Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Kotlina Kłodzka

Pas południowo-zachodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Kotlina Kłodzka

Post autor: Yoana » 10 lis 2010, o 10:05

Czy ktoś może podzielić się swoim wrażeniami z pobytu w Szczawnie-Zdroju? To dobre miejsce na weekendowy wyjazd. Przy okazji można zaglądnąć do sąsiednich uzdrowisk, jak i do przegranicznych Czech (Skalne miasto- warte zobaczenia) .

Zobaczcie zdjęcia:

http://www.beskidzkie.fora.pl/sudety-i- ... ,1009.html
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
yoda
User
Posty: 30
Rejestracja: 29 gru 2010, o 18:02
Lokalizacja: Tarnów

Kotlina Kłodzka

Post autor: yoda » 12 lut 2011, o 22:03

A co z Kotliną Kłodzką? Czy ktoś ma informacje o tej części woj. dolnośląskiego?

Awatar użytkownika
yoda
User
Posty: 30
Rejestracja: 29 gru 2010, o 18:02
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: yoda » 12 lut 2011, o 22:04

Interesuje mnie głównie zachodnia część Kotliny Kłodzkiej...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 12 lut 2011, o 22:08

yoda pisze:Czy ktoś ma informacje o tej części woj. dolnośląskiego?
W Kłodzku polecam tzw. mały "Most Karola" oraz słynną Twierdzę Kłodzką.
Bardzo ciekawa historia związana zarówno z budową/architekturą wspomnianego mostu, jak i wydarzeniami w Twierdzy w czasie II. Wojny Światowej.

Awatar użytkownika
Gniewko
User
Posty: 246
Rejestracja: 20 mar 2011, o 18:04
Lokalizacja: Po południu

Post autor: Gniewko » 22 mar 2011, o 20:14

Jest jeszcze kopalnia złota w Złotym Stoku, trasy narciarskie w Zieleńcu. Ponadto Duszniki- Zdrój ze swoimi pijalniami wód, które są darmowe, w przeciwieństwie do tych krynickich. Jest tam też podświetlana fontanna. Najważniejszy jednak chyba jest doroczny Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Dusznikach- Zdroju.


Pozdrowka

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Dolnośląskie

Post autor: Yoana » 29 mar 2011, o 22:34

Twierdza w Srebrnej Górze - to największa budowla forteczna w Europie z najwyższym bastionem basztowym. Jest także jedyną twierdzą górską w Polse.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Halti

Krzeszów

Post autor: Halti » 30 kwie 2011, o 20:21

W pobliżu granicy polsko - czeskiej, 7 km od Kamiennej Góry znajduje się miejscowość Krzeszów. Słynie ona z zabytków zwanych perłami baroku śląskiego. Należy do nich m.in Bazylika Matki Bożej Łaskawej. Zbudowana z kamienia w stylu gotyckim, poświęcona w 1292 r. Był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Ostateczny, późnobarokowy kształt uzyskała w XVIII w.
Ponadto w Krzeszowie znajduje się piękny kościół św. Józefa, kaplica Marii Magdaleny z Grobem Pańskim oraz Kalwaria z 32 stacjami Drogi Krzyżowej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
yoda
User
Posty: 30
Rejestracja: 29 gru 2010, o 18:02
Lokalizacja: Tarnów

Re: Kotlina Kłodzka

Post autor: yoda » 28 kwie 2012, o 14:18

A co ciekawego można zobaczyć w Kudowej?
I w Czechach, blisko Kudowej?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kotlina Kłodzka

Post autor: Comen » 28 kwie 2012, o 17:31

W samej Kudowej masz zabytkowe uzdrowisko z pijalnią wód i salą koncertową oraz dużym parkiem na spacery. Dla ochłody na miejscu jest niewielki aquapark. Poza tym znajdziesz w Kudowie muzeum zabawek oraz uwaga!... jedyne w Polsce muzeum żaby. W Czermnej jest słynna kaplica czaszek, w tej okolicy znajdziesz też ruchomą szopkę. Nieco dalej w dzielnicy Pstrążna jest skansen. Spod niego można ruszyć szlakiem na Błędne Skały.
W sąsiednich Czechach jest także kilka malowniczych zabytkowych miasteczek, np Nachod czy Nove Mesto nad Metuji. Nieco dalej pod Jaromerem znajduje się miasteczko forteczne Josefov, którego atrakcją jest trasa podziemna wewnątrz fortyfikacji. No i wreszcie Adrspasske Skały, kolejny labirynt skalny po czeskiej stronie do którego dojeżdża się skręcając w prawo z głównej trasy do Hradec Kralove, zaraz za przejściem granicznym.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Marcin1975
User
Posty: 147
Rejestracja: 31 maja 2012, o 21:46
Lokalizacja: Puławy

Re: Kotlina Kłodzka

Post autor: Marcin1975 » 1 cze 2012, o 12:28

Oczywiście w Kudowie jest jeszcze Góra Parkowa z Altaną Miłości:)
Dla osób niezmotoryzowanych przydatną informacją będzie że w Kudowie dostępne są Taxi Busy, zabierają do 8 osób i można wynająć takiego busika na cały dzień, zawiezie nas w każde warte odwiedzenia miejsce po polskiej i po czeskiej stronie, podwiezie na szlak. Sam będąc tam na majówce kilka razy korzystałem z tych busików żeby podjechać na szlak. Na komunikację autobusową specjalnie bym nie liczył, przekonałem się o tym gdy zakończyliśmy wędrówkę po szlaku w Dusznikach i chcieliśmy się dostać do Kudowy. Nie pojawiły się trzy kolejne autobusy, które były na rozkładzie, zabraliśmy się dopiero prywatną czeską komunikacją, która kursuje w tamtych okolicach z Nachodu.
Warto jest też się wybrać na Szczeliniec Wielki, najwyższa góra Gór Stołowych, na górze znajduje się schronisko gdzie można smacznie zjeść, a także labirynt skalny pomiędzy przeróżnymi formacjami skalnymi, wejście na trasę jest płatne, 6 zl normalny, kasa znajduje się za schroniskiem. Warto też odwiedzić Skalne Grzyby, najprzeróżniejsze formacje skalne wyglądem przypominające grzyby. Najlepiej jest dojechać na parking przy Drodze Stu Zakrętów skąd jest około 30 minut pieszo do rezerwatu Skalnych Grzybów. My akurat wybraliśmy inny wariant, Taxi Busem dojechaliśmy do Karłowa i stąd wyruszyliśmy czerwonym szlakiem do Skalnych Grzybów i dalej żółtym szlakiem do Dusznik skąd wróciliśmy do Kudowy.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kotlina Kłodzka

Post autor: Adler » 4 sie 2012, o 22:31

Polecam wizytę w Międzygórzu (koło Bystrzycy Kłodzkiej).
Klimat przypominający niemiecki Schwarzwald (architektura budynków+położenie).
Stąd także wędrówka na Śnieżnik (1425m n.p.m.), czerwony szlak dla ambitnych. :-P
Kijki trekkingowe i ich właściciel dali dzisiaj radę. 8-)

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Kotlina Kłodzka

Post autor: Yoana » 12 sie 2012, o 23:31

Podsumowując wizytę w Kaplicy Czaszek w Czermnej zacytuję Pascala:

"Jeżeli nie wierzysz w Boga i Bóg nie istnieje - nic nie tracisz.
Jeżeli nie wierzysz w Boga a Bóg istnieje - tracisz wszystko.
Jeżeli wierzysz w Boga a Bóg nie istnieje - nic się nie dzieje.
Jeżeli wierzysz w Boga i Bóg istnieje - zyskujesz wszystko."


http://www.czermna.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

sibi

Re: Kotlina Kłodzka

Post autor: sibi » 30 maja 2013, o 22:02

Szczawno Zdrój (będę tam za tydzień) znajduje się spory kawałek od tytułowej Kotliny Kłodzkiej, poza którą jest też Skalne Miasto.
Tak samo Krzeszów, do którego kiedyś zawędrowałem nocą i znalazłem schronienie w budynku sąsiadującym z w/w kościołem.
Z tytułowego regionu dobrze znam Góry Stołowe.

QBATBG

Re: Kotlina Kłodzka

Post autor: QBATBG » 3 mar 2014, o 18:46

Witam,

Wybieram się na majowy weekend w okolice Gór Stołowych. Nidy nie byłem w tamtych okolicach, jeśli ktoś zna jakąś miejscowość położoną blisko wejść na szlaki turystyczne, był bym wdzięczny za informację :)
Znalazłem miejscowość Karłów, która wygląda na dość blisko położoną. Czy był tam ktoś kiedyś i wie jak wygląda sytuacja "na żywo" ?

Pozdrawiam
Kuba

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Kotlina Kłodzka

Post autor: creamcheese » 3 mar 2014, o 19:02

Czemu pytasz o miejscowość najbliżej położoną?
Jeśli chodzi o dojazd samochodem pod Szczeliniec Wielki, to Karłów jest u stóp Szczelińca..w Błedne Skały będzie już kawałek. Noclegi w Karłowie są...nawet przy samym wejściu na Szczeliniec jest schronisko prywatne.
Polecam również Pasterkę (schronisko) na nocleg...ma swój klimat...a w Błędne czy na Szczeliniec nie jest jakoś dramatycznie dalej niż z Karłowa.
Prócz sztandarowych pozycji są w Stołowych również Skały Radkowskie, Skały Puchacza...mniej uczęszczane, mniej widokowe..,ale równie urocze i przede wszystkim nie tak zaturyścione
Pozdrawiam
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

QBATBG

Re: Kotlina Kłodzka

Post autor: QBATBG » 3 mar 2014, o 19:14

Dzięki,
Pytam o najbliżej położoną, gdyz wolał bym uniknąć dojazdu autem pod szlaki, szukania parkingu etc. Jak wspomniałem, nigdy tam nie byłem a Karłów wydał mi się leżeć na przecięciu większości szlaków.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kotlina Kłodzka

Post autor: gar » 3 mar 2014, o 21:39

Karłów jest dobrze położony, ale zadeptany. W sezonie codziennie przetaczają się tam tłumy. Pasterka może ciut gorzej położona, ale ma sporo zalet: klimat miejsca, w miarę spokojnie, tanie noclegi w przyzwoitych warunkach (schronisko), blisko na Szczeliniec, niedaleko na Błędne Skały i można z buta ruszyć do Czech.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Kotlina Kłodzka

Post autor: tadeks » 6 paź 2014, o 21:57

Mając opracowany, co nie znaczy u mnie zamknięty na ostatni szczegół, ostatni tegoroczny wyjazd w góry, plan na pierwszy dzień przewidywał przesiadkę w Kłodzku z pociągu na autobus do Międzygórza i 90 min oczekiwania w Kłodzku.
Nie miałem zamiaru z rana po raz któryś włóczyć się po Kłodzku- skądinąd wartym zwiedzenia.
W przeddzień wyjazdu, przeglądając mapę i przewodniki, znalazłem miejsce, gdzie jeszcze nie byłem. Wypatrzyłem Wapniarkę (518m?, 527m?) z wybudowaną w 2008r. wieżą widokową
I rzeczywistość moja wyglądała następująco: jadąc z Wrocławia nie wysiadłem z pociągu w Kłodzku, tylko 2 przystanki dalej- w Gorzanowie. Skąd doszedłem w 70 min do Mielnika, gdzie po 20 min. oczekiwania wsiadłem w planowany autobus do Międzygórza. Przez te 70 minut przeszedłem ,częściowo ścieżką dydaktyczną :
obok figury św. Onufrego, piety z 1734r. i kaplicy św. Antoniego(Padewskiego) z 1660r. Doszedłem na Wapniarkę, wszedłem na wieżę ze wspaniałym widokiem na Kotlinę Kłodzką. Miejsce to znane jest od dawna. Pierwsza wieża postawiona tu była w 1889r.- żywot jej zakończył piorun. Następną postawiono w 1926r. i na jej fundamentach postawiono 6 lat temu nową wieżę.
Kotlina Kłodzka bogata jest w perły typu Kłodzko, Kudowa ... Szczeliniec...,ale również mniej znane perełki. Taką jest Wapniarka. Polecam ją, zarówno piechurom, jak również przebywającym w Kotlinę Kłodzką samochodem.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Kotlina Kłodzka

Post autor: Adler » 6 paź 2014, o 22:04

tadeks pisze:Doszedłem na Wapniarkę, wszedłem na wieżę ze wspaniałym widokiem na Kotlinę Kłodzką.
Jakieś zdjęcie panoramy, wieży? <mysli>
Widzę, że to tylko 23km od Miedzygórza, więc skoro polecasz - pewnie tam zaglądniemy.

Nie wiem, czy wiecie, ale Masyw Śnieżnika/Góry Bialskie/Góry Złote to jeden z celów forumowych wędrówek na drugi rok. <tak>

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Kotlina Kłodzka

Post autor: yaretzky » 6 paź 2014, o 22:17

admin pisze:Nie wiem, czy wiecie, ale Masyw Śnieżnika/Góry Bialskie/Góry Złote to jeden z celów forumowych wędrówek na drugi rok. <tak>
<okok> <okok> <brawo>
Miło przeczytać, że planowane są "nasze" okolice... <okok>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Kotlina Kłodzka

Post autor: tadeks » 6 paź 2014, o 22:17

Następny mnie gnębi. Ten to już wymusił na mnie m.in. zdjęcia z Bani Szklarskiej(tablica papieska), chyba Orlica, tablice poświęcone Konfederatom .
A wiesz ile to jest 378 razy 476? Musisz pogłówkować- prawda?
Ja też pogłówkuję.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Kotlina Kłodzka

Post autor: tadeks » 7 paź 2014, o 17:16

Trzy fotki z drogi na Wapniarkę, jedno na wieżę , jedno z wieży.
jesień 2014 002 mini.JPG
jesień 2014 004mini.JPG
jesień 2014 005mini.JPG
jesień 2014 010mini.JPG
jesień 2014 009m.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Kotlina Kłodzka

Post autor: creamcheese » 7 paź 2014, o 17:20

To z wieży to chyba w kosmos poszło. Załącz jeszcze raz, proszę
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Kotlina Kłodzka

Post autor: tadeks » 7 paź 2014, o 17:24

Uff!
Nie zmieniłem rozdzielczości i nie chciało wysłać się . Znalazłem błąd i udało się.

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Kotlina Kłodzka

Post autor: creamcheese » 7 paź 2014, o 17:28

Teraz rozumiem !! Od razu widać trochę wolności i świata :)
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

ODPOWIEDZ