Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Rowery

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13449
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Rowery

Post autor: Adler » 7 mar 2012, o 17:57

Zarząd Główny PTTK zdecydował, iż nadchodzący rok 2012, będzie Rokiem Turystyki Rowerowej.

A jak u Was?
Czy macie jakieś plany w tym zakresie? :-)

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rowery

Post autor: figamaga » 8 mar 2012, o 16:10

Oczywiście, że plany mamy :-)
Przede wszystkim ćwiczenie kondycji rowerowej :-) No i "wykorzystanie" sprzętu :-P

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Rowery

Post autor: Yoana » 8 mar 2012, o 18:27

U mnie rower drugi sezon czeka aż w końcu się zmotywuję do ruszenia w drogę :-) liczę, że najbliższe wakacje będzie okazja i chęci, aby poznać okoliczne ścieżki rowerowe....
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
kikama
User
Posty: 32
Rejestracja: 4 maja 2012, o 21:12
Lokalizacja: Podlasie

Re: Rowery

Post autor: kikama » 9 maja 2012, o 21:43

Yoana pisze:U mnie rower drugi sezon czeka aż w końcu się zmotywuję do ruszenia w drogę
To dokładnie tak jak u mnie :-|

w niedzielę rozpoczęłam sezon, a dziś musiałam odwiedzić serwis rowerowy :-/ już wszystko jest OK i mam postanowienie,ze w tym sezonie przejadę większość tras rowerowych w okolicy :->
czy się uda? zobaczymy :oops:

trasy rowerowe w mojej okolicy:

http://www.wrotapodlasia.pl/pl/turystyk ... erkiem.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rowery

Post autor: figamaga » 16 maja 2012, o 12:21

Ja sezon rowerowy już zaczęłam. Na razie bardzo delikatnie.
W serwisie na regulacji jeszcze nie byłam, bo trzeba się zapisywać i czekać ok. tygodnia :/

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1025
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Rowery

Post autor: petruss1990 » 17 maja 2012, o 06:53

Ja po raz pierwszy od 2 lat w wyścigu wystartowałem i ostatni nie byłem... ale pod koniec ;)
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1260
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Rowery

Post autor: Norden » 25 maja 2012, o 13:44

Dziś jestem 9 raz w maju rowerem w pracy.
W kwietniu byłem 12 razy.
Do zimy tylko do pracy zrobię ponad 2000 km rowerem.
Byłoby więcej, gdybym nie musiał czasem jechać samochodem do Tarnowa i do Wojnicza.
Na tą chwilę (tylko do pracy) mam już przejechane około 670 km…

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1260
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Rowery

Post autor: Norden » 14 cze 2012, o 17:55

http://www.pttns.pl/wycieczki/2012/2012 ... kie_r.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ja mam zamiar dołączyć :)

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rowery

Post autor: figamaga » 14 cze 2012, o 20:47

Ja w tym czasie w pracy jestem więc nie dam rady. Poza tym znów mam "łokieć tenisisty" i muszę oszczędzać ręce podczas zbyt długiej jazdy, gdzie sporo "trzęsie" kierownicą :-/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13449
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Rowery

Post autor: Adler » 1 gru 2013, o 12:04

Dla miłośników dwóch kółek: http://vitaminl.tv/video/483" onclick="window.open(this.href);return false;

<szok>

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Rowery

Post autor: yaretzky » 1 gru 2013, o 13:11

Phi....., też mi coś ?? ?? Ja taką trasę robię codziennie przed śniadaniem !! I to zanim jeszcze się obudzę !!! <lol>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Rowery

Post autor: yaretzky » 9 gru 2013, o 21:12

A tak poważnie to dla mnie to nie jest już jazda na rowerze ale popisy a'la cyrkowe (nie odbierając oczywiście tym ludziom sprawności fizycznej, poczucia równowagi, opanowania i "szaleństwa"). Jeśli to co można obejrzeć powyżej to jazda na rowerze to to co poniżej można pewnie nazwać skokiem ze spadochronem z opóźnionym otwarciem..., ale czy na pewno ??? Co nie znaczy, że nie wygląda fantastycznie... Sorry, że w temacie "rowerowym":

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oaMTSOI1Zk4[/youtube]
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Rowery

Post autor: yaretzky » 9 gru 2013, o 22:15

A'propos rowerów... Ten rok niestety musimy zapisać na straty, i nie mamy nic na swoje usprawiedliwienie, tzn. nic racjonalnego poza tak zwanymi czynnikami "obiektywnymi" jak: długa zima, brak czasu, krótki urlop it. itd. W poprzednich latach jeździliśmy naprawdę sporo - w tygodniu, po pracy, około 30-40 km, w weekendy zwykle dłuższe wycieczki w granicach 70-100 km. W tym sezonie właściwie poza weekendem majowym, kiedy wybraliśmy się na Uznam i tam pojeździliśmy (głównie po niemieckiej stronie wyspy łącznie z Peenemunde) nasze rowerki stały... :|
Jeździmy obydwoje na trekkingach Unibike (Globetrotter'y na discach i 28 calach). Idealnie sprawdzają się na dłuższych wyjazdach, głównie jednak po drogach utwardzonych - wtedy toczą się dostojnie jak "amerykańska limuzyna". <lol> W bardziej urozmaiconym terenie (pola, lasy między drzewami itp.) oczywiście jest na nich trudniej - z racji wielkości, ciężaru (są dość ciężkie) - choć i tak dajemy radę dzięki trochę bardziej terenowym oponom (Marathon Schwalbe). Na krótszych wycieczkach po polach i lasach korzystamy ze starych "górali" (od jakiegoś czasu przymierzamy się do kupna nowych, ale chciałbym jednak jakieś krossowe z tym że na 26 calowych kołach - jakieś propozycje ???).
PL-D_2013.JPG
Ahlbeck_2013.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

naturka22

Re: Rowery

Post autor: naturka22 » 7 sty 2014, o 15:53

ja korzystam z pięknej styczniowej pogody i mam rowerek i wsiadam i jadę:)

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Rowery

Post autor: yaretzky » 22 mar 2014, o 12:24

Wiosna... Czas więc pomyśleć o odkurzeniu dwóch kółek...
Przymierzamy się do "odświeżenia" naszego "parku maszynowego", a konkretnie do zakupienia nowych rowerków.
Myślę o rowerach typu cross. Brak nam rowerków do jazdy po tzw. terenie, tzn. leśne i polne drogi, bezdroża ale i odcinkami asfaltu czy szutrowych dróg.
Sprzedawane teraz rowery crossowe są zwykle na 28' kołach. Ja jednak chcę mieć obręcze 26' (obecnie właściwie tylko w rowerach typu MTB).
Popytałem w paru sklepach-serwisach o możliwość przygotowania dla nas crossów z 26-ami i większość sprzedawców (celowo tak ich nazwałem, bo na pewno nie byli to pasjonaci dwóch kółek) jedynie wzruszała ramionami twierdząc że crossy mają tylko na kołach większych.
W jednym jednak z punktów serwisant stwierdził, że nie ma dla niego żadnego problemu ale proponuje mi coś wręcz odwrotnego. A mianowicie polecił mi zakup roweru na 29' kołach i dokupienie drugiego kompletu kół 26 calowych. Wg niego rower zyskuje wówczas na "uniwersalności" - możliwość lżejszego pokonywania dłuższych dystansów np. szosami i po twardych nawierzchniach na dużych kołach a po ich zmianie na 26 calowe błyskawiczne dostosowanie rowerów do poruszania się po bezdrożach. Warunek takiej bezproblemowej wymiany kół pomiędzy 29 a 26 calowymi jest (wg niego) jeden -> rower musi być na hamulcach tarczowych.
Przyznam, że zainteresował mnie tym tą propozycją i coraz poważniej ją rozważam (tarczówki nie są dla mnie przeszkodą bo i tak kupiłbym rower na takich właśnie hamulcach.
Co o tym sądzicie ?
Do jakich rowerów się przymierzamy ? Myślimy o Unibik'ach... Dlaczego ? M.in. dlatego, ze mamy już trekingi tej firmy i się na nich nie zawiedliśmy:
globetrotterlds.jpg
globetrottergts_m.jpg
Oba spisują się znakomicie i bez zarzutów, jedyną ich "wadą" jest waga, ale to już nie ich "wina"... <lol>


Jeśli chodzi o crossy to przymierzamy się do tych:
crossfireldsdisc_l.jpg
crossfiregtsdisc_m.jpg
Rozważam jeszcze (ewentualnie) coś takiego dla siebie (na obręczach 29', ale tylko pod warunkiem że rzeczywiście będzie możliwość "wzbogacenia" zestawu o dodatkowe koła 26 calowe):
fusion29_m.jpg
Wiem, że jest wśród nas (na Forum) wielu miłośników dwóch kółek. Nie ukrywamy, że każda Wasza uwaga, propozycja jest dla nas dużo bardziej cenna niż propozycje czy sugestie sprzedawców - oni mają zwykle swój (często jedyny) cel - zyskać klienta -> sprzedać -> zarobić... Wy nie kierujecie się ich filozofią... :)
Napiszcie co myślicie o powyższych crossach i o zakupie rowerów w wersji na dwóch kompletach kół (26 i 29 cali) ???
Będziemy wdzięczni za każdą uwagę...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Rowery

Post autor: creamcheese » 22 mar 2014, o 14:29

Jako, że jeden rower nieznani ukradli a drugi córcia (znana) zabrała do siebie teraz jestem niezrowerowany...Oba były kupione w sklepie kompletne, no name więc nie mam o czym opowiadać. Przymierzam sie do zakupu...od roku lub dłużej ale szukam jakiegoś pasjonata, który składa rowery (mam jednego na oku). Może i wyjdzie mi to troszkę drogo, ale uszyje mi go na miarę.
To jest moja rada dla Ciebie yaretzky
Powiedziałem.
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Rowery

Post autor: yaretzky » 22 mar 2014, o 18:12

creamcheese pisze:szukam jakiegoś pasjonata, który składa rowery (mam jednego na oku). Może i wyjdzie mi to troszkę drogo, ale uszyje mi go na miarę.
Dlatego też zaczynamy myśleć o wspomnianym przeze mnie serwisie, w którym padła jakakolwiek (i mam wrażenie rozsądnie umotywowana propozycja), tym bardziej, że i pozostałe komponenty "dwukółki" będą mogły być dobrane indywidualnie...
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Molier
User
Posty: 21
Rejestracja: 10 kwie 2014, o 15:46
Lokalizacja: Łódź

Re: Rowery

Post autor: Molier » 10 kwie 2014, o 16:11

A czy ktoś może mi powiedzieć, czy można gdzieś kupić specjalne zabezpieczenie do roweru np. z wmontowanym gps-em? Wydałem naprawdę dużo na nowy rower, oznakowałem go ale brakuje mi jeszcze tej pewności, gdy zostawiam go na dworze.

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Rowery

Post autor: yaretzky » 28 kwie 2014, o 22:43

Molier pisze:Czy można gdzieś kupić specjalne zabezpieczenie do roweru np. z wmontowanym gps-em?
Rzuć okiem np. tu... lub tutaj... albo tu...
Jest tego naprawdę dużo - wykorzystaj google.
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Rowery

Post autor: yaretzky » 16 cze 2014, o 08:22

"Rowerzysta kontra kierowca" - problem (?) poruszany dość często w rozmaitych konfiguracjach... Szczególnie tuż po ogłoszeniu (lub wprowadzeniu) przez ustawodawcę kolejnych modyfikacji (zmian) w przepisach ruchu drogowego i zasadach poruszania się jednych i drugich po drogach publicznych. Na rozmaitych forach internetowych i w komentarzach pod artykułami w sieci wybuchają wtedy ze zdwojoną siłą "dyskusje" miłośników zarówno dwóch jak i czterech kółek... "Dyskusje" owe polegają jednak głównie na wzajemnym obrzucaniu się inwektywami (typu: "święte krowy" na rowerach, "bezmózgowcy" w samochodach itp.). Czasami (choć rzadko) pojawia się w nich "głos rozsądku" w postaci wypowiedzi kogoś kto porusza się zarówno samochodem jak i rowerem, ale zwykle szybko przepada w ogólnym rozgardiaszu lub zostaje zakrzyczany przez jednych i drugich...

W tym forumowym wątku problem też już był kiedyś poruszony ale (nie wiedzieć czemu) przepadł w natłoku innych tematów...

Wydaje mi się on jednak na tyle istotny (dotyczy - lub będzie dotyczył (w większym lub mniejszym zakresie) chyba każdego z nas), że postanowiłem do niego powrócić.
W czasie swoich wyjazdów wakacyjnych, weekendowych czy codziennego poruszania się po drogach i ulicach miast stajecie pewnie po różnych stronach tej "barykady"... Rozumiem, że tym wyłącznie "zmotoryzowanym" trudno jest zaakceptować przywileje wprowadzane dla rowerzystów... "Wyłączni rowerzyści" zaś czują się często na drodze jak przysłowiowe "piąte koło u wozu" i często dosłownie "walczą o życie' z kierowcami samochodów. Pomijam tu przypadki "niereformowalne" i "złośliwe" z założenia - czyli tych którzy nie przyjmują do wiadomości żadnych argumentów i robią wszystko by wzajemnie utrudnić sobie życie na drodze i dotyczy to zarówno jednej jak i drugiej strony...
Ale "żyć trzeba" (jak ? - to już pytanie do premiera... :> ) ...

Przypomnę, że kwestię traktowania rowerzystów na jezdni regulują przepisy znowelizowane w 2011 roku.
Najważniejszą nowością był przepis mówiący, że kierowca skręcający w drogę poprzeczną, jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
Wprowadzono też możliwość wyprzedzania przez rowerzystów z prawej strony samochodów powoli jadących lub stojących w korku.
Prawo dotyczące rowerzystów wprowadziło także przepis mówiący, że na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem, motorowerem lub motocyklem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku. Podobnie jest na rondzie.
Przepisy dopuściły też wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Nowelizacja przepisów pozwoliła także na wprowadzenie śluz dla rowerów.

Śluzy pojawiły się już w niektórych miastach Polski (m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Krakowie...) ale nie wszyscy wiedzą jeszcze jak się "po nich" poruszać i jak postępować w stosunku do rowerzystów, którzy się w nich znaleźli...
Ciekaw jestem jak Wy to "widzicie", jakie macie doświadczenia ze śluzami - zarówno jako kierowcy samochodów jak i kiedy poruszacie się akurat na rowerze... <mysli>

Problem "koegzystencji' na drodze zmotoryzowanych i "dwukółkowych (w jakimś stopniu dotyczy to też "skuterowców" i motocyklistów) jest o tyle istotny, że w kolejce na zatwierdzenie czekają już kolejne modyfikacje w tym zakresie prawa o ruchu drogowym... Zmiany w rozporządzeniach są obecnie na etapie konsultacji społecznych, które potrwają do 2 lipca. Jeśli propozycje nie spotkają się z rzeczową krytyką, wejdą w życie.

Czekają nas (być może...) wszystkich jeszcze m.in. takie zmiany:
- prowadzenie ruchu rowerów „pod prąd” bez wyznaczania pasów ruchu, czyli dopuszczenie dwukierunkowego ruchu rowerowego w jezdniach ulic jednokierunkowych,
- wprowadzenie ruchu rowerowego na jednym pasie wspólnie z ruchem pojazdów transportu publicznego, czyli na buspasach,
- wprowadzenie nowych, trójkomorowych sygnalizatorów świetlnych dedykowanych ruchowi rowerowemu, prowadzonemu po jezdni,
- zmniejszenie liczby znaków i ich uporządkowanie.

Te rozwiązania funkcjonują już z powodzeniem w innych krajach, m.in. w Holandii, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech czy w Czechach.
A jak będzie u nas, jeśli wejdą w życie ? Czy nam się to podoba czy nie - zmiany będą i będziemy musieli nauczyć się z nimi żyć. Czy jednak uważacie je za potrzebne, korzystne, konieczne ? Jedna i druga forma poruszania się po drogach i ulicach dotyczy również turystów a więc i Was... Stąd jestem niezmiernie ciekaw - co Wy o tym myślicie ?
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1025
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Rowery

Post autor: petruss1990 » 22 sie 2020, o 09:39

Powinienem dostać "Złotą Łopate" ale odkopie temat. Ktoś chyba jeszcze rowerami jeździ i może podrzuci fajne trasy w swoich okolicach, dużo się teraz dzieje, poprawiane są lokalne drogi, pojawiają się oznaczenia do atrakcji...
Pochwalę się, a co!? 20 sierpnia udało mnie się pobić dzienny rekord trasy rowerowej 300km/dzień

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Rowery

Post autor: Yoana » 22 sie 2020, o 23:08

W naszym regionie polecam szlaki VeloDunajec (233 km) i VeloMetropolis (220 km).
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1260
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Rowery

Post autor: Norden » 28 wrz 2020, o 15:50

Można też pojeździć na pograniczu Polski i Słowacji min. w Dolinie Popradu:
https://www.aquavelo.eu

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1025
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Rowery

Post autor: petruss1990 » 8 lis 2020, o 11:18

Pojawił się wstępny kalendarz brewetów na przyszły sezon:

https://www.brevety.pl/

Póki co same 2setki, ale czas pokaże.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Rowery

Post autor: Comen » 8 lis 2020, o 19:00

Link nieaktywny
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ