Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Tuchów

Ciekawe miejsca w Małopolsce.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Tuchów

Post autor: Comen » 22 kwie 2016, o 08:56

Niewielkie miasteczko w dolinie Białej Dunajcowej w kotlinie u podnóża pasma Brzanki na Pogórzu Ciężkowickim. Miasto stare założone przez Benedyktynów z Tyńca, lokowane na wzgórzu w 1340 roku. Kiedyś istniała tutaj kopalnia soli, mniej znana krewniaczka żup królewskich w Wieliczce czy Bochni. Na środku dużego rynku ratusz z graniastą wieżyczką i miejskim herbem.
Ratusz.jpg
W bocznej alejce odchodzącej od rynku w kierunku dawnego budynku Sokoła plenerowa wystawa drewnianych rzeźb. Przedstawiają głównie rozmaite zawody i postacie znane z dawnego małego miasteczka galicyjskiego.
Aleja rzeźb.jpg
Trochę dalej przy Domu Kultury obok postaci i prezentacji rocznicowej jest także drewniany lew i przedstawienie gigantycznych czerwonych okularów.
Okulary.jpg
Są dwa kościoły w miasteczku. Przy parafialnym pod wezwaniem św. Jakuba znajdują się stacje życia tego apostoła. Przy wejściu na wzgórze jego rzeźbiarski wizerunek. Obiekt leży na szlaku do Santiago o czym informują tablice opatrzone pielgrzymią muszlą.
Kościół św Jakuba.jpg
Sw Jakub.jpg
Po drugiej stronie rzeki Białej duży klasztor redemptorystów ze starym pięknym kościołem w którego ołtarzu znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Tuchowskiej. Wysoka wieża (dzwonnica?) z cebulastym hełmem w stylu wegierskim, chyba trochę mniej zaakcentowanym niż te z kościoła św. Ignacego w Gyor. Na tyłach brama z mottem zakonu "Copiosa apud eum redemptio" (W nim pełne wyzwolenie) a także rzeźby przedstawiające macierzyństwo i tacierzyństwo. Z dziedzińca za ołtarzem polowym wejście do dwóch muzeów: misyjno-etnograficznego z ruchomą szopką oraz sanktuaryjnego. Teoretycznie powinny być otwarte - informacje w furcie klasztornej. Ze względu na ograniczony czas pobytu nie wchodziłem.
Klasztor Redemptorystów.jpg
Kościół Redemptorystów.jpg
Za torami jest jeszcze cmentarz wojenny z I wojny światowej widziany już z autobusu. W ogóle w dolinie Białej minąć można po drodze jeszcze kilka takich cmentarzy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Tuchów

Post autor: Adler » 22 kwie 2016, o 18:28

Kiedy byłeś?
Bywam w tamtych stronach często, znam to miasteczko.
Comen pisze:Na środku dużego rynku ratusz z graniastą wieżyczką i miejskim herbem.

W nim urzędy, m.in. USC.
Załatwiałem w ratuszu kilka spraw.
Comen pisze:W bocznej alejce odchodzącej od rynku w kierunku dawnego budynku Sokoła plenerowa wystawa drewnianych rzeźb. Przedstawiają głównie rozmaite zawody i postacie znane z dawnego małego miasteczka galicyjskiego.
A po lewej, na dalszym planie miejscowa, przez miejscowych uważana za najlepszą, pizzeria.
Byliśmy z Yoaną, pizza przeciętna. ;p
Comen pisze:Po drugiej stronie rzeki Białej duży klasztor redemptorystów ze starym pięknym kościołem w którego ołtarzu znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Tuchowskiej.
Dla mieszkańców "Tarnowszczyzny" miejsce święte, często odwiedzane.
Bardzo popularny jest coroczny odpust i tuchowskie kolorowe, pełne chemii cukierki. ;p
Comen pisze:W ogóle w dolinie Białej minąć można po drodze jeszcze kilka takich cmentarzy.
Ekspertem w tym temacie jest Norden.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Tuchów

Post autor: Comen » 23 kwie 2016, o 06:46

Alan pisze: Kiedy byłeś?
W czwartek
Alan pisze: A po lewej, na dalszym planie miejscowa, przez miejscowych uważana za najlepszą, pizzeria.
Pizzy nie kojarzę za to kebabem to pachniało na głównej ulicy od rynku w stronę stacji kolejowej
Alan pisze: Bardzo popularny jest coroczny odpust i tuchowskie kolorowe, pełne chemii cukierki. ;p
Odpust to chyba w lipcu o ile pamiętam. Oprócz tego dobra jest ponoć miejscowa kiełbasa.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Tuchów

Post autor: Adler » 27 kwie 2016, o 14:41

Z Tarnowa do Tuchowa prowadzi niebieski szlak (Tarnów-Wielki Rogacz).
To odcinek ok. 21 km, który można przejść w ok. 5-6 godzin.
To także odcinek szlaku św. Jakuba, na drzewach charakterystyczne żółte muszle na niebieskim tle.
Ten wariant krótszy, bo 16 km.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Tuchów

Post autor: Adler » 9 cze 2020, o 22:59

Koronawirus w klasztorze i DPS-ie. Zakażonych 55 osób, 8 osób w szpitalu.

Koronawirusa potwierdzono już u 55 osób w Tuchowie, które brały udział w uroczystościach w klasztorze redemptorystów, gdzie powstało ognisko zakażenia. Ostatnie testy potwierdziły zakażenie już u 31 zakonników, 18 sióstr prowadzących Dom Pomocy Społecznej i dwóch pensjonariuszy oraz trzech mieszkańców. Osiem osób jest hospitalizowanych, kwarantanną objęto 410 osób.
źródło: glos24.pl

Podtarnowskie miasteczko sparaliżowane. Wiadomo, że w uroczystościach w klasztorze brali udział także mieszkańcy Tarnowa.
Redemptoryści na FB przepraszają. Obawiam się, że słowo "przepraszam" w tej sytuacji to trochę mało. (Z) (W)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Tuchów

Post autor: Comen » 10 cze 2020, o 05:19

Z drugiej strony któż mógł wiedzieć. Covid to nie AIDS, rozprzestrzenia się przez powietrze. Każdy z nas może się zarazić wychodząc do sklepu, w pracy, w hotelu, pociągu, autobusie itp, itd. Niestety ludzie zachowują się jakby już było po wszystkim a trzeci dzień mamy rekordową liczbę zachorowań.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Tuchów

Post autor: gar » 10 cze 2020, o 06:27

A co mają zrobić ? Nic więcej zrobić nie mogą. Chyba że mamy teorie spiskowe, że zarażają ludzi celowo.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Tuchów

Post autor: Adler » 10 cze 2020, o 08:38

160) § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Po powrocie z Kościeliska, gdzie zarazili się od innej osoby, powinni zaryglować cały klasztor, a nie prowadzić bierzmowanie, prymicje i msze, również w innych kościołach, np. w Ryglicach. Naprawdę wszyscy byli nieświadomi? Bezobjawowi? Będę śledzić rozwój wydarzeń, bo dzieje się to prawie po sąsiedzku i może dotknąć także moich najbliższych.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Tuchów

Post autor: Comen » 10 cze 2020, o 14:01

A jak kościół w centrum miasta? Też w kwarantannie czy nie ma nic wspólnego z redemptorystami. W sąsiednich Ryglicach kościół zamknęli.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Tuchów

Post autor: Adler » 10 cze 2020, o 14:31

Wszystkie instytucje kierowane przez miasto Tuchów są zamknięte do odwołania. Parking na rynku również. Myślę, że drugi kościół także. Lepiej tam teraz nie jechać.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Tuchów

Post autor: gar » 10 cze 2020, o 17:34

salewiak pisze:
10 cze 2020, o 08:38
Po powrocie z Kościeliska, gdzie zarazili się od innej osoby, powinni zaryglować cały klasztor, a nie prowadzić bierzmowanie, prymicje i msze, również w innych kościołach, np. w Ryglicach.
A wiedzieli o tym, że się zarazili ?
Zamknijmy wszystko i zaryglujmy się w domach. Świetne rozwiązanie ...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Tuchów

Post autor: Adler » 11 cze 2020, o 09:45

gar pisze:
10 cze 2020, o 17:34
Zamknijmy wszystko i zaryglujmy się w domach. Świetne rozwiązanie ...
Realizowane właśnie przez władze i mieszkańców Tuchowa. (Y)

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Tuchów

Post autor: Yoana » 27 gru 2022, o 15:53

Byliśmy wczoraj w Tuchowie zobaczyć ruchomą szopkę w tamtejszym klasztorze. Mówili o niej w PR24. Wstęp wolny. Przy okazji można zwiedzić przyklasztorne muzeum. Mechanizm szopki i detale robią wrażenie, choć nie bardzo wiem, o co chodzi z tymi dinozaurami. :-D
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Tuchów

Post autor: Comen » 28 gru 2022, o 09:40

Dinozaury stają się jakimś dodatkowym motywem szopek. O ile pamiętam widziałem ruchome dinozury przy szopce w Bardzie Śląskim. Ta szopka jest akurat całoroczna, więc można tam wpaść nacieszyć oczy także i w lecie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Tuchów

Post autor: Adler » 28 gru 2022, o 10:01

Z tego co wiem, ta tuchowska również.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Tuchów

Post autor: Adler » 9 gru 2023, o 14:09

Zimowy spacer w okolicach Tuchowa (Piotrkowice):

IMG_1699.jpeg
IMG_1700.jpeg
IMG_1701.jpeg
IMG_1702.jpeg
IMG_1703.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8121
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Tuchów

Post autor: gar » 9 gru 2023, o 22:04

Ładna zima. Spacer dzisiejszy ?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Tuchów

Post autor: Adler » 9 gru 2023, o 23:22

Nie, czwartkowy.

ODPOWIEDZ