Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Beskid Wyspowy:Wędrówka na Ćwilin 1072 m npm z Jurkowa (04.2022)

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Paweł1908
User
Posty: 7
Rejestracja: 6 kwie 2022, o 18:11

Beskid Wyspowy:Wędrówka na Ćwilin 1072 m npm z Jurkowa (04.2022)

Post autor: Paweł1908 » 26 kwie 2022, o 11:55

Cześć. Moją wędrówkę rozpocząłem na parkingu obok kościoła w Jurkowie. To miejsce dość popularne, ze względu na możliwość startu na Mogielicę lub w przeciwnym kierunku na Ćwilin. Idąc tym szlakiem (niebieskim) dosłownie po kilkuset metrach wychodzimy z zabudowań na dość sporą polanę z której rozciągają się piękne widoki. Możemy zobaczyć między innymi majestatyczną Mogielice z wieżą widokową na szczycie i Łopień.

Obrazek

Kiedy już ponapawamy się widokami możemy wchodzić do lasu. Przy wejściu znajduje się mała chatka, która nie wiem dokładnie czyja jest ani do czego służy (W)

Obrazek

Większość dalszej wędrówki spędzam w lesie, bez żadnych widoków, ale za to z klimatem i dzikimi zwierzętami wokół. Tak jak lubię- bez ludzi :-D Cały czas idę niebieskim szlakiem.


Obrazek

Po około 2 godzinach wychodzę na szczyt góry. Jest on bezleśny, jest to tak zwana Polana Michurowa- miejsce gdzie dawniej mieszkańcy okolicznych miejscowości wypasali owce. Teraz sukcesywnie polana zarasta, ale jak wybierzecie się w najbliższych latach to jeszcze lasu nie będzie ;) Na szczycie jest miejsce na ognisko, a nawet stoi spory grill. Są ławki do odpoczynku, ale przede wszystkim są WIDOKI. Moim zdaniem najlepszy widokowo szczyt Beskidu Wyspowego. Zobaczymy stąd Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy i Beskid Żywiecki (idealnie widać Babią Górę). Całość marszu to 4km w jedną stronę.


Obrazek



Ćwilin polecam serdecznie każdemu, bo to góra która wynagrodzi trudy wejścia (niewielkie) ;) pięknymi widokami. Na moim kanale Youtube ToTuToTam TV znajdziecie film w którym pokazuję tę wędrówkę od A do Z. Wszystkie informacje i ciekawostki. Zapraszam!

Obrazek

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Beskid Wyspowy:Wędrówka na Ćwilin 1072 m npm z Jurkowa (04.2022)

Post autor: Comen » 26 kwie 2022, o 13:11

Ta trasa na Ćwilin od Jurkowa jest pewnie wygodniejsza niż krótka, ale mocno stroma wrypa od przełęczy Gruszowiec. Ale chyba i tak podejście na stosunkowo wysoki Ćwilin i tak trochę daje po kościach. Powrót tą samą drogą?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Paweł1908
User
Posty: 7
Rejestracja: 6 kwie 2022, o 18:11

Re: Beskid Wyspowy:Wędrówka na Ćwilin 1072 m npm z Jurkowa (04.2022)

Post autor: Paweł1908 » 26 kwie 2022, o 13:37

Zdecydowanie lżej niż z Przełęczy Gruszowiec (ale 2 razy dłużej). Faktycznie ostatnie powiedzmy 100 metrów pod szczytem dawało w kość, ale to chyba bardziej z uwagi na leżący śnieg w którym się zapadasz po kolana. Nie ma tutaj raczej bardzo stromych podejść dlatego myślę, że to trasa dla każdego. Nawet bez większej kondycji. Wracałem tą samą drogą.
Podobno najładniejszy widokowo szlak na Ćwilin biegnie z Mszany Dolnej. Muszę to sprawdzić. Pozdro

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Beskid Wyspowy:Wędrówka na Ćwilin 1072 m npm z Jurkowa (04.2022)

Post autor: Comen » 5 maja 2022, o 08:49

Tamten szlak jest faktycznie ładny. Przeszedłem go jesienią 2018 roku a fotorelację można znaleźć tutaj
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ