Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Kijki trekingowe - porady

Wymiana informacji o rzeczach przydatnych podczas trekingu i w podróży.
grzybu

Kijki trekingowe - porady

Post autor: grzybu » 9 mar 2012, o 14:41

Powitać
Czy ktoś z was mógłby polecić jakieś kijki trekingowe? Czy to bez większego znaczenia i brać pierwsze lepsze np. z Decathlonu? Do tej pory żadnych nie używałem, ale po ostatniej kontuzji w Bieszczadach i rehabilitacji nie chciałbym nadwyrężać kolana i doszedłem do wniosku, że je odciąże używając od tej pory kijków. Wiem tyle, że powinny być składane teleskopowo i że kijki do Nordic Walking to co innego:)

Awatar użytkownika
derwisz
User
Posty: 12
Rejestracja: 15 lut 2012, o 13:55
Lokalizacja: Tarnów

Re: Kijki trekingowe

Post autor: derwisz » 19 mar 2012, o 16:09

Jestem instruktorem Nordic Walking. Z Treckingiem tylko na pierwszy rzut oka ma to cos wspolnego, nie nalezy sugerowac sie zaleznosciami jednej z tej dyscypliny w stosunku do drugiej.
Nie polecem tez calkowicie polegac na (nie)wiedzy sprzedawcow, czesto nie maja wiekszego pojecia o tym, co sprzedaja. Przejrzyj fora, zajrzyj na pare stron. Zauwaz, jakie cechy maja te drozsze kijki i szukaj ich w tanszych modelach. Chyba, ze dysponujesz spora kasa ktora chcesz po prostu wydac, to odpusc sobie szukanie i wez te najdrozsze.
Na pewno musisz zwrocic uwage na material, z jakiego beda wykonane. Tu zasada jest podobna jak w Nordic Walking, karbon jest lzejszy od aluminium i nie podlega bezpowrotnemu wygieciu, wiec najlepiej wlokno weglowe (carbon). Kijki w tym wypadku powinny byc skladane, przytroczysz je z latwoscia do plecaka jesli nie bedziesz mial woli lub mozliwosci ich uzytkowania. Rekojesc musi byc solidna i zapewniajaca dobry chwyt. Omijaj te z "plastykowych" materialow. Najlepszym rozwiazaniem zapewne bylby naturalny korek, ktory podobnie jak w kijkach Nordic Walkingowych zapewnia dobry chwyt a dlon sie nie poci tak jak przy tworzywie sztucznym.
Zapewne jest jeszcze kilka innych waznych elementow o ktorych tu nie wspomnialem wiec te czesc pracy domowej musisz wykonac sam lub z kims, kto siedzi w temacie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kijki trekingowe

Post autor: Adler » 1 wrz 2012, o 19:31

Przetestowałem już kilka razy kijki w terenie górskim.
Subiektywnie...

Plusy:
- Polecam kijki osobom cierpiącym na bóle kolan, stawów. Kijki naprawdę robią dobrą robotę odciążając kolana i stawy, zwłaszcza przy schodzeniu ze stromych szlaków oraz przy podejściach (przełożenie sił/ciężaru na ręce)
- Są bardzo poręczne, można je w każdej chwili złożyć i przyczepić do plecaka
- Chwalę sobie możliwość regulacji wysokości kijków/dopasowania do danego terenu (krótsze przy podejściach, dłuższe przy schodzeniu)
- W trudnym terenie pomagają "ustać", złapać równowagę

Minusy:
- Dwie wycieczki górskie (Śnieżnik w Sudetach Wschodnich, Śnieżne Kotły w Karkonoszach) i niebawem będę musiał wymienić gumowe końcówki nakładane na grot (szybkie zużycie materiału) :-/

Jak sobie jeszcze coś przypomnę, to dopiszę. 8-)

wicher

Re: Kijki trekingowe

Post autor: wicher » 19 wrz 2012, o 16:07

Przetestowałem już kilka razy kijki w terenie górskim.
Orientujesz się w jaki przedział cenowy warto celować? Chcę sobie kupić komplet i nie wiem ile kasy wydać, zeby nie przepłacać ale też potem nie żałować. Wiem, że nie warto kupować w Lidlu albo innych tego typu przybytkach za 50 zł, ale z drugiej strony widziałem kije za ponad 500 zł. To już przesada w drugą stronę, moim zdaniem. Widziałem ostatnio jeden z modeli Hi-Tec za chyba 130 zł. Wyglądały całkiem rozsądnie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kijki trekingowe

Post autor: Adler » 19 wrz 2012, o 17:39

wicher pisze:Orientujesz się w jaki przedział cenowy warto celować? Chcę sobie kupić komplet i nie wiem ile kasy wydać, zeby nie przepłacać ale też potem nie żałować.
Sugeruję:
- karbonowe (lekkie),
- przedział cenowy: 100-130zł.
- kupione koniecznie w sklepie specjalistycznym (turystyczny/outdoorowy)
Uważam, że na początek tego typu kijki będą odpowiednie.

Nie polecam tych z Lidla, Tesco, czy innych Supermarketów (z reguły metalowe, ciężkie). :-/

MichalK

Re: Kijki trekingowe

Post autor: MichalK » 7 paź 2012, o 11:56

do tego co napisał Przemek pozwolę sobie dodać dwie rzeczy:

- nie warto kupować kijków z systemem antishock - moim zdaniem jest on zbędny a podnosi tylko cenę. W niektórych modelach da się go wyłączyć, ale często sam się lubi na nowo aktywować i tylko drażni...
- warto szukać takich, ze specjalnym wydłużeniem uchwytu, aby można było złapać niżej bez konieczności skracania długości kijka - bardzo wygodne przy stromych podejściach.

cdpablo

Re: Kijki trekingowe

Post autor: cdpablo » 10 maja 2013, o 23:43

Witam.
Ja osobiście używam kijów GABEL Transalp. Dałem za nie 125PLN. Przyznam, że dopiero zaliczyłem z nimi trzy wycieczki.
Ogólnie jestem z nich zadowolony. Plusem są nakręcane talerzyki. Mały minus, są cięższe od konkurencji (FIZAN-ów). Natomiast minusem kijów firmy FIZAN są wciskane talerzyki, które łatwiej można zgubić w głębokim śniegu.
Zgadzam się z opiniami, że bardzo pomagają w trudnym terenie,szczególnie na ośnieżonych i śliskich stokach.
Ogólnie polecam kije trekkingowe.
System anti shock w kijach, uważam za zbędny.
Reasumując kije GABEL Transalp uważam za solidne lecz nie najlżejsze. Cenę uważam za przystępną.
Przy kupnie kijów spotykałem się z poleceniem sprzedawcy o kupno kijów z rączkami korkowymi. Najśmieszniejsze, że te konkretne kije miały uchwyty z masy gumowej przypominającej z wyglądu tylko korek.
Nie ufajcie do końca sprzedawcą, bo kity wciskają by sprzedać to co chcą.
Pozdrawiam.

alagolka

Re: Kijki trekingowe

Post autor: alagolka » 1 kwie 2014, o 13:23

Witam,

Przepraszam, że odkopuję stary temat, ale myślę, że to lepsze niż zakładanie nowego. Jakie kijki trekkingowe polecacie dla osoby początkującej? Wiem jak dobrać rozmiar, ale nie wiem na co jeszcze zwrócić uwagę.
Wiele osób poleca kijki KingCamp jako kijki dla osób początkujących. Podpowiedzcie czym się kierować i co wybrać.
Zastanawiałam się nad kijkami regulowanymi Forrest, ew nad tymi:
kije-nordic-walking-gabel-stride
kije-kijki-trekkingowe-fizan-prestige-antishock

Proszę o odpowiedź doświadczonych użytkowników.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kijki trekingowe

Post autor: Adler » 1 kwie 2014, o 15:39

alagolka pisze:Jakie kijki trekkingowe polecacie dla osoby początkującej?
Przeczytaj ten wątek od początku.
Wybór konkretnego modelu pozostawiamy Tobie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Kijki trekingowe

Post autor: Adler » 5 cze 2014, o 20:01

Małe spostrzeżenie z mojej wędrówki w Pieninach.
Tym razem na wyjazd nie zabrałem kijków.
Na drugi dzień spory ból kolan i mięśni nóg.
Na wszystkich minionych trekkingach z kijkami - nie miałem takich objawów na drugi dzień.
Zbieg okoliczności, czy pewna prawidłowość? ;)

W tym błocie, kiedy buty ślizgają się niemiłosiernie, wokół nie ma gałęzi, aby złapać równowagę.
Nie wspomnę o zejściu na dół na mokrym terenie (kamienie, skały, ziemia) po kilkudniowych opadach deszczu.
Bez kijków było miejscami nieciekawie. <uoee>

Jeśli planujecie górską wędrówkę, pomyślcie o tym bardzo istotnym elemencie sprzętu turystycznego.

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Kijki trekingowe

Post autor: creamcheese » 6 cze 2014, o 10:27

Kije odciążają kolana...podobno marsz z jednym zmniejsza ciężar przenoszony przez nogi o 5% a z dwoma o 15%. Obrazowo, wędrówka z dwoma kijkami i ciężkim plecakiem = wędrówka bez kijków i bez plecaka.
Kijów używam od wielu lat i po ciężkim dniu bardziej czuję obolałe barki niż nogi.
Czego i Wam życzę ;)
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Kijki trekingowe - porady

Post autor: Adler » 6 sie 2014, o 19:35

Moje Axery po prawie 2 latach intensywnej eksploatacji w terenie górskim uległy awarii (pęknięty plastik w systemie blokady/amortyzacji). :[
Nauczony doświadczeniem oraz ze względu na fakt, iż często korzystam na szlaku z kijków, rozglądam się już za nowymi, równie lekkimi, które jednak nie będą już posiadać amortyzacji, w których będzie nieco inny system blokady.

Porada dla potomnych:
Warto dopłacić "parę groszy", wybrać mimo wszystko coś znanego z odpowiednimi parametrami (jakość wykonania) i wtedy raczej nic nie pęknie...

Trwają poszukiwania sprzętu na zamianę. ;)

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Kijki trekingowe - porady

Post autor: creamcheese » 6 sie 2014, o 23:07

Nie wierzę w dobre kije...mam 5 par niektóre firmowe inne no name. Przechodzę rocznie ok 1000 km i co roku któryś z kijów jest do reperacji...przeważnie groty. Te pięć par to już zlepek z rożnych firm...każdy z nich po sezonie - góra dwóch był do reperacji (chałupniczej)...więc moja filozofia to nie przepłacać.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Kijki trekingowe - porady

Post autor: Adler » 6 sie 2014, o 23:34

A masz/miałeś może jakieś od Black Diamond'a? <mysli>
Z inną technologią blokowania, czyli bez tradycyjnego dokręcania?

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Kijki trekingowe - porady

Post autor: creamcheese » 7 sie 2014, o 08:13

Nie miałem. Od BD mam tylko groty, które średnio pasują do innych kijków...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Kijki trekingowe - porady

Post autor: Adler » 7 maja 2015, o 14:58

Rękojeści piankowe mają sporo zalet.
Pojawia się jednak przypadłość, z którą walczę od pewnego czasu. :(
Mam na myśli to piankowe tworzywo, które w połączeniu z wielogodzinną wędrówką oraz wilgocią (pot, woda, itp.) - pozostawia ciemne ślady na "łapach".
Macie na to jakiś sposób? <mysli>

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Kijki trekingowe - porady

Post autor: PermanentTravel » 14 sty 2017, o 18:37

Pewien sklep internetowy sprezentował mi ostatnio kijki brytyjskiej firmy Mountain King, a dokładnie model Expedition Eva. ;)

Obrazek

Nie miałem jeszcze zbyt wielu okazji żeby je solidnie przetestować, jednak muszę przyznać, że zapowiadają się dobrze. Cechuje je bardzo mała waga - jeden kijek waży zaledwie 235 g, co jest ich niezbywalnym atutem. Wykonane są one jednocześnie z anodowanego stopu aluminium 7075, charakteryzującego się wysokimi właściwościami wytrzymałościowymi. Dzięki temu są lekkie i powinny być wytrzymałe. Po złożeniu mają one długość 65 cm a ich maksymalna długość użytkowa wynosi 132 cm.

Ponadto wyposażono je w:
- przedłużony ergonomiczny uchwyt z pianki EVA,
- system amortyzacji antishock z możliwością włączania i wyłączania,
- widiową końcówkę z węglika z gumową osłonką,
- wymienne talerzyki trekkingowe - letnie i zimowe,
- regulowany, miękko wyściełany pasek na rękę z taśmą odblaskową.

Zastosowana pianka EVA pochłania wilgoć, przez co sprawdzi się w upalne dni. Dobrze izoluje również od chłodu. Ponadto jest lekka. Sporą zaletą jest zastosowanie przedłużonego uchwytu, co będzie przydatne przy potrzebie nagłego skrócenia chwytu kijka na stromym odcinku szlaku. Antishock też jest fajnym rozwiązaniem ale tylko na zejścia. Na podejściach lepiej nie używać tego systemu, gdyż niepotrzebną, dodatkową energię będziemy musieli włożyć w ściśnięcie sprężyny. Więcej będę w stanie powiedzieć po dłuższym okresie użytkowania tych kijków.

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Kijki trekingowe - porady

Post autor: tango » 14 sty 2017, o 19:11

Osobiście kijków używam tylko w zimie.
Mam takie dość proste i tanie firmy Vaude.

Ktoś wyżej pisał, że mu się zużyły gumowe końcówki.
IMHO te końcówki są na asfalt i beton, a nie na bezdroża.

Poza tym gdzieś czytałem że na zimę lepsze są kijki blokowane zatrzaskami, a nie dokręcane.
Mimo w/w moje dokręcane na razie w zimie dają radę.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Kijki trekingowe - porady

Post autor: Yoana » 14 sty 2017, o 19:37

Napisz później, jak spisują się w terenie. :)

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Kijki trekingowe - porady

Post autor: PermanentTravel » 15 sty 2017, o 08:57

Yoana pisze:Napisz później, jak spisują się w terenie. :)
Nie omieszkam.
tango pisze:te końcówki są na asfalt i beton, a nie na bezdroża.
Też o tym piszę ale u siebie na blogu. A co do mechanizmu blokującego, to sam jestem ciekaw jak będzie sprawował się w zimie. Po testach opiszę.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Kijki trekingowe - porady

Post autor: Adler » 15 sty 2017, o 12:27

System zatrzasku jest praktyczniejszy nie tylko w zimie.
Sporo km już przeszedłem z moimi kijkami. Nie wyobrażam sobie już powrotu do kijków zakręcanych, w dodatku z systemem amortyzacji Antishock. Jedyny minus to ślady czarnej pianki na spoconych rękach po całodniowej wędrówce w Beskidach. Te opisywane przez PermanentTravel kijki też posiadają ową piankę.

Moje kije Black Diamond Trail opisuję tutaj: viewtopic.php?f=40&t=2768

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Kijki trekingowe - porady

Post autor: tango » 16 sty 2017, o 07:38

Znalazłem oficjalny dokument PZA na temat używania kijków trekingowych:
http://www.pza.org.pl/download/1896362.pdf

Główne wnioski są takie, że człowiek zdrowy tak długo jak tylko jest w stanie powinien raczej radzić sobie w górach bez stosowania kijków. Takie też jest moje prywatne zdanie i osobista "silna intuicja" od lat.

Poniżej fragment podlinkowanego pdf-a PZA (gdyby z jakiejś przyczyny miał zniknąć z oficjalnego serwera PZA).
Używanie kijków trekkingowych z regulowaną wysokością, szczególnie przy
schodzeniu, jest korzystne i zalecane w następujących sytuacjach:
• Zaawansowany wiek, nadmierna masa ciała
• W chorobach stawów lub kręgosłupa
• W trakcie noszenia ciężkich plecaków
Używanie kijków nie jest konieczne w innych sytuacjach i nie należy z nich korzystać
przez cały czas – głównie z powodu bezpieczeństwa.
W każdej sytuacji należy rozważyć wady i zalety używania kijków.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Kijki trekingowe - porady

Post autor: Adler » 16 sty 2017, o 10:57

tango pisze:Znalazłem oficjalny dokument PZA na temat używania kijków trekingowych:
http://www.pza.org.pl/download/1896362.pdf
Dzięki za namiar.
tango pisze:Główne wnioski są takie, że człowiek zdrowy tak długo jak tylko jest w stanie powinien raczej radzić sobie w górach bez stosowania kijków. Takie też jest moje prywatne zdanie i osobista "silna intuicja" od lat.
Dodam, że rodzaj podłoża jest tutaj decydujący.
Ja jednak wolę chodzić z kijkami, ale są miejsca, w których nie używam:
- asfalt
- wąwozy (jedna pani w Słowackim Raju przedobrzyła z kijkami, przewróciła się i uderzyła głową o kamienie)
- szlaki ze sztucznymi ułatwieniami (łańcuchy, stopnie, klamry, drabinki)
- w trakcie robienia zdjęć
Używanie kijków trekkingowych z regulowaną wysokością, szczególnie przy
schodzeniu, jest korzystne i zalecane w następujących sytuacjach:
Zaawansowany wiek, nadmierna masa ciała
• W chorobach stawów lub kręgosłupa
W trakcie noszenia ciężkich plecaków
Łapię się. ;p

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kijki trekingowe - porady

Post autor: Adler » 9 lut 2020, o 21:25

Dzisiaj na wysoki śnieg założyłem szersze talerzyki. Wędruje się zdecydowanie lepiej. Z pośpiechu zabrałem na wyjazd jednak dwa różne rodzaje, grubszy od kijków Black Diamond, cieńszy chyba od moich wcześniejszych kijków. Niestety ten drugi pozostał w śniegu. Gdy go znalazłem, był już pęknięty. (W)
Talerzyki używane pierwszy raz.

JuliaM
User
Posty: 5
Rejestracja: 11 lut 2020, o 12:56
Lokalizacja: Gliwice

Re: Kijki trekingowe - porady

Post autor: JuliaM » 6 kwie 2020, o 11:04

Miałam parę kijków z DC, teleskopowe- podczas wchodzenia na Babią Górę kijki zsuwały się okropnie, żbey na koniec rozsunąć się całkowicie. Część kija została w ręcę druga w śniegu. Nie polecam- było ślisko, gleba zaliczona. Ogólnie niebezpiecznie. Drugie kijki trekkingowe kupiłam w Martesie, z Elbrusa, tu już lepiej. Mam je do teraz, jestem zadowolona. Miałam je ze sobą w Gruzji, zdały egzamin- nic się nie rozsuwało. Można je złozyć i przypiąć do plecaka. Nie są ciężkie

ODPOWIEDZ