Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Małopolskie: Wiosna puka do drzwi. Doliny Eliaszówki i Racławki 10 kwietnia 2021

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Małopolskie: Wiosna puka do drzwi. Doliny Eliaszówki i Racławki 10 kwietnia 2021

Post autor: Comen » 10 kwie 2021, o 21:46

Po ostatniej zimowej zapaści przyszło ocieplenie. I wszystko wskazuje na to że wiosna w krajobrazie będzie już za moment. Mimo że niektóre widoki przypominają raczej jesień to śladów wiosny znalazłem sporo.
1 Skała nad Dubiem.jpg
Wiosenne kwiaty, niektóre w kępach i koloniach.
Przebiśniegi.jpg
Kępa kwiatków.jpg
Śpiewające ptaki. Gniazdko.
Gniazdko.jpg
Pierwsze pączki. Zielona trawka. Motyle tańczące nad łąkami.
Motyl.jpg
W tle mignęło nawet jakieś większe zwierzę: zajac albo jenot. No i ludzie też wylegli na szlaki jakby tęskniąc za wiosną. W Racławce spore tłumy, co mnie trochę dziwi. Bo Racławka to akurat najnudniejsza z dolinek podkrakowskich. Paleozoiczne skałki nie są tak efektowne jak te z wapieni jurajskich. Więc to tylko lasek i dość leniwy potok.
22 Dolina Racławki.jpg
A tu pełno dzieciaków. Parking zapchany, reszta amatorów przechadzki parkuje bezpośrednio na drodze. Nową atrakcją w Dubiu jest dość oryginalny "geologiczny" plac zabaw. To wszystko jednak na końcu. Wycieczkę zacząłem w Krzeszowicach. Parkiem wzdłuż Krzeszówki a następnie łąkami dotarłem do Czatkowic. Główny plac przy remizie otrzymał dość oryginalną nazwę Prażaby Czatkowickiej. Zgrabna żabka na kamieniu chyba nie ma wiele wspólnego z pierwowzorem.
2 Prażaba Czatkowicka.jpg
Ta właściwa była malutka, miała szczątkowy ogon i nie potrafiła skakać. Jej kości znaleziono w pobliskim kamieniołomie. Wspinam się pod krzyż milenijny. Z pól na stoku rozległy widok na południe.
4 Krzeszowice.jpg
Widać Krzeszowice , zamek w Tenczynku a na najdalszym planie śniegi Babiej Góry.
3 Zamek w Tenczynku.jpg
5 Sniegi Babia Góra.jpg
Krzyż milenijny stoi na grzbiecie rozkopanej góry.
6 Krzyż milenijny.jpg
Po drugiej stronie jest wielki czynny kamieniołom wapienia dewońskiego. Mimo soboty był nawet alarm i strzały. Ale to później i byłem już daleko.
7 Kamieniołom Czatkowice.jpg
8 Czatkowice ku południowi.jpg
Kamieniołom obchodzę dookoła i schodzę do Eliaszówki drogą przez Bramę Siedlecką i zrujnowaną furtę.
9 Brama Siedlecka.jpg
Tędy prowadziła dawniej droga do wsi Siedlec własności klasztoru w Czernej. Jego dawny zasięg wyznacza kamienny mur lepiej lub gorzej zachowany w całym obwodzie.
10 Mur klasztorny.jpg
W dnie doliny jest efektowna ruina mostu zwanego diabelskim. Na pewno diabelską sztuczką jest brzózka wyrastająca z jego krawędzi tuż nad przepaścią.
11 Diabelski most.jpg
Klasztor w Czernej leży po drugiej stronie doliny. Jest tu sporo turystów. Dom Pielgrzyma wydaje posiłki na wynos, ale muzea są zamknięte.
12 Z cmentarza klasztornego.jpg
Przechadzka po kompleksie: cmentarz zakonników, droga krzyżowa, wnętrze kaplicy i rzeźby poświęcone prorokowi Eliaszowi.
15 Wnętrze sanktuarium.jpg
13 Golgota.jpg
Ponad trasą Golgoty dość tajemnicza budowla, może grobowiec z datą 1943.
14 Dziwny budynek z 1943.jpg
Szlakiem żółtym idęw stronę Dębnika. Po drodze źródło św Eliasza z basenem w kształcie serca, skalny jar i ukryty w lesie cmentarz choleryczny.
16 Zródło sw Eliasza.jpg
17 Jar krasowy.jpg
18 Cmentarz choleryczny.jpg
W Dębniku zagospodarowane turystycznie stawki i dwa stare kamieniołomy.
19 Stawek w Dębniku.jpg
W pierwszym: Karmelickim Łomie małe jeziorko,
20 Łom Karmelitów.jpg
w drugim czarne wapienie i grupa motocyklistów.
21 Łom w Dębniku.jpg
Potem zejście w stronę Racławki. Powrót do stacji kolejowej w Rudawie przez Radwanowice.
23 Iwy.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Małopolskie: Wiosna puka do drzwi. Doliny Eliaszówki i Racławki 10 kwietnia 2021

Post autor: petruss1990 » 11 kwie 2021, o 08:03

"Wiosna Panie Sierżancie" ;-)
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Re: Małopolskie: Wiosna puka do drzwi. Doliny Eliaszówki i Racławki 10 kwietnia 2021

Post autor: Wiolcia » 11 kwie 2021, o 20:10

Bardzo ciekawa relacja, rejon dokładnie obszedłeś, znajdując różne miejsca gdzieś poza głównymi szlakami. Ile kilometrów (mniej więcej) liczyła trasa?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Małopolskie: Wiosna puka do drzwi. Doliny Eliaszówki i Racławki 10 kwietnia 2021

Post autor: gar » 11 kwie 2021, o 21:59

Wiosny coraz więcej. Stwierdzone w piątek w Dolinie Grzybowskiej i okolicach.
Czerną i okolice bardzo lubię. Gratulacje z okazji udanej wycieczki.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Małopolskie: Wiosna puka do drzwi. Doliny Eliaszówki i Racławki 10 kwietnia 2021

Post autor: Comen » 12 kwie 2021, o 00:05

Wiolcia pisze:
11 kwie 2021, o 20:10
Bardzo ciekawa relacja, rejon dokładnie obszedłeś, znajdując różne miejsca gdzieś poza głównymi szlakami. Ile kilometrów (mniej więcej) liczyła trasa?
Pętla, choć pewien jej fragment (może 2 km) niestety musiałem przejść po tym samym szlaku. Krokomierz wskazał 23,9 km, ale one chyba trochę zawyżają wyniki i coś trzeba z tego odliczyć przy samym dojeździe. Myślę, że około 20 km trasa mogła mieć. Czas od 9.00 do 15.40.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Małopolskie: Wiosna puka do drzwi. Doliny Eliaszówki i Racławki 10 kwietnia 2021

Post autor: Adler » 12 kwie 2021, o 13:22

Jak z dojazdem w tamte strony? Czym dojechałeś?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Małopolskie: Wiosna puka do drzwi. Doliny Eliaszówki i Racławki 10 kwietnia 2021

Post autor: Comen » 12 kwie 2021, o 13:32

Pociąg do Krzeszowic i z powrotem w ten sam sposób tylko z Rudawy. Prawdę mówiąc pociąg (5- 5.50) jest bardziej opłacalny od autobusu miejskiego na tej trasie (6) a jedzie bez wątpienia szybciej i dość często.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Małopolskie: Wiosna puka do drzwi. Doliny Eliaszówki i Racławki 10 kwietnia 2021

Post autor: gar » 27 kwie 2021, o 15:44

Comen pisze:
12 kwie 2021, o 13:32
Pociąg do Krzeszowic i z powrotem w ten sam sposób tylko z Rudawy. Prawdę mówiąc pociąg (5- 5.50) jest bardziej opłacalny od autobusu miejskiego na tej trasie (6) a jedzie bez wątpienia szybciej i dość często.
I zazwyczaj w pociągach jest zdecydowanie luźniej.

ODPOWIEDZ