Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Krosno

Ciekawe miejsca na Podkarpaciu.
Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Krosno

Post autor: amber » 19 kwie 2012, o 06:29

Krosno ostatnio dość się rozwija i wciąż proponuje różne cykle imprezowe. Tym razem już po raz XIII Krosno zaprasza na Górskie Zawody Balonowe.

http://esanok.pl/2012/balony-nad-krosnem-2012.html" onclick="window.open(this.href);return false;

MagiczneMiejsca
User
Posty: 10
Rejestracja: 13 sie 2012, o 13:28

Re: Krosno

Post autor: MagiczneMiejsca » 13 sie 2012, o 13:57

Mała miejscowość, ale swój urok ma i niezłą historię

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Krosno

Post autor: Abderyta » 13 sie 2012, o 21:16

Nie znam historii Krosna, więc rad bym ją poznać, ponieważ w stopniu umiarkowanym jestem emocjonalnie związany z tym miastem (względy rodzinne i damskomęskouczuciowe). Co prawda członek rodziny już nie żyje, a uczucie do pewnej białogłowy dawno wyparowało, to jednak sentyment do miejsca pozostał.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Krosno

Post autor: amber » 19 sie 2012, o 07:07

Krosno obok zabytków sakralnych, obok jednego z największych w Europie lotnisk trawiastych może jeszcze się poszczycić wyrobami ze szkła.
Krosno ad wielu lat jest kojarzone z wyrobami szklanymi. Jako pierwsze w Polsce powstało tutaj Centrum Dziedzictwa Szkła. Jest to obiekt turystyczno-kulturalny w interaktywny sposób prezentujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Można tutaj pozna techniki wypalania szkła, technika zdobnictwa, ale również samemu można spróbować własnych sił w tej sztuce.

więcej na:http://www.miastoszkla.pl/

itkal

Re: Krosno

Post autor: itkal » 20 sie 2012, o 11:31

dużym atutem jest to że nie jest daleko do różnych ciekawych tras turystycznych

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Krosno

Post autor: amber » 21 sie 2012, o 08:47

Zgadza się. Rezerwat Prządki, Odrzykoń czy Wiśniowa :)
Trasy spacerowe i bardzo malownicze:)

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Re: Krosno

Post autor: Abderyta » 22 sie 2012, o 11:46

Ciekawostka: Wikipedia podaje, że dawno, dawno temu na terytorium dzisiejszego Krosna najprawdopodobniej osiedlili się Celtowie, a później kupcy rzymscy.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

s_spa
User
Posty: 27
Rejestracja: 9 maja 2013, o 08:34
Lokalizacja: Rymanów Zdrój

Re: Krosno

Post autor: s_spa » 9 maja 2013, o 08:38

widzę, że stary wątek, a za nami już kolejne zawody balonowe 2013 - jakie są Wasze wrażenia? Gdyby nie pogoda to impreza nawet udana, prawda?

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Krosno

Post autor: amber » 29 paź 2013, o 05:35

Krosno jako "miasto szkła" zostało wybrane nie tylko jako jeden z nowych cudów Polski, ale również na tym samym plebiscycie zdobyło nagrodę jako najlepszy produkt turystyczny roku na Podkarpaciu. W owej Hucie szkła można zobaczyć jak powstają przedmioty ozdobne, jak i samemu można spróbować własnych sił w wypalaniu.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Krosno

Post autor: Yoana » 1 gru 2013, o 17:21

W Krośnie organizowane są również takie imprezy, jak:

-"Balony nad Krosnem", czyli Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe, widokowe loty balonem lub szybowcem oraz towarzyszący wydarzeniu pinknik rodzinny. Impreza ogranizowana jest na przełomie kwietnia/maja.
-"Świetlne miasto", czyli impreza, która upamiętnia rocznicę zapalenia pierwszej w historii lampy naftowej.Obchody odbywają się każdego roku w lipcu.
-"Karpackie klimaty", czyli pokazy produkcji szkła z czym wiążą się barwne korowody przechodzące przez miasto. Impreza odbywa się w sierpniu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Krosno

Post autor: dinksiarz » 9 lis 2016, o 16:31

Oblot na krośnieńskim lotnisku odremontowanych samolotów STROCH latających podczas II wojny światowej.

W Luftwaffe Storchy były podstawowymi samolotami obserwacyjnymi, łącznikowymi, sanitarnymi i ratowniczymi. Wykorzystywano je na wszystkich frontach: od koła podbiegunowego po Afrykę Północną i od stepów Rosji do wybrzeży Atlantyku. Brały udział w działaniach przeciwpartyzanckich na obszarze całej okupowanej Europy. Stanowiły osobiste samoloty dyspozycyjne dowódców od średnich po najwyższe szczeble. 12 września1943 roku tym właśnie samolotem ewakuowano znajdującego się w niewoli Mussoliniego, podczas tej akcji pilot dokonał praktycznie rzeczy niemożliwej! Wylądował Storchem na półce skalnego urwiska.
Z tego też samolotu skorzystał generał Ritter von Greim brawurowym locie do oblężonego Berlina na 12 dni przed upadkiem Niemiec w misji ewakuowania Adolfa Hitlera. Za sterami Strocha siedziała jedna z najsłynniejszych pilotek - Hanna Reitsch. Wylądowała wtedy pod obstrzałem przy przy Bramie Branderburskiej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Krosno

Post autor: Adler » 10 lis 2016, o 08:55

dinksiarz pisze:Oblot na krośnieńskim lotnisku odremontowanych samolotów STORCH latających podczas II wojny światowej. W Luftwaffe Storchy były podstawowymi samolotami obserwacyjnymi, łącznikowymi, sanitarnymi i ratowniczymi.
Dodam, że Storch to bocian po niemiecku.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Krosno

Post autor: Gollum » 10 lis 2016, o 09:30

dinksiarz pisze:Wylądował Storchem na półce skalnego urwiska.
Jak półka miała 20 metrów, to nie było problemu. Storchowi taka długość do wylądowania wystarczała. Gorzej ze startem, bo tu trzeba było już 60 m.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Krosno

Post autor: dinksiarz » 10 lis 2016, o 17:31

Jaka by wielkość półki skalnej nie była i tak był to nie lada wyczyn i popis umiejętności pilota. Jednakże takie ekstremalne lądowanie było możliwa tylko tym samolotem gdyż dzięki rozwiązaniom technologicznych podwozia można go było posadzić na twardo.
Czytałem kiedyś że Storch był wzorowany na polskim przedwojennym samolocie RWD 9.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Krosno

Post autor: Gollum » 10 lis 2016, o 18:42

Był. Zresztą nie tylko Storch, ale i inne konstrukcje. Sukces RWD-9 na Challenge to sprawił

Awatar użytkownika
Gniewko
User
Posty: 246
Rejestracja: 20 mar 2011, o 18:04
Lokalizacja: Po południu

Krosno

Post autor: Gniewko » 11 lis 2016, o 12:17

Mieszkałem w Krośnie 10 lat. Chodziłem tam do podstawówki nr 14.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Krosno

Post autor: dinksiarz » 10 sty 2018, o 14:58

Kilka archiwalnych zdjęć z Krosna
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Krosno

Post autor: dinksiarz » 10 sty 2018, o 15:11

I druga porcja archiwalnych zdjęć z Krosna wyszukanych w necie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Krosno

Post autor: Comen » 10 sty 2018, o 23:00

Dzisiaj generalnie jest moda na kamienne place idące niby z duchem historii - w praktyce w dawnych czasach nawierzchnia placu targowego to nie był bruk, ale błotniste klepisko. W latach 70-tych natomiast jak widać przynajmniej pół rynku Krosna tworzył klomb kwiatowy. Takie rozwiązanie wydaje mi się było lepsze z punktu widzenia mikroklimatu miejsca i ogólnego wrażenia. Dziś ludzie kryją się raczej w arkadach (knajpki), dawniej zasiedlali plac.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Krosno

Post autor: gar » 12 sty 2018, o 12:40

Z pierwszej serii najciekawsze dla mnie szyby naftowe w okolicach Krosna wyglądają niezwykle (dziś nawet kiwona ciężko wypatrzyć).
Z drugiej serii "ogórki" na rynku to dla mnie przebój. Nie wiedziałem, że tam znajdowały się przystanki.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Krosno

Post autor: dinksiarz » 12 sty 2018, o 15:44

Comen pisze:
10 sty 2018, o 23:00
Dzisiaj generalnie jest moda na kamienne place idące niby z duchem historii.
Owszem dziś mamy durną tendencję do wykładania ryneczków paskudną kostką i wycinania wszelkiej zieleniny, co niejednokrotnie szpeci rynki. Też mi się to nie podoba!!!!
Comen pisze:
10 sty 2018, o 23:00
w praktyce w dawnych czasach nawierzchnia placu targowego to nie był bruk, ale błotniste klepisko. W latach 70-tych natomiast jak widać przynajmniej pół rynku Krosna tworzył klomb kwiatowy.
Hmm w Krośnie jeszcze stosunkowo do niedawna były oryginalne średniowieczne kamienne kocie łby, wyglądało to kapitalnie, ale komuś widocznie się nie podobało i mamy teraz szare nijakie, chyba granitowe płyty.
He he a te klomby i późniejsze chaszcze krzakowe na rynku to pamiętam, wycięto je dopiero końcem lat 90. Fakt, był wtedy klimat, a w letnie dni na rynku nie można było znaleźć wolnej ławki bo wszystko było pozajmowane. Życie społeczno-towarzyskie toczyło się na rynku a nie jak dziś na FaceBooku.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Krosno

Post autor: dinksiarz » 12 sty 2018, o 15:53

gar pisze:
12 sty 2018, o 12:40
Z pierwszej serii najciekawsze dla mnie szyby naftowe w okolicach Krosna wyglądają niezwykle (dziś nawet kiwona ciężko wypatrzyć).
Jeśli chodzi o ślady przemysłu naftowego to się nie zgodzę, jak się pochodzi po obrzeżach miasta można spotkać kiwony te działające jak i nie działające. A poza miastem jest tego od groma np. w Krościenku i Iskrzyni czy na trasie Krosno-Jedlicze-Jasło a nawet w Węglówce.

Zdjęcia nie moje, znalezione w necie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Krosno

Post autor: gar » 12 sty 2018, o 15:57

Według mnie jest ich coraz mniej. Kiedyś jadąc autem czy busem było ich pełno przy głównej drodze. Teraz trzeba się dobrze rozglądać, aby wypatrzyć parę sztuk. A wypatrzenie działającego kiwona z głównej trasy to sprawa rzadka.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Krosno

Post autor: dinksiarz » 12 sty 2018, o 16:43

Fakt wiele zlikwidowali (może nie potrzebnie) jednak sporo zostało i to przy drogach głównych. Z nudów szedłem na google maps i oto kilka zrzutów:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Krosno

Post autor: gar » 13 sty 2018, o 16:37

Nie wiem na ile aktualne są mapy z "googli", ale wydaje mi się, że to zdjęcia z sierpnia 2013. Trochę czasu już od tej daty minęło. Gdy będziesz jechał "28" zerknij czy te cudeńka jeszcze stoją. Ja ich ostatnio nie widziałem, ale mogłem ich po prostu nie zauważyć (a jechałem jedynie 2 razy - Ty jako lokals masz zdecydowanie większe możliwości). Jeśli są - to fajnie będzie je zobaczyć po raz kolejny (może w kwietniu lub maju tego roku), bo mam zamiar wybrać się znów w tamte strony. Jeśli nie - szkoda będzie tego "smaczku" w krajobrazie. Inna sprawa, że obawiam się iż jeszcze kilka - kilkanaście lat i kiwony będziemy oglądać głównie w skansenie naftowym w Bóbrce.

ODPOWIEDZ