Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Kraków

Ciekawe miejsca w Małopolsce.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kraków - ciekawe ale nie oczywiste

Post autor: Adler » 11 lut 2023, o 23:26

Czyli ta historia o 9 studentach to zwykła ściema? W jakim zatem celu sprowadzili tam speców od zjawisk paranormalnych? (T)
Zaciekawił mnie ten temat.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków - ciekawe ale nie oczywiste

Post autor: Comen » 12 lut 2023, o 00:11

Bo ludzie lubią takie historie z dreszczykiem. A czemu w Emilcinie pracownicy instytutu rolniczego zrobili sobie dowcip z porządnego obywatela Wolskiego - chłopa podlubelskiego. Jak się przebrali w dziwne skafandry, zaprosili go do jakiejś zaaranżowanej dziwacznej budy na palach i udając ufoludków przeprowadzili jakieś tam "badania". I zrobiono z tego potem bliskie spotkanie trzeciego stopnia.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków

Post autor: Comen » 21 lut 2023, o 20:44

Nową atrakcją na Wawelu ma być trasa podziemna we wschodnim skrzydle zamku. Atrakcja ma być gotowa w drugiej połowie tego roku.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kraków

Post autor: Adler » 21 lut 2023, o 21:14

Czego można tam się spodziewać? (T)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków

Post autor: Comen » 22 lut 2023, o 07:26

Podobno jest tam jakaś stara studnia z połączeniem do bocznego odgałezienia Smoczej Jamy. Stare sklepienia piwnic. Co innego jeszcze przygotują to na razie niespodzianka.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków

Post autor: Comen » 2 cze 2023, o 07:56

Kawiarnie lub restauracje z tarasami widokowymi na Kraków:
DH Jubilat - kawiarnia Vidok z panoramą zakola Wisły pod Wawelem, obok jest tez restauracja hotelu Kossak do której wjeżdża się windą z innej strony z lepszym widokiem także w stronę Starego Miasta
Hotel pod Wawelem - niedaleko od poprzedniego przy Placu na Groblach
Bistro w Akademii Muzycznej - na 6 piętrze domu na Starym Mieście bodaj przy ulicy św. Tomasza
Taras kawiarniany w Sukiennicach na Rynku Głównym
Taras nad Wisłą w Muzeum Manggha z restauracją japońską
Kawiarenka w centrum Cricoteka w Podgórzu z widokiem na Wisłę i Kazimierz
DH Herbewo przy Alejach Słowackiego - Zielone Tarasy
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kraków

Post autor: gar » 2 cze 2023, o 15:03

Fajne zestawienie. Odwiedziłeś je wszystkie ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków

Post autor: Comen » 2 cze 2023, o 17:13

Jakoś nigdy nie udało mi się trafić do bistra w Akademii Muzycznej a jest tam relatywnie tanio, tak że potencjalnie kiedyś się tam muszę wybrać
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków

Post autor: Comen » 30 cze 2023, o 17:53

Od 7 lipca startuje w Krakowie nowa atrakcja czyli Park Dinozaurów koło centrum handlowego Bonarka. Ma tam ich być 20 i mają się ruszać oraz wydawać jakieś dźwięki. Nie wiem na ile będą to wierne makiety, ale dla dzieci pewnie całkiem niezła osobliwość się szykuje.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kraków

Post autor: gar » 30 cze 2023, o 20:23

Myślałem, że czas parków dinozaurowych już się skończył, ale jak widać byłem w błędzie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków

Post autor: Comen » 30 cze 2023, o 20:47

Ciekawe czy się przyjmie. Za tanio tam nie będzie. Może te ruchome i świecące figury to jakaś nowość jak na polskie warunki, chociaż w Bałtowie chyba też już takie są.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków

Post autor: Comen » 3 gru 2023, o 12:09

Kilka tych nowych smoków "wystających" spod śniegu: z ramą obrazu przy placu Axentowicza, z mapą w Parku Krakowskim i smok wodny przy Placu na Groblach (chociaż w tej scenerii raczej śniegowy). Jako dodatek niewielki smok w zworniku we wnętrzu ogrojca przy kościele św Barbary na Placu Mariackim.
Smok z ramą obrazu Plac Axentowicza.jpg
Smok z mapą Park Krakowski.jpg
Smok wodny Plac na Groblach.jpg
Ogrojec u św Barbary.jpg
Złoty smok w zworniku.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13451
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kraków

Post autor: Adler » 4 gru 2023, o 11:04

Na FB widziałem zdjęcia z Krakowa. Dobra jakość.
Zmieniłeś aparat?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kraków

Post autor: gar » 5 gru 2023, o 00:03

Nie wiem czy śniegu tak dużo czy smoki takie mało wyrośnięte.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków

Post autor: Comen » 5 gru 2023, o 09:10

Adler pisze:
4 gru 2023, o 11:04
Na FB widziałem zdjęcia z Krakowa. Dobra jakość.
Zmieniłeś aparat?
Zdjęcia ze smartfona
gar pisze:
5 gru 2023, o 00:03
Nie wiem czy śniegu tak dużo czy smoki takie mało wyrośnięte.
Nie są za wielkie. Raczej tak w kształcie tych wrocławskich krasnoludków które pewnie by się ich nie przestraszyły. Trochę się trzeba naszukać.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

michal456
User
Posty: 1
Rejestracja: 5 gru 2023, o 09:32
Lokalizacja: Beskidy

Re: Kraków

Post autor: michal456 » 7 gru 2023, o 13:57

Kraków ma bogate dziedzictwo historyczne, widoczne zwłaszcza na Starym Mieście i zamku na Wawelu – niezapomniany klimat :)
Jednak to, co w szczególności mnie oczarowało, to bliskość przepięknych gór – niezapomniane widoki i możliwość odkrywania malowniczych krajobrazów. Przebywając w tym mieście, miałem przyjemność skorzystać z doskonałej lokalizacji jako bazy wypadowej do górskich przygód. (Y)

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1025
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Kraków

Post autor: petruss1990 » 16 sty 2024, o 23:32

Na taki 5-6 dyniowy wyjazd w Dolinki Podkrakowskie, co byłoby najlepszą logistyczne bazą wypadową (nie Kraków)?
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kraków

Post autor: gar » 17 sty 2024, o 11:57

Komunikacja publiczna czy własny transport ?

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1025
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Kraków

Post autor: petruss1990 » 17 sty 2024, o 17:59

Własny, ale jak jest dobra komunikacja to też skorzystam.
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków

Post autor: Comen » 19 sty 2024, o 08:10

Zabierzów, Krzeszowice? Jeśli chodzi o komunikację w ten teren to ona raczej jest dostępna z Krakowa. Autobusy podmiejskie z Bronowic, ewentualnie pociągi na trasie Kraków-Katowice ze stacjami Zabierzów, Rudawa, Krzeszowice, Wola Filipowska.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kraków

Post autor: gar » 19 sty 2024, o 11:29

Krzeszowice o tyle dobre, że niezłe wypadowo. Jest gdzie pójść co zjeść i czegoś się napić oraz nie ma problemu z aprowizacją. Minus taki, że to miasto, choć raczej spokojne. Niezłe byłyby Będkowice, Jerzmanowice i Rudawa.

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1025
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Kraków

Post autor: petruss1990 » 19 sty 2024, o 11:43

Ok, dzięki!
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków

Post autor: Comen » 3 mar 2024, o 16:45

Nowa wawelska ekspozycja podziemia-lapidarium. Niespecjalnie szczególna. Jakby zgodnie ze znanym memem: "niby człowiek wiedział a jednak się łudził". To jedynie cztery piwniczki ze zbiorem rzeźbionych kamieni, część z nich spoza Wawelu - jeśli wierzyć komentarzowi. Najciekawsze są chyba stare cegiełki wawelskie w ostatniej sali. Oczywiście jest do tego jakaś tam otoczka medialna, typu telebimy, czy jakieś szufladki z puzzlami dla dzieci. Przydługawy, choć trzeba przyznać pomocny audioprzewodnik. W sumie jednak nadmiarem pomysłowości to nie grzeszy, a klimat podziemi jest raczej słaby - w pierwszej lepszej knajpie w Krakowie znajdziemy lepszy. Do rzeczonej studni nie da się nawet zajrzeć - jej wlot jest w zamkniętym pomieszczeniu, więc można na nią jedynie spojrzeć z daleka. Za 20 zł z hakiem to jednak kiepska atrakcja. Tyle to ja zapłaciłem za 3 piętra "przyjemności" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Oczekiwałem więc trasy znacznie dłuższej, jakiegoś labiryntu w podziemiach królewskiego zamku. Zatem póki co nie polecam.
Cegiełki wawelskie.jpg
Studnia za kratą.jpg
Druga salka.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Revvv
User
Posty: 2
Rejestracja: 29 mar 2024, o 20:17

Re: Kraków

Post autor: Revvv » 29 mar 2024, o 20:31

Witam, jestem totalnie nowy. Planuje urlop i 3 dni będę w Krakowie, wymyśliłem że na 100% chcę odwiedzić Wawel, Wieliczkę, Auschwitz.
Najwięcej pytań mam co do Wawelu, chciałbym zwiedzić możliwie wszystko lub to co warte zwiedzenia do 4-6h.
Widziałem że bilety są na konkretne wystawy godzinowe i tutaj to odpada bo pewnie będę zobligowany trzymać się sztywno czasu. Jednak są dwie opcję które mnie interesują.
-Wawel Najcenniejsze- prawie cały Wawel "w pigułce" - trasa z przewodnikiem w języku polskim
- Wawel dla Pasjonatów - Wszystkie dostępne Wystawy oraz wybrane przestrzenie Zamku w Pieskowej Skale i Dworu w Stryszowie
I oczywiście chciałbym odwiedzić Katedrę.
Co do tych opcji to rozumiem że zaczynam trasę o konkretnej godzinie a na wystawach spędzam tyle czasu ile bym chciał?
Czy ktoś mnie będzie prowadził lub będą jakieś oznaczenia i jak to będzie korelować z wystawami bezpłatnymi bo jestem bardzo ciekaw jak taka trasa przebiega. Nigdy nie zwiedzałem takiego obiektu i chciałbym poznać max szczegóły takiego zwiedzania żebym czegoś nie ominął czy się nie zagubił.
Wieliczka wiem o co chodzi, tam są organizowane grupy dla indywidualnych zwiedzających ale jak ktoś ma jakieś porady to można napisać.
Auschwitz, tam również z tego co widzę organizowane są grupy dla osób indywidualnych jakieś porady to chętnie przyjmę.
Generalnie w jeden dzień chciałbym zwiedzić Wawel najwcześniej rano a potem Wieliczkę, w drugi dzień Auschwitz również możliwie rano a potem zostaje mi reszta dnia i kolejny dzień cały bez pomysłu. Oczywiście rynek, miasto itd. zobaczę.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kraków

Post autor: gar » 29 mar 2024, o 21:21

Jeżeli liczysz, że podczas jednej wizyty poznasz cały Wawel to się łudzisz. Zobaczyć za pierwszym razem to co najważniejsze Ja bym po wizycie na Wawelu do Wieliczki już się nie pchał. Raczej Kazimierz który jest pod ręką.
Jeżeli idziesz z przewodnikiem to wiadomo o której wchodzisz i wychodzisz. Katedra z Dzwonem Zygmunta i kryptami z audioguidem zajmuje sporo czasu. Po takiej dawce człowiek może mieć dość.

ODPOWIEDZ