Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Gorce: Ścieżka przyrodnicza na Magurki 10 września 2021

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Gorce: Ścieżka przyrodnicza na Magurki 10 września 2021

Post autor: Comen » 23 wrz 2021, o 09:23

Bardzo ładny szlak na którym poczuć można ducha starych Gorców. Ciemne lasy i polany grzbietowe z tradycyjnymi szałasami pasterskimi.
Na szlaku.jpg
Rozpoczynamy trasę pieszą w głębi doliny potoku Jaszcze. Sąsiadujące ze sobą doliny Jamne i Jaszcze charakteryzują się całkiem odmiennymi warunkami środowiskowymi. Ta pierwsza jest szeroka, wylesiona, słoneczna i zagospodarowana rolniczo. Ta którą idziemy wąska, mocno zalesiona i chłodna.
Dolina Jaszcze.jpg
Ale domów letniskowych i w niej jest całkiem sporo. Jedna z chałup mocno zawalona, chyba po jakiejś górskiej powodzi.
Stara waląca się chata.jpg
Obok tego starego domu stoi kapliczka w stylu wołoskim.
Kapliczka wołoska.jpg
Mijamy kolejne polany wchodząc wreszcie na teren Gorczańskiego Parku Narodowego.
Granica parku narodowego.jpg
Las staje się gęstszy i pojawiają się potężne stare świerczyny.
Potężny świerk.jpg
Ścieżka podchodzi nieco w górę i dociera do punktu katastrofy amerykańskiego liberatora z czasów II wojny światowej. Miejsce to znaczy dekoracja pokazująca kadłub samolotu. Jest też deszczochron, w zasadzie porządna chatka drewniana w której spokojnie można by było spędzić noc.
California Rocket.jpg
Mijamy pierwszych turystów idących z kierunku Magurek. Generalnie jednak ruch turystyczny na tym szlaku niewielki. Za przełęczą Pańska Przechybka rozpoczyna się łagodne podejście na grzbiecik Magurek o wysokości bodaj 1108 m npm.
Pańska Przechybka.jpg
Na szczytowej hali znajduje się wieża widokowa.
Wieża na Magurkach.jpg
Prześliczna panorama w kierunku Gorca i Lubania.
Gorc Kamienicki.jpg
Lubań.jpg
Hala na Magurkach.jpg
Tatry widać na całej długości pasma, ale trochę zamglone jak to w lecie.
Łańcuch Tatr w chmurach.jpg
Na północ dalszy widok przesłania wysoki grzbiet pomiędzy Gorcem a Kiczorą Kamienicką.
Kiczora Kamienicka.jpg
Zejście w dolinę Jaszcze jest równie widokowe, choć nieco bardziej urwiste. Najpierw długi odcinek słoneczną halą pomiędzy Magurkami a Borsuczynami z widokami na Tatry. Stary szałas w środkowej części.
Szałas na hali.jpg
Wędrujemy szlakiem kulturowym pokazującym kulturę wołoską na terenie gór. Zachowała się jedna stara drewniana chata i dużo niewielkich obiektów.
Stara chata wołoska.jpg
Dolina Ochotnicy.jpg
Podziwiać można rozmaite mniej lub bardziej rzadkie okazy górskiej roślinności: fioletową goryczkę trojeściową, żółty omieg górski, dziewięćsił i sporo innych roślin których nazw nie znam.
Goryczka Trojeściowa.jpg
Omieg górski.jpg
Szczególnie interesująca ta z kłębami białych włókien, być może tworzących to charakterystyczne "babie lato".
Włókna.jpg
Napotkaliśmy też padalca, zdaje się że jest to zwierzę dość pospolite w Gorcach, znacznie łatwiej go zobaczyć tutaj niż emblematyczną salamandrę plamistą.
Padalec.jpg
Spacerek wolnym tempem zajął może jakieś 6 godzin, ale trasę taką na pewno można przebyć w znacznie szybszym tempie. Samochód zostawiony na parkingu przy agroturystyce w prawo od drogi biegnącej wzdłuż doliny Jaszcze, mniej więcej przy zamknięciu pętli. Autem teoretycznie można podjechać nawet pod samą granicę parku narodowego, tyle że wracając trzeba by jeszcze przebyć spory odcinek drogi pod górę. W Google nasz parking zaznaczony jest jako płatny, ale nikt się o opłatę nie dopominał, na miejscu nie ma też żadnych informacji i wskazówek na ten temat.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Gorce: Ścieżka przyrodnicza na Magurki 10 września 2021

Post autor: Norden » 23 wrz 2021, o 15:33

Szkoda, że kamerka na wieży nie działa od dawna, bo była bardzo przydatna do sprawdzania warunków skiturowych online w Gorcach :/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Gorce: Ścieżka przyrodncza na Magurki 10 września 2021

Post autor: Comen » 23 wrz 2021, o 15:53

Widziałem tą kamerkę. Czyli nie działa a jak w ogóle była zasilana?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Re: Gorce: Ścieżka przyrodnicza na Magurki 10 września 2021

Post autor: Wiolcia » 20 lis 2021, o 12:23

Bardzo ładny jest ten szlak, miła pętla gdzieś z boku głównych gorczańskich grzbietów.
Ta roślina z kłębami białych włókien to nie czasem wierzbówka kiprzyca, która przekwitła?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Gorce: Ścieżka przyrodnicza na Magurki 10 września 2021

Post autor: Comen » 20 lis 2021, o 22:22

Chyba tak
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ