Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Opole i okolice

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Opole i okolice

Post autor: gar » 28 mar 2017, o 12:05

Nikt się nie chwalił wizytą w Muzeum Polskiej Piosenki, więc sam pojechałem sprawdzić. Muzeum opiera się w jakiś 90 % na multimediach (głównie nagrania, których jest około 170 godzin). Dla miłośników polskiej muzyki rewelacja. Są oczywiście rzeczy co do których można się przyczepić (nierówne potraktowanie pewnych zespołów czy tematów), ale ogrom materiału muzycznego jest taki, że dla każdego znajdzie się sporo interesującego. Ceny: 15 zł/normalny, 10 zł/ulgowy. Zdecydowanie warto.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Opole i okolice

Post autor: gar » 31 lip 2017, o 12:31

Jest szansa, że coś dobrego zacznie się dziać w Kopicach:

Z inicjatywy Parafii, sympatyków i miłośników historii Kopic oraz rodu Schaffgotschów powstała inicjatywa remontu grobowca Hansa Ulryka von Schaffgotscha i Joanny Gryczik von Schomberg-Godulla "Odrestaurujmy razem Mauzoleum rodizny Schaffgotsch".
Ich szczątki oraz ich bliskich po profanacji po II Wojnie Światowej spoczęły w ziemi przed grobowcem.
Po remoncie grobowca planowana jest ekshumacja i przeniesienie ich szczątków do sarkofagów w grobowcu gdzie było pierwotne miejsce ich spoczynku.

Darczyńców którzy pragną wspomóc remont proszę o wpłaty ofiar na specjalne konto.
KONTO: Remont kaplicy Schaffgotschów nr. 98 8870 0005 2001 0030 4078 0013, Swift: POLUPLPR
Tytuł: Remont kaplicy Schaffgotschów.


Może ktoś zechce dołączyć się do akcji lub puścić wiadomość w plener.

Palac-Romantyczny
User
Posty: 83
Rejestracja: 31 lip 2017, o 23:02

Opole i okolice

Post autor: Palac-Romantyczny » 3 sie 2017, o 14:45

Jeżeli chodzi o Opole oraz okolice to nie można pominąć Otmuchowa- jak dla mnie jest to ładniejszy region na czele z tamtejszym jeziorem, miałem co prawda okazję być tam tylko raz, ale zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie :) Na czele tak czy inaczej pozostanie zamek w Mosznej.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Opole i okolice

Post autor: Adler » 18 sie 2017, o 15:21

Jadąc samochodem z Nysy przez Korfantów do Mosznej, a potem do Krapkowic bardzo często można spotkać dwujęzyczne nazwy miejscowości na tablicach (np. Moszna/Moschen, Dobra/Dobrau, Zielina/Zellin, Kujawy/Kujau, Strzeleczki/Klein Strehlitz, itd.). Pełny wykaz owych miejscowości znajdziemy na stronie mniejszości niemieckiej w Polsce: http://www.vdg.pl/pl/article/39-dwujezy ... ejscowosci

Ochorowiczowka
User
Posty: 10
Rejestracja: 8 lis 2017, o 10:08
Lokalizacja: Wisła

Opole i okolice

Post autor: Ochorowiczowka » 8 lis 2017, o 10:24

Jeżeli chodzi o okolice Opola to pierwsze co przychodzi mi na myśl to zamek w Mosznej co generalnie wydaje mi się być chyba największa atrakcją tego regionu.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Opole i okolice

Post autor: gar » 21 maja 2018, o 21:12

W Mosznej posadzono kilkanaście nowych krzewów rododendronów. Pomysł dobry - piękny efekt będzie widoczny zapewne za kilka lat.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Opole i okolice

Post autor: Adler » 3 wrz 2018, o 23:09

Słyszeliście o tragicznym wypadku na drewnianym tarasie ścieżki widokowej Bramy Nyskiej w Paczkowie?
Wczoraj 37-letnia kobieta zginęła w wyniku zawalenia się części tergo tarasu. 2 inne osoby trafiły do szpitala. Słyszałem, że przyczyną wypadku mogło być przeciążenie drewnianej konstrukcji. :(

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Opole i okolice

Post autor: gar » 4 wrz 2018, o 20:30

Słyszałem - fatalna sprawa i dla rodziny i dla Paczkowa.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Opolskie

Post autor: gar » 9 lip 2019, o 21:17

Comen pisze:
15 lut 2012, o 10:13
Grodków widziałem tylko z autobusu, ale wróciłbym tam przy jakiejś okazji. Klimatem przypomina Paczków – podobne zabytki, chociaż niestety bardziej zaniedbane.
Udało Ci się wrócić ? Jutro będę tam po raz trzeci. Niedawno kręciłem się w okolicy i mogę stwierdzić, że miasteczko wygląda zdecydowanie lepiej niż podczas pierwszej wizyty. Lodziarni na rynku nie brakuje (chyba ze 4 sztuki), gorzej z restauracjami (ledwie 1 i 1 niewielka kawiarenka).
Niestety w nieodległym pałacu w Kopicach zmian na lepsze nie widać. Przy kościelnym mauzoleum prace trwają, ale pałac nie ma tyle szczęścia (czytaj: pieniędzy).
Prace natomiast trwają na terenie pałacu w Osieku Grodkowskim. To co dotychczas zrobiono wygląda imponująco.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Opole i okolice

Post autor: Comen » 10 lip 2019, o 10:40

Niestety. Nigdy już potem nie byłem w tamtych stronach. Póki co trudno znaleźć okazję. W Grodkowie jest chyba też muzeum Józefa Elsnera - nauczyciela Chopina, który się w tym miasteczku urodził. Jadąc do Grodkowa mijałem zdaje się pałac w Jędrzejowie. Całkiem spory angielski neogotyk, ciut podobny do pałacu w Kórniku.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Opole i okolice

Post autor: gar » 10 lip 2019, o 22:03

Muzeum z tego co wiem niestety nie działa już od dłuższego czasu.
Restauracja na rynku przyjemna i bardzo przyzwoita cenowo. Kawiarenka też niczego sobie i niskie ceny.
Kościół parafialny otwarty, więc warto wejść i zwiedzić.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Opole i okolice

Post autor: gar » 3 wrz 2019, o 10:48

W Niemodlinie pojawił się oficjalny parking dla autokarów (do tego bezpłatny). Na dziedzińcu zamku (który od 2,5 roku jest udostępniony do zwiedzania) można zjeść (przynajmniej w weekendy) wędzonego karpia, faworki z karpia i kiełbasę z dziczyzny. Ryby bardzo dobre, na dziczyznę zabrakło miejsca w brzuchu.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Opole i okolice

Post autor: evil » 3 wrz 2019, o 10:54

gar pisze:
3 wrz 2019, o 10:48
W Niemodlinie ...
Obejrzałeś replikę Bursztynowej Komnaty w zamku?
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Opole i okolice

Post autor: gar » 5 wrz 2019, o 16:44

evil pisze:
3 wrz 2019, o 10:54
gar pisze:
3 wrz 2019, o 10:48
W Niemodlinie ...
Obejrzałeś replikę Bursztynowej Komnaty w zamku?
Niestety miałem okazję to zobaczyć

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Opole i okolice

Post autor: evil » 5 wrz 2019, o 16:53

gar pisze:
5 wrz 2019, o 16:44
Niestety miałem okazję to zobaczyć
Aż tak źle? Możesz to rozwinąć?
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Opole i okolice

Post autor: gar » 5 wrz 2019, o 16:55

Dla mnie wygląda to strasznie kiczowato.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Opole i okolice

Post autor: Adler » 1 cze 2020, o 13:27

Jak donoszą media...sensacyjne odkrycie w Niemodlinie.
W kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Niemodlinie dokonano sensacyjnego odkrycia. Eksperci od lat prowadzą w świątyni prace konserwatorskie. Jednak dopiero w kwietniu 2020 r. udało się trafić na niezwykłe malowidła z łacińskimi inskrypcjami. Napisany łacińską minuskułą wiersz odczytał dr Jacek Witkowski z Uniwersytetu Wrocławskiego. Odkryte epitafium dotyczyło zmarłego 13 września 1314 roku budowniczego kościoła - Ekharta. Odkrycia najstarszego epitafium inskrypcyjnego na terenie Polski, dokonali konserwatorzy pracując przy renowacji ołtarza. Ale to nie jedyne odkrycie, bowiem obok znajdują się odkryte wcześniej inne napisy w łacinie. Obecnie trwają prace konserwatorskie odkrytych reliktów i dokumentacja, której wyniki poznamy do końca roku.
źródło: wp.pl

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Opole i okolice

Post autor: gar » 1 cze 2020, o 13:53

Super.
Zamek przywracany do życia (i do zwiedzania), w kościele dodatkowa atrakcja, obwodnica Niemodlina w budowie, miejsca parkingowe stworzone (nawet dla autokarów) - same pozytywne wydarzenia w ostatnim czasie związane z tym śląskim - niewielkim, ale przyjemnym miastem (dawnej stolicy księstwa piastowskiego).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Opole i okolice

Post autor: Comen » 14 sie 2020, o 16:38

Grabowka w Opolu. Przyjemny barek nad Mlynowka koło mostu zakochanych. Nalesniki i salatki. Porcja jak dla mnie w sam raz. Szybka obsluga. Miałem tylko godzinę do pociągu ale jeszcze czekałem na peronie.
Dla dzieci w centrum wystawienniczym w pobliżu skansenu w Bierkowicach otwarto miasteczko strażackie. Dmuchance w temacie straży i elektryczne samochodziki.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Opole i okolice

Post autor: gar » 20 maja 2023, o 14:38

W Mosznej tłumy, a w Krapkowicach tradycyjnie spokój i cisza. Wieża Bramy Górnej otwarta (wstęp za 5 zł - warto choćby ze względu na widok). Niestety dziedziniec zamku i przedsionek kościoła zamknięte (a kiedyś można było zerknąć). Knajpki są - niby tylko 4, ale wystarczy, a ceny w nich zdecydowanie niższe niż chociażby w nieodległej Mosznej.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Opole i okolice

Post autor: Comen » 6 lut 2024, o 08:49

Bilet na zamek w Niemodlinie droższy niż na zamek w Malborku. No bez przesady. Nie rzuca się pereł przed wieprze. Póki co rezygnuję z takiej wycieczki. Poczekać trzeba na urealnienie cen.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Opole i okolice

Post autor: gar » 6 lut 2024, o 19:40

Comen pisze:
6 lut 2024, o 08:49
Bilet na zamek w Niemodlinie droższy niż na zamek w Malborku. No bez przesady. Nie rzuca się pereł przed wieprze. Póki co rezygnuję z takiej wycieczki. Poczekać trzeba na urealnienie cen.
Ile teraz sobie liczą za taką przyjemność ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Opole i okolice

Post autor: Comen » 6 lut 2024, o 20:53

80 złotych za wstęp z wycieczką po wnętrzach a 40 zł za wstęp na "obejście".
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Opole i okolice

Post autor: gar » 6 lut 2024, o 22:39

Chyba ich Bóg opuścił. Dobrze, że kilka razy tam byłem z grupami to wiem czego można się spodziewać po wnętrzach. Za te pieniądze kompletnie nie warto. Przy tym co mają nawet 40 zł za wstęp z przewodnikiem to zbyt wygórowana stawka.

ODPOWIEDZ