Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Nie tylko Beskid Niski, 01-03.05.15 r.

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Nie tylko Beskid Niski, 01-03.05.15 r.

Post autor: evil » 20 maja 2015, o 13:26

Pomysł wyjazdu w Beskid Niski powstał dość spontanicznie. Pojechałam tam tylko dlatego, że pogoda w Tatrach w weekend majowy miała być byle jaka.
Razem z moimi znajomymi (Grażyną i Grześkiem) wyjechaliśmy z Bielska w czwartek ok.16.30. Mieliśmy zarezerwowane noclegi w Wysowej.
Z Bielska do Wysowej jest ok. 210 km i teoretycznie powinniśmy tam zajechać w miarę szybko, ale zazwyczaj teoria nie ma wiele wspólnego z praktyką. Do Wadowic był wielki korek, a potem jeszcze (już późnym wieczorem) przed Nowym Sączem miał miejsce jakiś poważny wypadek, dlatego też trzeba było szukać objazdu. W międzyczasie zaczęło coś chrobotać w przednim kole :| , Grzesiek stwierdził, że chyba łożysko, całe szczęście po jakimś czasie przestało. Koniec końców na miejsce przyjechaliśmy ok. godz.23.
Okazało się, że załatwiłam całkiem przyjemną kwaterę. Z balkonu mieliśmy widok na Lackową i Busov. Regulamin Forum chyba zabrania podawania konkretnych namiarów, ale jeśli ktoś będzie zainteresowany, napiszę na priv, bo lokal jest wart polecenia.
01.05.– piątek Ten dzień postanowiliśmy spędzić na Słowacji. Plan był dość napięty, więc szybko zjedliśmy śniadanie i wyruszyliśmy w drogę.
Na początek postanowiliśmy wejść na Smiliansky Vrch o zawrotnej wysokości 749 m npm.
Wychodziliśmy tam ze wsi Smilno, na szczyt nie prowadzi znakowany szlak.
Kolejny szczyt, na który weszliśmy tego dnia to Stebnicka Magura, 900 m npm. Początek szlaku spod ruin zamku Zborov.
Oba szczyty leżą na Pogórzu Ondawskim.
Smiliansky Vrch
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Stebnicka Magura

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejny punkt programu to Bardejov, miasteczko wpisane na listę UNESCO.
W drodze powrotnej do Wysowej byliśmy jeszcze na torfowiskach w Regetovce,
zobaczyliśmy także cerkwie w: Koniecznej, Skwirtnem, Kwiatoniu (UNESCO), Uściu Gorlickim i Wysowej.
Cały dzień było ładnie, ale wieczorem pogoda się zepsuła, mieliśmy więc świadomość, że w sobotę nas zleje.

Bardejov

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

torfowisko w Regetovce

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Konieczna

Obrazek

Skwirtne

Obrazek

Kwiatoń

Obrazek

Obrazek

Uście Gorlickie

Obrazek

Wysowa

Obrazek

https://picasaweb.google.com/1105764893 ... redirect=1
02.05.- sobota Od rana mżyło, ale to nas nie zraziło (ale rym <lol> ).
Pojechaliśmy do wsi Bartne. Rety, tam już naprawdę wrony zawracają...
Auto zostawiliśmy pod Bacówką. Mżawka przeszła w deszcz. Niemal tonąc w błocie
i w bagnie poszliśmy na Magurę Wątkowską. Po drodze była Wątkowa (846 m npm)
i Kornuty (830 m npm). Doszliśmy aż do Rezerwatu Kornuty. Bardzo fajne miejsce, dla mnie najfajniejsze, bo w końcu skały... <hura>
Szkoda, że padało, ale w sumie las wyglądał dość ciekawie.
Po powrocie poszliśmy do Bacówki na obiad, jadłam pyszne pierogi łemkowskie.
W końcu przestało padać. W Bartnem zobaczyliśmy jeszcze dwie cerkwie i łemkowskie chyże i cerkiew w Bodakach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem pojechaliśmy na Przełęcz Małastowską, a stamtąd na Magurę Małastowską (813 m npm). Na szczycie jest cmentarz z I wojny światowej, który akurat jest w trakcie rewitalizacji. Na przełęczy jest kolejny cmentarz.
Jak przyjechaliśmy do Wysowej zrobiło się całkiem przyjemnie, poszliśmy więc do parku zdrojowego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://picasaweb.google.com/1105764893 ... redirect=1
03.05.- niedziela Wracamy już do domu, ale po drodze postanowiliśmy odwiedzić parę miejsc:

cerkiew w Brunarach Wyżnych (UNESCO)

Obrazek

Obrazek

Krynica-Zdrój

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

mofeta w Złockiem

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cerkiew w Muszynie-Złockiem

Obrazek

Łopata Polska – zakole Popradu

Obrazek

Obrazek

Stary Sącz

Obrazek

https://picasaweb.google.com/1105764893 ... redirect=1#

Z pewnością nie zostanę fanką Beskidu Niskiego, bo wolę góry wyższe i skaliste, z których są widoki na każdą stronę, nie mniej jednak jest w nim coś, co może przyciągać, więc nie żałuję, że się tam wybrałam i nawet kiepska pogoda aż tak bardzo mi nie przeszkadzała. :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Nie tylko Beskid Niski, 01-03.05.15 r.

Post autor: Adler » 20 maja 2015, o 14:48

Bardzo fajna relacja. <okok>
Tereny dobrze znane i lubiane.
Namiary na sprawdzony nocleg śmiało możesz umieścić tutaj: viewtopic.php?f=22&t=2193
Salamandra wymiata.
Lubię te stworzonka.

A tymczasem klikam na pełną galerię i oglądam dalej...

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Relacja: Nie tylko Beskid Niski, 01-03.05.15 r.

Post autor: tadeks » 20 maja 2015, o 15:01

evil pisze:Z balkonu mieliśmy widok na Lackową i Busov
!? ! Najlepszy widok w Wysowej na te dwie górki to jest z Biaweny. Widać obie też trochę niżej, nawet z nad kościółka zdrojowego. Alan nie zabrania podawania namiarów na sprawdzone noclegi, więc podaj.
Ja strzelam: mieszkałaś w Zakątku

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Nie tylko Beskid Niski, 01-03.05.15 r.

Post autor: gar » 20 maja 2015, o 15:41

Miło pooglądać dobrze znane miejsca. Kilka z nich odwiedzę w sierpniu. Namiar na kwaterę wraz z krótkim opisem i ceną aż się prosi podać.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Nie tylko Beskid Niski, 01-03.05.15 r.

Post autor: evil » 20 maja 2015, o 18:47

Dzięki Alan.
Też lubię salamandry, a ta na Kornutach była wyjątkową gwiazdą, nie ruszyła się przez długi czas, dopóki nie skończyła się sesja zdjęciowa <lol>
W ciągu dwóch dni spotkaliśmy w sumie 4 salamandry.

Kwatera w Wysowej to Pokoje Gościnne Panorama, cena w długi weekend majowy – 35 zł/dobę od osoby.
Mają stronę internetową, szczegóły można tam sprawdzić.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Nie tylko Beskid Niski, 01-03.05.15 r.

Post autor: Adler » 20 maja 2015, o 18:56

evil pisze:Też lubię salamandry, a ta na Kornutach była wyjątkową gwiazdą, nie ruszyła się przez długi czas, dopóki nie skończyła się sesja zdjęciowa <lol>
Mnie się jakoś boją i zawsze podejrzanie uciekają to pod kamień, to w chaszcze. ;) <lol>

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Relacja: Nie tylko Beskid Niski, 01-03.05.15 r.

Post autor: tadeks » 22 maja 2015, o 12:19

evil pisze:Z balkonu mieliśmy widok na Lackową i Busov
Evil, nie gniewaj się, ale muszę poprostować trochę Twoją wspaniałą fotorelację.
Wiem, gdzie w Wysowej leży Panorama. Przechodziłem blisko niej. Z balkonu Twojej kwatery nie mogłaś widzieć ani Lackowej, ani Busova, tym bardziej obu tych gór jednocześnie.
Po Twojej relacji napisałem, że obie te góry widać z pod Biaweny i jej okolic i myślałem, że gdzieś tam mieszkałaś. Gdy napisałaś, że w Panoramie i, gdy przejrzałem Twoje zdjęcia, to zdecydowałem uzupełnić Twoją relację.
Zdjęcie, które podpisałaś "Widok na Lackową i Busov", a można je znaleźć w kończącym relację podanym przez Ciebie linku na Pikasie, w rzeczywistości przedstawia od lewej:
Przełęcz Wysowską, Płaziny zwane Staviskami (ok. 825 m), a z tyłu wystaje Magura Stebnicka i szczyty z jej gniazda.
Żeby zobaczyć Busov musiałabyś ze swojej kwatery podejść wyżej, na pn.zach. pod Zrub, bo widok na Busov przysłaniał Ci Jawor. Widziałabyś nad Jaworem.
Lackowa też nie jest widoczna z tej części Wysowej. Przysłonięta jest masywem Ostrego Wierchu. Twoja kwatera umiejscowiona jest za nisko i za blisko tego ostatniego. Można zobaczyć Lackową, jak pisałem, np. z pod Biaweny. Widoczna jest między masywami Cigielki i Ostrego Wierchu.
http://www.pajorama.eu/Uscie/UscieGorli ... m_BIAWENA/
Gorąco pozdrawiam i dziękuję za wspaniałą fotorelację. Miło popatrzeć na ulubione zakamarki tego rejonu.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Nie tylko Beskid Niski, 01-03.05.15 r.

Post autor: evil » 22 maja 2015, o 12:39

Nie będę się upierać przy swoim, bo nie znam BN, oparłam się na stwierdzeniu tubylców :)
Dzięki za sprostowanie :)
A swoją drogą strasznie się rozpisałeś <lol>

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Relacja: Nie tylko Beskid Niski, 01-03.05.15 r.

Post autor: tadeks » 23 maja 2015, o 10:10

evil pisze:A swoją drogą strasznie się rozpisałeś <lol>
Rzeczywiście.
Staram się w miarę posiadanej wiedzy i umiejętności mieć swój skromny udział w rzetelności forum. Niedawno do większej aktywności zachęcał mnie Alan, a wcześniej, jak się nie mylę, Yaretzky.
Muszę wypośrodkować.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Nie tylko Beskid Niski, 01-03.05.15 r.

Post autor: evil » 23 maja 2015, o 12:36

tadeks pisze:przedstawia od lewej:
Przełęcz Wysowską, Płaziny zwane Staviskami (ok. 825 m), a z tyłu wystaje Magura Stebnicka i szczyty z jej gniazda.
A mógłbyś mi na podstawie tego zdjęcia z picasa dokładnie określić, który czubeczek to Magura Stebnicka? Byłoby miło wiedzieć, gdzie się siedziało :)

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Relacja: Nie tylko Beskid Niski, 01-03.05.15 r.

Post autor: tadeks » 24 maja 2015, o 21:04

Wcześniej zrobiłem pobieżną analizę Twojego zdjęcia na podstawie której napisałem, że widać na nim Płaziny i grupę Magury Stebnickiej. Ale nie znam tak dobrze wszystkich szczegółów okolicy, abym z pamięci wymienić kolejne trzy widoczne. Pomogłem sobie dostępnymi w necie źródłami:
http://mapy.hiking.sk/ i http://www.udeuschle.selfhost.pro/panor ... mas_en.htm ,
a także innymi i na tej podstawie przypuszczam, że:
pierwszy szczyt na prawo od dominującego na zdjęciu masywu Płazin, to Pohorela (ok.821 m). Według mnie nie widać głównego wierzchołka Magury Stebnickiej, bo jest zasłonięta przez drugi kolejny szczyt na zdjęciu- Ostreż (893 m). Jest on tylko niewiele niższy od Magury (899 m) i leży idealnie na linii Twojego patrzenia i robienia fotki. Ostatnia po prawej kopka, niższa od sąsiadów, to według mnie Mnichov (808 m).
Tak to rozszyfrowałem, ale głowy nie dam.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Nie tylko Beskid Niski, 01-03.05.15 r.

Post autor: evil » 26 maja 2015, o 08:01

Dziękuję tadeks :)

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Relacja: Nie tylko Beskid Niski, 01-03.05.15 r.

Post autor: tadeks » 11 maja 2016, o 07:40

evil pisze: Kwatera w Wysowej to Pokoje Gościnne Panorama, cena w długi weekend majowy – 35 zł/dobę od osoby.
Mają stronę internetową, szczegóły można tam sprawdzić.
Dzięki evil za namiary.
Gdy podczas niedawnego mojego pobytu w Wysowej okazał się, że moja sprawdzona kwatera kest w remoncie, to przypomniałem sobie o Twojej relacji. Skorzystałem. Zamówiliśmy na 2 noce, i tak nam się spodobało, to przedłużyliśmy na kolejną.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Nie tylko Beskid Niski, 01-03.05.15 r.

Post autor: evil » 11 maja 2016, o 07:55

To super tadeks, cieszę się :)

ODPOWIEDZ