Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Małopolskie; Niedziela wokół Starego Sącza, 10 października 2021

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Małopolskie; Niedziela wokół Starego Sącza, 10 października 2021

Post autor: Comen » 11 paź 2021, o 10:24

Klimatyczne miasteczko galicyjskie na "węgierskim szlaku" z historycznym klasztorem założonym przez św. Kingę.
Kinga.jpg
W sam raz na leniwą jesienną włóczęgę.
Kocur.jpg
Ostatnio wzbogaciło się o kilka nowych atrakcji. Dwa miejsca widokowe oraz ścieżka przyrodnicza w widłach Dunajca i Popradu.

Ślimak w Woli Kroguleckiej
Najpierw jedziemy kilka kilometrów na południe od Starego Sącza. W bok od głównej trasy wzdłuż doliny Popradu prowadzi w górę boczna droga. Wspina się stromo na stok wzgórza i doprowadza do parkingu ponad pięknie usytuowaną karpacką wsią.
Wola Krogulecka.jpg
Stąd tylko 300 metrów w bok dojść można do dość osobliwej platformy widokowej w kształcie pętli czy jak kto woli ślimaka.
Drogowskaz.jpg
Slimak.jpg
Przy widokowym chodniku zamontowane są schematyczne opisy panoramy w 3 częściach. Obok jest niewielka wiata z grillem, tojka ukryta w niewielkim domku, ławeczki, huśtawka i piaskownica.
Wokół platformy.jpg
Miejsce oczywiście i bez platformy byłoby widokowe, ale że powstała to pojawiło się tu sporo turystów (na parkingu rejestracje także ze Śląska i Podkarpacia).
Pasmo Radziejowej.jpg
Panorama w której wyróżnia się najwyższa w okolicy Radziejowa oraz Makowica z zabarwionym na piękne jesienne kolory lasem.
Makowica.jpg
Poniżej spory kamieniołom piaskowców w Barcicach.
Kamieniołom w Barcicach.jpg
Dalszy plan słabiej widoczny ze względu na spore tego dnia zamglenie. Ale za pomocą lornetki wypatrzyłem zamek w Rytrze a w zasadzie powiewającą nad nim flagę.

Miejska Góra - Ścieżka w koronach drzew
Niedawno otwarta atrakcja na zalesionym wzgórzu na zachód od centrum Starego Sącza. Dojście chyba jedną z bardziej stromych dróg asfaltowych w Polsce. Póki co jednak brak jakichkolwiek oznaczeń informujących o tej atrakcji. W kilku miejscach przygotowano tablice, ale nie ma na nich jeszcze żadnej treści czy map. Drodze na górę towarzyszy oryginalna ścieżka edukacyjna pokazująca kolejne stadia rozwoju żaby.
Kijanki.jpg
Modele umieszczone są w specjalnych pleksi bańkach imitujących jajo - skrzek.
Bańka w lesie.jpg
Sam obiekt nie wystaje ponad drzewa, jest więc tak trochę na wyrost nazywany ścieżką w koronach drzew. Brak jest w projekcie takiej typowej wieży. Drewniana kładka zaczyna się na szczycie wzgórza i biegnie poziomo w kierunku zbocza, tym samym nabiera wysokości ponad gruntem.
Początek ścieżki.jpg
Kończy się tarasem widokowym z dość ograniczoną jednak panoramą w kierunku Starego Sącza.
Widok ze ścieżki.jpg
W tym miejscu jest jakieś 15-20 m nad ziemią. Zejść stąd można schodkami (my i tak ze względu na brak oznaczeń przeszliśmy trasę w odwrotnym kierunku). Po drodze mija się atrakcje adrenalinowe: przejście po przezroczystej szybie, kołyszący się mostek czy podniebną siatkę/trampolinę. Fragment nadziemnej kładki jest zadaszony.
Miejsce zadaszone.jpg
Trasa zajmująca na ciekawy godzinny spacerek. Wstęp na wieżę/ścieżkę oczywiście darmowy. Zaletą jest fakt, że nie psuje krajobrazu, bo jej z daleka praktycznie nie widać. Aczkolwiek sama konstrukcja do najpiękniejszych raczej nie należy.
Konstrukcja.jpg
Jeśli chodzi natomiast o wartości widokowe to chyba szersza panorama roztacza się z mniejszej "naziemnej" platformy na stoku góry, gdzie widać dobrze prawie całą Kotlinę Sądecką.
Kotlina Sądecka.jpg
Wieża klasztoru.jpg
Bobrowisko
Ostatni spacer na północ od Starego Sącza w terenie położonym pomiędzy Dunajcem a Popradem. Dawniej funkcjonowała tutaj duża żwirownia po której pozostały sztuczne akweny.
Enklawa bobrowisko.jpg
Porasta je las bagienny czy las łęgowy. Właściwa ścieżka o długości 400 m biegnie drewnianymi chodnikami po bagnie.
Chodnik na bagnach.jpg
Znajdują się przy niej dwie dwupiętrowe czatownie z balkonami wychodzącymi na rozlewisko.
Czatownia.jpg
Minusem wysoka balustrada - dziecko niestety nic nie zobaczy - trzeba je podnosić. Na miejscu są lunety obserwacyjne oraz trochę instalacji edukacyjnych opisujących historię miejsca i gatunki jakie można tu napotkać.
Diaporama w czatowni.jpg
Zgodnie z nazwą siedlisko zamieszkują bobry, chociaż zobaczyć je trudno. To raczej nocne zwierzęta a ruch turystyczny w taką słoneczną niedzielę jest spory. Miejsce upodobały sobie nawet ślubne pary na pamiątkowe zdjęcia.
Widok z czatowni.jpg
W stawie wypatrzyć można natomiast całkiem spore ryby a w okolicy ptaki. Para takich nieznanych mi gatunkowo, całkiem dużych ptaków latała sobie w koronach nadrzecznych drzew.
Ptak na gałęzi.jpg
W sąsiedztwie rezerwatu jest park linowy oraz teren wędkarski z oświetlonymi wiatami.
Staw.jpg
Kamienista szeroka plaża rozciąga się nad Dunajcem, natomiast do Popradu dostęp jakby utrudniony.

Był też oczywiście krótki spacer po samym miasteczku. Urokliwym, ze starą parterową zabudową.
Uliczka.jpg
Niekiedy jeszcze drewnianą.
Kolorowe drzwi.jpg
Rynek wysadzany rzecznymi kamieniami przypomina mi trochę jakieś miasteczko z dzikiego zachodu.
Muzeum Regionalne.jpg
Zabytkowy warowny klasztor.
Baszta.jpg
Kościół niestety znowu niedostępny w środku ze względu na popołudniową adorację sióstr klarysek.
Brama klasztoru.jpg
Obok niego m.in. brama szeklerska i źródełko św. Kingi.
Brama szeklerska.jpg
Mój zimowy wypad do Nowego Sącza/Starego Sącza można obejrzeć tutaj
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Małopolskie; Niedziela wokół Starego Sącza, 10 października 2021

Post autor: Adler » 11 paź 2021, o 21:17

Ładne widoki z Woli Kroguleckiej. (D)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Małopolskie; Niedziela wokół Starego Sącza, 10 października 2021

Post autor: Comen » 12 paź 2021, o 06:40

Taki balkon z widokiem na góry. Jeśli chodzi o jesienne kolory to w pełni prezentują się aktualnie w okolicach Gruszowca na stoku Śnieżnicy.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Małopolskie; Niedziela wokół Starego Sącza, 10 października 2021

Post autor: gar » 12 paź 2021, o 17:48

Jesienne kolory w pełnym rozkwicie są obecnie w Bieszczadach. Rewelacja.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Małopolskie; Niedziela wokół Starego Sącza, 10 października 2021

Post autor: Adler » 12 paź 2021, o 19:44

I w Niskim. Przykład: okolice Radocyny.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8840
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Małopolskie; Niedziela wokół Starego Sącza, 10 października 2021

Post autor: Comen » 13 paź 2021, o 15:24

Ciekawie by było zrobić listę miejsc gdzie można znaleźć ładne jesienne krajobrazy. Niekoniecznie w górach choć przyznaję Bieszczady są pod tym względem niepodrabialne.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Małopolskie; Niedziela wokół Starego Sącza, 10 października 2021

Post autor: gar » 13 paź 2021, o 17:31

Taka lista byłaby chyba wyjątkowo długa.

ODPOWIEDZ