Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Prośba o poradę: wyprawa Beskid Niski 2022

Ciekawe miejsca w Beskidzie Niskim i Bieszczadach.
adamgdansk
User
Posty: 8
Rejestracja: 10 maja 2022, o 12:29
Lokalizacja: Gdańsk

Prośba o poradę: wyprawa Beskid Niski 2022

Post autor: adamgdansk » 10 maja 2022, o 12:42

Cześć. Wraz z kolegami planuję na wrzesień tygodniową wycieczkę marszrutę po Beskidzie Niskim. Przez kilka lat łazikowaliśmy głównie po 'bezdrożach' Bieszczadów ale czas na nowe miejsce. W Beskidzie Niskim nikt z nas (sic!) nigdy nie był. Planuję trasę trochę w ciemno i chciałem zapytać czy nie planuję jakichś zbyt ambitnych przebiegów albo od czapki. Jest nas 4erech chłopa, plecaki nosimy, zdarzało nam się z plecakiem zaliczyć trasę przez dwie połoniny w Bieszczadach jednym ciągiem ale wiadomo czas i latka lecą ;). Generalnie chciałbym w tydzień zrobić trasę od Krynicy do Komańczy. Wstępnie wychodzą mi te trasy - czy ktoś kto tam łazikował może podzielić się jakimiś uwagami co do sensowności, może wartoby je jakoś skorygować.

Patrząc na internet i mapę BNiskiego to widzę problem bazy turystyczno-noclegowej (nastawiamy się na noclegi pod dachem - nie na dziko, nie w namiotach) który determinuje plan trasy.

Tak więc wszelkie uwagi i komentarze mile widziane tu albo na priv ;)

Trasa w załączniku. Ostatniego dnia najchętniej szybka ucieczka z Komańczy na jakiś wieczorny pociąg z Zagórza do Gdanska....?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Prośba o poradę: wyprawa Beskid Niski 2022

Post autor: Adler » 10 maja 2022, o 20:42

Bardzo ciekawa trasa. Tak na początek:
adamgdansk pisze:
10 maja 2022, o 12:42
Jest nas 4erech chłopa, plecaki nosimy, zdarzało nam się z plecakiem zaliczyć trasę przez dwie połoniny w Bieszczadach jednym ciągiem ale wiadomo czas i latka lecą ;)
Zaplanowałbym jeden dzień tzw. serwisowy, na odpoczynek, bo trasa długa i męcząca, a "latka lecą".

adamgdansk
User
Posty: 8
Rejestracja: 10 maja 2022, o 12:29
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Prośba o poradę: wyprawa Beskid Niski 2022

Post autor: adamgdansk » 11 maja 2022, o 11:59

Dziękuję, fakt. Zresztą może być i tak, że przyjdzie 1-2 dni ulewy i tyle będzie po realizacji tej trasy ;) Trasę zresztą modyfikuję też trochę pod kątem realizowanych rezerwacji noclegów - załącznik...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Prośba o poradę: wyprawa Beskid Niski 2022

Post autor: Adler » 12 maja 2022, o 14:04

Poszczególne odcinki dobrze rozplanowane. Nic dodać, nic ująć. Poznacie spory kawał Beskidu Niskiego. Trochę Wam zazdroszczę. :]
Przed przyjazdem do Krynicy przedzwońcie w miejsca, w których zaplanowane są noclegi. Aby uniknąć niespodzianek czy nieporozumień.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Prośba o poradę: wyprawa Beskid Niski 2022

Post autor: tadeks » 12 maja 2022, o 22:21

adamgdansk pisze:
11 maja 2022, o 11:59
Trasę zresztą modyfikuję też trochę pod kątem realizowanych rezerwacji noclegów
Podasz gdzie planujesz noclegi? Które masz zaklepane?
Szczególnie interesuje mnie Wola Piotrowa. Nie nocowałem tam, choć planowałem. Gdzie tam zaklepujesz nocleg? Nie planujesz zamiast tego noclegu w chatce w Przybyszowie? Bywałem tam. Słyszałem, że tam zmienił się szef, ale miejsce godne zainteresowania. Oczywiście może tam być tłoczno i w ogóle problemy z rezerwacją.

" UWAGA: dobrze by było znaleźć jakiś dojazd do Tylicza po przybyciu do Krynicy i stamtąd skrócić sobie trasę!"
Słusznie. Huzary można sobie odpuścić. Są busy do Tylicza, a większość z nich do Muszynki (w dni weekendowe mniej). Jeżeli tam chcesz podjechać, to nie wiem co planujesz w nowym wariancie przejść. Nie wiem co preferujesz. Podpowiem coś, przeanalizuj:
- możliwość obejrzenia obozu Konfederatów Barskich nad Muszynką,
- mofety za Tyliczem,
- mało znana Łepakitka, chyba na tym forum nie opisywana i bez szlaku.
Uwzględniając jedną - dwie z tych podpowiedzi, trafisz na swoją trasę w kierunku Wysowej.

A tak ogólnie:
idziesz aby przejść, poznać nie znany rejon,
czy masz jakieś punkty, które zamierzasz odwiedzić? Np. cerkwie, cmentarze, opuszczone doliny...

adamgdansk
User
Posty: 8
Rejestracja: 10 maja 2022, o 12:29
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Prośba o poradę: wyprawa Beskid Niski 2022

Post autor: adamgdansk » 13 maja 2022, o 14:37

Dziękuję za porady. Co do noclegów - załącznik z informacjami. Mam nadzieję, że czytelny ;)

Cel wyprawy - generalnie poznać Beskid Niski, zaliczyć trochę szlaków, poznać miejsca i historię. Odpocząć w męskim gronie przez tydzień z dala od domów i bliskich i nie zarżnąć się wędrując od rana do wieczora żeby zdążyć na nocleg ;)

Tak widziałem na mapie tę Chatę w Przybyszowie ale ostatecznie Wola Piotrowa wydawał mi się logistycznie i cywilizacyjnie ciekawszym rozwiązaniem (zwłaszcza gdybyśmy stwierdzili, że już stamtąd nam się do Komańczy nie chce iść). Nie mam nic przeciw temu, żeby się 'upodlić' w trasie ale przyznam, że po 40tce (a nawet bliżej 50tki) to już klimaty 'a'la studenckie' przestają mnie aż tak kręcić i nie mam nic przeciwko porządnemu miejscu na nocleg...

Z Tylicza to myślałem co by Szlakiem Konfederatów (znalazłem coś takiego na mapie) uderzyć na zielony szlak i Dzielec - da się? Ktoś szedł? [zdjęcia z mapy załączyłem]

Mam jeszcze pytanie - czy ktoś wie gdzie można znaleźć pełen wykaz połączeń PKP z danej stacji kolejowej? Np. gdybym chciał znaleźć info o wszystkich pociągach przyjeżdżających do Krynicy w ciągu dnia - bo zależy nam na tym aby dojechać do Krynicy wcześnie rano z oczywistych względów więc może musielibyśmy jakieś przesiadkowe połączenie z Gdańska kombinować...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Prośba o poradę: wyprawa Beskid Niski 2022

Post autor: tadeks » 13 maja 2022, o 20:24

adamgdansk pisze:
13 maja 2022, o 14:37
Mam jeszcze pytanie - czy ktoś wie gdzie można znaleźć pełen wykaz połączeń PKP z danej stacji kolejowej? Np. gdybym chciał znaleźć info o wszystkich pociągach przyjeżdżających do Krynicy w ciągu dnia - bo zależy nam na tym aby dojechać do Krynicy wcześnie rano z oczywistych względów więc może musielibyśmy jakieś przesiadkowe połączenie z Gdańska kombinować...
Masz na stronie https://portalpasazera.pl
Tam
- klikasz w górnym, w lewym rogu MENU,
- wybierasz PLAKATOWY ROZKŁAD JAZDY,
- wpisujesz nazwę stacji, np. Krynica-Zdrój.
Tam masz duży wybór:
- przyjazdów, odjazdów,
- terminów obowiązujących rozkładów,
- rodzaj planszy itp.
I masz (PDF) co Ciebie interesuje.

Na Portalu pasażera masz również inne możliwości, m.in połączenia, sieciowy rozkład jazdy, katalog stacji i inne.

adamgdansk
User
Posty: 8
Rejestracja: 10 maja 2022, o 12:29
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Prośba o poradę: wyprawa Beskid Niski 2022

Post autor: adamgdansk » 16 maja 2022, o 10:14

tadeks - wielkie dzieki!

adamgdansk
User
Posty: 8
Rejestracja: 10 maja 2022, o 12:29
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Prośba o poradę: wyprawa Beskid Niski 2022

Post autor: adamgdansk » 17 maja 2022, o 10:38

Pomyślałem co by do tego Tylicza dostać się rano z Krynicy i stamtąd uderzyć w kierunku tego Dzielca. Widzę, że po granicy idzie jakiś szlak - ale to chyba słowacki a jak jest z przemiszczaniem się po ścieżce granicznej gdy nie ma polskiego szlaku turystycznego - wolno czy jest jakiś mandat? Bo myślałem co by tak na wprost dojść do szlaku na granicy i stamtąd dojść do naszego zielonego na tymże Dzielcu. Co sądzicie? ;)
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Re: Prośba o poradę: wyprawa Beskid Niski 2022

Post autor: Norden » 17 maja 2022, o 11:02

adamgdansk pisze:
17 maja 2022, o 10:38
a jak jest z przemiszczaniem się po ścieżce granicznej gdy nie ma polskiego szlaku turystycznego - wolno czy jest jakiś mandat?
Jesteśmy w Schengen, granicy nikt nie pilnuje - możesz iść po stronie polskiej, ściśle granicą lub po stronie słowackiej...
Ja bardzo często zapuszczam się na słowacką stronę np. skiturowo:)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Prośba o poradę: wyprawa Beskid Niski 2022

Post autor: Adler » 12 cze 2022, o 17:15

Adam,
Jak tam? Już po wyprawie, czy jeszcze przed nią?

adamgdansk
User
Posty: 8
Rejestracja: 10 maja 2022, o 12:29
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Prośba o poradę: wyprawa Beskid Niski 2022

Post autor: adamgdansk » 14 cze 2022, o 10:11

Dopiero we wrześniu. Tyle co rozplanowana, noclegi ustawione - pozostaje modlitwa, o zdrowie, pogodę i brak niespodzianek ;)
No i czekam na to kiedy bilet PKP będzie można kupić, aby dojechać w połowie września do Krynicy i zobaczyć też jak pociągi z Zagórza będą jeździć aby drogę powrotną do Gdańska zaplanować też.....

ODPOWIEDZ