Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Małopolskie: Trzebinia i Siersza 5 stycznia 2023

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Małopolskie: Trzebinia i Siersza 5 stycznia 2023

Post autor: Comen » 6 sty 2023, o 20:37

W Trzebini oddycha się głównie benzyną. Głównym zakładem miasta jest rafineria a zapach jej produktów roznosi się po całej okolicy. Ja nawet ten zapach lubię, ale nie wyobrażam sobie życia w nim ciągle jak tutejsi mieszkańcy.
Rafineria.jpg
Wykorzystując wolne czwartkowe przedpołudnie (uczelnia chyba prowadzi politykę oszczędnościową) odwiedziłem tą małopolską Anty-Krynicę. Czasu miałem tak gdzieś do 15, bo potem na zajęcia z Krystianem.
Spod stacji i hotelu Pod Zegarem marsz przez wiadukt do sanktuarium Najświętszego Serca Jezusowego.
Dworzec PKP.jpg
Pod Zegarem.jpg
Duży kościół a obok park z bogatym programem rzeźb oraz instalacji religijnych.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebinii.jpg
Grota2.jpg
Aleja Miłosierdzia Bożego.jpg
Golgota.jpg
Można też wejść do wnętrza co jest wyjątkiem w stosunku do innych kościołów parafialnych starannie zamkniętych.
Wnętrze sanktuarium.jpg
W drodze do centrum Trzebini mijam dawny budynek Sokoła. Dziś centrum kultury i restaurację.
Sokół.jpg
Rynek miasta dość ładny ozdobiony szopką i choinką świąteczną.
Rynek w Trzebinii.jpg
Niewielkie popiersie Piłsudskiego.
Na rynku.jpg
To chyba nie było średniowieczne miasto jak Brzesko, stąd główny plac nie ma charakteru historycznego. Urząd miasta mieści się w bloczku kawałek dalej za rynkiem. Przy drodze w kierunku Olkusza jest także malutka synagoga oraz dwór przemysłowców Zieleniewskich w przyjemnym parku.
Synagoga.jpg
Dwór Zieleniewskich.jpg
Zasadzono tutaj pamiątkowe dęby
Dęby pamięci.jpg
Stamtąd mijając kościół św. Piotra i Pawła z niezbyt urodziwą wieżą wspinam się na wzgórze Bożniowa zwane też Czerwoną Górą.
Kościół św Piotra i Pawła.jpg
Na płaskim szczycie znajduje się krzyż milenijny.
Bożniowa.jpg
Wybieram podejście strome. Na skarpie widać czerwoną glebę pełną białych wapiennych kamieni. W ogóle okolice Trzebini to duża mozaika geologiczna. Są tu i martwice wapienne (Karniowice), permskie zlepieńce (Myślachowice), wapienie triasowe (Bolęcin), węgiel kamienny a pewnie też osady wulkaniczne w postaci tufów i tufitów. Z Bożniowej świetnie widać miasto i jego okolice.
Centrum Trzebinii.jpg
Os na Skarpie i Garb Tenczyński.jpg
Dalej za rafinerią majaczą osiedla Chrzanowa i wyraźna zachodnia krawędź Garbu Tenczyńskiego.
W stronę Chrzanowa.jpg
Obracając się do tyłu za leśnymi pagórkami wystaje komin elektrowni w Sierszy.
W stronę Sierszy.jpg
Z Bożniowej idę jeszcze nad trzebiński Balaton. To jeziorko w kamieniołomie.
Balaton.jpg
Dzisiaj funkcjonuje jako kąpielisko. Nie wiem co wspólnego ma z Balatonem. Może ceny na plaży? Niebieska czysta woda ma raczej lepszą jakość niż w węgierskim jeziorze błotnym.
Nad Balatonem.jpg
Z korony kamieniołomu równie ładne widoki zwłaszcza w kierunku Chrzanowa.
Krawędź Garbu Tenczyńskiego.jpg

Aglomeracja Chrzanów-Trzebinia-Libiąż ma całkiem sprawną komunikację lokalną. Za 8.40 zł można jeździć po całym terenie przez dobę. Oczywiście nie wszędzie autobusy jeżdżą równie często, ale nie jest ich tak mało. Miasto jest całkiem rozległe, wchłonęło kilka pomniejszych przemysłowych osad i w tym sensie przypomina trochę Wałbrzych. Siersza to druga największa dzielnica miasta, kiedyś o ile kojarzę cały ośrodek nazywał się w ogóle Trzebinia-Siersza. Jadę pod elektrociepłownię. Efektowny krajobraz przemysłowy.
Trzy kominy.jpg
Autobus podjeżdża aż pod wielkie chłodnie kominowe.
Pod EC Siersza.jpg
Prawdę mówiąc nigdy nie widziałem takiej z zupełnego bliska. Na poziomie ziemi posiadają basen z wodą służącą do chłodzenia turbin.
Dno chłodni kominowej.jpg
Przy elektrowni jest niewielki zalew z ośrodkiem wypoczynkowym Kozi Bród. Ciekawe, że woda jest tu częściowo zamarznięta mimo tych 8-9 stopni na plusie, gdy np. woda w Balatonie była wolna od lodu. Osobliwy ośrodek wypoczynkowy z widokiem na wielkie betonowe "beczki".
Zalew Osowiec.jpg
Wysiadam jeszcze na 20 minut w Sierszy aby obejrzeć tutejszy kościół i willę NOT w dość zaniedbanym parku.
Kościół w Sierszy.jpg
Krużganek willi NOT.jpg
Pogoda tym razem była raczej nieszczególna, ale miałem już gorzej. W sumie więc udany kilkugodzinny spacerek i jeszcze jedno miasto małopolskie zaliczone.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Małopolskie: Trzebinia i Siersza 5 stycznia 2023

Post autor: tadeks » 9 sty 2023, o 17:12

Comen pisze:
6 sty 2023, o 20:37
Z korony kamieniołomu równie ładne widoki zwłaszcza w kierunku Chrzanowa.
Aglomeracja Chrzanów-Trzebinia-Libiąż ma całkiem sprawną komunikację lokalną.
Tak trochę obok tematu:
w swoim kapowniku cmentarnym mam notatkę, że w Chrzanowie jest ładnie odremontowany, a raczej odtworzony cmentarz pierwszowojenny.
To nr. 445, czyli poza zachodniogalicyjską "400".
Gdzieś na forach widziałem stare i nowe zdjęcia.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Małopolskie: Trzebinia i Siersza 5 stycznia 2023

Post autor: Comen » 9 sty 2023, o 17:58

Zastanawiam się kiedy się tam toczyły walki. Bo przecież wojska rosyjskie podeszły jedynie pod Kraków, ale faktycznie jakiejś bitwy o twierdzę nie było, poprzestano na ostrzelaniu 3 wschodnich fortów. A tu jeszcze dobry kawałek na zachód do Chrzanowa.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Małopolskie: Trzebinia i Siersza 5 stycznia 2023

Post autor: petruss1990 » 9 sty 2023, o 18:27

To zmarli ze szpitali polowych znajdujących się za linią frontu. Nie żebym był taki mądry. Wikipedia pomogła ;-)
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

ODPOWIEDZ