Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Śląskie: Runda po GOP-ie od Zabrza po Chorzów, 2 kwietnia 2024

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8848
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Śląskie: Runda po GOP-ie od Zabrza po Chorzów, 2 kwietnia 2024

Post autor: Comen » 3 kwie 2024, o 14:15

Ponieważ pogoda po świętach wyraźnie się zepsuła to zmieniłem plany i zamiast wypadu w góry postanowiłem dzień wolny po Wielkanocy spędzić na Górnym Śląsku - częściowo zresztą pod ziemią.
Zabrze.jpg


Sztolnia w Zabrzu
Na początek Zabrze i zabrska Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna.
Atrakcja stosunkowo nowa, ale warta swojej ceny. To bodaj najdłuższa trasa podziemna w Polsce, a kto wie czy nie w Europie. W sumie ponad 2 godziny pod ziemią i trochę nad ziemią.
Królowa Luiza szyb Carnall.jpg
Przewodnik mówi, że to trójbój w wersji light: fragment na piechotę, fragment łodziami, fragment autokarem. Triathlon to biegi, pływanie i rower, więc jest pewne podobieństwo. Zaczynamy górniczą kolejką zjeżdżającą na dół po sporej pochylni.
Kolejka kopalniana.jpg
Szkoda że tyłem, ale gdybym szedł w przeciwną stronę to pewnie byłoby przodem. Wycieczki bowiem idą dwustronnie, przy czym mijanka jest gdzieś w pieszej części kopalni.
Trasa piesza łuk gotycki.jpg
Trasa biegnie zasadniczo długim prostym korytarzem z niewielkimi odgałęzieniami, aczkolwiek tu i ówdzie odchodzą od niego jakieś bocznice.
Pożar w kopalni.jpg
Jest trochę nowoczesnych efektów - chyba najciekawszy to zalanie korytarza przez wody podziemne z "pękającą szybą" i efektem śmigusa na samym końcu. Potem przesiadamy się do łodzi elektrycznej.
Przesiadka na łódź.jpg
Spory odcinek podziemnej sztolni przebywamy w zmieniającej się świetlnej scenerii.
Czerwone.jpg
Są fragmenty prawie całkowite ciemne, ale kiedy przewodnik mówi o Skarbniku i Utopcu z lokalnych legend, tunel rozświetlają różnokolorowe światła.
Duchy na ścianach.jpg
Różowe.jpg
Zielone.jpg
Przy lampach w sztolni rosną też rośliny oraz pojawiają się pająki.
Paprocie.jpg
W pewnym miejscu nad głową wiszą stalaktyty jak w jaskini. Na koniec wypływamy łodzią do portu w centrum miasta, skąd autobus zabiera nas z powrotem do szybu Carnall.
Ujście Sztolni Dziedzicznej.jpg
W obrębie kopalni można też darmowo zwiedzić kilka budynków nad ziemią, gdzie zgromadzono eksponaty techniczne, np. lampy karbidówki, sprzęt ratowniczy i maszyny.
Maszynownia.jpg
Ratownictwo.jpg
Niestety wejście na wieżę szybową jest zamknięte - stamtąd byłaby pewnie ładna panorama Zabrza, chociaż pogoda tego dnia nienajlepsza.

Ruda Śląska
Krótki spacer po osiedlu Ruda. Byłby dłuższy, ale ostatecznie przegnał mnie deszcz, no i czasowo też musiała się wycieczka "spiąć". Ładne ceglane osiedla górnicze. W jednym z nich domki z barokowymi szczytami.
Osiedle w Rudzie.jpg
I narożny krzyż pasyjny jako cymesik. Tuż obok muzeum miejskie. Zegar wybija godziny.
Muzeum i zegar z kurantem.jpg
Kościół Matki Boskiej Różańcowej.
Kościół Matki Boskiej Różańcowej.jpg
Ruiny czy resztki zamku.
Ruiny zamku w Rudzie.jpg
To miejsce trochę zaniedbane. Jest tam piwnica U Czarta - w domyśle była to chyba knajpa, ale raczej zamknięta nawet w sezonie (sądząc po stanie toalety).
Piwnica u czarta.jpg
W środku osiedla dawny piec chlebowy.
Piec chlebowy.jpg
W lasku przy ruinach wiosna już całkiem całkiem zaawansowana.
Nad stawem.jpg


Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
Chorzów to zdaje się było takie miasto hutnicze wśród innych okolicznych, więc ostatnio na miejscu dawnej Królewskiej Huty powstała nowa ekspozycja. Na miejsce wpadam trochę w ulewie. We wtorki muzeum jest dostępne za darmo. Ekspozycja wg mnie trochę chaotyczna.
Chorzów muzeum hutnictwa.jpg
Mniej systematyczna a bardziej skoncentrowana na ciekawostkach takich np. jak lokalne kapliczki św Floriana w Chorzowie.
Figury św Floriana.jpg
Nie zabrakło też barw lokalnego klubu sportowego, chociaż nie tylko o Ruchu, bo gdzieś tam był film o Cieśliku trenującym młodych adeptów Unii. Na pewno na plus doskonała sala kinowa z ciekawym filmem wprowadzającym w tematykę hutnictwa.
Kino panoramiczne.jpg
I wartością dodaną są liczne nagrania dawnych pracowników hut mówiące o różnych aspektach pracy przy wielkich piecach i generalnie o hutniczej kulturze z dawnych lat. Informacje o 9 postaciach ważnych dla lokalnego przemysłu metalurgicznego.
9 postaci.jpg
Wielkie maszyny i mniejsze żelazne eksponaty. Choć może brak tej najważniejszej: jakiegoś pieca hutniczego
Stare maszyny.jpg
Na końcu jeszcze wystawa okresowa - obrazy związane z tego typu przemysłem.
Hutnik Dudy Gracza.jpg
W pobliżu muzeum jest ciekawy opuszczony kościółek ewangelicki ze starym cmentarzem.
Kosciół Elzbiety.jpg
Zwracają zwłaszcza uwagę stare kolorowe drzwi przy wejściu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8173
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Śląskie: Runda po GOP-ie od Zabrza po Chorzów, 2 kwietnia 2024

Post autor: gar » 3 kwie 2024, o 22:25

Neobarokowy budynek położony jest w tej części Rudy, którą miejscowi nazywają Karmańskim.
Śląska nazwa przedstawionego na zdjęciu pieca chlebowego to piekarok.
Kościół ewangelicki w Chorzowie jest zapuszczony, ale chyba nie opuszczony, bo z tego co wiem to jeszcze niedawno odbywały się tam nabożeństwa (ale mogło się to zmienić).
Szkoda, że pogoda średnia, ale chyba było warto ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8848
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Śląskie: Runda po GOP-ie od Zabrza po Chorzów, 2 kwietnia 2024

Post autor: Comen » 4 kwie 2024, o 00:12

Stan techniczny tego kościoła jest nienajgorszy. Sam cmentarz wygląda na stareńki i wejście z boku. Okolica w totalnym remoncie, więc dojazd a nawet dojście trochę utrudnione. Pewnie, że warto. Zwłaszcza sama kopalnia. Lepszej nie widziałem. Może w Wieliczce, ale tam ceny wywindowali w kosmos. Reszta to dodatek, ale dwa nowe miejsca, więc i tak cieszy.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13464
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Śląskie: Runda po GOP-ie od Zabrza po Chorzów, 2 kwietnia 2024

Post autor: Adler » 6 kwie 2024, o 10:01

Klimatyczne to oświetlenie w różnych barwach.

ODPOWIEDZ