Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Stacja kolejowa Czernichów Główny

Ciekawe miejsca w Małopolsce.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Stacja kolejowa Czernichów Główny

Post autor: Comen » 24 lis 2019, o 16:09

Podkrakowski Czernichów był do tej pory znany głównie z popularnej dyskoteki, a krajoznawczo może jeszcze z historycznej szkoły rolniczej, w której nauczycielem był Franciszek Stefczyk założyciel pierwszej w Polsce spółdzielni finansowej.
Brama szkolna.jpg
Szkoła Rolnicza.jpg
Kawałek za szkołą w stronę przeprawy promowej mamy nową atrakcję pod nazwą Stacja Kolejowa Czernichów Główny. Atrakcja znowu nie taka nowa, bo podobno miejsce to działa już od paru lat, ale dopiero jego obecność w akcji Polska Zobacz Więcej pozwoliło mi "odkryć" go.
Stacja z drogi na prom.jpg
Jest to prywatna inicjatywa miejscowego pasjonata kolei, który własną "zagrodę" przerobił na stację kolejową. Żeby było jasne miejsce nie nawiązuje do żadnej historycznej linii kolejowej, która przebiegała przez Czernichów. Ot pasja pana Roberta, która zaczęła się od zabaw jego 11-letniego syna.
Z lokomotywy.jpg
Na terenie działki stoi około 10 lokomotyw głównie spalinowych, jedna normalnotorowa a pozostałe wąskotorowe o różnym rozstawie kół i przeznaczeniu.
Normalnotorowa.jpg
Są takie które przywoziły rozmaite materiały do kopalni, a także stare lokomotywy wojskowe zakupione z jednostki na Helu.
Spalinówka z kopalni.jpg
Niektóre z nich to rzadkości. Pojazdy są oczywiście w różnym stanie technicznym i wiele z nich wymaga na pewno sporego remontu.
Takich starych lokomotyw jest w Polsce jeszcze tylko kilka.jpg
Właściciel uruchomił jeden z silników a dodatkową atrakcją była krótka przejażdżka osobliwym holenderskim wagonem-lokomotywą na odcinku kilkudziesięciu metrów.
Holenderski.jpg
Na torach stoi także ręczna drezyna oraz kilka wagonów. Póki co jednak nie można ich oglądać w środku, zresztą są w nienajlepszym stanie technicznym.
Samowyładowczy.jpg
W domyśle wystawa ma być zaaranżowana jako stacja kolejowa - na wykończenie czeka peron, natomiast są też rozmaite urządzenia kolejowe takie jak stare semafory, zwrotnice czy żuraw wodny. Co ciekawe większość eksponatów zakupiono za granicą (głównie w Niemczech), u nas w Polsce jak mówi właściciel jest to bardzo trudne, bo PKP jakoś nie chce pozbywać się starego szmelcu tylko hoduje "rdzę". Dla Krystiana dobrą zabawą była drewniana kolejka z różnymi elementami typu mosty, rozjazdy, przejazdy, obrotnice.
Klocki.jpg
Obiekt na pewno z potencjałem - jak na dzień dzisiejszy to "pół ceny" wydaje mi się rozsądnym wydatkiem za atrakcję, natomiast cała kwota to opłata jak dla mnie nieco wygórowana. Na pewno miejscówka jest warta polecenia miłośnikom kolei. I warta wyróżnienia, bo w Polsce w stosunku np. do Czech mało jest takich nietypowych prywatnych inicjatyw, ludzi którzy własnym sumptem są w stanie stworzyć całkiem interesujące miejsce.
Konduktor.jpg
Z tego co znam to chyba jeszcze tylko Muzeum Motoryzacji w Otrębusach i Szopkę w Olsztynie pod Częstochową.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ