Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Paś środkowo-wschodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: figamaga » 28 kwie 2011, o 16:16

Kanon Krajoznawczy Polski

Województwo świętokrzyskie

A) ZABYTKI

1. Chęciny k. Kielc, ruiny zamku
2. Jędrzejów, zespół klasztorny Cystersów
3. Kielce, katedra Wniebowzięcia NMP
4. Klimontów, kościół św. Józefa
5. Koprzywnica, pocysterski zespół klasztorny
6. Opatów, kolegiata św. Marcina
7. Szydłów, średniowieczny zespół miejski
8. Ujazd k. Opatowa, ruiny zamku
9. Wąchock, zespół klasztorny Cystersów
10. Wiślica, kolegiata Narodzenia NMP

B) MUZEA

1. Jędrzejów, Muzeum im. Przypkowskich
2. Kielce, pałac biskupów krakowskich - Muzeum Narodowe
3. Nowa Słupia, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego
4. Oblęgorek k. Kielc, Muzeum H. Sienkiewicza
5. Sielpia Wielka k. Końskich, Muzeum Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego
6. Tokarnia k. Chęcin, Muzeum Wsi Kieleckiej

C) INNE OBIEKTY

1. Bałtów, Park Jurajski
2. Bartków k. Zagnańska, dąb "Bartek"
3. Busko Zdrój, centrum uzdrowiska
4. "Jaskinia Raj"
5. Kielce, rezerwat "Kadzielnia"
6. Krzemionki k. Ostrowca Św., rezerwat archeologiczny
7. Michniów k. Suchedniowa, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej
8. Wykus k. Wąchocka, rezerwat "Wykus" i symboliczny cmentarz partyzancki

Halti

Post autor: Halti » 28 kwie 2011, o 17:49

Proszę wybaczyć, ale takie zestawienia zabijają we mnie radość zwiedzania. Jakby w danym regionie było to i tylko to do zwiedzania. Wielu ludzi tym się sugeruje i na tym kończy. A oprócz tych jakże niewielu wymienionych miejsc jest cała masa cudownych zakątków i miejsc, o których wiele osób nie słyszało. Myślałam, że w tych tematach mamy właśnie pisać o swoich miejscach, pokazywać te, których wielu nie zna, a nie powielać informacje z książkowych przewodników...

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 28 kwie 2011, o 19:45

Ależ oczywiście, że należy pokazywać uroki danych miejsc, do których czasami się nie dociera, bo się o nich nie wie!
A to zestawienie (na podst. PTTK) nie wyklucza fajnego spędzania czasu i poznawania nowych miejsc. Być może znajdzie się ktoś, kto zerknie na to i stwierdzi, że Wąchock to nie tylko znany jest z dowcipów o sołtysie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 28 kwie 2011, o 20:43

Halti pisze:Proszę wybaczyć, ale takie zestawienia zabijają we mnie radość zwiedzania.
W ostatnim czasie zauważamy brak aktywności w dziale: "Turystyka krajowa", więc mile widziane są wszelkie Wasze komentarze, zestawienia, propozycje wyjazdów.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: Yoana » 25 kwie 2012, o 23:05

Świętokrzyskie zaprasza :-) !!!!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=whCH0pBgkEc[/youtube]


źródło: pieknywschod.pl
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

emka

Re: Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: emka » 25 gru 2012, o 22:56

Krajno Zagórze ,nieopodal Św.Katarzyny. Sabat Krajno - Park rozrywki i miniatur czyli świat w pigułce :)dla całej rodziny http://www.sabatkrajno.pl/aleja-miniatur.html" onclick="window.open(this.href);return false;

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iCwNMtz2 ... e=youtu.be[/youtube]

emka

Re: Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: emka » 29 gru 2012, o 19:58

Siedlce nieopodal Chęcin ( słynne ruiny zamku) ,a tam ...niezwykłe gospodarstwo agroturystyczne Państwa Elżbiety i Andrzeja Pędzików. Dlaczego niezwykłe ? ano posłuchajcie i poczytajcie :)

W średniowiecznym grodzie Pędzików

Gród Pędzików leży na samym skraju położonej wśród wzgórz wsi. Parterowy dom nie wyróżnia się niczym specjalnym, ale rozległe, porośnięte trawą obejście robi spore wrażenie. Na wprost domu stoi piękna drewniana kuźnia kryta gontem, obwieszona tarczami i skórami dzikich zwierząt. W środku piec, wielki miech kowalski i stuletnie kowadło. Na ścianach i podłodze wojenny rynsztunek - stylizowane na średniowieczne hełmy, topory, zbroje, kolczugi, noże, groty włóczni, miecze, tarcze, maczugi w trzech rodzajach, a nawet widły bojowe.
Andrzej Pędzik o swoim arsenale może mówić godzinami (i to bardzo ciekawie), bowiem historią pasjonuje się od dziecka. Z zawodu stolarz artystyczny, para się też kowalstwem. Część replik dawnej broni to jego dzieło, reszta - zaprzyjaźnionego kowala Marcina Jabłońskiego z pobliskiego Jędrzejowa. Tworząc je, korzystają z historycznych wzorów.

Turyści mogą tu zamówić broń "na wymiar", mogą też asystować rzemieślnikom przy pracy albo przy strzelaniu. Od czasu do czasu w Grodzie odbywają się bowiem pokazy strzelania ślepymi nabojami z repliki XVII-wiecznego falkonetu (małe działko, rodzaj kolubryny). Artylerii jest tu zresztą sporo. Prócz falkonetu na podwórku stoi też bombarda (podobnych używali pod Grunwaldem Krzyżacy), moździerz i armata forteczna. Pamiątkowe monety z mosiądzu zwane grodziakami świętokrzyskimi (z orłem piastowskim i dzikiem) goście wybijają sobie sami w kuźni, używając prymitywnej mennicy. Sztuka polega na tym, by w miarę mocno uderzyć młotkiem w stempel.

Jedną z atrakcji grody jest wioska rycerska .
Jest to zestaw 12 namiotów (11 – jednomasztowych i 1 dwumasztowy), które są wierną kopią obozu wojsk sprzymierzonych z bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku. Każdy namiot posiada na sobie wymalowany unikatowy herb, odpowiadający zarówno wojskom jak i rodzinom szlacheckim biorącym udział w jednej z największych i najbardziej znanych bitew, w której brały udział polskie wojska rycerskie, pod przywództwem Władysława Jagiełły. Podczas zwiedzania wioski rycerskiej można dowiedzieć się niezwykle dużo o historii heraldyki i o samych herbach.

W grodzie można obejrzeć też prawdziwe perełki, jak m.in. kopię włóczni św. Maurycego, podarowaną księciu polskiemu Bolesławowi Chrobremu przez cesarza Ottona III. Oryginał włóczni znajdujący się w katedrze wawelskiej w Krakowie i jest najcenniejszym zabytkiem polskim. - W moim „Grodzie” znajduje się bardzo starannie odwzorowana kopia, najprawdopodobniej wykonana około stu lat temu. Jest to włócznia św. Maurycego. Mówi się o tym, że właśnie tą włócznią został przebity bok Jezusa Chrystusa podczas ukrzyżowania. Znajdująca się na Wawelu włócznia jest najcenniejszą relikwią w Państwie Polskim. Legenda mów o tym, że kto był w posiadaniu tej włóczni, to mu się wszystko darzyło. Podobnie było z Hitlerem, który chciał ją zdobyć za wszelką cenę i zdobył ją. Ukradli mu ją amerykanie i wtedy nastąpiła jego klęska – opowiada Pan Andrzej. - Jedną z pereł znajdujących się w naszym „Grodzie” jest kolekcja hełmów średniowiecznych, wykonana przez sławnego płatnerza Marcina Jabłońskiego, wieloletniego rycerza na zamku Chęcińskim. Są to wspaniale zrobione eksponaty wykonane zgodnie z zachowaniem wszelkich procedur średniowiecznych - dodaje.

Jedną z atrakcji „Grodu” są rzeźby plenerowe, wykonane przez nieżyjącego już kieleckiego artystę Adama Klupę.

Był to człowiek o wielkich umiejętnościach. Pięknie rzeźbił, malował. Wykonał dla mnie osiemnastu dwumetrowych wojów staropolskich, wyrzeźbionych w dębie. Ustawieni są na całym placu i strzegą „Grodu”. Śp. Adam Klupa zrobił też trzy totemy prasłowiańskie i wiele innych bardzo ciekawych rzeczy – mówi Pan Andrzej.

Ściana z kloców ubitej słomy i potężne tarcze to strzelnica. Goście mogą się tu wprawiać w szyciu z jesionowego łuku. - To długi łuk typu angielskiego, który zmienił historię - tłumaczy gospodarz. - Podczas wojny stuletniej używający takiej broni angielscy łucznicy rozbili w puch ciężkozbrojnych francuskich rycerzy pod Crécy, Poitiers i Agincourt.

W czereśniowym sadzie stoi dębowa kapliczka wykonana przez Andrzeja Pędzika. W niej bardzo udana rzeźba Chrystusa frasobliwego - dzieło Adama Klupy. W gaju, pod płaskimi głazami w kształcie serca, spoczywają trzy psy właścicieli Grodu; w kamieniu wyryto ich głowy i imiona. Goście mogą korzystać z małej siłowni z wielkim lustrem w piwnicy domu (pomysłodawcą był syn gospodarzy, antyterrorysta i karateka), a sztandarową potrawą jest kociołek rycerski z mięsem i warzywami.

W średniowiecznym grodzie w ramach lekcji edukacyjnych organizowane są także pokazy kowalstwa i bicia monet, wykłady o historii oręża, pokazy strzelania z armat, katapult i łuku. (Gazeta Turystyka,grodpedzikow.pl,checiny.pl)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-ItixdarLkw[/youtube]

agiczek85

Re: Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: agiczek85 » 31 sty 2013, o 22:11

JA osobiście polecam Bodzentyn gdzie znajdziecie ruiny zamku biskupów krakowskich, starą zagroda Czernikiewiczów z 1809r, a w okolicy Św Katarzynę gdzie możecie wejść na szczyt Łysicy :)

http://travels-cars.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: Comen » 1 lut 2013, o 10:41

Z tą zagrodą to jest pewien problem. Ciężko znaleźć gospodarzy obiektu - generalnie jednak obejście można podejrzeć sobie przez płot
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

krystian235

Re: Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: krystian235 » 1 lut 2013, o 12:05

A nikt nie będzie miał pretensji że tak przez płot się przechodzi bez pozwolenia???

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: Comen » 1 lut 2013, o 12:23

Ale nikt nie mówił o przechodzeniu, tylko o patrzeniu zza płotu.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

turystyczna

Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: turystyczna » 11 maja 2015, o 14:09

Hej :) widzę, że trzeba odświeżyć temat. Znalazłam w internecie całkiem fajny portal turystyczny o woj. świętokrzyskim. Widzę, że jest na razie w wersji beta ale rozwija się dosyć prężnie. Z wyżej wymienionych w serwisie znalazłam takie obiekty jak:

• Chęciny k. Kielc, ruiny zamku
• Kielce, katedra Wniebowzięcia NMP
• Opatów, kolegiata św. Marcina
• Ujazd k. Opatowa, ruiny zamku
• Wąchock, zespół klasztorny Cystersów
• Kielce, pałac biskupów krakowskich - Muzeum Narodowe
• Nowa Słupia, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego
• Oblęgorek k. Kielc, Muzeum H. Sienkiewicza
• Tokarnia k. Chęcin, Muzeum Wsi Kieleckiej
• Bałtów, Park Jurajski
• Bartków k. Zagnańska, dąb "Bartek"
• "Jaskinia Raj"
• Kielce, rezerwat "Kadzielnia"

Popatrzcie sobie, sądzę że dla miłośników turystyki ten portal będzie bardzo pomocny :)


Chętnie popatrzymy, ale najpierw proszę dostosować się do tutejszych zwyczajów (dotyczy nowego konta oraz linkowania)

cezaryol
User
Posty: 25
Rejestracja: 22 lis 2013, o 23:16
Lokalizacja: Opo

Już za cztery lata...

Post autor: cezaryol » 1 lip 2015, o 10:19

Podróż w głąb góry Miedzianki tunelami wydrążonymi przez średniowiecznych gwarków – m.in. stworzenie takiej atrakcji turystycznej zakłada porozumienie między gminą Chęciny, krakowską AGH, Polską Akademią Nauk oraz samorządem województwa świętokrzyskiego. (...) Istniejące korytarze dawnej kopalni liczą kilkaset metrów długości. Wstępnie szacuje się, że stworzenie Staropolskiego Ośrodka Górnictwa Kruszcowego w Miedziance może kosztować od 10 do 15 mln złotych. Jest szansa, że może powstać on w ciągu najbliższych czterech lat. (...) Miedzianka pojawiała się m.in. w powieści młodzieżowej "Księga Urwisów" Edmunda Niziurskiego oraz filmie przygodowym "Tajemnica dzikiego szybu" z 1954 roku w reżyserii Wadima Berestowskiego, z Damianem i Maciejem Damięckimi w głównych rolach.
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/ ... ianki.html

Marcink

Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: Marcink » 1 paź 2015, o 08:35

Województwo świętokrzyskie to niezwykła tajemnicza i ciągle nieodkryta kraina. Któż nie słyszał o czarownicach świętokrzyskich i Sabatach na Łysej Górze? :) Absolutnie warto zdobyć Krzyż Święty, zobaczyć gołoborza, zwiedzić ruiny zamku w Chęcinach i jaskinię Raj. O Koziołku Matołku i jego Muzeum w Pacanowie nawet nie wspominam. Atrakcji jest wiele. Dorzucę też swoją listę, z której korzystam planując wyjazdy i wycieczki. Świętokrzyskie jest piękne!

dida

Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: dida » 31 paź 2015, o 16:12

Oj zgaddzam się z toba w stu procentach, warto zwiedzić woj świętokrzyskie

Awatar użytkownika
karolina
User
Posty: 3
Rejestracja: 20 sty 2019, o 22:26
Lokalizacja: Kielce

Re: Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: karolina » 20 sty 2019, o 23:00

Ja bym trochę rozszerzyła to zestawienie. Kadzielnia to nie tylko rezerwat, ale i jaskinie udostępnione turystom, a także amfiteatr. Można o tym wszystkim poczytać tutaj https://kadzielniakielce.pl/.

Oprócz tego w Kielcach są też inne kamieniołomy np. Wietrznia czy Ślichowice, które warto odwiedzić. Na Podkarczówce są fajne tarasy widokowe na miasto. :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: Adler » 20 sty 2019, o 23:05

Kojarzę ten amfiteatr. Tam we wrześniu był jakiś koncert transmitowany przez TVP2? (T)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: Comen » 21 sty 2019, o 11:01

Teraz nie jest już tam tak łatwo wejść a pamiętam jeszcze z wycieczką studencką mieliśmy stamtąd ładny widok na cały kamieniołom.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: Adler » 27 cze 2021, o 21:50

figamaga pisze:
28 kwie 2011, o 16:16
Kanon Krajoznawczy Polski

Województwo świętokrzyskie

C) INNE OBIEKTY
3. Busko Zdrój, centrum uzdrowiska
Byliśmy dzisiaj kilka godzin.
Tłumy, oblężenie. Niedziela nie jest dobrą porą na odwiedziny w Parku Zdrojowym. Dobudowana część parku (dwa dni temu było oficjalne otwarcie), czyli olbrzymia tężnia solankowa w formie koła, robi wrażenie. Ponoć do połowy lipca wstęp jest bezpłatny, ale widziałem, że ludzie wchodzili przez biletowane bramki, trochę jak na meczu. Może zerowe bilety... (T)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: Comen » 28 cze 2021, o 06:54

Jeśli chodzi natomiast o komunikację Kraków-Busko to zrobiła się okrutna. Pierwszy autobus dociera tam około godziny 12 a ostatni odjeżdża niewiele po 14. To tak jeśli chodzi o dbałość o ekologię w uzdrowisku.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: Adler » 28 cze 2021, o 08:55

Wczoraj na tamtejszym dworcu PKS brak autobusów, dosłownie ani jednego. :-0
Za to na parkingach, łąkach, trawnikach, wszędzie samochody.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: Adler » 4 lip 2022, o 13:29

W Sandomierzu darmowe spacerki z przewodnikiem w lipcu i sierpniu. Start o godz. 11.00.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: Adler » 22 paź 2022, o 16:53

Ciekawostka. Przejeżdżając przez Opatów (niedaleko przystanku PKS) widzę pomnik/popiersie Witolda Gombrowicza.
Sięgam do fachowej literatury. Urodził się Małoszycach, czyli na terenie powiatu opatowskiego. :]

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: Comen » 22 paź 2022, o 17:32

Nie jedyny to zresztą związek Gombrowicza ze świętokrzyskim. Jego ojciec Jan założył fabrykę tektury w osadzie Witulin położonej obok wsi Doły Biskupie na południe od Ostrowca Świętokrzyskiego. Przez powiat opatowski, ostrowiecki i starachowicki prowadzi szlak gombrowiczowski.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Atrakcje turystyczne woj. świętokrzyskiego

Post autor: Comen » 17 sie 2023, o 22:14

Krówka opatowska. Całkiem niezła w smaku i konsystencji. Produkowana prawie od 100 lat w lokalnej manufakturze. Dostępna w kamienicy obok Bramy Warszawskiej ale także w zwykłych sklepach spożywczych na terenie miasta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ