Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Okolice Krakowa - komunikacją miejską

Ciekawe miejsca w Małopolsce.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8832
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Okolice Krakowa - komunikacją miejską

Post autor: Comen » 28 sty 2022, o 22:26

W bliskie okolice Krakowa można dotrzeć autobusami miejskimi MPK. Aż 74 linie mają status aglomeracyjny tzn. przekraczają granice administracyjne miasta. Docierają do szeregu ciekawych miejscowości, w tym 6 miast (Krzeszowice, Niepołomice, Skawina, Słomniki. Świątniki Górne i Wieliczka). Cena biletu jednorazowego we wszystkich strefach wynosi 6 zł, natomiast biletu 24-godzinnego 22 zł. Kombinując trasę pieszą z przystankami autobusów można stworzyć sieć ciekawych tras turystycznych oplatających miasto. Ponieważ Kraków położony jest w kotlinie z wielu miejsc na jego obrzeżach czy w sąsiedztwie rozciągają się doskonałe widoki na centrum aglomeracji. Na południu są to Garby Pogórza Wielickiego, na północy Wyżyna Małopolska a na zachodzie izolowane zręby Bramy Krakowskiej.
Oto kilka najciekawszych miejsc do których dojechać można miejską komunikacją autobusową:
Wieliczka: kopalnia soli wpisana na listę UNESCO z trasą podziemną i muzeum, oprócz tego wystawa w zamku żupnym, stare miasto z 2 rynkami, kaplica górnicza, kilka starych szybów i tężnia w parku miejskim. Najlepszy dojazd autobusem 304 z dworca PKP, inne linie strefowe kursują z różnych punktów miasta (204, 224, 244, 274 i 284).
2 Szyb Daniłowicza.jpg
1 Kopalnia soli w Wieliczce.jpg
4 Górny Rynek.jpg
3 Mural Wieliczka.jpg
5 Tężnia.jpg
Dolinki Podkrakowskie: Te na krawędzi Rowu Krzeszowickiego: Dolina Kluczwody i Będkowska (autobus 210 do Będkowic przez Biały Kościół), Bolechowicka i Kobylańska (autobusy 248, 268 i 278) a także Racławki i Szklarki (238 do Rudawy i Młynki) - są to różnego charakteru jary krasowe z efektownymi bramami skalnymi oraz udostępnionymi turystycznie jaskiniami (Wierzchowska Górna, Nietoperzowa)
9 Dolina Kobylańska.jpg
8 Sokolica w Dolinie Będkowskiej.jpg
7 Brama Bolechowicka.jpg
6 Jaskinia Mamutowa.jpg
Dolina Mnikowska: podobna dolinka na Garbie Tenczyńskim z naskalnym malowidłem Matki Boskiej pędzla Walerego Eljasza Radzikowskiego (autobusy 209 i 269 z Salwatora)
10 Dolina Mnikowska.jpg
Niepołomice: Miasteczko z zamkiem renesansowym, w otoczeniu skansen. Punkt wypadowy do wycieczek w rejon Puszczy Niepołomickiej. Najprościej dojechać linia 301 z Nowego Kleparza, linia 221 startuje z pętli tramwajowej Mały Płaszów a spod Kombinatu w Nowej Hucie jedzie autobus 211 przez Niepołomice do leśniczówki Chobot.
11 Niepołomice zamek.jpg
13 Puszcza Niepołomicka Lipówka.jpg
12 Wielkie Błoto w Puszczy Niepołomickiej.jpg
14 Puszcza Niepołomicka Dąb Jagielloński.jpg
15 Puszcza Niepołomicka staw.jpg
Zamek w Korzkwi: położony najbliżej Krakowa i zaliczany do warowni na szlaku Orlich Gniazd (dojazd autobusem 267 którym przez Smardzowice dotrzeć można też w najbliższe okolice Ojcowskiego Parku Narodowego)
18 Zamek w Korzkwi.jpg
Kościoły drewniane: m.in. w Modlnicy, Krzęcinie, Woli Radziszowskiej, Iwanowicach, Czulicach, Starych Więcławicach
16 Kościół drewniany w Modlnicy.jpg
17 Kościół w Iwanowicach.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8156
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Okolice Krakowa - komunikacją miejską

Post autor: gar » 16 cze 2022, o 08:19

Bardzo ładny zestaw. Muszę trochę doczytać o tych drewnianych kościołach, bo kojarzę tylko 2 z nich.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Okolice Krakowa - komunikacją miejską

Post autor: tadeks » 16 cze 2022, o 09:28

To jest gotowiec do informatora turystycznego!
Tylko >kopiuj, >wklej do przewodnika turystycznego "Okolice Krakowa"- do rozdziału: komunikacja podmiejska (lub podobnego).
Zapamiętam, że tu na forum coś takiego jest. Może kiedyś to jeszcze raz przejrzę, może się kiedyś przyda.
Piszę tak, bo już w tym roku wracając z Gorlic do domu miałem zamiar w przerwie przesiadkowej w Krakowie podskoczyć na wzgórze Kaim z dojazdem do Bogucic. (chyba dobry plan?). Miałem już zrobioną rozpiskę. Nie zrealizowałem tego, bo zostałem dłużej w Gorlicach.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8832
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Okolice Krakowa - komunikacją miejską

Post autor: Comen » 16 cze 2022, o 13:27

Tam jest bodaj przystanek kolejowy na trasie do Wieliczki. Pociągi podmiejskie chyba znowu kursują, trzeba sprawdzić bo pamiętam że był remont. Jak nie to trzeba iść od przystanku autobusowego w granicach Wieliczki ale jest zdecydowanie dalej. O ile kojarzę to na wzgórzu Kaim powstało kontrowersyjne osiedle domków, które "inkorporowało" obelisk wystawiony na pamiątkę potyczki z czasów I wojny światowej.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ