Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Śląskie: Na północ od GOP-u, 21 maja 2021

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Śląskie: Na północ od GOP-u, 21 maja 2021

Post autor: Comen » 22 maja 2021, o 09:41

W planach trasa miała biegnąć wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego prowadzącego ze Świerklańca do Grodźca przez pagóry Garbu Tarnogórskiego. Okazało się jednak, że szlak ten przestał istnieć, być może ze względu na przecięcie go nitką autostrady w okolicach wsi Dobieszowice. Wędrówkę kombinowałem więc z przejazdami lokalną komunikacją, która przyznać trzeba jest całkiem sprawna. Bilet dzienny ZTM za 11 zł całkiem się przydał.
Ciekawe miejsca:
Park w Świerklańcu - olbrzymi około 250 ha park krajobrazowy otaczający dawną rezydencję zwaną przed wojną "Małym Wersalem". Był to prezent księcia Guida Henckela von Donnersmarcka dla swojej pierwszej małżonki Blanki de Paiva. Nazywała się po ojcu Teresa Lachmann i bynajmniej nie była portugalską księżniczką ale córką rosyjskiego kupca urodzonego w Polsce. Przed wojną był to, co ciekawe, obiekt położony przy granicy państwowej. Niestety spłonął w 1945 roku i został potem doszczętnie rozszabrowany. Uratował się tylko niewielki pałacyk gościnny zwany Domem Kawalera.
Pałac Kawalera.jpg
Przy wejściu do parku na wyspie otoczonej fosą ruiny starszego zamku średniowiecznego, które Donnersmarckowie zaadaptowali na teatralną makietę. Dzisiaj niewiele ich widać. To po prostu zielone pagórki z których wystaje miejscami fragment białego muru. Malowniczy most nad fosą.
Zamkowa fosa.jpg
W głębi parku znajduje się kaplica i mauzoleum rodu Donnersmarcków.
Kaplica pałacowa Donnersmarcków.jpg
Neogotycka budowla z charakterystycznym miedzianym "Aniołem Pokoju" na szczycie.
Anioł pokoju.jpg
Na miejscu dawnego głównego pałacu zachowało się kilka rzeźb i fontann zaprojektowanych przez rzeźbiarza Emmanuela Fremieta.
Trzy Gracje.jpg
Fontanny.jpg
Najbardziej znana jest fontanna Trzy Gracje. W samym parku krajobrazowym piękne grupy drzew, sztuczne wodospady, wielki staw.
Staw parkowy.jpg
Zbiornik wodny Świerklaniec - rezerwuar wody pitnej dla GOP z długą kamienną zaporą na Brynicy.
Jezioro zaporowe w Swierklańcu.jpg
Miejsce dla wędkarzy. Przy brzegu zarośla w których ukrywają się ptaki wodne.
Kaczka w trzcinach.jpg
Bunkier Obszaru Warownego "Śląsk" - ukrywa się w lesie po wschodniej stronie zbiornika. Obiekt zaniedbany, ale da się wejść i obejrzeć stalową wieżyczkę artyleryjską oraz kilka innych pomieszczeń.
Polski bunkier.jpg

Dwór w Dobieszowicach - obecnie Dom Kultury, przy wejściu kamienna rzeźba.
Dwór w Dobieszowicach.jpg
Wojkowice - Dojechałem tu autobusem z Dobieszowic. Miasteczko na północy GOP nad Brynicą. Ładny, choć trochę zaniedbany park na wzgórzu.
Promenada w parku wojkowickim.jpg
Nieczynna już kopalnia Jowisz i cementownia
Wojkowice Urząd Miasta.jpg
Cementownia Grodziec - stary zrujnowany zakład w dzielnicy Będzina. Tablice zabraniają wstępu ze względu na niebezpieczeństwo zawalenia się. Szkoda. Miejsce z potencjałem. Nie szanujemy w Polsce zabytków techniki.
Kominy cementowni Grodziec.jpg
Góra św Doroty - nazywana Olimpem Zagłębia. Najwyższe wzniesienie na terenie GOP (382 m npm). Ze względu na starą kaplicę na szczycie porównałbym ją do czeskiej góry Rzip, chociaż nie ma aż tak starożytnego rodowodu bo pochodzi z XVII w. Otoczenie kaplicy czyli polana szczytowa trochę dzika, ale miejsce z wielkim potencjałem.
Kaplica na Górze św Doroty.jpg
Ze stoków Góry św. Doroty kapitalna panorama okolicy: z jednej strony sielski krajobraz rolniczy, z drugiej kominy Śląska i Zagłębia a w tle Beskidy.
Dorota na północ.jpg
Dorota na południe.jpg
Łagisza.jpg

Będzin - niejako na deser miejsce w którym już raz byłem. Przechadzka z zamkiem w tle przez park na wzgórzu zamkowym.
Zamek Będzin.jpg
Ten obszar jest już turystycznie zagospodarowany. Odwrotnie niż starówka w której wolno zachodzą procesy rewitalizacji (stare rudery sąsiadują z nowo wyremontowanymi kamieniczkami). Uwidoczniono fragment murów miejskich.
Fragment muru miejskiego.jpg
Dom Wójta.jpg
Natomiast brak jakichkolwiek informacji o synagogach pozaznaczanych na mapach. Byłem w obu miejscach, ale brak jakichkolwiek informacji, a obiekty chyba całkowicie wtopione zostały w nowszą zabudowę.
Z Będzina powrót tramwajami do Katowic (z przesiadką w Sosnowcu)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Śląskie: Na północ od GOP-u, 21 maja 2021

Post autor: Adler » 22 maja 2021, o 13:02

Okno pogodowe idealne. Fajna wycieczka krajoznawcza. (Y)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Śląskie: Na północ od GOP-u, 21 maja 2021

Post autor: Comen » 22 maja 2021, o 14:32

No właśnie jak spojrzałem na prognozy to stwierdziłem, że jednak sobie odbiorę zaległą sobotę, bo dzisiaj byłoby już dość deszczowo na wycieczce.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ