Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Riła i Pirin: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.4 - BUŁGARIA

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Riła i Pirin: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.4 - BUŁGARIA

Post autor: evil » 13 wrz 2019, o 16:52

Do Bułgarii jedziemy zaraz po wizycie w Skopje, czyli 26 lipca w piątek.
Wieczorem przyjeżdżamy do Borowca, który będzie naszą bazą wypadową w góry Riła. Borowiec to duży ośrodek narciarski, w sezonie letnim wymarły.
To był mój drugi pobyt w Bułgarii. W 2011 r. byłam tam z PTTK Rzeszów i zrealizowaliśmy wtedy bardzo bogaty plan: Sofia, w Pirynie - Wichren i grań Konczeto, w górach Riła - Musała, Dolina 7 Jezior Rilskich wraz z kilkoma otaczającymi ją szczytami, Rilski Monastyr. Z braku pogody nie wyszła nam Malowica.
Plan tegorocznej wyprawy w dużej części pokrywał się z tym z poprzedniego wyjazdu, ale nie przeszkadzało mi to.

Przed godz.9 podjeżdżamy pod kolejkę gondolową, która ma nas wywieźć na Jastrzębiec, na wys.2360 m npm. Naszym celem jest najwyższy szczyt Bułgarii i całych Bałkanów – Musała, 2925 m npm.
Tak więc podjeżdżamy pod gondolę i tu zonk… kolejka! I to spora… Poczuliśmy się, jak w Kuźnicach. Źle trafiliśmy, bo w weekend, trudno… Odstaliśmy tam godzinę.

Obrazek

Szlak na Musałę jest bardzo ładny, wokół spore granie, kilka jezior. Tylko te tłumy turystów i dwa dość paskudne schroniska (a trzecie na szczycie) nie pasujące do całości.
Pod samym szczytem są dwie możliwości wejścia – zatłoczoną ścieżką, która jest wprawdzie długa, ale łagodnie nabiera się wysokości albo granią, czyli lekka wspinaczka. Nie było się nad czym zastanawiać.
Ok. 12.45 stajemy na szczycie (tzn. Ci, którzy wybrali ścieżkę przyszli trochę później). Jest tyle ludzi, że trudno dopchać się do słupka szczytowego, żeby zrobić jakieś sensowne zdjęcie.
Spędzamy tam pół godziny, schodzimy na Jastrzębiec i zjeżdżamy kolejeczką do Borowca. Rano ustaliliśmy, że do hotelu wracamy pieszo, bo to stosunkowo blisko. Większość zostaje w centrum na dłużej, celem uzupełnienia różnych płynów lub zrobienia zakupów, mnie gna do hotelu świadomość, że jest tam basen i że mogę mieć go tylko dla siebie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nasz plan na niedzielę: Malowica - 2729 m npm i Rilski Monastyr.
Wędrówkę rozpoczynamy ok. 9.30 w pobliżu kompleksu sportowego Malowica (1720 m npm), idziemy niebieskim szlakiem doliną o tej samej nazwie. Bardzo podoba mi się ta droga, jest tu wszystko, co lubię – fajna roślinność, dużo potoków, piękne widoki na górujące nad doliną szczyty, schronisko, śliczne Elenini Ezera. Acha – i jeszcze zwierzątka, wprawdzie niezbyt dzikie, ale jednak... :-)
Szlak do schroniska, które jest położone na wysokości 1960 m npm jest w miarę łagodny, dopiero za nim zaczyna się bardziej stroma droga (czerwone znaczki). Niedaleko schroniska jest symboliczny cmentarz ofiar gór.
Powyżej jezior jest już skalisto. O 12.30 jesteśmy na Malowicy.
Widoki są zachwycające i moglibyśmy tam siedzieć bez końca, ale czas nas goni, zaczynamy więc schodzić niebieskim szlakiem do Rilskiego Monastyru, 1629 metrów w dół. Bardzo stromo, niewygodną ścieżką, po trawach, przez chaszcze... Niestety odezwały się moje stare kontuzje, dlatego uznaję to zejście za jedno z paskudniejszych w moim życiu. Do monastyru zeszłam jako jedna z ostatnich, ostatkiem sił, niemal ze łzami w oczach... Te łzy to bardziej z wściekłości niż bezsilności. Właściwie nawet z moich ust padło, że jak dorwę tego, kto wymyślił tę trasę to mu nogi z … itd. Ale to był nie tylko mój osąd.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rilski Monastyr jest piękny, nic dziwnego, że został wpisany na listę UNESCO, ale ze względu na wzgląd nie miałam sił chodzić po nim dłużej. Zresztą, jak już pisałam, byłam tam 8 lat wcześniej.
Późnym popołudniem przyjeżdżamy do Banska, w którym spędzimy kolejne dni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po trudach dnia poprzedniego, poniedziałek miał być lajtowy, dlatego też pojechaliśmy ponad 100 km na południe od Banska - do Melnika (lub Mełnika) – najmniejszego miasta Bułgarii, słynącego z piaskowcowych piramid, winnic i największego w Pirynie prawosławnego monastyru. W 1984 r. Melnik i Monastyr Rożeński zostały wpisane na wstępną listę UNESCO.

Rożeński Monastyr z 890 r.

Obrazek

Obrazek

Piramidy Melnickie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Melnik

Obrazek

Obrazek

We wtorek wybraliśmy się na najwyższy szczyt Pirynu – Wichren.
To znaczy - NAPRAWDĘ miałam ochotę tam jechać, spakowałam plecak, ubrałam stosowne ciuchy i wsiadłam do autobusu, który wywiózł nas na przełęcz. Ale tam była taka brzydka pogoda, że jak tylko usłyszałam od kierowcy, że wraca do hotelu, zrobiłam w tył zwrot i wróciłam do Banska.
I to było dobre posunięcie, bo na dole świeciło słońce. Mimochodem nadmienię, że tutaj też mieliśmy wypasiony hotel i był w nim basen...

widok, który mnie zniechęcił

Obrazek

widok, jaki miałam w 2011 r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

obrazki z Banska

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po południu cała grupa wróciła z gór przywożąc ze sobą deszcz... Widoków nie mieli żadnych!
W środę po śniadaniu wyjeżdżamy do Grecji.

https://photos.app.goo.gl/21y8FL2FAShXnc3B9

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.4 - BUŁGARIA

Post autor: Comen » 13 wrz 2019, o 18:06

Bułgarię miałem kiedyś w planach ale teraz ze względu na Krystiana plany trochę odjechały. Malowica jest chyba bardziej skalista niż Musala o ile kojarzę. Piramidy w Melniku z góry przypominają Las Medulas w Hiszpanii. Sensownie zrobiłaś nie idąc na Wichren we mgle skoro już tam byłaś wcześniej. Szkoda tylko że nie było jakiegoś planu awaryjnego. Miło by na to konto zwiedzić Plowdiw czy choćby Kazanlyk.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.4 - BUŁGARIA

Post autor: evil » 13 wrz 2019, o 18:17

Moim spontanicznym planem awaryjnym było Bansko, bo poprzednio było za mało czasu, żeby po nim pochodzić, a pozostałym uczestnikom pogoda (a raczej jej brak) nie przeszkadzała, zwłaszcza, że prawie dla wszystkich to był pierwszy pobyt w tych górach.

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.4 - BUŁGARIA

Post autor: Norden » 14 wrz 2019, o 22:49

Wichren1.jpg
Wichren2.jpg
Grań Konczeto
Wichren3.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.4 - BUŁGARIA

Post autor: Adler » 14 wrz 2019, o 23:36

Co to za szczyt na zdjęciu pionowym i czy prowadzi na niego jakiś szlak? (T)

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.4 - BUŁGARIA

Post autor: Norden » 15 wrz 2019, o 21:16

Abelard pisze:
14 wrz 2019, o 23:36
Co to za szczyt na zdjęciu pionowym i czy prowadzi na niego jakiś szlak? (T)
Wichren4.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.4 - BUŁGARIA

Post autor: Comen » 15 wrz 2019, o 22:02

Naklejki Legii tam jeszcze nie wnieśli?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.4 - BUŁGARIA

Post autor: Adler » 15 wrz 2019, o 22:26

Albo PTT?

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.4 - BUŁGARIA

Post autor: evil » 16 wrz 2019, o 07:03

Abelard pisze:
14 wrz 2019, o 23:36
Co to za szczyt na zdjęciu pionowym i czy prowadzi na niego jakiś szlak? (T)
Tobie chodziło o moje zdjęcie, czy Nordena?

moje
Obrazek

Nordena
Obrazek

Bo jeśli moje, to jest część grani Musały, na zdjęciu poniżej wystaje trochę z prawej strony. To raczej dla wspinaczy, nie widziałam na tej skale nikogo.

Obrazek

I wspomniana przez Nordena grań Konczeto (2011 r.)

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Relacja: Bałkany (20.07.-04.08.19), cz.4 - BUŁGARIA

Post autor: Adler » 16 wrz 2019, o 08:47

Chodziło mi o ten szpiczasty na Twoim zdjęciu.

ODPOWIEDZ