Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Śląskie: Rybnik i Rydułtowy 1.02.2019

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8821
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Śląskie: Rybnik i Rydułtowy 1.02.2019

Post autor: Comen » 1 lut 2019, o 22:27

Rybnik w sam raz na krótki wczesnolutowy dzień. Miasto schludne, ale bez jakichś spektakularnych atrakcji w centrum.
Rynek.jpg
Ostatnio promuje się jednym z seriali emitowanych na antenie telewizji i nawet trasa jego zwiedzania jest nieco inspirowana filmem. Z ciekawszych miejsc z pewnością najwyższy na Śląsku kościół z wieżami o wysokości 96 m.
Bazylikla mniejsza św Antoniego Padewskiego.jpg
Z centrum miasta prowadzi do niego reprezentacyjny deptak wśród starych kamieniczek. Pod świątynią pomnik papieża Jana Pawła II i słomiana szopka.
Szopka.jpg
Z zabytków jeszcze dwa kościoły, kilka kamieniczek, pałacyk w którym mieści się obecnie starostwo powiatowe i stary szpital obecnie opuszczony, choć ma być rewitalizowany.
Kościół Matki Boskiej Bolesnej i figura św. Jana Nepomucena.jpg
Starostwo powiatowe.jpg
Stare szpitale to niezły klimacik np. na escape roomy.
Kompleks szpitala Juliusz.jpg
Z kolei w dawnym zamku mieści się obecnie sąd, w dawnym ratuszu - muzeum. Przy drodze na dworzec autobusowy nad rzeką Nacyną park tematyczny z urządzeniami do zabawy i rekreacji.
W parku tematycznym.jpg
Rybnik jest dość rozległy. Linii autobusowych jest tu sporo, ale niestety jak na ponad 100-tysięczne miasto to kursują rzadko - niektóre tylko 4 razy dziennie, przeciętnie co godzinę. Chwilę zeszło nim pojechałem do dzielnicy Niewiadom do starej kopalni Ignacy zwanej też Hoym od jej założyciela, saskiego hrabiego.
Kopalnia z wieży.jpg
Przy kopalni jest zachowana wielka, stara parowa maszyna która napędzała wyciąg szybowy. Druga podobna oczekuje restauracji.
Wielka maszyna parowa.jpg
Niestety na podziemną trasę tutaj nie ma szans, bo szyby zostały zasypane. Jest natomiast wysoka wieża widokowa dawna wieża ciśnień.
Ignacy wieża widokowa.jpg
Bez wątpienia największą atrakcją krajobrazową tej wycieczki była hałda Szarlota przy kopalni KWK Rydułtowy.
Pod Szarlotą.jpg
Nie jedyna taka w tej okolicy. Z wieży widokowej przy kopalni Ignacy widać co najmniej kilka, a jadąc z Katowic do Rybnika minąłem jedną z nich w pewnej odległości. Również stożkową - trochę niższą, ale aż z 3 osobnymi usypiskami. Skojarzenie z panoramą Waltera Scotta w Szkocji jakoś tak mi się nasunęło.
Pod Szarlotą2.jpg
Szarloty obecnie nie można niestety legalnie zdobyć. Teren przynajmniej częściowo jest ogrodzony a przy drogach wjazdowych są posterunki obsadzone strażnikami. Pomijając to o tej porze roku byłoby to chyba trudne, bo stromo tam przynajmniej jak w Bieszczadach a może i w Tatrach. Bardziej jak na wulkanie niż jak na górze saneczkowej.
Slaska Fudżijama.jpg
Fajnie widać natomiast różnice w ośnieżeniu stoków.
Z Kopalnią.jpg
W KWK Rydułtowy właśnie kończyła się szychta (koło 14) i tłumy górników wychodziły z zakładu. Przeszedłem się jeszcze główną ulicą Rydułtowów do rynku.
Wnetrze kościoła w Rydułtowach.jpg
Przy budynku Urzędu Miejskiego powstał park 5 zmysłów, atrakcja jednak do odwiedzenia w okresie wegetacyjnym, bo wrażenia zmysłowe tworzą tam głównie zasadzone rośliny.
Wiaty w parku sensorycznym.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Rybnik i Rydułtowy 1.02.2019

Post autor: gar » 1 lut 2019, o 23:31

Gwoli ścisłości bazylika św. Antoniego jest uważana za najwyższy kościół na Górnym Śląsku (na Dolnym Śląsku są co najmniej 2 wyższe świątynie).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8821
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Rybnik i Rydułtowy 1.02.2019

Post autor: Comen » 2 lut 2019, o 07:24

Fakt. Chyba nawet 3: katedra świdnicka, kościół Wniebowzięcia NMP w Bielawie i archikatedra wrocławska. Jest jeszcze Jasna Góra w województwie śląskim, aczkolwiek nie na Górnym Śląsku.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: Rybnik i Rydułtowy 1.02.2019

Post autor: evil » 2 lut 2019, o 17:15

Na szóstym zdjęciu to szpital??? Wygląda raczej jak kościół... faktycznie z klimatem...
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8821
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Rybnik i Rydułtowy 1.02.2019

Post autor: Comen » 2 lut 2019, o 22:07

Szpital a w zasadzie jego fragment - może dawna kaplica przyszpitalna, bo chyba jednak nie teatr anatomiczny.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Rybnik i Rydułtowy 1.02.2019

Post autor: gar » 4 lut 2019, o 09:18

Comen pisze:
2 lut 2019, o 22:07
Szpital a w zasadzie jego fragment - może dawna kaplica przyszpitalna, bo chyba jednak nie teatr anatomiczny.
Reczony Juliusz niestety w nie najlepszym stanie i nie słyszałem póki co o jakimś dobrym pomyśle na jego zagospodarowanie. Szkoda, bo architektonicznie jest to bardzo ciekawa budowla i szkoda by było aby prezentowała się w tak kiepskim stanie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8821
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Śląskie: Rybnik i Rydułtowy 1.02.2019

Post autor: Comen » 4 cze 2023, o 07:26

W kopalni Ignacy znacznie powiększyła się ekspozycja muzealna. W nowym budynku stworzono multimedialne muzeum poświęcone parowym maszynom.
Hala wystawa pary.jpg
Można uruchomić wirtualnie kilka takich a nawet posterować parowozem. W tym samym budynku znajduje się też jedna z największych i najstarszych, ale stale działających maszyn tego typu służąca do obsługi szybu górniczego. W niedziele odbywają się pokazy jej działania.
Wielka maszyna parowa.jpg
Przy kopalni urządzono też nowy park z plenerowymi wystawami obrazującymi fenomeny dźwiękowe oraz placem zabaw dla dzieci.
Kopalnia Ignacy z parku.jpg
Oprócz tego stare wystawy z maszyną, centrum zabawy i edukacji dla dzieci SOWA oraz wieża ciśnień z widokiem na Rybnik, Niedobczyce i hałdę Szarlotę.
Niedobczyce i Beskidy.jpg
Szarlota.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ