Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Małopolsko-świętokrzyskie manowce czyli przyjemne z pożytecznym 27 czerwca 2020

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Małopolsko-świętokrzyskie manowce czyli przyjemne z pożytecznym 27 czerwca 2020

Post autor: Comen » 28 cze 2020, o 00:02

Moja żona realizując program unijny miała za zadanie propagować szkolenia dotyczące tworzenia żłobków i domów malucha w małych gminach Małopolski. Postanowiliśmy połączyć przyjemne z pożytecznym i poza rozwieszeniem kilkunastu plakatów i rozdaniem ulotek odwiedziliśmy kilka mało oczywistych miejsc na granicy Małopolski i Świętokrzyskiego.
1 Rolniczy.jpg
Północno-wschodnia Małopolska to tereny rolnicze pozbawione jakichś głośnych atrakcji turystycznych, natomiast całkiem ciekawe krajoznawczo i nawet całkiem "uposażone", jeżeli chodzi o informację turystyczną (praktycznie w co drugiej wsi są tablice informujące o turystycznych atrakcjach). Malownicze są zwłaszcza stojące w polach i we wsiach kamienne figury święte.
2 Figura świętokrzyska.jpg
Kościoły wiejskie
Kilka całkiem uroczych i z historycznym rodowodem. Różne style architektoniczne. Najpiękniejszy był ten z późnobarokową fasadą we wsi Wrocimowice.
3 Kościół wer Wrocimowicach.jpg
Widzieliśmy też ładny renesansowy portal przy kościele w Racławicach/Janowiczkach.
4 Portal kościoła w Racławicach.jpg
W kościele w Radziemicach, niestety zamkniętym, zwróciły moją uwagę ciężkie rzeźbione odlewane drzwi.
6 Drzwi w Radziemicach.jpg
Kościół w Słaboszowie wyróżnia się natomiast dziwaczną wieżyczką-wykuszem.
5 Wieżyczka Słaboszów.jpg
Przy wielu świątyniach stoją drewniane dzwonnice.

Racławice
Park z wielkim pomnikiem Wojciecha Bartosa na rosyjskiej harmacie.
7 Kosynier.jpg
Symboliczna pamiątka bitwy z okresu powstania kościuszkowskiego. Na wzgórzu stromy kopiec naczelnika insurekcji a w jego pobliżu faktyczny szaniec porośnięty starymi drzewami.
8 Kopiec Kościuszki.jpg
9 Panorama z kopca Kościuszki.jpg
W parku ścieżka zdrowia, plac zabaw i altana. Stary dwór w Janowiczkach niestety dalej niszczeje. Prowizorycznie dziurawy dach obłożono folią.
10 Stary dwór.jpg
Po drugiej stronie willa Walerego Sławka - premiera z okresu II Rzeczpospolitej raczej nie zwracająca specjalnej uwagi swoim wyglądem.

Skalbmierz
Niewielkie rolnicze i raczej senne miasteczko już w świetokrzyskim. Rynek o nieregularnym kształcie.
11 Rynek w Skalbmierzu.jpg
Najciekawszym zabytkiem jest gotycka bazylika św. Jana Chrzciciela której początki sięgają XII wieku.
13 Bazylika Jana Chrzciciela w Skalbmierzu.jpg
Przy bazylice wolno stojąca wieża pełniąca funkcję kaplicy przedpogrzebowej. Swoim kształtem przypomina startującą rakietę albo jedną z wież wschodniego kremla.
14 Wieża dzwonnica.jpg
Skalbmierz jest bez wątpienia ośrodkiem historycznym, bo np. Stanisław ze Skalbmierza w XV wieku był pierwszym rektorem UJ. Miasto obecnie jednak raczej zdegradowane w czym konkuruje z pobliskimi Działoszycami, chociaż prezentuje się schludnie.
12 Stara chata.jpg
Atrakcją dla Krystiana był niewielki zalew na rzece Nidzicy z piaszczystą (powiedzmy) plażą.
15 Zalew w Skalbmierzu.jpg
Stradów
Jak dla mnie atrakcja nr 1 tej wycieczki. Bardzo malownicze miejsce i podobno największe grodzisko prehistoryczne na terenie Polski.
16 Grodzisko w Stradowie.jpg
Przypomina wielkie gniazdo zakotwiczone na wysokiej skarpie ponad głębokim wąwozem.
19 Wewnątrz grodziska.jpg
Panorama na kilkanaście - może nawet kilkadziesiąt kilometrów na zachód i południe.
17 Panorama Stradowa.jpg
Na północ widok ograniczają zalesione wzgórza Garbu Wodzisławskiego (Kozubowski Park Krajobrazowy).
20 Wąwóz.jpg
Wysokie wały porasta ciekawa flora: wielkie rozłożyste osty i liczne kolorowe kwiaty.
18 Osty.jpg
Parking z "tojką" jest jakieś 300 m przed grodziskiem, dalej trzeba podejść na piechotę pod górkę. Wcześniej w samej wsi jest także ładny drewniany kościół.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: Małopolsko-świętokrzyskie manowce czyli przyjemne z pożytecznym 27 czerwca 2020

Post autor: evil » 28 cze 2020, o 08:46

Miłe dla oka tereny.
Comen pisze:
28 cze 2020, o 00:02
W kościele w Radziemicach, niestety zamkniętym, zwróciły moją uwagę ciężkie rzeźbione odlewane drzwi.
Piękne.
Na punkcie drzwi mam - może nie obsesję - ale na wyjazdach zwracam uwagę na ciekawe drzwi.
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Małopolsko-świętokrzyskie manowce czyli przyjemne z pożytecznym 27 czerwca 2020

Post autor: gar » 29 cze 2020, o 14:46

Miły wypad. Ten Skalbmierz chodzi za mną już od dłuższego czasu, ale nie dane było mi go zwiedzić. Świątynia zamknięta ?
Kościół we Wrocimowicach zaskakujący.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Małopolsko-świętokrzyskie manowce czyli przyjemne z pożytecznym 27 czerwca 2020

Post autor: Comen » 30 cze 2020, o 00:41

Otwarta kruchta. Można spojrzeć do wewnątrz. Nie miałem czasu czekać jeszcze 20 minut. Podobno o 16 miała być Msza święta. Samo miasteczko najwyżej na pół godziny, przez sąsiednie Działoszyce tylko przejechaliśmy. Mniej więcej podobnie. Obok zabytkowego kościoła są tam jeszcze dość efektowne ruiny synagogi w pobliżu rynku.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ