Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Beskid Niski: Piwane (14.11.2022).

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1191
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Beskid Niski: Piwane (14.11.2022).

Post autor: tadeks » 21 lis 2022, o 17:38

W listopadzie 22 r. 6 dni spędziłem w BN (10 -16 XI). Przedstawię jeden z tych dni.
Piwane (551 m. n.p.m.), to zalesiona górka w BN między wsiami Ropica Górna i Pstrążne. Ciekawa jest, ze względy na zalegające tam kamienie i wyryte na nich napisy i rysunki. Byłem tam już w 2017 roku, ale nie wszystkie kamienie odnalazłem, więc w tym roku tam wróciłem, aby odnaleźć jeszcze niektóre z tych kamieni.
Znalazłem kolejne i zdaję sobie sprawę, że to nie wszystkie widziałem.
Wrzucam parę fotek z tej dniówki>
Obrazek
Obrazek

Poniższe zdjęcie, najbardziej znany ryt, prawdopodobnie zegar słoneczny:
Obrazek
Kolejne:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Następnie udaliśmy się na szczyt Piwane poszukując tam kolejnych kamieni, ale nic nie znaleźliśmy. Poniżej dwa zdjęcia ze szczytu:
Obrazek
Obrazek

Dalej udaliśmy się na północ od szczytu, a tam kolejne kamienie:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Opuściliśmy Piwane i udaliśmy w najwyższe zakamarki wsi Pstrążne.
Tak wyglądało zejście to tej wsi:
Obrazek

Przeszliśmy wieś i skierowaliśmy się na południe, aby zobaczyć wodospady na potoku Wołosiec.
Niestety, potoki ledwo się sączyły i w wodospadów nici. Z doliny Wołościa udaliśmy się bezszlakowo zboczami Kornuty do Ropicy Górnej, gdzie pod cerkwią zostawiliśmy auto. Cała ta dniówka była bezszlakowa, ale nie skomplikowana orientacyjnie.
Więcej o Piwane, tamtejszych atrakcjach, jak tam trafić, przeczytać można i pooglądać m.in.na stronie śp. Darka Zająca:
http://www.beskid-niski-pogorze.pl/ciek ... piwane.php .

Pozostałych dni nie będę opisywał. Napiszę jedynie gdzie m.in. byliśmy:
- okolice Ożennej. Tam cm.3, 1, 2, obóz Konfederatów B. pod Czeremchą...
- Cieklin, cm.14, Dom Popielic, Cieklinka...
- górna Pielgrzymka, Pachniączka (niestety wodospady ledwo sączyły), Ruskie Zamki, dolina Potasówki, kapliczki, Huta Pielgrzymska, Przeł.Smyczka...
- dwa dni, to okolice naszej bazy w Mrukowej, więc dwukrotnie Pagórek, Bucznik, Jeleń, Góra Desznicka (wieża w budowie), Walik, Jaworze z miejscami związanymi z pobytami Karola Wojtyły, liczne kapliczki (w tym poza szlakami), oczywiście Zamkowa nad Mrukową...
To by było na tyle o udanym, pogodnym pobycie w BN.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Beskid Niski: Piwane (14.11.2022).

Post autor: Comen » 22 lis 2022, o 07:55

Coś więcej wiadomo o tych napisach? Kto je tworzył i po co? Część jest w cyrylicy ale część także w łacince. Sporo ciekawych miejsc jak na niewielki w sumie obszar. Wodospady w polskich warunkach chyba lepiej wyglądają wiosną.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Beskid Niski: Piwane (14.11.2022).

Post autor: gar » 22 lis 2022, o 15:02

Nic tylko pogratulować udanego wyjazdu. Początki listopada w ostatnich latach coraz bardziej przyjemne pogodowo. Patrząc na Waszą marszrutę spodziewam się, że innych turystów spotykaliście nadzwyczaj sporadycznie.

Jan M.
Ekspert
Posty: 163
Rejestracja: 10 lut 2017, o 08:37
Lokalizacja: Beskid Niski

Re: Beskid Niski: Piwane (14.11.2022).

Post autor: Jan M. » 22 lis 2022, o 16:03

Widzę że "operowaliśmy" w tych samych rejonach. W czwartek 10-tego padało do 18-stej, ale na czołówkach, już bez deszczu wyszliśmy na Magurę Wątkowską (829). Zgodnie z tradycją na szczycie dołożyliśmy kilka kamyków z odwiedzonych w ostatnim roku górek przy "kamieniu Darka Zająca"
(o jego stronie wspomina tadeks). Nocleg na polu Nadleśnictwa Gorlice pod Magurą w Bartnem, przy drodze z Przełęczy Majdan. Fajna miejscówka z możliwością dojazdu samochodem, zadaszonym ogniskiem i zapasem drewna. W piątek "zaliczyliśmy" kilka cmentarzy pierwszo-wojennych i grań Kornuty(627), Zawierszy(669) i Dziamery(756). Sobota to już wypad na Magurycze, gdzie do drugiej WŚ miejscowi z Bartnego pozyskiwali piaskowiec do wyrobu kamieni na żarna...i cmentarne, lub przydrożne krzyże.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Niski: Piwane (14.11.2022).

Post autor: Adler » 22 lis 2022, o 20:37

tadeks pisze:Pozostałych dni nie będę opisywał. Napiszę jedynie gdzie m.in. byliśmy:
- okolice Ożennej. Tam cm.3, 1, 2, obóz Konfederatów B. pod Czeremchą...
- Cieklin, cm.14, Dom Popielic, Cieklinka...
- górna Pielgrzymka, Pachniączka (niestety wodospady ledwo sączyły), Ruskie Zamki, dolina Potasówki, kapliczki, Huta Pielgrzymska, Przeł.Smyczka...
- dwa dni, to okolice naszej bazy w Mrukowej, więc dwukrotnie Pagórek, Bucznik, Jeleń, Góra Desznicka (wieża w budowie), Walik, Jaworze z miejscami związanymi z pobytami Karola Wojtyły, liczne kapliczki (w tym poza szlakami), oczywiście Zamkowa nad Mrukową...
To by było na tyle o udanym, pogodnym pobycie w BN.
Aż głupio mi się przyznać, ale ok. 95% wymienionych tutaj miejsc jest dla mnie kompletnie nieznana. (W)
Jan M. pisze:
22 lis 2022, o 16:03
już bez deszczu wyszliśmy na Magurę Wątkowską (829). Zgodnie z tradycją na szczycie dołożyliśmy kilka kamyków z odwiedzonych w ostatnim roku górek przy "kamieniu Darka Zająca"(o jego stronie wspomina tadeks).
Miałem go okazję poznać osobiście na jednym ze spotkań Miłośników BN w Zdyni. Zbyt wcześnie odszedł. :(
Ile to już lat? Kto prowadzi teraz jego stronę?

Jan M.
Ekspert
Posty: 163
Rejestracja: 10 lut 2017, o 08:37
Lokalizacja: Beskid Niski

Re: Beskid Niski: Piwane (14.11.2022).

Post autor: Jan M. » 22 lis 2022, o 20:54

Adler pisze:
22 lis 2022, o 20:37
Miałem go okazję poznać osobiście na jednym ze spotkań Miłośników BN w Zdyni. Zbyt wcześnie odszedł. :(
Ile to już lat? Kto prowadzi teraz jego stronę?
Nikt, Rodzina opłaca stronę, żeby nie zniknęła z sieci.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1191
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Beskid Niski: Piwane (14.11.2022).

Post autor: tadeks » 23 lis 2022, o 11:14

Comen pisze:
22 lis 2022, o 07:55
Coś więcej wiadomo o tych napisach? Kto je tworzył i po co?
Wodospady w polskich warunkach chyba lepiej wyglądają wiosną.
O tych napisach info znajdziesz w sieci u wspomnianego Darka Zająca, a także w innych miejscach, m.in. pisał o tym Antoni Noga
https://terenanthony.pl/piwane-pstrazne ... -wolosiec/

Wodospady.
Rzeczywiście wiosną są bogatsze w wodę. Jednak w tegorocznym listopadzie były wyjątkowo skąpe. Nawet tych prawie suchych progów nie fociłem. Dla porównania wrzucę swoje fotki z XI 2017 r. To progi na Pachniączce i przy okazji sąsiednie Ruskie Zamki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Adler pisze:
22 lis 2022, o 20:37
Aż głupio mi się przyznać, ale ok. 95% wymienionych tutaj miejsc jest dla mnie kompletnie nieznana.
Masz niedaleko. Podczas opisanego wyżej mojego pobytu w Mrukowej, na jeden dzień przyjechali moi znajomi z Wojnicza i jedną wycieczkę zrobiliśmy razem.
Warto przyjechać w okolice Mrukowej nawet na jeden pogodny dzień. Najlepiej auto zostawić w Brzezowej koło kościoła.
Przechodząc koło kapliczki i źródła św. Wojciecha wejść na Pagórek i Bucznik.
Gdy czas i kondycja pozwoli, to również na Jeleń, Górę Desznicką i grodzisko Walik. Tą część lub jej część zrealizować można korzystając z parkingu między Walikiem, a Górą Desznicką. Nie wiem, czy droga tam i parking już są czynne. Gdy oddadzą wieżę, to otwarte będzie na pewno.
Poniżej fotki ze wspomnianych źródła (oczywiście tym razem suchego) i kapliczki św. Wojciecha nad Brzezową.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Beskid Niski: Piwane (14.11.2022).

Post autor: Comen » 24 lis 2022, o 08:26

Pytanie czy w etykiecie nie powinno być Podkarpackie. Teren jest na granicy województw. Sama wieś Mrukowa jest w podkarpackim. Nie mam przy sobie dobrej mapy więc trudno mi ustalić przynależność administracyjną szczytu Piwane.
Przeniosłem na forum górskie z adnotacją związaną z pasmem.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Beskid Niski: Piwane (14.11.2022).

Post autor: Adler » 24 lis 2022, o 21:20

tadeks pisze:
23 lis 2022, o 11:14
Masz niedaleko.
Racja. Daleko nie jest. Tyle, że po drodze mam jeszcze sporo innych miejsc do zobaczenia. (D)

ODPOWIEDZ