o 22:41

Abderyta pisze:
Norden pisze:nie chcą umów, tylko sam rachunek
Przyznam, nie rozumiem. Po co im rachunek, skoro nie chcą uregulować usługi w umowie? Rachunek jest zawsze konsekwencją umowy, a nie dokumentem samym dla siebie.

Sądzę, że jeśli zleceniodawca nie chce sformalizować zlecenia, to, jeśli mimo to decydujemy się świadczyć usługę, nie powinniśmy mu przedkładać jakichkolwiek dokumentów.
Jeżeli posiadasz firmę turystyczną lub biuro podróży, to za wykonaną usługę wystawiasz fakturę, a nie zawierasz umowy ze zleceniodawcą.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13434
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 11 kwie 2011, o 23:02

Pytanie do pilotów:
Czy żądanie wypełnionego oświadczenia podatkowego przed podpisaniem umowy zlecenia jest normalne?
Wydawało mi się, że najpierw podpisujemy umowę pilotażu, a następnie odsyłamy/wypełniamy oświadczenie podatkowe...

Jak to jest z tym u Was?

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 13 kwie 2011, o 13:49

Za każdym razem podpisywałam umowę, a następnie dostawałam z biura rozliczenie. Nie spotkałam się z tym, aby było odwrotnie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13434
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 13 kwie 2011, o 13:50

figamaga pisze:Nie spotkałam się z tym, aby było odwrotnie.
Właśnie dlatego się trochę dziwię...
Ale cóż, pójdę tym razem na rękę organizatorom wyjazdu.

ODPOWIEDZ