Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Śląskie: Wisła. Miasto i górecki 25 lutego 2004 roku

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Śląskie: Wisła. Miasto i górecki 25 lutego 2004 roku

Post autor: Comen » 27 lut 2024, o 18:57

Trochę odrabianie zaległości z atrakcji w Wiśle, bo zazwyczaj w mieście tym albo się zaczynało, albo kończyło wycieczkę górską.
Małysz w Domu Turysty.jpg
W efekcie odwiedziłem 3 obiekty muzealne i skocznię w Malince.
Ochorowiczówka.jpg
A pomiędzy tymi miejscami trochę górek i nawet szlaków znakowanych. Zielony z Gronika w kierunku Nowej Osady. Z powrotem czarnym przez Kozińce do stacji w Głębcach. Wisła to miasto niemałe,ale nie pod względem populacji tylko powierzchni jakie zajmuje. W planie miałem jeszcze pętlę przez Cieńków, ale zrobiło się stosunkowo późno i zrezygnowałem, zwłaszcza że wyciągi przy skoczni i hotelu Ogrodzisko w Malince okazały się nieczynne.
Ścieżka w stronę Cieńkowa.jpg
Niektóre stoki jeszcze działają, ale dziwnie to wygląda przy 15 stopniach na plusie.
Pierwsze kroki skierowałem do parku Kopczyńskiego nad Wisłą. Jest tam szlak pokazujący kilka znanych budowli stojących nad rzeką Wisłą od jej źródeł do ujścia.To trochę umowne miniaturowe sylwetki wykładane kolorową mozaiką.
Katedra św Janów w Toruniu.jpg
Katedra św Janów z Torunia przypomina kształtem tą faktyczną, ale już z zamkiem w Kazimierzu miałbym pewien kłopot, gdyby nie był podpisany.
Zamek w Kazimierzu Dolnym.jpg
Fragment parku przy amfiteatrze jest w remoncie. Do wewnątrz estrady można zajrzeć.
Amfiteatr w Wiśle.jpg
Przed amfiteatrem pomnik kompozytora Jana Sztwiertni urodzonego w sąsiednim Ustroniu.
Pomnik Sztwiertni.jpg
A i wewnątrz amfiteatru jest też pewna niespodzianka. Odwiedzam skoczka narciarskiego w Domu Zdrojowym, potem fontannę źródeł Wisły na promenadzie, o tej porze roku "na sucho".
Fontanna źródeł Wisły.jpg
Idę dalej na południe. Za rondem w Dziechcince jest w domu jednorodzinnym spora wystawa trofeów Adama Małysza. Rzeczywiście można się zadziwić ile różnych nagród zdołał wygrać ten jeden człowiek w ciągu kilkunastu lat uprawiania sportu.
Kryształowe kule.jpg
Mieszczą się w czterech sporych pokojach. Najcenniejsze są oczywiście kryształowe kule za wygrane sezony i srebrne medale olimpijskie.
Medale olimpijskie.jpg
Kolekcja nart, plastronów i innych fragmentów sportowego sprzętu.
Sala z nartami.jpg
Niektóre z nich z autografami Adama. Na jednym ze skafandrów wypisane są turnieje, które wygrał w trakcie swojej kariery. W ostatniej sali są także trofea z rajdów samochodowych (także spora gablota) i nagrody sportowo-kulturalne wynikające z małyszomanii.
Wiktory.jpg
Wszystko w całkiem przystępnej cenie.
Drugie oryginalne muzeum znajduje się po drugiej stronie Dziechcinki przy dawnej willi Juliana Ochorowicza jednego z odkrywców Wisły.
Wejście do Muzeum Realizmu Magicznego.jpg
Była to znana postać, wynalazca, badacz, pozytywista, pierwowzór postaci Ochockiego z Lalki Bolesława Prusa. W drewnianym pawilonie jest trochę pamiątek po właścicielu willi, ale to muzeum realizmu magicznego czyli specyficznego fantazyjnego malarstwa, ewentualnie rzeźby.
Wystawa podziemia.jpg
Parter jest poświęcony głównie Salvadore Dali, choć wątpię by były tam jego oryginalne obrazy. Raczej tylko szkice.
Salvadore Dali.jpg
Na ścianie są też plakaty teatru-muzeum Dalego w katalońskim Figueres. Pozostałe pomieszczenia zajmują dzieła rodzimych twórców w których przewija się kilka nazwisk. W dobie sztuki tworzonej przez AI może tego typu wizje nie robią już takiego wrażenia, ale na pewno mają swój klimat i są pełne fantazji.
Asteroidy.jpg
Powtarzają się motywy lokomotyw i sterowców.
Lokomotywy.jpg
Mieszają się różne epoki historyczne. Jest trochę alternatywnej historii jak polski pociąg pancerny na stacji w Nowosybirsku w 1921 roku.
Wojsko polskie w Nowosybirsku.jpg
Czasami sam tytuł wzbudza uśmiech jak nazwanie demonem poczciwego Mruczka.
Walka z demonem.jpg

Z Dziechcinki idę w kierunku Malinki.
Willa Jodła.jpg
Mijam cmentarz ewangelicki na grzbiecie. Kładka przez Wisłę na jego wysokości jest zamknięta, stąd i tak muszę przejść grzbietem pomiędzy dwoma dolinami. Z tzw. Gronika ładna panorama opisana na panelach. Po lewej lekko przyprószona śniegiem Barania Góra, po prawej pasmo Czantorii i Stożka.
Widok z Gronika.jpg
Poniżej widać też wiadukt kolejowy w Głębcach.
Wiadukt w Głębcach.jpg
Schodzę serpentyną zgodnie z zielonym szlakiem w kierunku Nowej Osady. Najpierw idę pod skocznię. Trwa remont. Widok z parkingu obok. Budynek widowni można obejść od tyłu, droga samochodowa biegnie tunelem pod nim.
Pod skocznią w Malince.jpg
Wracając spod skoczni podchodzę pod efektowny sztuczny wodospad zwany wiślańską Niagarą.
Niagara w Wiśle.jpg
Powyżej niego na Czarnej Wisełce rozlewa się niewielkie jeziorko. Mniejsze niż położone kilometr wyżej Jezioro Czarne do którego nie doszedłem.
Misiek nad stawkiem.jpg
Poniżej wodospadu nowa atrakcja Wisły, czyli otwarte niedawno muzeum Habsburska osada gospodarcza. W sumie to mini-skansen z dwoma stylowymi obiektami spod Baraniej Góry.
Habsburska osada gospodarcza.jpg
A wewnątrz multimedialna wystawa poświęcona miastu Wiśle, głównie jej historii i kulturze miejscowych górali. Myślę, że rozwojowa.
Wystawa na temat lasu.jpg

Przechodzę z powrotem pasemko rozdzielające doliny Wisły i potoku Kopydło. Szlak czarny prowadzi na stację w Głębcach mijając willę i kaskadę na Głębiczku.
Potok w Głębcach.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1025
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Śląskie: Wisła. Miasto i górecki 25 lutego 2004 roku

Post autor: petruss1990 » 28 lut 2024, o 09:34

W Wiśle jest jeszcze mało znane, prywatne Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych.

Niestety nie byłem...
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Śląskie: Wisła. Miasto i górecki 25 lutego 2004 roku

Post autor: Adler » 28 lut 2024, o 13:51

Jest też trochę bardziej znane Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego.
Wyciąg na skocznię nie działał? Szkoda, bo z góry ładne widoki. Byłem trzy razy i za każdym razem nachalne robienie zdjęć osób na wyciągu. Mało kto kupuje potem te zdjęcia.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Śląskie: Wisła. Miasto i górecki 25 lutego 2004 roku

Post autor: Comen » 28 lut 2024, o 16:29

Bilet na oba wyciągi na trasie na Cieńków kosztuje 36 zł. Tylko, że oba nieczynne.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ