Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Ogrody Kapias w Goczałkowicach

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Ogrody Kapias w Goczałkowicach

Post autor: regon » 22 paź 2018, o 21:09

Widziałam w swoim życiu wiele wspaniałych parków i ogrodów, ale ten bez wątpienia jest najpiękniejszym jaki do tej pory zobaczyłam. Po prostu mnie zachwycił. Jeszcze bardziej zdumiał mnie fakt, że to miejsce można podziwiać zupełnie gratis, nikt nie sprzedaje ani nie sprawdza biletów wstępu.
Początki ogrodu sięgają końca lat 70 - tych ubiegłego stulecia, jednakże na efekt jaki możemy zobaczyć obecnie trzeba było czekać wiele lat. Właścicielem i pomysłodawcą dzieła jest Bronisław Kapias - właściciel tutejszej szkółki ogrodniczej.
Całość podzielona jest na kilkadziesiąt niewielkich części (zakątków), z których każdy urządzony jest w zupełnie innym stylu. I tak możemy tu zobaczyć między innymi ogród japoński, ogród skandynawski, zakątek górski, zakątek leśny, wrzosowiska, skalniaki, zaułek romantyczny, zaułek holenderski i mnóstwo, mnóstwo innych.
Oprócz odpowiednio dobranych i niezwykle zadbanych roślin ustawione są przeróżne ogrodowe altany, fontanny, ławeczki, plac zabaw dla dzieci, zielony labirynt, a nawet plaza z leżakami.
Są studnie, stawy, oczka wodne, mostki, igloo i inne cuda. Są miejsca ukryte przed oczami przechodniów, gdzie można "schować się przed światem", a także duże otwarte przestrzenie z cudownie dobraną kompozycją trawników, kwiatów, krzewów i drzew.

Ogrody podzielone są na dwie części - starą (mniejszą) i nową czterohektarową.
Na miejscu znajduje się kawiarnia, bar bistro i restauracja.
Osoby, które nie mają własnego samochodu mogą tu przyjechać meleksem kursującym między ogrodami, a zdrojową częścią miejscowości.

Więcej zdjęć tutaj:
https://atrakcjeturystycznewpolce.blogs ... icach.html
Foto: własne
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ogrody Kapias w Goczałkowicach

Post autor: gar » 27 paź 2018, o 12:49

Ogrody są rzeczywiście rewelacyjne i można do ich przyjeżdżać w każdym miesiącu roku od marca do października (co kilka tygodni ogród wygląda trochę inaczej), a nawet zimą znajdzie się coś ciekawego (i będzie pustawo, bo w sezonie ludzi jest sporo). Na terenie działa również potężny sklep ogrodniczy (z tego m. in. utzrymują się ogrody).
Wejście na teren kompleksu wciąż jest darmowe - zapłacić można za ewentualne oprowadzanie - bardzo fajna sprawa (trzeba wcześniej zamówić).

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Ogrody Kapias w Goczałkowicach

Post autor: regon » 28 paź 2018, o 17:50

Jakby kogoś interesowało jeszcze trochę o Goczałkowicach
https://atrakcjeturystycznewpolce.blogs ... zdroj.html

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Ogrody Kapias w Goczałkowicach

Post autor: Comen » 28 paź 2018, o 18:46

Wygląda to przyjemnie i jeśli istnieje możliwość w miarę szybkiego dojazdu komunikacją publiczną (pewnie z przesiadką w Katowicach) niewykluczone że w przyszłym roku odwiedzę to miejsce.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ogrody Kapias w Goczałkowicach

Post autor: gar » 28 paź 2018, o 19:22

Pociągów z Katowic do Goczałkowic nie brakuje (i nie jadą zbyt długo). Przy okazji do zobaczenia całkiem przyjemne uzdrowisko i jezioro wraz z zaporą.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Ogrody Kapias w Goczałkowicach

Post autor: Comen » 28 paź 2018, o 19:59

No więc pomysł na wiosenną jednodniówkę jest.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ogrody Kapias w Goczałkowicach

Post autor: Adler » 30 paź 2018, o 08:42

gar pisze:
28 paź 2018, o 19:22
Pociągów z Katowic do Goczałkowic nie brakuje (i nie jadą zbyt długo). Przy okazji do zobaczenia całkiem przyjemne uzdrowisko i jezioro wraz z zaporą.
Gdy jechałem pociągiem do Wisły, przejeżdżałem obok tego jeziora. Stacja "Goczałkowice Zdrój" w zasadzie znajduje się tuż przy wodzie. Piękna okolica jakoś w ogóle niepasująca do Śląska. ;P

Pytanie: Daleko jest ten ogród od wcześniejszej stacji PKP "Goczałkowice"?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ogrody Kapias w Goczałkowicach

Post autor: gar » 30 paź 2018, o 09:34

Jakieś 15 minut spaceru (trochę ponad kilometr).
Stacja w Goczałkowicach - Zdroju ostatnio odrestaurowana prezentuje się bardzo ładnie.
Śląsk jest najpiękniejszym i najciekawszym regionem Polski :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Ogrody Kapias w Goczałkowicach

Post autor: Comen » 5 lip 2021, o 10:52

Przeglądając powyższe zdjęcia mam wrażenie że ogród zmienił się w przeciągu tych 2 lat, na pewno dodano kilka nowych elementów. Ciekawe czy są jakieś plany aby rozszerzyć jego terytorium.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ