Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Turyści z poza UE w polsce

Opinie, wskazówki.
Regulamin forum
Polecane miejsca, np. kawiarnie, hotele, itp. dodajemy do danego regionu w dziale "Polska". Zakaz umieszczania linków do komercyjnych stron www (reklam i ogłoszeń)!
Michos
User
Posty: 1
Rejestracja: 10 mar 2020, o 01:03

Turyści z poza UE w polsce

Post autor: Michos » 10 mar 2020, o 01:21

Dzień Dobry wszystkim!
Poszukuję przydatnych informacji związanych z następującym tematem: Znajomy z zagranicy (Brazylijczyk) chciałby przylecieć do Polski na wakacje. Jako mieszkaniec Południowej Ameryki, jego główne międzynarodowe doświadczenia są ze Stanami, gdzie nie zawsze chcą człowieka wpuścić. Boi się więc sytuacji, gdzie wyląduje w Polsce na lotnisku, a tu mu powiedzą "nie nie, pan jest jakiś taki zbyt brązowy, może terrorysta, proszę zawracać do samolotu". Podsuwa mi pomysły napisania jakiegoś listu czy pisma, że zapraszam go, coby miał jakiś argument że nie jest nielegalnym imigrantem.
Ja, natomiast, nigdy nie podróżowałem poza Unię, więc nie mam nawet najbledszego pojęcia jak to by przebiegało. Nigdy nie miałem okazji doświadczyć kontroli na lotnisku w Polsce z punktu widzenia obcokrajowca i nawet nie specjalnie się interesowałem na ile się ich prześwietla i filtruje. Czy taki przylot z zagranicy, bez "opieki" żadnego biura turystycznego, wiąże się z jakimiś dodatkowymi obowiązkami i przygotowaniami? Czy poza paszportem jest mu coś potrzebne?
Starałem się oczywiście szukać najpierw w google, ale większość wyników jakie otrzymuję koncentruje się głównie na atrakcjach turystycznych, reklamuje biura podróży i zorganizowane wycieczki, albo na sposobach stałej lub czasowej imigracji. Ciężko mi stwierdzić czy nie umiem nic znaleźć bo nie ma żadnych problemów i wszystko jest łatwe i przyjemne, czy po prostu dla tego, że źle szukam.
Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8827
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Turyści z poza UE w polsce

Post autor: Comen » 10 mar 2020, o 09:40

Z tego co wiem obywatele Brazylii nie muszą mieć wizy aby wjechać na terytorium UE w tym Polski na 90 dni w celach turystycznych. Pozostaje więc rutynowa kontrola paszportowa. Aktualnie ze względu na zagrożenie koronawirusem sytuacja może oczywiście ulec jakimś zmianom, ale tego póki co nie da się przewidzieć.
Tu jeszcze w kwestii kontroli celnej i limitów towarów wwożonych czy wywożonych:
http://airport.wroclaw.pl/pasazer/na-lo ... lna-celna/
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8152
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Turyści z poza UE w polsce

Post autor: gar » 10 mar 2020, o 13:20

Polska to nie USA. Jeśli znajomy ma ważne dokumenty (czytaj paszport), nie jest poszukiwany przez "służby" i nie przewozi niczego zakazanego to na lotnisku nie będzie miał żadnych problemów. Pomijam kwestię koronawirusa, bo to sytuacja nadzwyczajna i do wakacji mam nadzieję, że będzie nieaktualna.

ODPOWIEDZ