Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Małopolskie: Pasmo Draboża z góry i dołu. Druga wycieczka "po drożdże" (czerwiec 2020)

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Małopolskie: Pasmo Draboża z góry i dołu. Druga wycieczka "po drożdże" (czerwiec 2020)

Post autor: Comen » 11 cze 2020, o 20:17

Trasa: Przytkowice stacja PKP - Draboż - Trawna Góra - Bachorowice - Marcyporęba - Paszkówka - Sosnowice - Wielkie Drogi MPK
Panorama Pasma Draboża.jpg
Zakładając, że Żar nad Kalwarią i Lanckorońska Góra to szczyty beskidzkie Draboż (432 m npm) jest najwyższym wzniesieniem w zachodniej części Pogórza Wielickiego.
3 Kota.jpg
Pasemko ciągnie się równoleżnikowo na przestrzeni 7-8 km i jest w dużym stopniu zalesione, chociaż pod szczyt wzdłuż drogi grzbietowej sięgają liczne działki letniskowe i pojedyncze wiejskie osiedla.
1 Osiedle pod Drabożem.jpg
Szczyt od północy obcięty jest dość stromą grzędą, od południa stoki opadają łagodniej, choć gdzieniegdzie trafiają się spore nisze osuwiskowe (jedna nawet z jeziorkiem).
2 Osuwisko.jpg
Panoramy głównie na południe, tylko że ze względu na mgliste przedpołudnie niestety ograniczyły się do najbliższych grzbietów pogórskich, ewentualnie progu Beskidów.
4 Na południe.jpg
Wzdłuż pasma prowadzi szlak znakowany kolorem niebieskim (Przytkowice-Brzeźnica) a towarzyszy mu także szlak papieski oraz ciekawe przedsięwzięcie zwane ścieżką polsko-słowacką nazwane od domu słowackiego położonego u podnóża góry w Bachorowicach.
5 Dom Słowacki.jpg
Szlak pieszy wyznakowany nieźle jak na Pogórze. Wycieczka w dwóch odcinkach: pierwszy bardziej "przyrodniczo-leśny" po grzbiecie Draboża, drugi "kulturowo-polny" bez znaków wzdłuż północnych podnóży pasma.
13 Chaber.jpg
. Oba miały swój urok. Pierwszy biegnie stosunkowo wysokim garbem przypominającym krajobraz niższych Beskidów.
15 Las na Drabożu.jpg
Drugi prowadzi natomiast domniemaną północną granicą Karpat i Kotlin Podkarpackich, przy czym Podgórze Marcyporęby rozumiane jako część kotliny ma postać stosunkowo łagodnie wznoszącego się ku południowi pedymentu.
6 Kościół w Marcyporębie.jpg
8 Malowidła w kościele.jpg
Dwie ciekawe wsie podkrakowskie: Marcyporęba z przepięknym drewnianym kościołem i kilkoma kamiennymi figurami oraz Paszkówka z udanie odnowionym dawnym pałacem Wężyków (obecnie hotel) oraz aleją starych dębów.
9 Pałac w Paszkówce.jpg
10 Pałac od strony parku.jpg
11 Dąb Bocian.jpg
Na koniec jeszcze jeden drewniany kościółek w Sosnowicach.
12. Kościół w Sosnowicach.jpg
Zabytkowe świątki i mniej lub bardziej opuszczone drewniane chaty dopełniają krajobrazu.
7 Stara kolumna.jpg
14 Stara chata.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8162
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Pasmo Draboża z góry i dołu. Druga wycieczka "po drożdże"

Post autor: gar » 12 cze 2020, o 11:42

Przyjemne klimaty. Same miejsca których nie znam, więc warto na nie zerknąć. Szczególnie zainteresował mnie paszkowski pałac - bardzo ładnie się prezentuje.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Pasmo Draboża z góry i dołu. Druga wycieczka "po drożdże"

Post autor: Comen » 13 cze 2020, o 08:51

Kilka - kilkanaście lat temu było głośno o tej rewitalizacji. Sam park wokół posiadłości można by jeszcze trochę odnowić. Ciekawe że teren jest całkowicie dostępny, przez środek kompleksu biegnie lokalna droga.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: Pasmo Draboża z góry i dołu. Druga wycieczka "po drożdże"

Post autor: evil » 16 cze 2020, o 07:39

Kolejna ciekawa trasa w sam raz na rower.
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Pasmo Draboża z góry i dołu. Druga wycieczka "po drożdże"

Post autor: Comen » 16 cze 2020, o 07:43

Jedyny problem z rowerem mógłby być przy zjeździe z pierwszego wzgórza za Przytkowicami, jeszcze przed samym Drabożem - było tam dość stromo i ślisko
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Małopolskie: Pasmo Draboża z góry i dołu. Druga wycieczka "po drożdże" (czerwiec 2020)

Post autor: Comen » 16 cze 2020, o 07:49

Comen pisze:
11 cze 2020, o 20:17
Szlak pieszy wyznakowany nieźle jak na Pogórze.
W sumie nie powinno mnie to dziwić, bo jest to szlak dalekobieżny prowadzący z Brzeźnicy na Podhale i Spisz. Ale już np. krzyżujący się z nim na Trawnej Górze szlak czarny? Kompletnie niewidoczny w terenie. Musiał zmienić swój przebieg albo został zlikwidowany.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ