Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Bieżące wydarzenia, aktualności.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8162
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 12 mar 2020, o 12:06

Comen pisze:
12 mar 2020, o 05:35
Tak samo uczelnie. Nasza aż do 14 kwietnia.
Jaka to uczelnia ?

Nie wiem czy śmiać się czy płakać patrząc na działania władz różnych krajów w których nie mogę znaleźć krzty konsekwencji:
USA - zawieszenie lotów z Europy, ale z wyjątkiem Wielkiej Brytanii; wynika z tego że wirus z Wysp Brytyjskich nie jest groźny;
Polska - kontrola autokarów (w większości pustych lub pustawych) na granicach, a w tym samym czasie (tzn. w czasie przeprowadzonej kontroli) obok przejeżdża kilkaset samochodów, których nikt nie kontroluje; wynika z tego, że wirus z autokaru jest groźny a z samochodu nie bardzo;

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Comen » 12 mar 2020, o 13:42

Uniwersytet Pedagogiczny
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Comen » 12 mar 2020, o 22:12

Zastanawiam się na ile krótkie wyjazdy krajowe np. w Beskidy czy w okolice miasta niosą ze sobą jakieś ryzyko w czasie epidemii. Na dzień dzisiejszy jest jeden przypadek w Małopolsce, więc to nawet żadna epidemia. Nie ma co sądzić, że wirus jest na ulicy, bo gdyby był to pojawiłyby się już kolejne liczne nowe zarażenia. A póki co żaden z przypadków nie wziął się "znikąd" na zasadzie wczoraj szedłem ulicą a dzisiaj złapała mnie choroba. Zawsze był kontakt z chorym cudzoziemcem zazwyczaj zresztą poza granicami kraju. Wątpię więc żeby wirus szalał w reglach czy na halach. Z drugiej strony jest zawsze ryzyko przebywania na dworcu czy jazdy publicznym środkiem transportu i zakażenie się "po drodze". Zawsze też odpowiedzialność za ewentualne przeniesienie wirusa jeśli jest się już zainfekowanym.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13448
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 12 mar 2020, o 23:04

Chodzi o zakażenie "po drodze", czyt. bankomat, dystrybutor na CPN'ie, toalety, itd. Obstawiam, że niebawem w Małopolsce będzie więcej przypadków (często całe rodziny pracujące/mieszkające w krajach Europy Zachodniej "zaglądające na święta"). Mam tylko nadzieję, że pójdzie to dalej wariantem niemieckim, a nie włoskim.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8162
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 13 mar 2020, o 01:05

Na logikę wyjazd np. w Beskid Niski byłby ciekawą alternatywą. Szansa na spotkanie kogokolwiek w górach niewielka. Na beskidzkich wioskach tłumów też nie ma. Na pewno większą szansę na zarażenie wirusem ma się w dużej aglomeracji niż w pustawych górach.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Comen » 13 mar 2020, o 10:02

Abelard pisze:
12 mar 2020, o 23:04
Mam tylko nadzieję, że pójdzie to dalej wariantem niemieckim, a nie włoskim.
Niestety jak patrzę na statystyki to jednak duże znaczenie ma poziom służby zdrowia w danym kraju. Kraje skandynawskie: Norwegia 812 przypadków/1 zgon, Szwecja 688/1, Dania 674/0, Finlandia 109/0. Podobnie Niemcy 2750/6.
W Polsce przy 58 zakażeniach mamy już 1 ofiarę śmiertelną. Może przypadek, ale ogólny stan zdrowia naszego społeczeństwa jest kiepski.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13448
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 13 mar 2020, o 20:32

Comen pisze:
13 mar 2020, o 10:02
Niestety jak patrzę na statystyki to jednak duże znaczenie ma poziom służby zdrowia w danym kraju.
Jeszcze większe, tak myślę, ma świadomość zagrożenia oraz respektowanie i aktywne realizowanie zaleceń służb.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13448
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 13 mar 2020, o 20:33

gar pisze:
13 mar 2020, o 00:59
W kolejnych weekendach może być jeszcze gorzej. Zakłady bukmacherskie też stracą, bo nie będzie czego obstawiać.
Trudno wskazać dziedzinę/sektor, która nie straci na aktualnej sytuacji. (T)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13448
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 13 mar 2020, o 21:19

89366968_2575428039406580_6024442212534714368_n.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8162
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 13 mar 2020, o 21:38

Abelard pisze:
13 mar 2020, o 20:33
gar pisze:
13 mar 2020, o 00:59
W kolejnych weekendach może być jeszcze gorzej. Zakłady bukmacherskie też stracą, bo nie będzie czego obstawiać.
Trudno wskazać dziedzinę/sektor, która nie straci na aktualnej sytuacji. (T)
Handel i to w różnych aspektach. Maseczki, środki dezynfekujące oraz lekarstwa itp. idą jak woda.
Dziś rozmawiałem z kumplem - kierownikiem sklepu Aldi. Obroty mają wyższe o 60 % niż przed świętami Bożego Narodzenia. Centra obsługujące sklepy nie nadążają z dowożeniem towarów.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Comen » 14 mar 2020, o 08:47

Ale to "burza przed ciszą". Ludzie robią zapasy, żeby potem w ogóle nie wychodzić z domu.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: tadeks » 14 mar 2020, o 10:33

Od dziś (14.III) wchodzi w życie rozporządzenie:
http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000043301.pdf
a tam dla nas bardzo istotny Rozdział 4,
Ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
a w nim
§ 5. 1. W okresie, o którym mowa w § 1, ustanawia się czasowe ograniczenie, m.in:
g) związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej
w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20),

pkt 1 i 2, polegają na całkowitym zakazie prowadzenia wymienionych w tych przepisach rodzajów działalności;

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13448
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Bieżące wydarzenia sportowe

Post autor: Adler » 14 mar 2020, o 11:35

Comen pisze:
14 mar 2020, o 08:47
Ale to "burza przed ciszą". Ludzie robią zapasy, żeby potem w ogóle nie wychodzić z domu.
Też tak sądzę.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13448
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 14 mar 2020, o 11:47

Dobre wieści:
"13 marca br. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał pozytywną decyzję w sprawie zmiany do pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla produktu leczniczego ARECHIN (Chloroquini phosphas), 250 mg, tabletki, polegającą na dodaniu nowego wskazania terapeutycznego: „Leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2” oraz związanego z nim dawkowania produktu leczniczego. Uzasadnienie zostało oparte na analizie danych pochodzących z dotychczas opublikowanych danych klinicznych." – czytamy w komunikacie firmy Adamed

Firma zaznaczyła także, że zabezpieczy zapas produktu dla polskich pacjentów, zgodnie z potrzebami Ministerstwa Zdrowia i Agencji Rezerw Materiałowych. Firma zabezpieczyła zapas produktu na potrzeby Ministerstwa Zdrowia oraz Agencji Rezerw Materiałowych. Produkt będzie dystrybuowany do pacjentów zgodnie z dyspozycjami Ministra Zdrowia. – podkreślono w komunikacie.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8162
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 14 mar 2020, o 13:16

Dzisiaj robili zapasy chleba ? Pieczywa o godzinie 11 praktycznie nie było (a sklepów z pieczywem mam na dzielnicy ponad 10). I co ludzie zrobią z tym pieczywem po kilku dniach ? Obstawiam, że wyrzucą. Normalnie by mogli zamrozić, ale zamrażarki mają pełne mięsa. Panika jednak rzuca się na umysł i racjonalne myślenie.
Pod Lidlami, Biedronkami itp. sklepami pełne parkingi a w sklepach tłumy. Chyba nie o to chodziło.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8162
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 14 mar 2020, o 13:22

Dzięki tadeks za wrzucenie tego linka. Dobrze wiedzieć na czym stoję (leżę).

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: evil » 14 mar 2020, o 14:01


Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13448
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Adler » 14 mar 2020, o 19:36

gar pisze:
14 mar 2020, o 13:16
Dzisiaj robili zapasy chleba ? Pieczywa o godzinie 11 praktycznie nie było (a sklepów z pieczywem mam na dzielnicy ponad 10). I co ludzie zrobią z tym pieczywem po kilku dniach ? Obstawiam, że wyrzucą. Normalnie by mogli zamrozić, ale zamrażarki mają pełne mięsa. Panika jednak rzuca się na umysł i racjonalne myślenie.
Pod Lidlami, Biedronkami itp. sklepami pełne parkingi a w sklepach tłumy. Chyba nie o to chodziło.
Pod sklepikami osiedlowymi pustki i pełny stan produktów. Do wyboru, do koloru.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8162
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 14 mar 2020, o 23:29

W sklepach osiedlowych było wszystko oprócz ... chleba. Ludzie kupowali po 5 bochenków. Aż nieprawdopodobne aby tyle bułki tartej potrzebowali ?

Awatar użytkownika
sleepwalker
User
Posty: 238
Rejestracja: 3 sty 2016, o 21:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: sleepwalker » 15 mar 2020, o 15:38

gar pisze:
9 mar 2020, o 07:55
Już mamy zalecenie o odwoływaniu imprez masowych, czyli powyżej 1000 osób, bo mamy 11 przypadków koronawirusa w Polsce. Paranoja !
Początkowo na gorąco też tak uważałem - myślenie na zasadzie: "Dlaczego zabraniać? Kto chce, to pójdzie, kto nie chce lub się obawia, ten nie pójdzie." Zdanie zmieniłem dopiero po decyzji zamknięcia placówek oświatowych - przyznaję też, że dopiero wtedy bardziej "zaangażowałem się" w temat koronawirusa. I jak najpierw nie pochwalałem zakazu imprez masowych, tak teraz jak najbardziej pochwalam decyzję o zamknięciu "wszystkiego". Rząd działa prewencyjnie, aby maksymalnie spowolnić (a w dłuższej perspektywie - być może nawet wyeliminować) przyrost liczby zarażonych, dzięki czemu wydolność służby zdrowia nie zostanie przekroczona. Przynajmniej w teorii, co zobrazowane było na bardzo fajnym wykresie zawierającym dwie parabole z przyrostem zarażonych bez działań prewencyjnych i z takimi działaniami. Oczywiście ta druga opcja powoduje wydłużenie w czasie występowania epidemii, ale nie prowadzi do wariantu włoskiego. I właśnie takie radykalne decyzje rządu mają się temu przysłużyć, gdyż - jak pokazała sytuacja we Włoszech - bez nich moglibyśmy mieć dramat. Pytanie tylko, czy te decyzje i tak nie zostały wprowadzone za późno.
gar pisze:
14 mar 2020, o 23:29
W sklepach osiedlowych było wszystko oprócz ... chleba. Ludzie kupowali po 5 bochenków. Aż nieprawdopodobne aby tyle bułki tartej potrzebowali ?
To jeszcze nic. W piątek rano moja żona poszła do bankomatu (jako ludzie na codzień bezgotówkowi, a obecnie "zdroworozsądkowo" spanikowani ;), zauważyliśmy potrzebę posiadania przy sobie kilku stówek). Przy okazji weszła do przyosiedlowego sklepiku firmowego jednej z piekarni - chleba brak, pani poinformowała, że z samego rana klient wykupił 15 bochenków. Chcę wierzyć, że był to zakup dla grupy znajomych/sąsiadów/rodziny, ale patrząc na zdjęcia i filmiki z koronawirusowej paniki zakupowej, raczej w to wątpię...

I jeszcze jedno. Nie negując absolutnie powagi sytuacji, ciekaw jestem liczby zarażonych i zmarłych w wyniku tegosezonowej grypy. Dysponuje ktoś danymi?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8162
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 15 mar 2020, o 19:48

sleepwalker pisze:
15 mar 2020, o 15:38
I jeszcze jedno. Nie negując absolutnie powagi sytuacji, ciekaw jestem liczby zarażonych i zmarłych w wyniku tegosezonowej grypy. Dysponuje ktoś danymi?
Nie wiem czy to prawdziwe dane, ale gdzieś czytałem, że w tym seoznie grypowym zachorowało około 2 mln Polaków z czego zmarło bodajże 27 osób.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: tadeks » 15 mar 2020, o 20:36

gar pisze:
13 mar 2020, o 01:05
Na logikę wyjazd np. w Beskid Niski byłby ciekawą alternatywą.
Chyba mi się komplikuje wyjazd w BN.
tadeks pisze:
14 mar 2020, o 10:33
Od dziś (14.III) wchodzi w życie rozporządzenie...
a tam...
W okresie, o którym mowa ... ustanawia się czasowe ograniczenie, m.in:
związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (ujętej
w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 55.20),
... polegają na całkowitym zakazie prowadzenia wymienionych w tych przepisach rodzajów działalności;
W tym rozporządzeniu sprecyzowano ograniczenia, a
według klasyfikacji PKD 55.20 to podklasa która obejmuje obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. Podklasa ta obejmuje zapewnienie zakwaterowania w cyklu dziennym lub tygodniowym w specjalnie wydzielonych umeblowanych pokojach lub pomieszczeniach umożliwiających mieszkanie, przygotowywanie posiłków oraz spanie lub z warunkami do gotowania lub wyposażonymi kuchniami. Mogą to być pokoje, apartamenty lub mieszkania w budynkach wielopiętrowych lub zespołach budynków, domki letniskowe lub domki kempingowe. Mogą być zapewnione minimalne usługi towarzyszące zakwaterowaniu.Podklasa ta obejmuje zapewnienie krótkotrwałego zakwaterowania w:ośrodkach kolonijnych i pozostałych obiektach wypoczynku wakacyjnego(np. w ośrodkach wczasowych, domach wycieczkowych, ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych),kwaterach dla gości i bungalowach,domkach lub chatach, bez obsługi,gospodarstwach wiejskich (agroturystyka),schroniskach młodzieżowych i górskich.
Są wyjątki:
Podklasa ta nie obejmuje:zapewnienia umeblowanych miejsc krótkotrwałego zakwaterowania z codziennym sprzątaniem, słaniem łóżek, podawaniem posiłków i napojów,sklasyfikowanego w 55.10.Z,zapewnienia zakwaterowania w domach, mieszkaniach lub apartamentach,włączając umeblowane, w celu dłuższego pobytu, zazwyczaj w cyklu miesięcznym lub rocznym, sklasyfikowanego w odpowiednich podklasach działu 68.

Muszę w to się wczytać. Mój wyjazd w BN stoi teraz pod znakiem zapytania.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8162
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 15 mar 2020, o 23:00

Do początku kwietnia jeszcze sporo się może zmienić.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: Comen » 16 mar 2020, o 09:27

Ja się zastanawiam czy mój wyjazd do Czech w połowie maja będzie możliwy. Jeszcze 2 miesiace, na razie granica zamknięta, ale epidemia nie zniknie w ciągu tygodnia.
A z nowych informacji:
"Z powodu zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa zamknięty został w Karkonoszach szlak grzbietowy, przebiegający po polsko-czeskiej granicy. Nie można też wejść na Śnieżkę".
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8162
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Coronavirus COVID-19 - dyskusja

Post autor: gar » 16 mar 2020, o 16:01

2 miesiące, to nie tydzień. Wg mnie jest spora szansa, że w połowie maja pojedziesz do Czech - czego Ci życzę.
Zastanawiam się nad inną sprawą. Ilu ludzi ten wirus zabije pośrednio ? To znaczy na skutek przerw w leczeniu osób chorych na choroby przewlekłe (odwoływanie wizyt, odmowa robienia badań itp.). Znam kilka osób, które już się dowiedziały, że obecnie na pewne badania i wizyty nie mają co liczyć. Chyba nie o to chodzi, żeby wylać dziecko z kąpielą, bo może się okazać , że na wirusa umrze 10 osób, a ze względu na brak odpowiedniej opieki lekarskiej 1000. Osób przewlekle chorych jest w Polsce kilka tysięcy razy więcej niż zarażonych wirusem.

ODPOWIEDZ