Szkocja

Ciekawe miejsca w Europie oraz relacje z naszych wycieczek.

Moderator: Comen

Regulamin forum
Jeśli dodajesz fotorelację, w tytule nowego wątku koniecznie dodaj prefiks: "Relacja:" i datę wycieczki.
Awatar użytkownika
gar
Forumowicz Roku

Szkocja

Post autor: gar » 19 gru 2018, o 20:54

Powoli trwają u mnie przymiarki do wyjazdów prywatnych w 2019 roku (kilka już jest zaplanowanych). Szukam kogoś kto się ujawni na forum, iż był w Szkocji. Pewnie będę miał kilka pytań dotyczących tego kraju.

Awatar użytkownika
Wiolcia

Re: Szkocja

Post autor: Wiolcia » 21 gru 2018, o 17:01

Byłam w Szkocji parę razy. Niestety w kwestii noclegów i transportu publicznego nie pomogę, bo nie korzystałam. Z innych rzeczy - pytaj, może coś uda się podpowiedzieć.

Awatar użytkownika
gar
Forumowicz Roku

Post autor: gar » 22 gru 2018, o 17:12

Jakiej pogody spodziewać się na terenie Szkocji w połowie marca ?
Jakich warunków oczekiwać w szkockich górach w tym czasie ?

Awatar użytkownika
Wiolcia

Post autor: Wiolcia » 22 gru 2018, o 20:58

Raz byłam w Szkocji na początku kwietnia, raz na przełomie marca i kwietnia. Pogoda w Szkocji to wielka niespodzianka i w sumie trudno przewidzieć, jak będzie. W czasie kwietniowego wyjazdu na wyspę Skye na cztery dni jeden był słoneczny, jeden w kratkę, pozostałe lekko mgliste lub zachmurzone.
Za to dziesięciodniowy wyjazd na przełomie marca/kwietnia był pogodowo rewelacyjny. Tylko jeden dzień był całkiem deszczowy, z dwa pochmurne, reszta to słońce. Jakiś ewenement.
W niższych górach nie powinno być problemu, wyższe przyprószone śniegiem, przy Forcie William (Ben Nevis i okolice) góry bardziej ośnieżone. W czasie tych wczesnowiosennych wyjazdów nie zapuszczaliśmy się w wysokie góry, raczej robiliśmy niższe szczyty (Old Man of Storr, Ben A'an, Stac Pollaidh, krótkie trasy do wodospadów).

Awatar użytkownika
gar
Forumowicz Roku

Post autor: gar » 22 gru 2018, o 23:43

Czytałem, że tam pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie, ale bardziej spodziewać się deszczu czy śniegu ?
Też myślałem o jakimś spacerku w niższych górach czy wyżynach ale zastanawiam się czy na tej szerokości geograficznej spodziewać się w górach bardziej ciapy czy jednak zmrożonego śniegu.

Awatar użytkownika
Wiolcia

Post autor: Wiolcia » 25 gru 2018, o 15:44

Pisząc tylko na podstawie własnych doświadczeń, spodziewałabym się raczej deszczu. A w niższych górach czy na wzgórzach nawet braku śniegu. Nie wiem, jak wysoko chcesz wyjść, więc trudno mi powiedzieć, ale na tych szczytach, na których my byliśmy, śniegu sobie nie przypominam.

Awatar użytkownika
gar
Forumowicz Roku

Post autor: gar » 25 gru 2018, o 19:58

Za wysoko się nie wybieram. Czyli będzie błotko :)
To kolejne pytanie: za jakie kwoty mniej więcej można zjeść szkocki obiad w knajpie ? I czy możesz jakąś cenowo przystępną a niezłą jakościowo knajpę w Edynburgu, Glasgow lub innych miejsach w Szkocji polecić ?

Awatar użytkownika
Wiolcia

Post autor: Wiolcia » 26 gru 2018, o 12:45

Niestety w kwestii jedzenia niewiele Ci pomogę, bo nie korzystaliśmy z knajp i restauracji i żywiliśmy się sami.
Znalazłam za to parę zdjęć z tego wyjazdu na przełomie marca/kwietnia, więc sam możesz ocenić, jak będzie ze śniegiem. Pierwsze zdjęcie, to ze stateczkiem, to widok z górki Ben A'an. Musisz się nastawić na szarości i żółcie :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
salewiak
Administrator

Post autor: salewiak » 26 gru 2018, o 21:51

Piękne zdjęcia. (D)

Awatar użytkownika
gar
Forumowicz Roku

Post autor: gar » 27 gru 2018, o 16:24

Zdjęcia piękne i sporo mi wyjaśniają. Wielkie dzięki.

Awatar użytkownika
gar
Forumowicz Roku

Post autor: gar » dzisiaj, o 16:43

Wizyta w Szkocji za mną.
Spacerek po niewysokich górkach zwanych Pentland Hills też (piękne widoki, dziwaczne szlaki, potężny wiatr, brak śniegu i bardzo niewiele błota).
Pewne rzeczy mnie w Szkocji zaskoczyły na plus, inne na minus, czyli jak na każdym wyjeździe w nowym kraju. Najważniejsze, że wyjazd udany.