Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Wielkopolskie: Pleszew (wąskotorówka) [09.12.2018]

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Lubel
User
Posty: 154
Rejestracja: 10 kwie 2011, o 14:25
Lokalizacja: Poznań

Wielkopolskie: Pleszew (wąskotorówka) [09.12.2018]

Post autor: Lubel » 22 sty 2019, o 10:47

Wybudowana w latach 1900 - 1901 Krotoszyńska Kolej Dojazdowa (kolej wąskotorowa - 750 mm szerokości toru) miała za zadanie przewóz osób z Krotoszyna do Pleszewa, jednak w 1986 zawieszono na niej ruch (trasa około 50 km), w miejscu peronu na stacji w Krotoszynie stoi parowóz Px48 z wagonami jako pamiątka.
Mimo zawieszenia trasy z Krotoszyna do Pleszewa do 2001 roku kursowała na trasie Pleszew Miasto - Pleszew Wąskotorowy (stacja położona przy stacji normalnotorowej Pleszew), ruch na linii wznowiono w 2015 roku rozkład jest zsynchronizowany z pociągami do Ostrowa i Poznania. Jednak dzisiaj nie o tym a o stacji wąskotorówki zlokalizowanej w centrum Pleszewa. Budynek i okolice mają zostać wyremontowane, szczegóły tutaj: http://pleszew.naszemiasto.pl/artykul/r ... id,tm.html
Już w budynku dworca znajduje się biblioteka.
W grudniu ubiegłego roku postanowiłem wybrać się do Pleszewa by porobić zdjęcia okolic, wszystko w załącznikach.

PS Mój pierwszy post od 401 dni, Alan przypomniał mi wpisem na forum Juna (W)
viewtopic.php?p=38696#p38696
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Pleszew (wąskotorówka) [09.12.2018]

Post autor: Comen » 22 sty 2019, o 15:11

A Pleszew ma połączenie kolejowe normalnotorowe? Z ostatniej wycieczki w te rejony Polski bardzo mi brakowała zlikwidowanego odcinka z Leszna do Gostynia.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Lubel
User
Posty: 154
Rejestracja: 10 kwie 2011, o 14:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Relacja: Pleszew (wąskotorówka) [09.12.2018]

Post autor: Lubel » 22 sty 2019, o 15:44

Ma połączenie z Poznaniem i Ostrowem, o czym wspomniałem. Do Leszna pociągiem tylko z przesiadką w Ostrowie Wielkopolskim.
Jednak niedawno przez pewien rządowy program ma być remontowana linia kolejowa do Gostynia.

ODPOWIEDZ