Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

ABC Autostopowicza

Opinie, wskazówki.
Regulamin forum
Polecane miejsca, np. kawiarnie, hotele, itp. dodajemy do danego regionu w dziale "Polska". Zakaz umieszczania linków do komercyjnych stron www (reklam i ogłoszeń)!
Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

ABC Autostopowicza

Post autor: amber » 18 wrz 2012, o 05:18

Z racji tego, że lubuję się w tej formie turystyki podaję kilka zasad/ wskazówek jak łapać stopa :)

MIEJSCE

- łap stopa w miejscach gdzie samochód może się zatrzymać , unikaj wszelkich zakrętów czy miejsc gdzie jest zakaz zatrzymywania się czy postoju
- unikaj szybkich tras , gdzie kierowcy ani myślą o zwalnianiu a co dopiero zatrzymaniu samochodu
- spróbuj poszukać osoby skłonne do podwiezienia cię w takich miejscach jak stacje benzynowe , parkingi , zajazdy , możesz po prostu zagadać do kogoś czy nie znalazłoby się wolne miejsce dla ciebie


PRZYDATNE GADŻETY

- plecak - zawsze kierowcy jakoś bardziej patrzą przychylnym okiem
- tabliczka z wyraźnie napisaną miejscowością do której chcemy się udać
- karimata , która świadczy o tym , że nie stać nas na wielkie luksusy

WYGLĄD

- to oczywiste , że musi być budzący zaufanie czyli jasne kolory ubrań , uczesane włosy , czystość i np. nie przesadzanie z ilością kolczyków w przeróżnych częściach ciała
- uśmiechnij się

WARTO UNIKAĆ


- kiedy stoisz czekając, aż zatrzyma się ktoś łaskawy nie odstraszaj kierowców nożem przy pasku
- nie „świeć „ najnowszym typem telefonu komórkowego (nie rozmawiaj przez telefon)
- schowaj swoją mp3- kę czy discmana
- nie zakładaj okularów słonecznych i czapek z daszkiem , zasłonięta twarz nie budzi zaufania
- nie pal papierosów

SZTUKA ŁAPANIA

- uśmiechaj się do przejeżdżających kierowców , to działa cuda – naburmuszona i umęczona mina może i wzbudza i litość ale zwykle na tym się kończy
- plecak miej założony na plecach
- w razie gdy ujrzysz , że ktoś nagle się zatrzymał od razu biegnij do pojazdu , podziękuj za zainteresowanie i spytaj czy jedzie może w kierunku.....


PODCZAS JAZDY

- po pierwsze uzgodnij z kierowcą miejsce jazdy
- rozmawiaj z nim , zapewne brakowało mu kompana do rozmowy
- w czasie rozmowy nie podawaj swoich danych i zbyt wielu szczegółów o sobie
- jeśli kierowca to typowy milczek i wyraźnie przeszkadza mu twoja gadanina , przerwij ją
- kiedy wasze drogi się rozejdą podziękuj


Warto jednak wiedzieć, że pomimo iż taka podróz niesie ze sobą wiele przygód, zaoszczędzenie pieniędzy to niekiedy bywa niebezpieczna. NIGDY nie wsiadamy do samochodu, który wyda nam się podejrzany. Możemy grzecznie odmówić, mówiąc że jedziemy w innym kierunku.
Pieniądze i dokumenty zawsze trzeba trzymać przy sobie, a wsadzanie plecaka do bagażnika jest nie wskazane.


-

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13425
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: ABC Autostopowicza

Post autor: Adler » 18 wrz 2012, o 20:54

Bardzo fajny poradnik. :-)

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: ABC Autostopowicza

Post autor: amber » 8 mar 2013, o 17:32

Tanie po­dró­żo­wa­nie nie ozna­cza, że jest zu­peł­nie dar­mo­we, ale są spo­so­by, by zna­czą­co ob­ni­żyć kosz­ty. Oto garść prak­tycz­nych porad w po­sta­ci 5 przy­ka­zań ta­nie­go po­dró­żo­wa­nia po Pol­sce i świe­cie.

1. Co­uch­sur­fing
2. Au­to­stop i car­po­oling
3. Ser­wi­sy za­ku­pów gru­po­wych
4. Tanie la­ta­nie
5. Tanie prze­jaz­dy au­to­ka­ro­we

więcej na : http://podroze.onet.pl/abc/5-praktyczny ... fp=podroze" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: ABC Autostopowicza

Post autor: creamcheese » 8 mar 2013, o 17:59

Dawno, dawno temu autostopem przemierzałem całą Polske wzdłuż i wszerz w czasie wakacji...oczywiście chłopakowi jest łatwiej i bezpieczniej
- zawsze wychodziłem za miasto, żeby nie machać bez sensu na miejscowych jadących tylko kilka ulic dalej
- po przyjeździe na koniec trasy kierowcy, wychodziłem z miejscowości, nawet jeśli to był wieczór...żeby rano być już na wylocie i żeby spokojnie przenocować...zdarzały się oczywiście też wpadki...wieczorem kładłem się z plecakiem pod głową w lesie a rano budziłem się...na cmentarzu <tak>
- nie łapałem stopa w nocy
...ech...to były czasy :)
Pozdrawiam

stka

Re: ABC Autostopowicza

Post autor: stka » 8 mar 2013, o 22:16

Fajnie pomyślane, żeby zebrać w jedną całość takie wskazówki. Niby oczywiste, ale na pewno można o czymś zapomnieć/przeoczyć planując.

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: ABC Autostopowicza

Post autor: amber » 9 mar 2013, o 07:58

creamcheese - zawsze wydawało mi się, że to dziewczyny mają łatwiej podczas łapania stopa.
Najlepiej podróżować "dwójkami". I łatwo i bezpiecznie :)

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: ABC Autostopowicza

Post autor: creamcheese » 9 mar 2013, o 09:48

amber pisze:creamcheese - zawsze wydawało mi się, że to dziewczyny mają łatwiej podczas łapania stopa.
Najlepiej podróżować "dwójkami". I łatwo i bezpiecznie :)
Łatwiej...hmm...bo można sikać na stojąco, bo można się nie myć przez tydzień ;) ...a tak własciwie to chodziło mi bardziej o...bezpiecznie...(i nie chodziło mi o łapanie stopa tylko o wędrówkę, w tym wypadku stopem)
Za czasów mojej "świetności" <lol> autostop służył, przynajmniej mi, do spędzania wakacji, a nie do komunikacji. Kupowało sie za kilka zł książeczkę z kuponami, która była jednocześnie ubezpieczeniem, a kupony zachętą dla kierowców, bo coś na te kupony wygrywali na koniec sezonu, i w Polskę!! W czasie wakacji przejeżdżałem ok 10-15tys km, więc łatwo zauważyć, że nigdzie nie mogłem siedzieć za długo. Nie mogłem i nie chciałem...taki film drogi :]...morze, góry, morze i tak za 50 zł tygodniowo...z plecakiem, kocem, bochenkiem chleba i słoikiem dżemu truskawkowego (bo najtańszy).
Nigdzie mi się nie spieszyło, siedziałem przy drodze i machałem...czasem pół dnia...pióra na ramiona, jeansy połatane, dzwony...na dole 35 cm (kto dziś wie jaką szerokość - połowa obwodu - miały klasyczne dzwony?).

Teraz autostop to forma komunikacji...sam z niej korzystam, np w Bieszczadach...rzadko czekam dłużej niż kilkanaście minut...A z dawnych lat pozostało mi to, że sam nie biorę i nie daję pieniedzy za jazdę...dla pewności pytam wcześniej, jak kierowca chce zapłaty to po prostu nie wsiadam.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: ABC Autostopowicza

Post autor: amber » 9 mar 2013, o 10:27

ehh zawsze marzyłam, by te książeczki powróciły.
Zgadza się mieszkając w Bieszczadach mi autostop służy do przemieszczania się, bo mam np. dwa autobusy dziennie :)
Zaś jednak wciąż marzy mi się większe podróżowanie na stopa.

Zwiedziłam tym sposobem : Anglię, Walię, wszystkie kraje Europy Zachodniej, i Maroko.
Jednak jak ostatnio kupiłam motocykl to ciężko mi połączyć te dwie pasje:)

O autostopie mogę powiedzieć tyle :"Czy autostop jest niebezpieczną formą podróży? Zdecydowanie tak. Szybko uzależnia, dając niezwykłe poczucie wolności za którym człowiek szybko zaczyna tęsknić."

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: ABC Autostopowicza

Post autor: creamcheese » 9 mar 2013, o 10:53

Właśnie!! Jakiż człowiek wolny jest na stopie!!!
Pozdrawiam i ...będę od teraz "łapał" motocyllistki w Bieszczadach...może trafię na Ciebie :)

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: ABC Autostopowicza

Post autor: amber » 11 mar 2013, o 08:58

Szkoda tylko, że tak niewiele juz osób jest chętnych do zatrzymywania się autostopowiczom ;/

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: ABC Autostopowicza

Post autor: creamcheese » 11 mar 2013, o 13:10

Tekst z piątkowej Wyborczej: Wywiad z Bogusławem Laitlem - pierwszym polskim autostopowiczem
http://wyborcza.pl/1,75402,13529489,Mil ... .html?as=2

ODPOWIEDZ