Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Zamek czy pałac?

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Zamek czy pałac?

Post autor: regon » 24 wrz 2021, o 07:32

Mam pytanie do wszystkich, którzy mają prawdziwą znajomość tematu (nie na zasadzie "wydaje mi się..."). Jak to jest z budowlami, które stawiane były jako zamki (budowle obronne), a przebudowane na rezydencje pałacowe. Jak je tytułować? Chodzi mi o takie jak Pszczyna, Łańcut, Kórnik itp. Czy są jakieś dokładne i rzetelne opracowania tematu, gdzie tego szukać?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Zamek czy pałac?

Post autor: Comen » 24 wrz 2021, o 10:10

W zamku dominuje funkcja obronna, pałac to reprezentacyjna rezydencja mieszkalna. Ale kontrowersje będą zawsze. Czy Neuschwanstein to zamek? Zazwyczaj tak się go nazywa. Bo i tak wygląda, ale wiadomo że chodziło o stylizację, a nie o walory obronne. Obiekty typu palazzo in fortezza (np. Krzyżtopór, Łańcut, Rzeszów, Baranów Sandomierski) to w zasadzie mix zamku i pałacu, więc można pojęć używać zamiennie. W opracowaniach stricte naukowych powinny być tytułowane poprawnie. A chyba najprościej zadzwonić do konkretnego obiektu i rozwiać wątpliwości.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 689
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Re: Zamek czy pałac?

Post autor: regon » 24 wrz 2021, o 10:16

W tym problem, że nawet na oficjalnych stronach pojawiają się różnice. Strona muzeum w Pszczynie posługuje się nazwą zamek, przewodnicy w tym zamku też. Ale już w spisie zabytków województwa śląskiego stoi wyraźnie, że to pałac.
Piszę pytanie bo czytelnicy się mnie czepiają nieraz, ze piszę źle, więc chcę rozwiać swoje własne wątpliwości.
Osobiście też uważam, że w takich sytuacjach dopuszczalne jest używanie zamienne i nie jest to błąd.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Zamek czy pałac?

Post autor: Comen » 24 wrz 2021, o 12:16

Spis zabytków województwa śląskiego jeśli to opracowanie naukowe uznałbym za bardziej wiarygodne. Określenie zamek na stronie muzeum może mieć znaczenie czysto marketingowe. Podobnie jest z Moszną.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Zamek czy pałac?

Post autor: Comen » 24 wrz 2021, o 12:43

Też kwestią jest tłumaczenie pojęć z języków obcych na nasze. Jak coś się nazywa Schloss to nie wiadomo czy jest zamkiem czy pałacem. Kolega Adler może coś na ten temat wie więcej. Podobnie jak francuskie chateau. Mam wrażenie, że w takim układzie Chateau de Versailles oznacza całe założenie z parkiem, altanami, stajniami, strażnicami i wszystkimi budynkami gospodarczymi a Palais de Versailles oznacza tylko część mieszkalną chateau.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Zamek czy pałac?

Post autor: Adler » 25 wrz 2021, o 15:02

Z nazewnictwem niemieckim podobna sprawa. Taki np. Schönbrunn we Wiedniu czy Sanssouci w Poczdamie - bez jakiejkolwiek funkcji obronnej w owych czasach - nazwane są oficjalnie słowem Schloss, czyli zamek, a nie jak to ma miejsce w rzeczywistości Pałacem (Palast/Palais).

ODPOWIEDZ