Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Kielce

Paś środkowo-wschodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Kielce

Post autor: Yoana » 31 paź 2010, o 16:08

Kielce są bardzo ładnym miastem ( jakieś 8 lat temu bym tego nie powiedziała), ale jeśli tam będziecie, to warto wybrać się na jeden z sześciu basenów kąpielowych, przespacerować się po parku miejskim, gdzie znajduje się pomnik S. Żeromskiego (można zaglądnąć także do muzeum) oraz pomnik Staszica. Jest tam też muszla koncerowa oraz staw z łabędziami i kaczkami :) pejzaż ten porównałabym do Nałęczowa... w Kielcach znajduje się tez największe w Polsce muzeum lalek :)- można zobaczyć przy okazji...:) Jak tam byłam ostatnio, to przyznam, że główny deptak kielecki jest na prawdę ładny- w sam raz na spacerek :)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Abderyta
User
Posty: 851
Rejestracja: 10 paź 2010, o 16:51
Lokalizacja: GieKSogród/Jaskółcze Gniazdo

Post autor: Abderyta » 6 lis 2010, o 10:56

Kwestia gustu z tymi Kielcami. Być może w ciągu czterech lat coś się tam zmieniło, ale w styczniu 2007 najbardziej podobał mi się pomnik Milesa Daviesa, ponoć jedyny w Polsce.
"Oryginalność jest jedyną rzeczą, której użyteczności nie mogą pojąć nieoryginalne umysły” <John Stuart Mill, "O wolności">

Halti

Post autor: Halti » 25 mar 2011, o 21:04

Do Bałtowa dodam jeszcze ścieżki dydaktyczne, wystawę minerałów, mini zoo, spływ rzeką Kamienną, wędrówki szlakiem w poszukiwaniu śladów dinozaurów.....
Do Kielc też jest sporo do dodania, zwłaszcza dla miłośników zwiedzania kościołów. Otóż miasto może pochwalić się piękną barokową bazyliką katedralną, kościołem garnizonowym w dawnej cerkwii oraz pięknie położonym pobernardyńskim klasztorem i kościołem na wzgórzu Karczówka... Dla miłośników geologii zarówno w kościele na Karczówce, jak i w bazylice znajdują się ciekawostki....
Ponadto w sąsiedztwie bazyliki znajduje się perełka kielecka - Pałac Biskupów Krakowskich.
A to dopiero początek tego, co należy w Kielcach zobaczyć...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Halti

cd. Kielce

Post autor: Halti » 27 mar 2011, o 12:51

A skoro wspomniałam trochę o geologii, to pozwolę sobie kontynuować wątek.
Można powiedzieć, że Kielce to raj dla geologów. Dlaczego? A dlatego, że w granicach miasta znajdują się aż 4 rezerwaty przyrody nieożywionej, a w nich można znaleźć wszystko - skały od samego kambru aż do czwartorzędu.
Jednym z najpiękniejszych jest rezerwat na osiedlu Ślichowice. Tam można podziwiać fantastycznie pofałdowane skały wapienne.
Natomiast w dawnym kamieniołomie Kadzielnia znajdują się odsłonięcia wapieni z dewonu. Ponadtwo odkryto tu 26 jaskiń i schroniska skalnych powstałych w wyniku zjawisk krasowych. A w wyrobisku kamieniołomu utworzono amfiteatr na około 5 tys. miejsc.
Rezerwat Biesak - Białogon obejmuje część nieczynnego kamieniołomu. Ciekawostką są tam skały ułożone anormalnie, czy jak by to powiedzieć - odwrotnie. Starsze zalegają na młodszych. Poza tym można tam "ukopać" szczątki mezozoicznych zwierząt, a nawet znaleźć skały pochodzenia wulkanicznego.
Czwartym rezerwatem jest Wietrznia. Też dawny kamieniołom. I cóż ciekawego tam mamy? Ścieżki spacerowe i rowerowe. Podziwiać można zjawiska krasowe, skamieniałości z dewonu m.in. koralowce i ryby pancerne (a raczej ich szczątki). Na terenie rezerwatu znajduje się 5 schronisk skalnych i jaskiń, z których najdłuższa ma 60 m długosci.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13449
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 27 mar 2011, o 12:54

Halti:
Ciekawy opis.
Prosimy też o jakieś załączniki (zdjęcia) w tym zakresie.

Halti

Post autor: Halti » 27 mar 2011, o 13:30

Przejrzałam swoje zbiory i z rezerwatów dysponuję tylko Ślichowicami. A nie chcę nikomu podbierać ze stron...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kielce

Post autor: Comen » 5 cze 2021, o 07:49

Stosunkowo nową atrakcją Kielc jest ogród botaniczny na stoku wzgórza Karczówka związany z organizacją Geonatura. Przy wejściu multimedialna "mówiąca" tablica z planem parku. Wiele miejsc jest dopiero w trakcie urządzania, drzewa ledwo podrosły, niektóre ścieżki kończą się ślepo - ale jest sporo ciekawych miejsc takich jak miniaturowe ogrody pokazowe: francuski czy japoński, stawy, ogród kamieni, wąwóz i rozpadlina skalna, ogród różany. Miłośnicy gier planszowych powinni zabrać ze sobą kostkę i pionki. Z najwyższego punktu przez lornetkę można wypatrywać szczegółów z panoramy Kielc. Aczkolwiek stok leży stosunkowo nisko i dla potrzeb widoku ciekawiej byłoby tu postawić wieżę. Cena wstępu dorosły 9 zł, dziecko 6 zł. Jest też możliwość zakupu biletu rodzinnego w cenie 22 zł.
Panorama.jpg
Ogród francuski.jpg
Ogród japoński.jpg
Jeden ze stawów.jpg
Roślinność wodna.jpg
Wśród skał.jpg
Ogród z kamieniami.jpg
Plansza.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kielce

Post autor: gar » 5 cze 2021, o 21:37

Ciekawe miejsce. Jak z frekwencją ?
Czy ze wzrostem roślinności pójdzie wzrost cen przekonamy się w kolejnych latach.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kielce

Post autor: Comen » 5 cze 2021, o 22:30

Ludzi niemało ze względu na ładny dzień, długi weekend. Jest też możliwość odpoczynku na leżakach z widokiem na miasto na tzw. błoniu. Na miejscu kawiarnia. Nieco wyżej pod Karczówką był jakiś jarmark w stylu odpustowym. W okolicy Bożego Ciała to u nas zresztą dość częsty zwyczaj. Dlatego zaparkowanych samochodów cały sznur na drodze w kierunku Karczówki.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kielce

Post autor: Comen » 15 gru 2023, o 22:18

Jakoś kieleckie kebaby mi nie podchodzą. Drugi tego typu zakład na głównej ulicy Sienkiewicza i jednak klapa przy stosunkowo wysokiej cenie - 23 zł za dużą tortillę. Mięso trochę za suche a sosy generalnie bez smaku. Być może ciekawym dodatkiem okazałaby się turecka herbatka podawana w małych szklaneczkach z samowara. Widziałem tylko że inni ją zamówili ale sam nie kosztowałem.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13449
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kielce

Post autor: Adler » 16 gru 2023, o 13:28

Te kieleckie to są jakieś specjalne?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kielce

Post autor: Comen » 16 gru 2023, o 13:46

Takie jak wszędzie tylko mogłyby być smaczniejsze.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kielce

Post autor: Comen » 20 kwie 2024, o 11:10

W górnych partiach ulicy Sienkiewicza do których dawno nie dochodziłem, bo trzeba się wspiąć na sporą górkę pojawiły się nowe pomniki i ciekawie zaaranżowane ogródki. O Bronisławie Opałce wspomniałem w temacie ławeczek. Ale do Milesa Davisa i Henryka Sienkiewicza dołączyła jeszcze figurka wojaka Szwejka.
Kielce Sienkiewicz.jpg
Kielce Miles Davis.jpg
Kielce wojak Szwejk.jpg
Kielce Sienkiewicza.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kielce

Post autor: gar » 20 kwie 2024, o 12:24

Szwejk musi być bardzo młody - nie kojarzę go z ostatniego wyjazdu.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kielce

Post autor: Comen » 20 kwie 2024, o 12:35

Figurka ufundowana na pamiątkę rocznicy powstania miejscowego towarzystwa "szwejkologicznego". Swoją drogą to spory fenomen - powieść nie polska, raczej prześmiewcza w stosunku do modnej u nas postawy patriotyczno-romantycznej i kwitnie w Kielcach, gdzie Szwejka być nie mogło, bo armia cesarsko-królewska raczej nie miała możliwości penetrować tego terenu w ramach wojny obronnej z Rosją.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13449
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kielce

Post autor: Adler » 20 kwie 2024, o 13:20

Szwejk w Kielcach? To jak Dmowski w Krakowie mniej więcej. (W)

ODPOWIEDZ