Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Ranking gmin Małopolski

Ciekawe miejsca w Małopolsce.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Ranking gmin Małopolski

Post autor: Comen » 18 lut 2021, o 10:47

Z turystyką ma związek pośredni, ale wiadomo gmina dobrze zarządzana i sensownie realizująca swoje zadania statutowe jest także zazwyczaj atrakcyjna turystycznie. W rankingu oceniano 179 gmin województwa bez miast na prawach powiatu tj. Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza. Pierwsza dziesiątka klasyfikacji:
1. Zielonki
2. Niepołomice
3. Wielka Wieś
4. Brzeszcze
5. Zabierzów
6. Świątniki Górne
7. Dobczyce
8. Sucha Beskidzka
9. Zakopane
10. Czorsztyn
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ranking gmin Małopolski

Post autor: gar » 18 lut 2021, o 15:45

Niby tak (w sensie, że taka gmina jest atrakcyjna turystycznie), a dla mnie gminy w stylu Zielonki, Wielka Wieś czy Brzeszcze to turystyczna terra incognita. I jest ryzyko, że szybko się to nie zmieni.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Ranking gmin Małopolski

Post autor: Comen » 18 lut 2021, o 17:37

Wielka Wieś to akurat gmina całkiem atrakcyjna - z doliną Kluczwody, jaskinią Wierzchowską, starym kościołem w Giebułtowie czy drewnianym kościołem i dworem w Modlnicy. Zielonki mam pod nosem, atrakcje nie są może tak spektakularne (np. forty twierdzy Kraków, zamek w Korzkwi) ale nie nazwałbym tej gminy nieatrakcyjną. Pięć gmin podkrakowskich w rankingu nie dziwi. Zazwyczaj to obszary żyjące z bliskości Krakowa i sypialnie dla bogatszych mieszkańców miasta. Ciekawi mnie Brzeszcze - czyżby to ukłon w stronę byłej premier? Sucha Beskidzka też nie byłaby moim faworytem, choć to na pewno teren atrakcyjny turystycznie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ranking gmin Małopolski

Post autor: gar » 18 lut 2021, o 20:36

Nawet nie skojarzyłem, że gmina Wielka Wieś to ta tuż pod Krakowem. Czyli oni muszą popracować nad rozpoznawalnością a ja nad geografią :)
W tym rankingu główną rolę gra zarządzanie i tu patrząc na turystykę nie wygląda to zbyt różowo, bo w pierwszej 10 gminy typowo turystyczne nie dominują.

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Re: Ranking gmin Małopolski

Post autor: Wiolcia » 19 lut 2021, o 21:15

Brzeszcze ostatnio zainwestowały w turystykę. Już wcześniej przez teren gminy przebiegał rowerowy szlak WTR. Gdy ostatnio tamtędy przejeżdżałam, widziałam oznaczenia nowego szlaku rowerowego w okolicach tamtejszych stawów. Ponadto pojawiły się tablice kierujące do tamtejszych zabytków czy ciekawych miejsc. Wiadomo, że to lokalne atrakcje i mało kto dla nich z daleka się pofatyguje, ale dobrze, że w ogóle coś się robi.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8836
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Ranking gmin Małopolski

Post autor: Comen » 20 lut 2021, o 22:08

Po sprawdzeniu jest stary drewniany kościół w Jawiszowicach, wspomniane stawy, kilka pomników i kapliczek i to w zasadzie wszystko. Ale blisko jest np. Oświęcim
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Ranking gmin Małopolski

Post autor: gar » 22 lut 2021, o 13:28

Dobrze, że coś robią. To działania lokalne i na taką skalę, ale o to chodzi. Coś bardziej dla mieszkańców miasta i najbliższych okolic bez nastawiania się na turystę masowego.

ODPOWIEDZ