Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Kujawsko-Pomorskie

Pas północny. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Yoana » 1 mar 2011, o 22:48

Tourist pisze:Czy ktoś może polecic jakieś ciekawe miejsca do zobaczenia?
To miasto, gdzie mamy najwięcej zabytków w kraju, także... długo by wymieniać. :)

Pozdrawiam.

[ Dodano: 2011-03-01, 22:58 ]
Turysto,

za to w niedalekim otoczeniu znajduje się piękne miasto- Brodnica (ok. 50 km od Torunia).

http://www.brodnica.miasto.biz/" onclick="window.open(this.href);return false;

Wokół miasta znajduje sie kilka jezior ( Brodnica Dolna, Brodnica Górna, Machotek i inne), dlatego też warto się tam wybrać (zwłaszcza w okresie letnim), ponieważ można tam popływać kajakiem, łódką, żaglówką, lub też pospacerować i pojeździć rowerem- są tam ciekawe szlaki rowerowe :) Najciekawszym jest fakt, że można nad tymi jeziorami spotkać chronione gatunki przeróżnych ptaków. Polecam ten region :)

Pozdrawiam i wrzucam kilka ciekawych zdjęć.

[ Dodano: 2011-03-01, 23:03 ]
Wstawię więcej zdjęć, jeśli będzie to jeszcze możliwe :-)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Mareczek5252

Ciekawe miejsca w regionie

Post autor: Mareczek5252 » 11 cze 2013, o 18:57

1. Aleksandrów Kujawski
Aleksandrów Kujawski jest to jedno z większych miast na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Słynie ono nie tylko z filii ciechocińskiego sanatorium, ale również bogatej historii, tradycji kulturowej oraz prężnie rozwijającej się gospodarki. Na stronie internetowej Kujawskie.eu znajdziemy szczegółowy opis tej niezwyklej miejscowości.
Stolica powiatu aleksandrowskiego, zlokalizowanego w województwie kujawsko-pomorskim, jest niezwykle interesującą miejscowością, której początków możemy upatrywać się we wsi Białe Błota. Rozwój miejscowości ściśle powiązany jest z budową linii kolejowych oraz stacji granicznej pomiędzy zaborem pruskim i rosyjskim. Dzięki carowi Aleksandrowi II Romanowowi miejscowość zyskała nie tylko zabytkowy budynek dworca, lecz również nazwę. Prawa miejskie uzyskała ona pod koniec dziewiętnastego wieku.
Wieloletnie inwestycji sprawiły, że na chwilę obecną Aleksandrów kujawski to ośrodek przemysłu spożywczego, metalowego, drzewnego oraz poligraficznego. Jest to również miejscowość, która stawia na rozwój tradycji ludowej oraz promocję produktów regionalnych. Sama miejscowość zaliczana jest również do terenów aglomeracji bydgosko-toruńskiej. Znajdziemy tutaj wiele zabytków, takich jak Pałac Trojanowskich, zabytkowy dworzec kolejowy, Ukraiński Cmentarz Wojskowy, kościół parafialny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, a także Kolegium Kujawskie Salezjanów. Warto również wspomnieć, że Aleksandrów Kujawski otrzymał w 1998 roku tytuł Miasta Pamięci Narodowej, który świadczy o jego podejściu do dawnych dziejów, historii i zabytków.
Dzisiaj Aleksandrów Kujawski stanowi prężnie rozwijające się miasto, które może poszczycić się prężnym rozwojem na wielu płaszczyznach, a także wielowiekową tradycją kulturową. Ktokolwiek nie miał jeszcze okazji znaleźć się w tym miejscu, koniecznie powinien nadrobić zaległości i zachwycić się współczesnymi Kujawami.

2. Znasz Bądkowo?
Niewielkich rozmiarów gmina Bądkowo w województwie kujawsko-pomorskim stanowi istotny punkt w tożsamości powiatu aleksandrowskiego oraz Kujaw. Prężnie rozwijająca się miejscowość, jest najlepszym dowodem na ekonomiczny oraz kulturowy potencjał tych terenów.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiły się już w 1222 roku oraz o Bądku, założycielu wsi.
Na chwilę obecną Bądkowo jest to średnich rozmiarów wieś, która stawia przede wszystkim na działalność rolniczą oraz kulturalną. Dosyć istotną rolę zajmuje Gminny Ośrodek Kultury, parafia pod wezwaniem św. Mateusza oraz Spółdzielnia Kółek Rolniczych Bądkowo. Instytucje te w głównej mierze wpływają na kształtowanie dzisiejszego wizerunku miejscowości, a także na jej prężny rozwój. Na tle innych gmin Bądkowo wypada naprawdę korzystnie. Większość terenów, bo aż 96%, zajmują użytki rolne, zaledwie 1% to użytki leśne. Samo Bądkowo zamieszkiwane jest przez ponad 4,5 tysiąca osób na prawie osiemdziesięciu kilometrach kwadratowych. Na tym terenie znajdziemy wiele zabytków, wpisanych do krajowego rejestru zabytków, takich jak kościół parafialny pod wezwaniem świętego Mateusza z początku czternastego wieku, cmentarz rzymsko-katolicki w Bądkowie, kościół parafialny pod wezwaniem Świętego Krzyża w Łowiczku z osiemnastego wieku, a także dwór wraz z parkiem w Wysocinie, pochodzące z końca dziewiętnastego wieku.
Warto również wspomnieć, że z Bądkowem graniczą gminy, takie jak Brześć Kujawski, Koneck, Waganiec, Zakrzewo oraz Osięciny.
Zarówno gmina, jak i sama wieś Bądkowo słynie głównie z rolnictwa, którym para się większość miejscowej ludności. Dosyć spore znaczenie odgrywa również turystyka i rekreacja, dzięki której jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe gospodarstwa agroturystyczne oraz pensjonaty, napędzające gospodarkę na tym terenie.

Mareczek5252

Re: Ciekawe miejsca w regionie:

Post autor: Mareczek5252 » 11 cze 2013, o 18:57

3. Co może zaoferować Ci Waganiec?
Niewielka gmina na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, zlokalizowana w powiecie aleksandrowskim posiada spory potencjał. Jaki? Przekonaj się sam!
Waganiec jest gminą oraz wsią, które zamieszkuje w sumie prawie 4450 osób na powierzchni niecałych 55 kilometrów kwadratowych. Liczy sobie on dwadzieścia trzy sołectwa, takie jak Bertowo, Brudnowo, Józefowo, Kaźmierzyn, Kolonia święte, Konstantynowo, Michalin, Niszczewy, Nowy Zbrachlin, Plebanka, Przypust, Sierzchowo, Siutkowo, Stary Zbrachlin, Szpitalka, Śliwkowo, Waganiec, Wiktoryn, Włoszczyca, Wojtówka, Wólne i Zbrachlin, a także trzynaście miejscowości niesołeckich. Ludność zamieszkała na tym terenie w głównej mierze zajmuje się rolnictwem, co skutkuje tym, że aż 88% powierzchni Wagańca stanowią użytki rolne.
Rozwija się tutaj także agroturystyka oraz rekreacja, głównie za sprawą atrakcyjnych terenów zielonych oraz bliskości uzdrowiska w Ciechocinku. Osoby zainteresowane gminą Waganiec powinny koniecznie poznać jej najważniejsze zabytki, które zostały wpisane do krajowego rejestru zabytków.
Pierwszym obiektem jest kościół parafialny pod wezwaniem świętych Stanisława i Marii Magdaleny w Przypustach. Budowla ta pochodzi z siedemnastego wieku i została wzniesiona z drewna. Dosyć istotnym obiektem jest również dziewiętnastowieczny dworzec kolejowy w Wagańcu, park wraz z dworem w Wagańcu z dziewiętnastego wieku, młyn zbożowy oraz kościół parafialny pod wezwaniem świętego Wojciecha z końca dziewiętnastego wieku wraz z cmentarzem w Zbrachlinie.
Waganiec pomimo swoich niewielkich rozmiarów może być bardzo interesującym terenem dla osób, które kochają Kujawy, jednocześnie poszukując spokojnego miejsca do odpoczynku oraz spędzenia czasu z rodziną na łonie natury. Z pewnością gmina będzie doskonałym wyborem dla miłośników pieszych wędrówek, architektury oraz historii sztuki.

4. Poznaj Zakrzewo
W powiecie aleksandrowskim znajduje się gmina Zakrzewo, która do 1988 roku należała do województwa włocławskiego, obecnie zlokalizowana jest na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Na około 76 kilometrach kwadratowych mieszka 3580 osób, którzy w głównej mierze zajmują się działalnością rolniczą. Aż dziewięćdziesiąt jeden procent powierzchni całej gminy zajmują użytki rolne. Do terenu gminy zaliczamy sołectwa, takie jak Bachorza, Gęsin, Gosławice, Kobielice, Kolonię Bodzanowską, Kuczkowo, Lepsze, Michałowo, Seroczki, Sędzin, Sędzin-Kolonię, Siniarzewo, Sinki, Ujmę Dużą, Wolę Bachorną, Zakrzewo oraz Zarębowo. Miejscowości niesołeckie na tym terenie to Kolonia Serocka oraz Sędzinek. Zakrzewo sąsiaduje z gminami, takimi jak Bądkowo, Dąbrowa Biskupia, Dobre, Koneck i Osięciny.
Samo Zakrzewo jest dosyć atrakcyjne pod względem turystycznym. Znajdziemy tutaj interesujące miejsca wypoczynku, sporą ilość terenów zielonych oraz sporo zabytków. Zaliczamy do nich przede wszystkim rozbudowany zespół dworski w Seroczkach z dziewiętnastego wieku, na który składa się dwór, kaplica oraz park. Dosyć istotnym obiektem jest również kościół parafialny pod wezwaniem świętego Mateusza w Sędzinie, pochodzi on z osiemnastego wieku. W Siniarzewie możemy podziwiać osiemnastowieczny park dworski, a w samym Zakrzewie dwór wraz z parkiem z dziewiętnastego wieku oraz kościół parafialny pod wezwaniem świętego Józefa, który został wzniesiony w 1975 roku.
Komu przypadnie go do gustu Zakrzewo? Z pewnością podbije ono serca osób, które nastawione są na wypoczynek oraz spokój. Znajdziemy tutaj kilka pensjonatów oraz gospodarstw agroturystycznych, które oferują wiele atrakcji swoim klientom, a także dokładają wszelkich starań, aby pobyt w Zakrzewie był niezapomnianym przeżyciem oraz dostarczał nam wielu wrażeń przez cały czas.

Mareczek5252

Wieczno

Post autor: Mareczek5252 » 11 cze 2013, o 18:59

Kuźnie smaku z regionu Wieczno
Portal REGULAMIN FORUM to miejsce, w którym zamieszczane są artykuły dotyczące regionu Wieczno – także opisujące potrawy regionalne. W ofercie znaleźć można punkty gastronomiczne, w których serwowane są potrawy kuchni tradycyjnej tego obszaru kraju.
W Barze pod Jemiołą oprócz potraw z menu tradycyjnego dostępne są takie rarytasy jak chleb wypiekany na miejscu w piecu czy swojska kiełbasa, smalec, ale także zupy jak żurek na naturalnym zakwasie czy grochówka, a właścicielka dokłada wszelkich starań, by potrawy były najsmaczniejsze pod słońcem zgodne ze staropolskimi przepisami tych regionów kraju.
W Myśliwskiej natomiast zjemy kotlet schabowy przyrządzany według specjalnego przepisu, pyszne krokiety z pieczarkami czy żur na prawdziwym, wyrobionym zakwasie. Na przekąskę polecany jest swojski smalec z chlebem wypiekanym w piecu i kiszonym ogórkiem.
W Płużnicy rozwija się rynek gastronomiczny – i bardzo dobrze, bo bogactwo kuchni regionalnej jest tutaj naprawdę niezastąpione. Od kilku już lat w „Gospodzie przy piecu” zjeść można smaczny posiłek zapoznając się tym samym z tradycyjną kuchnią, bowiem są tutaj serwowane potrawy zawierające produkty regionalne Wieczno. Swojski żur z kiełbasą czy flaki wołowo-wieprzowe zaspokoją wymagania jeśli chodzi o pierwsze danie. Szef kuchni poleca wyśmienite pierogi – wyrabiane na miejscu, golonkę czy zrazy wołowe z sosem pieczeniowym a na deser serwowana jest szarlotka z lodami.


Na narty wodne tylko do Wąbrzeźna

Na portalu REGULAMIN FORUM dostępne są do przeczytania artykuły związane z tematyką rozrywki, sportu oraz atrakcji turystycznych jakie proponuje gmina Wąbrzeźno. Nie sposób jednak zapoznać się z nimi omijając ważne informacje na temat mieszkańców tego rejonu. Otóż jak podają statystyki mieszkańcami samego miasta Wąbrzeźno są w większości kobiety – ponad 7,5 tysiąca, podczas gdy mężczyzn jest w tym rejonie około 6,7 tysiąca. Urodzonych dzieci zostało 130 natomiast zgonów zanotowano 147 – dane z 2010 roku. W tym też roku zostało zawartych 124 małżeństw.
To właśnie dla tych ludzi, ale i dla turystów dostarczana jest rozrywka. Do najciekawszych miejsc należy amfiteatr w Wąbrzeźnie, w którym cyklicznie odbywają się koncerty muzyczne z udziałem gwiazd polskiej sceny rozrywkowej. Również codziennych zabaw mieszkańcom dostarcz Dom Kultury w Wąbrzeźnie organizując wiele różnorakich imprez. Corocznie organizowane są tutaj Dni Wąbrzeźna – gdzie przez kilka dni odbywają się liczne imprezy. W mieście wybudowana została pływalnia (jedna z najnowocześniejszych w tym województwie), istnieje też kręgielnia dla znużonych codzienną rutyną. Szczegóły przeczytać można na REGULAMIN FORUM
Jak wynika z innego artykułu zamieszczonego na portalu sport i rekreacja natomiast rozwija się szczególnie latem a to za sprawą sportów wodnych, które możliwe są do uprawiania na pobliskich jeziorach. Tutaj proponowane są szczególnie nauka jazdy na nartach wodnych, kajakiem czy łódką. To tutaj właśnie co roku odbywają się zawody żeglarskie.
Walory turystyczne i rekreacyjne przyciągają coraz szerszą liczbę turystów w te rejony Polski. Gmina Wąbrzeźno jest jedną z tych najbardziej cennych biorąc pod uwagę walory turystyczne na ziemi chełmińskiej. Dla odwiedzających dostępna jest cała szeroka gama atrakcyjnych obiektów i miejsc, jakie warto zobaczyć będąc w tym zakątku kraju.
Jakie to miejsca i obiekty zobaczysz na REGULAMIN FORUM

Mareczek5252

Re: Wieczno

Post autor: Mareczek5252 » 11 cze 2013, o 19:00

Już dziś na portalu REGULAMIN FORUM zagłębić się można w lekturę artykułów opisujących niezwykłą historię miasta Wąbrzeźno.
Począwszy od pierwszych zapisków dziejów tego miasta kiedy to pierwsi mieszkańcy tych rejonów zajmowali się przede wszystkim tworzeniem ceramiki a mieszkali w ziemiankach, czyli domach wykopanych w ziemi poprzez okres kiedy to odkryto pierwsze nazwy jakie nosiło to miasto aż po czasy współczesne.
Oczywiście pomiędzy tymi okresami autor nie zostawił przepaści – wszystko skrzętnie opisuje i wyjaśnia, tak aby wiedza z tego zakresu była wystarczająca i pomocna. Szczególnie szeroko opisywane są dzieje kiedy miasto było pod zaborami, czyli od połowy wieku XIII kiedy to zarówno Wąbrzeźno jak i cała ziemia chełmińska została oddana we władanie Zakonowi Krzyżackiemu.
W kolejnym artykule zawarte są treści związane z czasami wojennymi na tych ziemiach. Zarówno opisana jest historia czasów I wojny światowej jak i II wojny światowej kiedy to podczas okupacji rozstrzelano większość polskiej inteligencji jaka zamieszkiwała to miasto; znowu zabroniono posługiwania się językiem ojczystym a nazwę ponownie zamieniono na Briesen.
Autor opisuje również czasy współczesne, przede wszystkim pokazuje jak kształtował się rozwój gospodarczy na przełomie lat od powojennych do aktualnych.


Krajowy Rejestr Zabytków zasilany obiektami z Wąbrzeźna

Na portalu REGULAMIN FORUM przeczytać można już cykl artykułów dotyczących zabytków gminy Wąbrzeźno.
Jednym z wartych uwagi obiektem jest zespół pałacowo-parkowy w Wałyczu. Ten niezwykły obiekt pochodzi z połowy XIX wieku, ale został odnowiony w latach osiemdziesiątych wieku XX. Wpisany do rejestru zabytków jest aktualnie własnością Skarbu Państwa.
W gminie Wąbrzeźno do licznych zabytków należą oprócz pałaców i dworków także kościoły. Nie wszystkie do dnia dzisiejszego służą z pierwotnym przeznaczeniem, ciekawa nie tylko dla turystów ale i mieszkańców jest ich sama historia powstania a także dzieje na przełomach płynących lat.
Do tych najstarszych i najbardziej urokliwych bez wątpienia należy drewniany kościółek wybudowany w 1785 roku w Jarantowicach. W 2006 roku został odrestaurowany zdobywając tym samym ogólnopolską prestiżową nagrodę „Modernizacja roku 2006”
Na uwagę zasługują także kamienice wybudowane na około placu Jana Pawła II, który leży w samym centrum miasta Wąbrzeźno – te od początku istnienia miały dwojakie przeznaczenie, parter służył za miejsca handlowe, górne zaś piętra zamieszkiwała ludność miasta. Wybudowane zostały najczęściej z cegły z domieszką gipsu, posiadają również drewniane elementy jak na przykład stropy. Do dziś zachowały pierwotny wygląd architektoniczny dzięki czemu tworzą niezwykły klimat rynku.
Te i inne obiekty opisane są szczegółowo w tekstach zawartych na stronie REGULAMIN FORUM

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kujawsko-Pomorskie

Post autor: Adler » 11 cze 2013, o 19:08

Czy będzie Pan wklejał całą zawartość swojej strony internetowej, czy też przedstawi się nam Pan i zapozna się z Regulaminem Forum?

Ciekawe miejsca, ale czy to jest strona www komercyjna, czy prywatna?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kujawsko-Pomorskie

Post autor: Comen » 11 cze 2013, o 19:21

No właśnie. Przecież nie sztuka przekleić artykuł z forum Gazety Wyborczej lub portalu wieczno.pl, ale to jest plagiatowanie. Nawet jeśli plagiatuje Pan samego siebie. Lepiej opisać te miejsce od siebie własnymi słowami.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
mariusz77
User
Posty: 248
Rejestracja: 10 lut 2013, o 15:05

Re: Kujawsko-Pomorskie

Post autor: mariusz77 » 11 cze 2013, o 22:41

Kolego Mareczku...4 posty naszpikowane uwagami Administracji to trochę za dużo. Zgadzam się też z sugestią Kolegów o przeklejeniu bo skoro tak sążniste posty są pisane co max 3minuty !! to za nic nie uwierzę;że ktoś tak piorunem je napisał.
Nie powiem;może są to i ciekawe miejsca ale przy takim dość-mało porywającym opisie i tylu uwagach Adminów to..człowiekowi nie chce się tam jechać...

marcin0

Kujawsko-Pomorskie

Post autor: marcin0 » 23 lip 2015, o 08:27

co roku jeżdżę do babci na kujawy - jezioro Skrzyneckie - są też tam domki, czysta woda, polecam :)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kujawsko-Pomorskie

Post autor: gar » 29 lip 2019, o 18:30

Z nowszych ciekawostek na terenie województwa: Olenderski Park Etnograficzny, czyli skansen mennonitów w Nieszawce Wielkiej. Tylko 10 km od Torunia. Turystów niewielu a miejsce niezwykle ciekawe i warte odwiedzenia. Mimo, że ilość obiektów nie jest powalająca (co chyba jest zaletą), to godzina zleciała błyskawicznie. W 2 domach sporo ciekawostek opowiadają przewodnicy. W jednym wystawa. Duży parking. Czyste toalety. Sklepik z ładnymi pamiątkami. Ceny: 10 zł normalny, 5 zł ulgowy, 20 zł - rodzinny. Polecam jako odpoczynek od pięknego, ale gwarnego Torunia.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kujawsko-Pomorskie

Post autor: Comen » 29 lip 2019, o 20:51

Coś podobnego planowane było zdaje się koło Elbląga, ale z tego co mi wiadomo chyba nie doszło do skutku.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kujawsko-Pomorskie

Post autor: gar » 31 lip 2019, o 11:07

Okolice Elbląga to był świetny pomysł że względu na tamtejszą historię, ukształtowanie terenu i architekturę. Jak widać brak decyzji prowadzi do tego, że inni się zorganizują i zrobią coś podobnego.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kujawsko-Pomorskie

Post autor: gar » 1 sie 2019, o 15:37

Górsk - wieś niedaleko Torunia (około 15 km) z ciekawym, zabytkowym kościołem, niewielkim muzeum regionalnym oraz muzeum multimedialnym poświęconym ks. Jerzemu Popiełuszce. Cały kompleks (dość rozległy) w fazie powstawnia - może to trochę potrwać, ale to co jest, jak najbardziej warte jest odwiedzenia. Wstęp: dobrowolna opłata. Parking i toaleta są.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kujawsko-Pomorskie

Post autor: gar » 29 wrz 2021, o 20:07

Nieszawa - byłem po raz kolejny i znowu mi się podobało. Klimat niewielkiego, sennego i pustego miasta gdzie wydaje się, że czas płynie wolniej jest wciągający. Prom (nietypowy) wciąż działa.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kujawsko-Pomorskie

Post autor: Comen » 30 wrz 2021, o 06:48

Ten prom ma jakieś praktyczne znaczenie turystyczne czy raczej tylko dla mieszkańców wiosek z drugiej strony Wisły?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kujawsko-Pomorskie

Post autor: gar » 30 wrz 2021, o 14:11

Turystycznego (poza jego widokiem - a wygląda bardzo ciekawie, bo przypomina parowiec) chyba żadnego.

ODPOWIEDZ