Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Beskid Makowski: Krzywicka Góra i Uklejna, 6 kwietnia 2024

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8848
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Beskid Makowski: Krzywicka Góra i Uklejna, 6 kwietnia 2024

Post autor: Comen » 7 kwie 2024, o 10:38

Z Pcimia do Myślenic szlakiem żółtym a potem czerwonym, czyli Małym Szlakiem Beskidzkim. Pogodowo było przynajmniej znośnie jednak dość wilgotne powietrze sprawiało, że szło się dość ciężko. A może to kwestia wielkanocnego przejedzenia, bo podejście na Krzywicką Górę od strony Pcimia nie jest specjalnie forsowne, a jednak trochę mnie zmęczyło. Po drodze kolorowa figura św. Floriana w przysiółku Pcimia Mizerówka.
Kapliczka ze św Florianem.jpg
Widoki na dolinę Raby i charakterystyczną górę Szczebel.
Widok na Szczebel i Pcim ze stoków Krzywickiej Góry.jpg
Wiosna przynajmniej do jakiejś wysokości.
Kwitnące drzewo na Działku.jpg
Kwitnące drzewa, także drobne leśne kwiatki w runie: szczawik zajęczy czy zawilec gajowy.
Szczawik.jpg
Zawilce.jpg
Ale pod samym szczytem stare buki jeszcze całkowicie bezlistne.
Las bukowy.jpg
Szlaki żółty i czerwony raczej trawersują grzbiety i mijają najwyższe kulminacje. Tabliczka Krzywicka Góra umieszczona jest z pewnością nie na najwyższym punkcie grzbietu, tylko na rozstaju szlaków. Stąd przechodzę bodaj najkrótszym szlakiem turystycznym w polskich Beskidach do Wielkiego Kamienia.
Wielki Kamień.jpg
Trasa po znakach czarnych zajmuje około 5 minut. Grupa skalna składa się z kilku większych i mniejszych ścianek oraz rumowiska głazów. Zapewne to ślady dawnego osuwiska na północno-zachodnim stoku Krzywickiej Góry.
Górna nisza osuwiska.jpg
Powrót tą samą drogą. Na Działku pojawiają się pierwsi turyści. Z przełęczy poniżej są ładne widoki na pasmo Lubomira i Łysiny oraz Kamiennik.
Kamiennik i Łysina.jpg
Mijam dwie kolejne ładne kapliczki w tym umiejscowionego na pniu drzewa malowanego Chrystusa na siodełku pod Śliwnikiem.
Kapliczka Lipiska.jpg
Chrystus Frasobliwy.jpg
Góra Śliwnik to w sumie jedyna wyraźna kulminacja na tym szlaku. Dość strome podejście i równie strome zejście. A przy okazji kontrowersja co do wysokości. Na tabliczce są dwie wersje.
Śliwnik.jpg
Podobnie zresztą na kolejnej górze Uklejnie (czy Uklejnej?), gdzie na ustawionych blisko siebie tabliczkach różnice wynoszą aż 7 metrów (681-688 m npm). Widoki są tylko ze wschodnich stoków tej góry na wspomniany Kamiennik, Grodzisko nad Raciechowicami i grzbiety zamykające od północy Kotlinkę Wiśniowej: Trupielec, Ostrysz oraz Glichowiec.
Panorama ze stoków Uklejny na Kamiennik i pagóry Pogórza.jpg
Na szczyt Uklejnej prowadzi nowo wyznakowany żółty szlak (chyba nie PTTK-owski), choć wymalowany podobnie. Po drodze na drzewach są drogowskazy z ciekawymi komentarzami.
Drogowskaz na żółtym.jpg
Trafiamy m.in. na miejsce po dawnej chacie zbója Ukleja od którego wzięła nazwę góra, a kawałek wyżej na samym szczycie na duży kopiec papieski, chyba usypany spontanicznie przez turystów.
Kopiec papieski.jpg
Osobliwością góry jest także tzw. rów grzbietowy, czyli obniżenie pomiędzy dwoma wyraźnymi grzbietami. Dnem prowadzi szlak czerwony. Są tam kałuże, ale teren raczej nie jest zabagniony.
Dno rowu grzbietowego.jpg
Zejście z Uklejnej do Myślenic to dość stroma trasa "na krechę" po stoku. Taki trochę Ćwilinek w miniaturze. Już nad samym Zarabiem w Myślenicach można wejść na koronę dawnej skoczni narciarskiej o rozmiarach 45 m. W latach 60-tych jeszcze odbywały się tutaj zawody. Dziś można dojść również do betonowego progu skoczni.
Dawny próg skoczni.jpg
Zaraz obok w bukowym lesie są natomiast ruiny strażnicy obronnej z XIII w.
Na zamczysku.jpg
Teren w ogóle przypomina grodzisko a zachowały się kawałki murów oraz przyziemie głównej wieży. Część z nich wygląda jakby się zsunęła z miejsca gdzie były postawione.
Upadłe mury.jpg
Obecnie to rezerwat przyrody.
Rezerwat przyrody Zamczysko.jpg
Koniec trasy w Myślenicach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13464
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Makowski: Krzywicka Góra i Uklejna, 6 kwietnia 2024

Post autor: Adler » 7 kwie 2024, o 17:18

Tłumów na szlaku raczej nie widać.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8848
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Beskid Makowski: Krzywicka Góra i Uklejna, 6 kwietnia 2024

Post autor: Comen » 7 kwie 2024, o 19:16

Na żółtym praktycznie pusto, ale na czerwonym był całkiem spory ruch. Zwłaszcza na zejściu do Myślenic minąłem chyba kilkanaście osób. Jedną panią która szła w moją stronę spotkałem dwa razy, bo minęliśmy się jeszcze raz na podejściu na Uklejną. Ona wracała a ja szedłem w tamtą stronę.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ