Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Śląskie: Siewierz i Poręba 12 luty 2021

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Śląskie: Siewierz i Poręba 12 luty 2021

Post autor: Comen » 13 lut 2021, o 09:01

Wycieczkę pieszą skończyłem na stacji PKP w Zawierciu, ale nie było już w sumie czasu i woli, aby obejrzeć samo miasto. Będzie jeszcze okazja przy jakimś innym wypadzie w te okolice.
Love Siewierz.jpg
Love Poręba.jpg
Zima w Polsce nie odpuszcza, część szlaku zielonego w Lesie Porębskim praktycznie nieprzetarta i dość słabo wyznakowana. Trudniej i wolniej idzie się w wysokim śniegu niż po równej drodze.
Las Porębski.jpg
Trochę zawiodła też elektronika. Przy takim mrozie aparatura szybciej traci prąd a czasem zachowuje się dziwnie. Najpierw zawiesił się aparat fotograficzny. Trzeba było odłączyć go całkowicie od baterii aby się zresetował. Trochę energii przy tym niestety poszło, stąd przy stacji w Zawierciu padł ostatecznie. Komórka wyładowała się już wcześniej a doładowanie z powerbanku szło jakoś okropnie wolno. Po 10 minutach ledwo jeden procent. Jak już tak narzekam to jeszcze kwestia otwarcia potencjalnych atrakcji. Rozumiem jeszcze zamek w Siewierzu. Trwa tam jakiś remont.
Zamek z mostu.jpg
Może zresztą w czasie COVID zabroniono wejść na dziedziniec i wieżę widokową. Zamek fotogeniczny także z zewnątrz.
Zamek znad Przemszy.jpg
Można go okrążyć od strony miasta i rzeki Przemszy.
Czarna Przemsza.jpg
Natomiast, to że dojście do wieży wsadowej wielkiego pieca w Porębie zamknięte to dla mnie niepojęte. Miejsce emblematyczne dla miasta, które chlubi się nim i w herbie i w logo, a tu taka obsuwa.
Gicht.jpg
Przecież za wstęp na to podwórko nie pobiera się żadnych opłat. Wewnątrz są tablice informacyjne i jakieś stare maszyny. Szkoda więc, że obiekt można obejrzeć tylko z oddali. Dla turystyki krajoznawczej sezonem nie jest przecież tylko lato: tradycyjny lipiec i sierpień. Wtedy jeździ się w ciekawsze miejsca. Także zimą można się gdzieś przejść a same zaśnieżone krajobrazy są wartością dodaną.
Nad stawem w Porębie.jpg

Poza tym spacerek przy ładnej pogodzie jak najbardziej satysfakcjonujący. Piknik w lesie na rozstaju szlaków w deszczochronie. Siewierz to całkiem ciekawe miasteczko.
Kościół św Macieja.jpg
Kościół św Walentego.jpg
Ze sporym rynkiem, trzema zabytkowymi kościołami i dworkiem zwanym Starą Gminą.
Stara gmina.jpg
Uwagę zwraca też ceglane "miasteczko stodół", niestety zupełnie zaniedbane. A to ciekawy tradycyjny miejscowy zwyczaj urbanistyczny. Podobne widziałem w Żarkach czy Mstowie.
Miasteczko stodół.jpg
Siewierz był stolicą udzielnego księstwa własności biskupów krakowskich. Może dlatego pełno tu ładnych kapliczek przydrożnych.
Kapliczka Ecce Homo.jpg
Kapliczka św Leonarda.jpg
W miasteczku znajduje się jeden z najstarszych kościołów na Górnym Śląsku. Archaiczny romański pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela zbudowany z żółtego piaskowca. Stoi trochę na uboczu, na komunalnym cmentarzu jakieś 2 km od rynku.
Kościół św Jana Chrzciciela.jpg
Ciekawe, że kiedyś był centrum osady. Po nowej lokacji znalazł się w środku "niczego", ale długo jeszcze pełnił funkcję miejskiej parafii. Szkoda, że nie można wejść do środka - pewnie tylko przy jakichś sporadycznych okazjach.
Drzwi z okuciami i portal romański.jpg
W Porębie z kolei rośnie najstarszy dąb na Górnym Śląsku. Jest z nami już od 1275 roku jak głosi slogan zawieszony na płotku. Też nazywa się Bartek w nawiązaniu do tego słynnego z Zagnańska.
Dąb Bartek.jpg
W stosunku do swojego kolegi ze świętokrzyskiego całkiem dziarski z niego staruszek. Wysoki i potężny. Trzyma się nieźle, chociaż rośnie w nader nieprzyjaznym otoczeniu tuż przy ruchliwej drodze.
Pień dębu.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Re: Śląskie: Siewierz i Poręba 12 luty 2021

Post autor: Wiolcia » 13 lut 2021, o 12:41

Nie wiem, czy w ogóle ten zamek w Siewierzu jest otwarty? Kiedyś pojechałam na wycieczkę w okolice, z noclegiem w Siewierzu właśnie, i nie weszłyśmy ze znajomą do środka. Może było za wcześnie i otwierano go później? A może w ogóle nie jest udostępniony? Wiesz coś o tym?
I wtedy zwiedzałyśmy podobne miejsca. Ciekawe okolice na krótki wypad.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Śląskie: Siewierz i Poręba 12 luty 2021

Post autor: gar » 13 lut 2021, o 13:34

Comen pisze:
13 lut 2021, o 09:01
W miasteczku znajduje się jeden z najstarszych kościołów na Górnym Śląsku.
W Porębie z kolei rośnie najstarszy dąb na Górnym Śląsku.
Fajna, zimowa wycieczka.
Z uwag: ani Siewierz (który uważam za bardzo ciekawe miasto), ani Poręba nie leżą na Górnym Śląsku. To małopolskie miasta w województwie śląskim.
Załapałeś się na siewierski chleb i gęsie pipki ?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Śląskie: Siewierz i Poręba 12 luty 2021

Post autor: gar » 13 lut 2021, o 13:37

Wiolcia pisze:
13 lut 2021, o 12:41
Nie wiem, czy w ogóle ten zamek w Siewierzu jest otwarty? Kiedyś pojechałam na wycieczkę w okolice, z noclegiem w Siewierzu właśnie, i nie weszłyśmy ze znajomą do środka. Może było za wcześnie i otwierano go później? A może w ogóle nie jest udostępniony? Wiesz coś o tym?
I wtedy zwiedzałyśmy podobne miejsca. Ciekawe okolice na krótki wypad.
Zamek w Siewierzu ma swoje godziny otwarcia - niestety dość ograniczone, ale mimo trwającego remontu (który trwa od wielu lat) da się go zwiedzać. Jeśli zamek jest zamknięty można spróbować zamawiać wejście przez miejscowy ośrodek kultury czy coś w tym stylu. Dla grup na pewno istnieje taka możliwość - z turystami indywidualnymi może być gorzej.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Śląskie: Siewierz i Poręba 12 luty 2021

Post autor: Comen » 13 lut 2021, o 17:19

Mnie się wydawało, że tam są budki w których normalnie mieści się kasa, ale może stoją tam ze względu na remont. Zastanawiam się jak jest z tą przynależnością miast, bo teoretycznie oba leżą na zachód od Czarnej Przemszy. Siewierz na pewno - Poręba tak pół na pół. Historycznie było to Księstwo Siewierskie - własność biskupów krakowskich, ale nie jestem pewny czy w literaturze nie pisze się jednak o Siewierzu jako o śląskim grodzie. Na pewno jest w województwie śląskim. Knajpy pozamykane jak wiadomo. Chleb pewnie by gdzieś kupił, ale obnosić go na mrozie to raczej nie najlepszy pomysł. Jest w Siewierzu na rynku kawiarnia z fajnym ogródkiem. Zaglądnąłem z zewnątrz, ale niestety też zamknięta na cztery spusty.
Na stronie patronackiej Siewierza jest informacja, że na zamku jest wieża widokowa, więc nie wiem jak to jest z tym otwarciem w cieplejszej porze roku?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Śląskie: Siewierz i Poręba 12 luty 2021

Post autor: gar » 13 lut 2021, o 20:06

Na północy granicą Śląska nie jest już Czarna Przemsza. Śląsk nie podlegał biskupom krakowskim a wrocławskim, więc biskupi krakowscy założyli księstwo na terenach, które były pod ich jurysdykcją religijną.
Gęsie pipki na wynos zapewne sprzedają choć głowy za to nie dam.
Fajna kawiarnia na rynku to zapewne Jędrusiowa Izba.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Śląskie: Siewierz i Poręba 12 luty 2021

Post autor: Comen » 13 lut 2021, o 20:42

A nie. Po drugiej stronie rynku. Zdaje się Cafe Giro.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13426
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Śląskie: Siewierz i Poręba 12 luty 2021

Post autor: Adler » 14 lut 2021, o 14:27

W ogóle nie znam tych stron.
Ale widzę, że teren fanów GKS Katowice. ;)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Śląskie: Siewierz i Poręba 12 luty 2021

Post autor: Comen » 14 lut 2021, o 14:47

Tam tak. Po drugiej stronie ulicy był Ruch, ale logo namalowane do góry nogami - to chyba znaczy że dziady?
Z kolei w Łazach na murach króluje Zagłębie Sosnowiec.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Śląskie: Siewierz i Poręba 12 luty 2021

Post autor: Comen » 2 maja 2022, o 09:18

Udało się mi trafić na otwarty zamek w Siewierzu. Z okazji 1 maja wewnątrz odbywał się lokalny festyn i wstęp był wolny. Można wejść na dziedziniec oraz na wieżę. Otoczenie zamku mocno rozkopane. Trwa przebudowa drogi wyjazdowej z miasta.
Zamek i baloniki.jpg
Most.jpg
Herb.jpg
Festyn.jpg
Mażoretki.jpg
Widok z wieży.jpg
Panorama Siewierza.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ