Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Kielce

Paś środkowo-wschodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Kielce

Post autor: Yoana » 31 paź 2010, o 16:08

Kielce są bardzo ładnym miastem ( jakieś 8 lat temu bym tego nie powiedziała), ale jeśli tam będziecie, to warto wybrać się na jeden z sześciu basenów kąpielowych, przespacerować się po parku miejskim, gdzie znajduje się pomnik S. Żeromskiego (można zaglądnąć także do muzeum) oraz pomnik Staszica. Jest tam też muszla koncerowa oraz staw z łabędziami i kaczkami :) pejzaż ten porównałabym do Nałęczowa... w Kielcach znajduje się tez największe w Polsce muzeum lalek :)- można zobaczyć przy okazji...:) Jak tam byłam ostatnio, to przyznam, że główny deptak kielecki jest na prawdę ładny- w sam raz na spacerek :)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 6 lis 2010, o 10:56

Kwestia gustu z tymi Kielcami. Być może w ciągu czterech lat coś się tam zmieniło, ale w styczniu 2007 najbardziej podobał mi się pomnik Milesa Daviesa, ponoć jedyny w Polsce.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Halti

Post autor: Halti » 25 mar 2011, o 21:04

Do Bałtowa dodam jeszcze ścieżki dydaktyczne, wystawę minerałów, mini zoo, spływ rzeką Kamienną, wędrówki szlakiem w poszukiwaniu śladów dinozaurów.....
Do Kielc też jest sporo do dodania, zwłaszcza dla miłośników zwiedzania kościołów. Otóż miasto może pochwalić się piękną barokową bazyliką katedralną, kościołem garnizonowym w dawnej cerkwii oraz pięknie położonym pobernardyńskim klasztorem i kościołem na wzgórzu Karczówka... Dla miłośników geologii zarówno w kościele na Karczówce, jak i w bazylice znajdują się ciekawostki....
Ponadto w sąsiedztwie bazyliki znajduje się perełka kielecka - Pałac Biskupów Krakowskich.
A to dopiero początek tego, co należy w Kielcach zobaczyć...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Halti

cd. Kielce

Post autor: Halti » 27 mar 2011, o 12:51

A skoro wspomniałam trochę o geologii, to pozwolę sobie kontynuować wątek.
Można powiedzieć, że Kielce to raj dla geologów. Dlaczego? A dlatego, że w granicach miasta znajdują się aż 4 rezerwaty przyrody nieożywionej, a w nich można znaleźć wszystko - skały od samego kambru aż do czwartorzędu.
Jednym z najpiękniejszych jest rezerwat na osiedlu Ślichowice. Tam można podziwiać fantastycznie pofałdowane skały wapienne.
Natomiast w dawnym kamieniołomie Kadzielnia znajdują się odsłonięcia wapieni z dewonu. Ponadtwo odkryto tu 26 jaskiń i schroniska skalnych powstałych w wyniku zjawisk krasowych. A w wyrobisku kamieniołomu utworzono amfiteatr na około 5 tys. miejsc.
Rezerwat Biesak - Białogon obejmuje część nieczynnego kamieniołomu. Ciekawostką są tam skały ułożone anormalnie, czy jak by to powiedzieć - odwrotnie. Starsze zalegają na młodszych. Poza tym można tam "ukopać" szczątki mezozoicznych zwierząt, a nawet znaleźć skały pochodzenia wulkanicznego.
Czwartym rezerwatem jest Wietrznia. Też dawny kamieniołom. I cóż ciekawego tam mamy? Ścieżki spacerowe i rowerowe. Podziwiać można zjawiska krasowe, skamieniałości z dewonu m.in. koralowce i ryby pancerne (a raczej ich szczątki). Na terenie rezerwatu znajduje się 5 schronisk skalnych i jaskiń, z których najdłuższa ma 60 m długosci.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 27 mar 2011, o 12:54

Halti:
Ciekawy opis.
Prosimy też o jakieś załączniki (zdjęcia) w tym zakresie.

Halti

Post autor: Halti » 27 mar 2011, o 13:30

Przejrzałam swoje zbiory i z rezerwatów dysponuję tylko Ślichowicami. A nie chcę nikomu podbierać ze stron...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kielce

Post autor: Comen » 5 cze 2021, o 07:49

Stosunkowo nową atrakcją Kielc jest ogród botaniczny na stoku wzgórza Karczówka związany z organizacją Geonatura. Przy wejściu multimedialna "mówiąca" tablica z planem parku. Wiele miejsc jest dopiero w trakcie urządzania, drzewa ledwo podrosły, niektóre ścieżki kończą się ślepo - ale jest sporo ciekawych miejsc takich jak miniaturowe ogrody pokazowe: francuski czy japoński, stawy, ogród kamieni, wąwóz i rozpadlina skalna, ogród różany. Miłośnicy gier planszowych powinni zabrać ze sobą kostkę i pionki. Z najwyższego punktu przez lornetkę można wypatrywać szczegółów z panoramy Kielc. Aczkolwiek stok leży stosunkowo nisko i dla potrzeb widoku ciekawiej byłoby tu postawić wieżę. Cena wstępu dorosły 9 zł, dziecko 6 zł. Jest też możliwość zakupu biletu rodzinnego w cenie 22 zł.
Panorama.jpg
Ogród francuski.jpg
Ogród japoński.jpg
Jeden ze stawów.jpg
Roślinność wodna.jpg
Wśród skał.jpg
Ogród z kamieniami.jpg
Plansza.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kielce

Post autor: gar » 5 cze 2021, o 21:37

Ciekawe miejsce. Jak z frekwencją ?
Czy ze wzrostem roślinności pójdzie wzrost cen przekonamy się w kolejnych latach.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kielce

Post autor: Comen » 5 cze 2021, o 22:30

Ludzi niemało ze względu na ładny dzień, długi weekend. Jest też możliwość odpoczynku na leżakach z widokiem na miasto na tzw. błoniu. Na miejscu kawiarnia. Nieco wyżej pod Karczówką był jakiś jarmark w stylu odpustowym. W okolicy Bożego Ciała to u nas zresztą dość częsty zwyczaj. Dlatego zaparkowanych samochodów cały sznur na drodze w kierunku Karczówki.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kielce

Post autor: Comen » 15 gru 2023, o 22:18

Jakoś kieleckie kebaby mi nie podchodzą. Drugi tego typu zakład na głównej ulicy Sienkiewicza i jednak klapa przy stosunkowo wysokiej cenie - 23 zł za dużą tortillę. Mięso trochę za suche a sosy generalnie bez smaku. Być może ciekawym dodatkiem okazałaby się turecka herbatka podawana w małych szklaneczkach z samowara. Widziałem tylko że inni ją zamówili ale sam nie kosztowałem.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kielce

Post autor: Adler » 16 gru 2023, o 13:28

Te kieleckie to są jakieś specjalne?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kielce

Post autor: Comen » 16 gru 2023, o 13:46

Takie jak wszędzie tylko mogłyby być smaczniejsze.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ