Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Lubelskie: Chełm - najdalej na wschód, 7 września 2020

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8821
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Lubelskie: Chełm - najdalej na wschód, 7 września 2020

Post autor: Comen » 24 paź 2020, o 22:22

Nazajutrz po przyjeździe do Lublina wybrałem się do Chełma. Miasto w którym wyczuć można wschodni charakter. To trudno nawet jednoznacznie określić. Nie tylko cerkwie, nie tylko śpiewny akcent, ale coś takiego specyficznego w powietrzu i krajobrazie. Baszta w Stołpiu podobno miała stać przy głównej drodze. Dwukrotnie jej szukałem patrząc przez okno i dwukrotnie nie znalazłem. W okolicach Stołpia, ale daleko na wysokim wzgórzu widać wieżę - najprawdopodobniej widokową, ale chyba to nie ta zabytkowa ze średniowiecza. Chełm wita całkiem ciekawą panoramą jako miasto położone pod katedralnym wzgórzem. Ten kompleks ma coś ze wschodniego kremla.
Katedra z kopca na grodzisku.jpg
Wokół wzgórza jest rozległy park. Na szczycie grodzisko z widokiem na miasto i kilkoma rzeźbami religijnymi.
Rzeźba na grodzisku.jpg
Widok jest niestety trochę fragmentaryczny bo najciekawszą stronę zakrywają wysokie drzewa. Biała katedra ze stojącą osobno dzwonnicą. Czyściutka aż lśni.
Katedra chełmska.jpg
Ołtarz katedry.jpg
Obok niewielka kaplica z wizerunkami polskich świętych i błogosławionych.
Kaplica świętych i błogosławionych polskich.jpg
Z tyłu zaplecze turystyczno-pielgrzymkowe: kafejka, sklep z pamiątkami i ciekawy w formie ogród różańcowy.
Zaplecze katedry.jpg
Ogród różańcowy.jpg
Ze wzgórza zszedłem na wschód na krótki spacerek na przedwojenne osiedle kolejowe z położonym w centrum dość obskurnym gmachem znanym jednak jako miejsce założenia PKWN, czyli pierwszego rządu Polski Ludowej po II wojnie światowej. Na placu przed gmachem PKWN pomnik Jana Pawła II. Ot znak czasów.
Gmach PKWN i pomnik papieski.jpg
Rynek w Chełmie to w zasadzie rozszerzenie głównej ulicy Lubelskiej. Na środku stylowa studnia i wystawa niepodległościowa ze starą budką telefoniczną.
Studnia na rynku.jpg
Dookoła raczej dość przypadkowe kamieniczki. Jeszcze na początku XX wieku miasto było drewniane - dziś z tamtych czasów nie zachowało się praktycznie nic. Warto wstąpić do położonego w pobliżu Kościoła Rozesłania Apostołów.
Kościół Rozesłania Apostołów.jpg
Polichromie na ścianach i sklepieniu warte dłuższej sesji fotograficznej. Spokojnie konkurować mogłyby z malowidłami w katedrze lubelskiej a nawet dekoracją włoskich świątyń.
Malowidła chełmskiej fary.jpg
Malarstwo iluzjonistyczne.jpg
A poza tym wnętrze wprost kapie złotem.
Złoto i polichromie.jpg
W oczekiwaniu na wejście do kopalni poszwendałem się jeszcze po kilku dalszych ulicach z klasztorem, cerkwią prawosławną i oddziałem muzeum regionalnego.
Prawosławna cerkiew.jpg
Wejście do muzeum chełmskiego.jpg
Główną atrakcją Chełma są natomiast podziemne korytarze kredowe, pozostałości dawnych kopalni kredy piszącej rozciągających się pod miastem. Zostały de facto na deser. Dobijałem się tam rano dość bezskutecznie mimo że powinno być otwarte od 9. Ostatecznie jednak udało mi się zarezerwować wejście na 13.
Zabytkowa kopalnia kredy wejście.jpg
Jak się okazało jakiegoś wielkiego ruchu nie było. Kilka osób nawet zrezygnowało z wejścia przed samym końcem. To jednak nie ta sama siła medialna co Supraśl i tamtejsze muzeum ikon, a jednak uważam, że atrakcja oryginalna i zdecydowanie warta obejrzenia. Kopalnia inna choćby od śląskich czy małopolskich w Wieliczce i Bochni lub też tras podziemnych w innych częściach Polski. Przede wszystkim jest tam stosunkowo jasno jak na podziemia. Oczywiście w świetle lamp i latarek, ale jednak.
Korytarz kopalni.jpg

Dlatego światło robi tam znacznie potężniejsze wrażenie. Ściany i strop pozbawione są obudowy jak w innych kopalniach głębinowych, natomiast korytarz ma specyficzny profil i to ponoć wystarczało aby nie było żadnych zawaleń. Trasa jest całkiem długa. Sprzed rynku prowadzi pod wzgórze katedralne i z powrotem.
Wystawa.jpg
Po drodze mijamy miejsce nad rynkową studnią. Kiedyś tam zasklepione, dziś oznaczone jedynie symbolicznie. W okolicy rynku przechodzimy labiryntem krzyżujących się korytarzy o dość mylnej konfiguracji. Poszczególne miejsca znakowane są tabliczkami z adresami domów.
Lubelska 10.jpg
Zapewne te fragmenty kopalni były przypisane do konkretnej posesji na powierzchni. Mamy też spotkanie z łagodnym duchem tych podziemi zwanym Bieluchem.
Podziemna panorama Chełma.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1023
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Lubelskie: Chełm - najdalej na wschód, 7 września 2020

Post autor: petruss1990 » 25 paź 2020, o 08:07

Wieża w Stołpiu jest na wysokości fotoradaru... Chyba, że nie jechałeś krajówką od strony Lublina...
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lubelskie: Chełm - najdalej na wschód, 7 września 2020

Post autor: gar » 25 paź 2020, o 10:45

Obok wieży jest przystanek - kiedyś parkowałem tak autokarem.
Lubię Chełm - ma swój klimacik i turystów zazwyczaj niewielu.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8821
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Lubelskie: Chełm - najdalej na wschód, 7 września 2020

Post autor: Comen » 25 paź 2020, o 13:05

Właśnie jechałem krajówką. Po której stronie drogi? Pamiętam szkołę po prawej jadąc od Chełma w kierunku Lublina. Może ta wieża jest schowana za jakimś drzewem?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1023
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Lubelskie: Chełm - najdalej na wschód, 7 września 2020

Post autor: petruss1990 » 25 paź 2020, o 13:17

Tak! koło szkoły jest "fotobudka", a wieża po drugiej stronie drogi. Słabo jest, bo nie ma fajnego miejsca żeby się zatrzymać (chyba, że w bocznych uliczkach albo na przystanku)
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13426
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Lubelskie: Chełm - najdalej na wschód, 7 września 2020

Post autor: Adler » 25 paź 2020, o 13:23

Niestety kajaki w tym roku nie udały się. Chełm był w planie. :(
Fajnie, że można robić bezpłatnie zdjęcia w podziemiach. "Bieluch" serek też robiony w Chełmie. :-D

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8821
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Lubelskie: Chełm - najdalej na wschód, 7 września 2020

Post autor: Comen » 25 paź 2020, o 16:52

Wygooglałem tą wieżę. Faktycznie jest naprzeciwko szkoły. Dziwne że tak duży obiekt przeoczyłem - chyba się zasugerowałem tą wieżą na wzgórzu na horyzoncie.
W podziemiach można robić bezpł;atne zdjęcia z wyjątkiem wizerunku ducha Bielucha. Podobno tego bardzo nie lubi i mógłby nieszczęśnika zostawić w podziemiach ;)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ