Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Szlak cysterski

Ogólne dyskusje o turystyce.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Szlak cysterski

Post autor: Comen » 27 cze 2020, o 11:49

Zakon Cystersów to ważna instytucja średniowiecznej Europy. Wiele klasztorów tego zakonu funkcjonuje do dzisiaj także na ziemiach polskich. Na Śląsku znajduje się jedna z większych budowli sakralnych w Polsce - klasztor cystersów w Lubiążu. Założenia klasztorne cystersów przybierały często kształt małego samowystarczalnego miasteczka, zgodnie bowiem z regułą mnisi mieli się modlić oraz pracować. Do dziś pozostały zatem nie tylko budynki konwentualne, ale różne urządzenia gospodarcze, np. w Jemielnicy jest staw i dawny młyn, w Szczyrzycu browar, w Wąchocku istniały z kolei nie zachowane do dzisiejszych czasów dymarki. Szlak samochodowy prowadzi do kilkudziesięciu obiektów zakonnych, część z nich zamieszkiwana była także przez mniszki. Kilka obiektów ze szlaku.
Jędrzejów1.jpg
Jemielnica1.jpg
Rudy Raciborskie1.jpg
Szczyrzyc1.jpg
Mogiła1.jpg
Wąchock1.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szlak cysterski

Post autor: gar » 30 cze 2020, o 00:55

To co zbudowali cystersi do dziś robi na zwiedzających potężne wrażenie. Gdyby pokusić się o wybranie najpiękniejszych zabytków z tego szlaku na terenie Polski byłby spory problem z powodu bogactwa wyboru. Dla mnie na pierwszym miejscu Krzeszów.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Szlak cysterski

Post autor: Comen » 1 lip 2020, o 11:40

Obiekty cysterskie z Dolnego Śląska w większości jeszcze przede mną. Zwłaszcza te najsłynniejsze: Krzeszów i Lubiąż. Jako dziecko byłem w klasztorze cysterek w Trzebnicy, moze też kiedyś przydałoby się zawitać tam po raz kolejny.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szlak cysterski

Post autor: gar » 1 lip 2020, o 22:39

Comen pisze:
1 lip 2020, o 11:40
Obiekty cysterskie z Dolnego Śląska w większości jeszcze przede mną. Zwłaszcza te najsłynniejsze: Krzeszów i Lubiąż. Jako dziecko byłem w klasztorze cysterek w Trzebnicy, moze też kiedyś przydałoby się zawitać tam po raz kolejny.
Lubiąż robi wrażenie ogromem, a Krzeszów bogactwem i urozmaiceniem oraz pięknymi widokami na okolice (przy dobrej pogodzie widać Śnieżkę). W najbliższy piątek będę miał przyjemność oprowadzać po Krzeszowie i już mi się micha cieszy.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Szlak cysterski

Post autor: Comen » 2 lip 2020, o 09:15

To życzę Śnieżki
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szlak cysterski

Post autor: gar » 2 lip 2020, o 21:34

Dziś Śnieżka była widoczna już z autostrady a później z DK 5. Na jutro prognozy pogody też są optymistyczne.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Szlak cysterski

Post autor: tadeks » 8 lip 2020, o 11:01

gar pisze:
1 lip 2020, o 22:39
W najbliższy piątek będę miał przyjemność oprowadzać po Krzeszowie i już mi się micha cieszy.
W jakim stanie bazylika, kościół?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szlak cysterski

Post autor: gar » 8 lip 2020, o 23:07

tadeks pisze:
8 lip 2020, o 11:01
gar pisze:
1 lip 2020, o 22:39
W najbliższy piątek będę miał przyjemność oprowadzać po Krzeszowie i już mi się micha cieszy.
W jakim stanie bazylika, kościół?
Bazylika w świetnym. W wakacje bezpłatne koncerty organowe o godzinie 11 i 13. Za 5 zł można posłuchać koncertu i podziwiać kunszt artysty z empory organowej.
Kościół św. Józefa wzbogacony o gabloty z pałacu opackiego. Trwają jeszcze prace na dachu, ale w zwiedzaniu nie przeszkadzają.
Knajpka na terenie opactwa już otwarta.

ODPOWIEDZ