Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Majówka w Kaliszu - 01.05.2014

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Relacja: Majówka w Kaliszu - 01.05.2014

Post autor: yaretzky » 3 maja 2014, o 19:09

Na pierwszomajowe święto wybraliśmy się do odległego o niecałe 200 km Kalisza. Wycieczka nie miała charakteru stricte turystycznego (skład jej członków również... :) )... Głównym celem tego wyjazdu były bowiem - Baczność !: Odwiedziny u teściowej... Spocznij ! - ... <tak>
Przy okazji przespacerowaliśmy się po starym mieście, pięknym parku miejskim, nad brzegami przepływającej przez miasto Prosny.
Kalisz zwany jest najstarszym miastem w Polsce (slogan z oficjalnej strony internetowe miasta brzmi zresztą: "Młode duchem najstarsze miasto w Polsce"...). Twierdzenie, że Kalisz jest najstarszym miastem Polski lub miastem polskim o najstarszej metryce pisanej ma jednak charakter raczej propagandowy, ponieważ Kalisz stał się miastem dopiero w połowie XIII w. po otrzymaniu praw miejskich. Faktem jest natomiast, że pierwsza osada została założona na dzisiejszym Zawodziu ok. roku 850. Podważanie faktu dzierżenia prymatu najstarszego miasta w Polsce w niczym jednak nie umniejsza urokowi i zaletom Kalisza - i nie twierdzę tego absolutnie pod wpływem jakichkolwiek nacisków z góry... <lol>
DSC_0012.JPG
DSC_0013.JPG
Położenie bezpośrednio nad Prosną nadaje mu dodatkowego uroku...

Tuż za teatrem istnieje do dzisiaj osobliwe miejsce pamięci "narodowej", wg mnie jedno z nielicznych już w Polsce w tak dobrym stanie i - dodam - zupełnie mi to nie przeszkadza...
DSC_0007.JPG
DSC_0008.JPG
DSC_0009.JPG
DSC_0010.JPG
Tuż po drugiej stronie mostu na Prosną znajduje się przystań wodna KTW (Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego) gdzie od niepamiętnych czasów rozlokowują się sprzedawcy waty cukrowej i słynnych kaliskich andrutów... <tak>
DSC_0015.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Relacja: Majówka w Kaliszu - 01.05.2014

Post autor: yaretzky » 3 maja 2014, o 19:19

Prawie godzinny spacer przez park i mijamy Sanktuarium Św.Józefa:
DSC_0019.JPG
Po kilku minutach jesteśmy już na rynku miasta:
DSC_0023.JPG
Poza ratuszem podziwiamy również piękne stare kamieniczki:
DSC_0024.JPG
Wracamy jedną z głównych ulic miasta ulicą Śródmiejską - a dla mnie chyba najważniejszą, ponieważ to właśnie przy niej mieszkała kiedyś yaretzkowa zanim Jej stąd nie wywiozłem na "ziemie wyzyskane"...
DSC_0025.JPG
DSC_0026.JPG
A, już tak zupełnie na marginesie - gdyby nie to, że znałem datę pobytu w Kaliszu - 1 maja - w mieście zupełnie nie dawało się zauważyć że to jednak świąteczny dzień. Aż szkoda...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Majówka w Kaliszu - 01.05.2014

Post autor: Adler » 3 maja 2014, o 19:43

Oooo, dzięki za zdjęcia tego teatru. <okok>
Mam sentyment do tego miejsca.
To właśnie tam byłem w latach 90-tych na sztuce "Romeo i Julia" (wyjazd z grupą).
Niesamowite przeżycie dla kilkunastoletniego wtedy chłopca, buntownika. :>

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Relacja: Majówka w Kaliszu - 01.05.2014

Post autor: yaretzky » 3 maja 2014, o 20:27

:>
"Romea i Julię" przedstawiali (w roku 1999) właśnie aktorzy Teatru im.W.Bogusławskiego z Kalisza.
"Yaretzkowa" była kiedyś corocznym widzem wszystkich przedstawień prezentowanych podczas spotkań. Wspomina dziś, że zawsze były tłumy ludzi, bilety kupowane od "koników" i krzesła-dostawki wstawiane na przejściach w sali teatralnej by pomieścić jak najwięcej chętnych miłośników teatru. No, w każdym razie było to jedno z najważniejszych (jeśli nie najważniejsze) w roku wydarzeń w Kaliszu...
W tym roku (a są to już 54 Kaliskie Spotkania Teatralne) z "szekspirowskich klimatów" Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego - gospodarz KST - na otwarcie festiwalu przedstawi premierę "Kupca weneckiego" Williama Shakespeare'a.
Ale za to, w ramach imprez towarzyszących spotkaniom, w teatralnej Sali Bogusławskiego będzie można obejrzeć Wystawę „Shakespeare w Kaliszu" - prezentacja fotografii z kaliskich realizacji szekspirowskich.
A może powinieneś zabrać w dniach 10-16 maja swoją "Julię" do Kalisza ? <tak> A nuż na jednym ze zdjęć tej wystawy znajdziesz siebie "z tamtych lat"...? :>
Pełen program tegorocznych 54 Kaliskich Spotkań Teatralnych możesz znaleźć tutaj...
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Majówka w Kaliszu - 01.05.2014

Post autor: Adler » 3 maja 2014, o 21:46

yaretzky pisze:"Romea i Julię" przedstawiali (w roku 1999) właśnie aktorzy Teatru im.W.Bogusławskiego z Kalisza.
To był ten rok. :)
yaretzky pisze:A może powinieneś zabrać w dniach 10-16 maja swoją "Julię" do Kalisza ?
Chciałbym. "Julia" ucieszyłaby się.
Niestety w tym terminie wyjazd nie wchodzi w grę. :(

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Majówka w Kaliszu - 01.05.2014

Post autor: Comen » 4 maja 2014, o 15:55

Do Kalisza to się planuję wybrać w jakimś "wolnym" terminie. Przy okazji Gołuchów i Opatówek
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Relacja: Majówka w Kaliszu - 01.05.2014

Post autor: yaretzky » 4 maja 2014, o 21:46

Comen pisze:Przy okazji Gołuchów i Opatówek
Gołuchów to rozumiem - Zamek i park wkoło rewelacja. Ale w Opatówku to kojarzę tylko taki mostek w parku (zdaje się najstarszy żeliwny most w Polsce ? <mysli> ). Coś jeszcze poza tym mostkiem i kościołem ?
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Majówka w Kaliszu - 01.05.2014

Post autor: Comen » 4 maja 2014, o 22:49

Muzeum Historii Przemysłu
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ